Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: Πόνος στην μέση και μοτοσυκλέτα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που σκέφτομαι είναι όταν άλλαξα έκανα τράμπα μια μαμά σέλα άρχισε και ίσως συνδιασμος με ένα κλασμενο αμορτισέρ μήπως κάθεται πολύ και βάζω δύναμη στην μέση. Ο πόνος είναι κάτω στην σπονδυλική στήλη
    Ενα κλασμένο αμορτισέρ, που έχει δλδ χάσει την δυνατότητα απόσβεσης, απλά πηγαίνει πάνω-κάτω περισσότερο από ότι πρέπει, ''τραμπαλίζει'' δλδ. Δεν κάνει πιο δύσκολη την ζωή για την μέση σου. Ενα ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ αμορτισέρ, που δεν λειτουργεί σαν ανάρτηση πια, ναι.

    Να σε ρωτήσω, εισαι 1,70 γράφεις. Κιλά;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.783
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Ο πόνος είναι κάτω στην σπονδυλική στήλη
    Εκεί που ενώνεται το παντελόνι με το μπουφαν ας πούμε πάνω κάτω; Μια ιδέα: Εκεί το χειμώνα, τρυπώνει το κρυο, και μπορεί να πάθουμε μια ψύξη, που τις παρενέργειές της, να τις νοιώθουμε για καιρό.

    Αν πονάς, και κάνεις μπάνιο με καυτό νερό, ανακουφίζεσαι από τον πόνο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εκεί που ενώνεται το παντελόνι με το μπουφαν ας πούμε πάνω κάτω; Μια ιδέα: Εκεί το χειμώνα, τρυπώνει το κρυο, και μπορεί να πάθουμε μια ψύξη, που τις παρενέργειές της, να τις νοιώθουμε για καιρό.


    Αν πονάς, και κάνεις μπάνιο με καυτό νερό, ανακουφίζεσαι από τον πόνο;
    Δεν συμβαίνει πάντοτε αυτές τις μέρες έχει τύχει να συμβεί. 2-3 μέρες απλά σήμερα ήταν έντονο. Σε σημείο που σεν μπορούσα να βουλευω. Κάνω και την ημέρα περίπου 40 με 50 χικιομετρα.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ενα κλασμένο αμορτισέρ, που έχει δλδ χάσει την δυνατότητα απόσβεσης, απλά πηγαίνει πάνω-κάτω περισσότερο από ότι πρέπει, ''τραμπαλίζει'' δλδ. Δεν κάνει πιο δύσκολη την ζωή για την μέση σου. Ενα ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ αμορτισέρ, που δεν λειτουργεί σαν ανάρτηση πια, ναι.

    Να σε ρωτήσω, εισαι 1,70 γράφεις. Κιλά;
    Κιλά ειμαι 71. Εντομεταξη αυτό που μου κάνει εντύπωση όταν βάζω την μηχανή στο διπλό σταντ και κάθομαι πάνω της δεν νιώθω. Πόνο στην μέση. Όταν την κατεβάσω και κάτσω νιώθω ένα τράβηγμα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.216
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα όπως ανέφερα και νωρίτερα 26. Προβλήματα υγείας έως τώρα δεν έχω κάτι που να γνωριζω. Αλλά θέματα με την βολικότητα. Η σέλα είναι λίγο χμμμμ αλλά Κλάιν σηκώνεσαι και ξεπιανεσαι. Ο δεξιός καρπός ενοχλεί λίγο αλλά είναι από το ποντίκι παρά από την μοτοσυκλέτα. Προσωπικά έχω κάνει 66 χιλιάδες χιλιόμετρα εκδρομικά αρκετά από αυτά έως και τα περισσότερα θα έλεγα. Όποτε τα αν μαρεσει να καβαλάω μοτοσυκλέτα νομίζω είναι άτοπο. Το αν έχω επιλέξει την σωστή δυστυχώς είναι η πρώτη μοτοσυκλέτα προερχόμενος από σκουτερακι. Όλα άρχισαν πιο έντονα όταν έβαλα αυτή την σέλα όσο είχα την μαμά την δικιά μου (πριν την πάω για κατασκευή σέλας με πλάτη δεν με ενοχλούσε ) μετά άρχισε να με ενοχλεί.
    Συγνώμη, την ηλικία δεν την πρόσεξα σωστά και δεν κατάλαβα ότι έχεις κάνει εσύ τα 66.000Km, φαντάστηκα το πήρες μεταχειρισμένο.

    Πιστεύω πως αν είχε "κλάσει" τελείως η ανάρτηση, σε σημείο να σου δημιουργεί πρόβλημα στη μέση, θα το είχες καταλάβει. Θα είχες καταλάβει τη διαφορά στη λειτουργεία της.

    Θα συμφωνήσω με τον telegonos
    Ως προς τη θέση οδήγησης, έγώ έκανα το εξύς λάθος και ήμουν κορδομένος πάνω στη μοτοσυκλέτα και αυτό με κούραζε. Όταν μου έδειξαν πως η πιο χαλαρή θέση (όχι αναγκαστηκά πιο σκυφτή) είναι πιο σωστή για το σώμα μου και οδηγικά, άλλαξε όλη η εμπειρία.
    Ή ίσως να φταίει κάτι άλλο που έχεις αλλάξει τελευταία και σου βγαζει τα συμπτώματα στη μοτοσυκλέτα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη, την ηλικία δεν την πρόσεξα σωστά και δεν κατάλαβα ότι έχεις κάνει εσύ τα 66.000Km, φαντάστηκα το πήρες μεταχειρισμένο.

    Πιστεύω πως αν είχε "κλάσει" τελείως η ανάρτηση, σε σημείο να σου δημιουργεί πρόβλημα στη μέση, θα το είχες καταλάβει. Θα είχες καταλάβει τη διαφορά στη λειτουργεία της.

    Θα συμφωνήσω με τον telegonos
    Ως προς τη θέση οδήγησης, έγώ έκανα το εξύς λάθος και ήμουν κορδομένος πάνω στη μοτοσυκλέτα και αυτό με κούραζε. Όταν μου έδειξαν πως η πιο χαλαρή θέση (όχι αναγκαστηκά πιο σκυφτή) είναι πιο σωστή για το σώμα μου και οδηγικά, άλλαξε όλη η εμπειρία.
    Ή ίσως να φταίει κάτι άλλο που έχεις αλλάξει τελευταία και σου βγαζει τα συμπτώματα στη μοτοσυκλέτα.
    Πήρα μια άλλη σέλα και έβαλα στο μηχανάκι μου από άλλον κάτοχο.(γνήσια σέλα μαμά αλλά μεταχειρισμένη )

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.179
    Αν είσαι τεντωμένος για να φτάσεις το τιμόνι, δηλαδή αν ενώ είσαι χαλαρός οι αγκώνες δεν λυγίζουν αρκετά (~130°-140°)
    είναι "λογικό" να σου κάνει πονάκια.
    Δεν έχει συνηθίσει το σώμα και δεν θέλουμε να συνηθίσει έτσι.

    Υπάρχουν πολλά τιμόνια, αν είσαι σίγουρος πως η σέλλα είναι σωστή, διάλεξε ένα ψηλότερο να έρθει προς τα πίσω.

    Καλό θα ήταν να σε δεί κάποιος έμπειρος (συνήθως αγωνιζόμενος) μήπως βλέπει κάτι που χρειάζεσαι να αλλάξεις στην στάση σου.

    Εμένα πρόσφατα με έπιασε η μέση λόγο του ότι είχα ταλαιπωρήσει πολύ τα πόδια μου και είχαν σφίξει υπερβολικά.
    Μου πέρασε με αθλητικό μασάζ στα πόδια και λίγο στην πλάτη.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.501
    εφόσον εσύ πονάς όχι η μηχανή προγραμματίζεις ραντεβού σε ορθοπεδικό, μη ξεχνάς η πρόληψη σώζει

    τώρα για το αμορτισέρ, και απο την δική μου εμπειρία, τα αμορτισερ της showa μετά απο κάποιες χιλ. χλμ θέλουν επισκευή (αντικατάσταση λαδιού σε αναρτησάδικο), γιατί η επαναφορά τους γίνεται απότομη με αποτέλεσμα οι ανωμαλίες του δρόμου να κοπανάνε στην μέση
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Κιλά ειμαι 71. Εντομεταξη αυτό που μου κάνει εντύπωση όταν βάζω την μηχανή στο διπλό σταντ και κάθομαι πάνω της δεν νιώθω. Πόνο στην μέση. Όταν την κατεβάσω και κάτσω νιώθω ένα τράβηγμα.
    Aρα κατι σε κανει να εισαι σφιγμενος. Υποψιαζομαι οτι επειδη πατας με τα ποδια κατω οταν δεν ειναι στο σταντ τεντωνει η μεση. Δοκιμασε ενα αλλο τιμονι, ισιο και ψηλο το οποιο θα το γειρεις προς το μερος σου ωστε να ερθει πιο κοντα σου.
    Ή με αποστατες που θα φερουν το τιμονι πιο πανω και προς εσενα.

    Δεν εχει να κανει με την αναρτηση

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν είσαι τεντωμένος για να φτάσεις το τιμόνι, δηλαδή αν ενώ είσαι χαλαρός οι αγκώνες δεν λυγίζουν αρκετά (~130°-140°)
    είναι "λογικό" να σου κάνει πονάκια.
    Δεν έχει συνηθίσει το σώμα και δεν θέλουμε να συνηθίσει έτσι.

    Υπάρχουν πολλά τιμόνια, αν είσαι σίγουρος πως η σέλλα είναι σωστή, διάλεξε ένα ψηλότερο να έρθει προς τα πίσω.

    Καλό θα ήταν να σε δεί κάποιος έμπειρος (συνήθως αγωνιζόμενος) μήπως βλέπει κάτι που χρειάζεσαι να αλλάξεις στην στάση σου.

    Εμένα πρόσφατα με έπιασε η μέση λόγο του ότι είχα ταλαιπωρήσει πολύ τα πόδια μου και είχαν σφίξει υπερβολικά.
    Μου πέρασε με αθλητικό μασάζ στα πόδια και λίγο στην πλάτη.
    Η σέλα είναι η μαμά ψιλό φοβάμαι να φτιάξω πάλι σέλα καθώς η πλάτη την προηγούμενη φορά δεν με βόλεψε

  11. #26
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.034
    Δεν φταίει η σέλα...

    το post του telegonos παραπάνω, είναι πολύ underated.

    Τα λεφτά μου τα βάζω εκεί.

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    349
    Ας με διορθώσει κάποιος αν λέω κάτι λάθος αλλά έχω την εντύπωση οτι είναι φυσιολογικό να πιάνεσαι αν κατά την οδήγηση τα χέρια είναι τεντωμένα. Από οτι καταλαβαίνω είναι και θέμα ασφάλειας εκτός από υγείας, ο κορμός να έχει μια ελαφριά κλίση προς τα εμπρός ώστε οι αγκώνες να είναι λυγισμένοι και όχι τεντωμένοι, ώστε να μην ασκείται και πίεση στο τιμόνι.
    Μήπως να δοκίμαζες λίγες ασκησούλες με μια ρουτίνα που να μην παραλείπεις; Τύπου λίγα σετ ραχιαίους, βυθίσεις και push ups, κάποιες φορές τη βδομάδα;

    Ή πάρε καβασακι

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν φταίει η σέλα...

    το post του telegonos παραπάνω, είναι πολύ underated.

    Τα λεφτά μου τα βάζω εκεί.
    Το ίδιο και εγώ. Κάπου εκεί μέσα βρίσκεται η απάντηση.

    Αν και τα 66Κ km είναι αρκετά, θεωρώ ότι οδηγείς σφιγμένος, δεν κάθεσαι ίσως σωστά, ή πολλά μαζί.

    Το αμορτισέρ θα το έβγαζα από την εξίσωση εντελώς.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    209
    Το πρώτο πράγμα που κάνουμε αν πονάμε κάπου ή γενικά δεν αισθανόμαστε καλά, είναι να πάμε στον γιατρό.
    Απ' ότι κατάλαβα, δεν έχεις πάει ακόμη.
    Μια mri ΟΜΣΣ θα δείξει αν έχεις κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου, αν κ στατιστικά είσαι πολύ νέος για να έχεις τέτοιο θέμα.
    Αν δεν έχεις, που μάλλον δεν έχεις, τότε η θέση οδήγησης σου, είναι λάθος, οι ραχιαίοι μύες καταπονούνται κ η όλη φάση μοιάζει σαν να οδηγείς αυτοκίνητο για 5 ώρες συνέχεια, να κάνεις μια στάση για να ξεπιαστεις κ μόλις πατάς στο έδαφος να πονάς παντού κ να θες ένα πεντάλεπτο διατάσεις για να ισιώσεις.
    Οι ασκήσεις βοηθούν παρά πολύ για να δυναμώνουν οι ραχιαίοι μύες κ έτσι να μην πάθεις ποτέ ΚΜΔ, αλλά ΔΕΝ βοηθούν αν έχεις κακή στάση σώματος κ "πιανεσαι" μετά από κάποια χλμ οδήγησης.
    Η κατάσταση των αναρτήσεων δεν έχουν σχέση με την πάθηση σου.
    Αν τα αμορτισέρ είχαν κλάσει θα πήγαινες τραμπολίνο κ θα το καταλαβαίνεις, αφού θα έβλεπες κομμένες τσιμούχες κ λάδια παντού.
    Συμπέρασμα.
    Πάς σε έναν ορθοπεδικό, λες το πρόβλημα σού κ σε κατευθύνει ανάλογα.
    Μέχρι τότε πάρε μια ορθοπεδική ζώνη, καλής ποιότητας κ τοποθέτησε την, όσο πιο σφιχτά μπορείς.
    Έτσι η ΟΜΣΣ θα κάνει μια ελαφριά ραχιαία κάμψη κ δεν θα διατείνονται τόσο οι μύες.
    Δοκίμασε το κ θα με θυμηθείς.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν φταίει η σέλα...

    το post του telegonos παραπάνω, είναι πολύ underated.

    Τα λεφτά μου τα βάζω εκεί.
    Δεν ξέρω αν φταίει η σέλα η ότι σήμερα πρόσεξα το πως καθόμουν στο γραφείο αλλά όταν έβαλα ένα μαξιλαράκι που έχω πάρει από temu και η μέση μου δεν ποναγε.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόνος στην μέση
    από SOTOS80 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2011, 20:36
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2005, 16:23
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 07:45
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 15:12
  5. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF