Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Πόνος στην μέση και μοτοσυκλέτα

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    775
    Κανεις 50 χιλιόμετρα καθημερινά ακόμα και με κρύο;
    Αν ναι , κυκλοφορούν κάτι γουνακια που πιάνουν στη σέλα,εγκλωβίζουν τον αέρα και δεν παγώνει η έδρα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Φίλε Άρη, παμε να τα δουμε τα πραγματα ενα ενα. Εχω και εγω προβλημα με κηλες στη μεση και στον αυχενα.

    Για αρχη πήγαινε κανε μια μαγνητικη στη μεση σου να δουμε σε τι κατασταση βρίσκεται.

    Αν η μαγνητικη ειναι καθαρη τοτε πάμε στο σεναριο να ξεκινησεις σιγα σιγα γυμναστικη και να κανεις καποιες τροποποιησεις στην μοτοσυκλετα σου.

    Αν η μαγνητικη δειξει κηλες που ειτε συμπιεζουν νευρο ειτε οχι, παμε τοσο σε γυμναστικη,φυσιοθεραπειες, αλλαγη τροπου καθισματος,υπνου κλπ

    αλλα και σε αλλαγη κατηγοριας μοτοσυκλετας καθως μοτοσυκλετες που εισαι σκυμενος μπροστα είναι οτι χειροτερο αν εχεις θεμα με μεση ή

    αυχενα.

    Και στις δυο παραπανω περιπτωσεις θα σε βοηθησει και αν φορας μια ζωνη να σου στηριζει την μεση. Υπαρχουν στα φαρμακεια,σε καταστηματα με ορθοπεδικα ειδη αλλα και αντιστοιχες σε καταστημα αξεσουαρ αναβατη.

    Ελπίζω να σε βοηθησα λιγάκι και οτι θες με ρωτας.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Και μετά από 60 κ χιλιόμετρα δεν έχεις αναρτήσεις έχεις μόνο ελατήρια παρόλο που δεν το καταλαβαίνεις,
    κάνε ένα σέρβις μπρός πίσω να θυμηθείς πώς ήταν καινούργιο το μηχανάκι, άσχετα με την μέση.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και μετά από 60 κ χιλιόμετρα δεν έχεις αναρτήσεις έχεις μόνο ελατήρια παρόλο που δεν το καταλαβαίνεις,
    κάνε ένα σέρβις μπρός πίσω να θυμηθείς πώς ήταν καινούργιο το μηχανάκι, άσχετα με την μέση.
    Μπροστά έχω κάνει μια φορά πριν 30 κ. Τώρα θα κάνω και πίσω και μπροστά. Απλά σκέφτομαι ότι η πίσω δεν επισκευάζεται πάει για αλλαγή. Και πρέπει να αλλάξω και τα μπροστά.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2011
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα ss ειναι οι καλυτερες μοτοσυκλέτες για τη μεση. το cb500 οχι...
    αυτό έχει κάποια εξήγηση; ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω και μου κάνει εντύπωση καθώς επικρατεί ο ισχυρισμός ότι τα ss είναι από τα πιο άβολα και από τα πιο επίπονα μηχανάκια για το ανθώπινο σώμα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Μπροστά λαδάκια εκτός εάν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Πίσω πας σε κάτι τουλάχιστον επισκευαζόμενο.
    Παρόλο που δεν συμφωνούν οι από πάνω οι αναρτήσεις όταν τα λάδια γίνουν νερό
    τερματίζουν πολύ ευκολότερα.
    Δεν χτυπάνε σε κάποιο τοίχο, υπάρχουν bump stop για να σώσουν τα σίδερα αλλά το σώμα τραβάει ζόρια.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.083
    αβολα ειναι. η πιεση ομως απο το βαρος του σωματος ειναι πολύ προς τα χερια και η μέση καταπονείται λιγοτερο. επισης τα ποδια ειναι σε καλυτερη γωνια και με ελαχιστη δυναμη μπορεις να σηκωσεις το σωμα σου αν περασεις απο σκληρες ανωμαλίες. η ορθια θεση σκοτωνει τη μεση, οχι η σκυφτη. προφανως αυτο ειναι για μια κανονική/υγιή μεση και οχι για καποιον που εχει συγκεκριμενο προβλημα. αυτο που σε πονάει στο κορμι οταν κάνεις μεγάλη βολτα με ss ειναι λογω της αβολης θεσης. η μεση ομως δεν εφαγε κοπανημα οπως αν κάνεις μεγάλο ταξιδι σε όρθια μηχανη. προφανως υπαρχουν μοτοσυκλέτες οπως ενα gs πχ που εχουν πολυ πιο ανετη αναρτηση και αρα ισοφαρίζουν το γεγονος πως κάθετε ολο το κορμι σου (αρα το βαρος σου) πανω στη μεση σου. η καθημερινή μετακίνηση σε μοτοσυκλέτα που κάθεσαι "λορδος" ειναι αντιστροφη μέτρηση για προβλημα.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos/72 Προβολή μηνύματος
    αυτό έχει κάποια εξήγηση; ρωτάω επειδή δεν γνωρίζω και μου κάνει εντύπωση καθώς επικρατεί ο ισχυρισμός ότι τα ss είναι από τα πιο άβολα και από τα πιο επίπονα μηχανάκια για το ανθώπινο σώμα.
    Πράγματι είναι άβολα και επίπονα και θέλουν φυσική κατάσταση, αλλά δεν επιβαρύνουν τη μέση όσο τα σκούτερ ας πούμε, που λόγο όρθιας θέσης όλο το βάρος και η καταπόνηση από τις λακκούβες καταπονεί μόνο τη σπονδυλική στήλη ενώ χέρια ώμοι πλάτη ουσιαστικά δεν κουβαλάνε τίποτα.

  9. #39
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.913
    Γι' αυτό ο,τι κι αν καβαλαμε δεν καθόμαστε σαν λόρδοι, αλλά καθόμαστε οσο πίσω γίνεται, χαλαρώνουμε τον κορμό, σφίγγουμε τα ποδια στο ντεπόζιτο, σκύβουμε εμπρός, και χαλαρώνουμε τα χέρια.

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.501
    Μίλησε με τους αναρτησαδες, επισκευάζουν ακόμη και αυτές που φαίνονται κλειστές όπως οι basic showa

  11. #41
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.479
    Καλησπέρα. Αφού διάβασα όσα έχουν γραφτεί για τις απορίες σου, μπορεί να είναι πολλές οι αιτίες που συμβαίνει αυτό ή να είναι το αθροιστικό αποτέλεσμα όλων αυτών. Επειδή έχω πρόβλημα στην μέση που με ταλαιπωρεί χρόνια, οδηγώ δύο διαφορετικά μηχανάκια και μπορώ να καταλάβω αν φταίει το μηχανάκι σε κάθε περίπτωση, να αναφέρω κάποια βασικά πράγματα, μερικά από αυτά μου τα είπαν ορθοπεδικοί.:

    1. Η θέση οδήγησης δεν φταίει ποτέ αν δεν υπάρχει ήδη κάποιο πρόβλημα στην μέση.
    2. Όσο πιο σκυφτό είναι το μηχανάκι, τόσο καλύτερα για τη μέση (άρα όσο τεντώνεσαι τόσο καλύτερα)
    3. Για να μην έχεις θέματα με μέσες κλπ. ξεκίνα ενδυνάμωση κοιλιακών (το είπαν κι άλλοι). Όλους τους κοιλιακούς.
    4. Όταν νοιώθεις ενόχληση να προτιμάς να οδηγάς με απλής μορφής ζώνη για την μέση, για να σου κρατάει ζεστό το σημείο.

    Οδηγούσα ένα cbr600rr και τώρα ανεβαίνω σε ένα WR125 και εχω cb500x. Το γυμναστήριο με έσωσε, η ζώνη με βοηθάει και αποφεύγω τρελά τις λακκούβες! Έχω κάνει ταξίδι Αθήνα Αλεξανδρούπολη με την μέση σε κατάσταση να μην μπορώ να περπατήσω. Η θέση του cbr και ο κροκόδειλος που κρατούσε το σώμα ευθεία απλά εξαφάνιζε τον πόνο! Προτιμούσα να οδηγάω από το να περπατάω. Το cb επίσης δεν με ταλαιπωρεί σε μέρες που πονάει το σημείο.

    Για αρχή κοίτα το ιατρικά, για να δεις τι συμβαίνει!! Αλλά σίγουρα πάνω στο μηχανάκι απλά φαίνεται το πρόβλημα.
    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  12. #42
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maira Προβολή μηνύματος
    [..]
    1. Η θέση οδήγησης δεν φταίει ποτέ αν δεν υπάρχει ήδη κάποιο πρόβλημα στην μέση.
    2. Όσο πιο σκυφτό είναι το μηχανάκι, τόσο καλύτερα για τη μέση (άρα όσο τεντώνεσαι τόσο καλύτερα)
    3. Για να μην έχεις θέματα με μέσες κλπ. ξεκίνα ενδυνάμωση κοιλιακών (το είπαν κι άλλοι). Όλους τους κοιλιακούς. και ραχιαίους
    4. Όταν νοιώθεις ενόχληση να προτιμάς να οδηγάς με απλής μορφής ζώνη για την μέση, για να σου κρατάει ζεστό το σημείο.

  13. #43
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Όχι πάντα.

    Όπως μου είπε ο φυσικοθεραπευτης όταν πονούσε η μέση, οι ραχιαίοι είναι από τη φύση τους δυνατοί μυς και μου συνέστησε να κάνω μόνο κοιλιακούς.

    Καλύτερα όμως να ακολουθήσει οδηγίες από κάποιο φυσικοθεραπευτη και όχι από εμάς

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μίλησε με τους αναρτησαδες, επισκευάζουν ακόμη και αυτές που φαίνονται κλειστές όπως οι basic showa
    Έλεγα μήπως βάλω καμία Yss για αναβάθμιση και ολας αλλά πρέπει να αλλαχτεί και μπροστά. Βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλό μου υπάρχει η αναβάθμιση σε ένα nc manual αν θεωρείται αναβάθμιση και μαρεσει. Όποτε το σκέφτομαι ακόμα

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maira Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Αφού διάβασα όσα έχουν γραφτεί για τις απορίες σου, μπορεί να είναι πολλές οι αιτίες που συμβαίνει αυτό ή να είναι το αθροιστικό αποτέλεσμα όλων αυτών. Επειδή έχω πρόβλημα στην μέση που με ταλαιπωρεί χρόνια, οδηγώ δύο διαφορετικά μηχανάκια και μπορώ να καταλάβω αν φταίει το μηχανάκι σε κάθε περίπτωση, να αναφέρω κάποια βασικά πράγματα, μερικά από αυτά μου τα είπαν ορθοπεδικοί.:

    1. Η θέση οδήγησης δεν φταίει ποτέ αν δεν υπάρχει ήδη κάποιο πρόβλημα στην μέση.
    2. Όσο πιο σκυφτό είναι το μηχανάκι, τόσο καλύτερα για τη μέση (άρα όσο τεντώνεσαι τόσο καλύτερα)
    3. Για να μην έχεις θέματα με μέσες κλπ. ξεκίνα ενδυνάμωση κοιλιακών (το είπαν κι άλλοι). Όλους τους κοιλιακούς.
    4. Όταν νοιώθεις ενόχληση να προτιμάς να οδηγάς με απλής μορφής ζώνη για την μέση, για να σου κρατάει ζεστό το σημείο.

    Οδηγούσα ένα cbr600rr και τώρα ανεβαίνω σε ένα WR125 και εχω cb500x. Το γυμναστήριο με έσωσε, η ζώνη με βοηθάει και αποφεύγω τρελά τις λακκούβες! Έχω κάνει ταξίδι Αθήνα Αλεξανδρούπολη με την μέση σε κατάσταση να μην μπορώ να περπατήσω. Η θέση του cbr και ο κροκόδειλος που κρατούσε το σώμα ευθεία απλά εξαφάνιζε τον πόνο! Προτιμούσα να οδηγάω από το να περπατάω. Το cb επίσης δεν με ταλαιπωρεί σε μέρες που πονάει το σημείο.

    Για αρχή κοίτα το ιατρικά, για να δεις τι συμβαίνει!! Αλλά σίγουρα πάνω στο μηχανάκι απλά φαίνεται το πρόβλημα.
    Προχθές είχα και μια τσάντα πλάτης στην μηχανή όποτε μήπως με κούρασε . Σκέφτομαι όταν με πονάει η μέση για αρχή να βάζω ένα μαξιλαράκι μηχανής μαζί με την γυμναστική

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόνος στην μέση
    από SOTOS80 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2011, 20:36
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2005, 16:23
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 07:45
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 15:12
  5. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF