Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Κρανος με ενσωματομένο γυαλί ηλίου ?

  1. #16
    Πηγα και ειδα το caberg απο κοντά, μου φάνηκε κάπως περίεργο σε σχέση με το Arai μου. Πιο πλαστικό, πιο "κάπως". Το τζαμάκι πάντως εχει χαβαλέ, δε κλείνει μέχρι τελείως κάτω βέβαια, οπότε στον πολύ ήλιο ίσως να μην ειναι πολύ αποτελεσματικό. Παντως σα σύνολο έχει πλάκα, απο εμφάνιση σκίζει :P

    Ισως τελικά η αλλαγή της ζελατίνας να ειναι μονόδρομος...Πιο σίγουρο και πιο αποτελεσματικό..

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji
    Πηγα και ειδα το caberg απο κοντά, μου φάνηκε κάπως περίεργο σε σχέση με το Arai μου. Πιο πλαστικό, πιο "κάπως". Το τζαμάκι πάντως εχει χαβαλέ, δε κλείνει μέχρι τελείως κάτω βέβαια, οπότε στον πολύ ήλιο ίσως να μην ειναι πολύ αποτελεσματικό. Παντως σα σύνολο έχει πλάκα, απο εμφάνιση σκίζει :P
    Ισως τελικά η αλλαγή της ζελατίνας να ειναι μονόδρομος...Πιο σίγουρο και πιο αποτελεσματικό..
    Στον ήλιο είναι πολύ αποτελεσματικό !

    Αλλά δεν συγκρίνεται πουθενά το Caberg με το Arai.


  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2006
    Μηνύματα
    143
    δες το Schuberth S1 εμένα με βολευει αρκετά

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Παντως μην παρεις με τιποτα το Nolan N101 που εχει εξωτερικα μιση μαυρη ζελατινα για τον ηλιο.

    Οι λογοι ειναι δυο:

    Α. Ακουμπαει η επανω ζελατινα την κανω και την χαραζει κανοντας μια συνεχομενη γραμμη απο την μια μερια του κρανους εως την αλλη.

    Β. Οταν εχει ηλιο γενικα και κοιτας απο την μεση και πανω δεν μπορεις να ξεχωρισεις τιποτα απο το πολυ σκουρο χρωμα που εχει και ειδικα τα φαναρια.

    Δεν μπορεις να καταλαβεις αν εισαι σε ταχυτητα πανω απο τα 40χ/ω τα σηματα πρεπει να χρησιμοποιησεις την φαντασια σου.

    Αν κοιταξεις απο την μεση και κατω τυφλωνεσαι απο το πολυ φως που περναει.

    Αν κοιταξεις μια επανω και μια κατω αποσυντονιζεσαι και θελει χρονο για να προσαρμοστει η κορη του ματιου σε τετοια διαφορα φωτεινοτητας μεσα σε λιγοτερο απο ενα δευτερολεπτο.

    Οσες φορες το χρησιμοποιησα κοντεψα να παθω ατυχημα.

    Απαραδεκτος σχεδιασμος απο αποψη πρακτικης για οδηγηση αλλα απο αισθητικη πολυ ωραιο θυμιζεις ROBOCOP.

    CABERG και NOLAN δεν τις θεωρω καλες εταιρειες.

    Θεωρω οτι ανοικουν στην κατηγορια απο την μεση και κατω.

    Schuberth και Arai ειναι σαφως πολυ καλυτερα δεν το συζηταμε.

    Καλυτερα να αλλαξεις μια ζελατινα και να εισαι σιγουρος, εγω τουλαχιστον στην θεση σου θα ενιωθα ποιο σιγουρος.


  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Είχα ενδιαφερθεί για τα "Caberg" τις προάλλες... Όταν ρώτησα τον πωλητή να μου δείξει την ταμπέλα στο λουρί του κράνους που αναγράφει την ημερομηνία παραγωγής του άρχισε να τα μασάει και να λέει "παπαριές" του στυλ "πρώτη φορά μας κάνουν αυτή την ερώτηση στα δεκαπέντε χρόνια λειτουργίας μας"... Και να ρωτήσω την αντιπροσωπεία αν μας επιτρέπει να βγάλουμε την επένδυση οπότε έλα σε λίγες μέρες και κάτι τέτοιες ιστορίες :rotflmao: :rotflmao:

    "ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΣ ΡΕ ΘΕΟΜΠΑΙΧΤΗ!!!! ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕΣ!!! !!! :rotflmao: ΕΛΕΟΣ!!! "

    Η αντιμετώπιση του και μόνο στάθηκε αρκετή και ικανή για να μην αγοράσω καν από το μαγαζί του "Τσαμπίκου" τα μποτάκια που είχα βάλει στο μάτι!!! Χεχεχεχεχε:rotflmao: (Ας πρόσεχες Τσαμπίκο μου, ας πρόσεχες...)

    Από περιέργια και μόνο μπήκα αργότερα στο "site" της "Camberg" και είδα πως η πολιτική τους είναι τέτοια ώστε να μην αναγράφουν την ημερομηνία παραγωγής του κράνους πάνω του! Κάπου αλλού όμως στην επίσημη σελίδα της εταιρείας λέει πως στα πέντε χρόνια το κράνος πρέπει να αλλαχτεί.... "Researches have shown no evidence of degradation of the materials used in the helmets manufac-ture due to the mere effect of the times passing by. " :hypnotize :hypnotize :hypnotize (http://www.caberg-helm.com/home.aspx...&xSM=&xP=&xPC=)

    Χλωμό, πολύ χλωμό το όλο σκηνικό ρε παιδί μου... :hypnotize Για γέλια βασικά!!! Οoops... Κρύος ιδρώτας μου βγήκε

    Ποιόν εξυπηρετεί άραγε η μη αναγραφή της ημερομηνίας παραγωγής στο κράνος (ερώτημα θέτω... Να μην παρεξηγηθώ κιόλας...). Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του!!! Πάντως, μιλώντας για την πάρτη μου και μόνο, λόγο αυτής της πολιτικής της "Camberg" την απορίπτω βροντοφώνως!!! ΛΗΓΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΡΩΩ!

    Όσον αφορά τον πωλητή μάθε φίλε "Τσαμπίκο" να λες όλη την αλήθεια και όχι την μισή (Και την άλλη μισή να την μαθαίνω ύστερα από προσωπική έρευνα). Μάθε επίσης που να πετάς την σκόνη στα μάτια!!! Σας γνωρίζω καλά μιας και τους ψήλους στα αυτιά μου τους έχετε κολλήσει εδώ και καιρό τώρα...)!!! Επίσης, μάθε πως δεν είναι όλη οι καταναλωτές ΚΑΓΚΟΥΡΙΑ για να τους προσβάλεις!!!! Μερικοί την ψάχνουν πλέον την δουλεία!!! Και μάθε ακόμα πως το να πουλάς αφέλεια δεν πουλάει πλέον στην εποχή της πληροφορίας!!! Πουλάει η εξυπηρέτηση και η άριστη λύση και μόνο στην εκάστοτε ανάγκη μας!!!

    Ευτυχώς που υπάρχει και το νετ και ακούγετε πλέον και η φωνή μας...

    Ελπίζω να βοήθησα τους καταναλωτες στην επιλογή τους και τους πωλητές ως προς τον τρόπο που μας προσεγγίζουν.

    Καλό σας απόγευμα.

  6. #21
    Και η Airoh έχει ένα τέτοιο μοντέλο με ζελατίνα εσωτερική σα γυαλιά.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Και η Airoh έχει ένα τέτοιο μοντέλο με ζελατίνα εσωτερική σα γυαλιά.
    Eνδιαφέρον αν και δεν βρίσκω το "Site" της εταιρείας αυτής. Έχει "site"? "Link" του κράνους μας δίνεις;

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    Eνδιαφέρον αν και δεν βρίσκω το "Site" της εταιρείας αυτής. Έχει "site"? "Link" του κράνους μας δίνεις;
    http://www.airoh.biz/eng/start.html
    Κοίτα στα opening helmets τα μοντέλα sv.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2006
    Μηνύματα
    143
    εχω και το airoh και το s1 πιο βολικο στο βαλε βγάλε το airoh σαφως πιο κράνος το s1
    επισης πανω απο 2 φορες το κόστος του s1.
    η λύση με τις Ενσωματωμένες ζελατινες είναι πολύ καλή γιατί η σκιά με τον ήλιο μπορεί να εναλλασσονται μέσα στην 'ιδια ώρα ή αόμη και μεσα στο οικοδομικό τετράγωνο..


    προτείνω s1 πολύ αθόρυβο επίσης σε σχέση με το airoh

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vstromgr
    δες το Schuberth S1 εμένα με βολευει αρκετά
    Ωραίο είναι αλλά 1525kg δεν είναι λίγο βαρύ; Πως το έχεις δει μια και το έχεις;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2006
    Μηνύματα
    143
    Έχεις δίκιο είναι λίγο βαρύ αλλά μάλλον το συνήθισα
    Αν θες μπορείς να το ελαφρύνεις κατά 500 γραμμάρια περίπου προσθέτοντας 500 ευρώ περίπου μια και υπάρχει το S1 pro που είναι σαφώς ελαφρότερο και σαφώς ακριβότερο ίσως και καλύτερο λόγω υλικών.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Κρανος με bluetooth.
    από axibde στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2014, 17:40
  2. Κράνος με καθρέφτη
    από Opisthogonia στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2009, 07:53
  3. κρανος με 150 Euro
    από ilias s.m. στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2009, 00:57
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 13:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF