Σελίδα 10 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 231

Θέμα: Αγορά Μηχανής / Scooter

  1. #136
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η φουστα ειναι απαραιτητη δηλαδη? τι δουλεια ειναι αυτη που πρεπει να φορας φουστα υποχρεωτικα.. δεν το εχω ξανακουσει ποτε. απο κιλα πως τα πας? τα 300αρια ειναι καπως βαρια. για ταξιδια παντως θα κοιτουσα κατι σε downtown η παρομοιο καναπεδατο. βεβαια με τοσα λεφτα πας και σε φορζα που ειναι μαλλον η καλυτερη επιλογη. θα ελεγα και xmax αλλα σιγουρα το φορζα θα σου ταιριαξει καλυτερα.
    Το 125ρι π χω ειναι ελαφρυ, δεν εχω εμπειρία σε αρκετα κιλά για να ξερω αλλά θεωρώ αυτο το μαθαινεις εμπορικά...το x max κοιταγα κι εγώ το forza ,οσα βρισκω ανεβαινει αρκετα η τιμη και ξεπερνάει τα 5κ

  2. #137
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Είχα για κανένα εξάμηνο το zontes m310
    Το πήρα καινούργιο και το πούλησα επειδή ήθελα τελικά μηχανή.

    Καινούργιο είναι ακριβώς στο budget σου και μάλλον σου κάνει σε όλα όσα ζητάς (ελαφρύ, δυνατό, μαζεμένο σε διαστάσεις και τέλειο από άποψη συμπεριφοράς στο δρόμο) αλλά έχει δύο μεγάλα μείον

    Δεν έχει πολλούς χώρους από κάτω (οριακά δεν χωρούσε ένα full face κράνος σε large της hjc) και σίγουρα είναι γρίφος η αξιοπιστία ειδικά στο keyless.

    Εμένα δεν μου έκανε τίποτα, το ίδιο και σε διανομείς με 20 Χιλ χλμ που έπιναν νερό στο όνομα του αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

    Έπειτα σε ελαφρώς μεταχειρισμένα θα κοιτούσα honda sh και Beverly αλλά με μεγάλο κίνδυνο κλοπής αφού τα κυνηγάνε.

    Τέλος προσωπικά θα κοιτούσα για το sr4 max της voge (είτε ελαφρώς μεταχειρισμένο είτε καινούργιο με δόσεις τη διαφορά) καθώς είναι πολύ καλό, με άνετα αμορτισέρ πίσω και εξαιρετικά λάστιχα πρώτης τοποθέτησης, χώρους κλπ αρκεί να σου κάνει ως μέγεθος.

    Κάνε ένα κόπο, με φούστα η χωρίς και κάνε ένα πέρασμα από τις αντιπροσωπείες να τα δεις και εάν σε βολεύουν εργονομικά.

    Καλή επιλογή σε ότι κανείς.
    Θα το δω το πρότειναν και πιο πανω το voge οπότε θα το δω κι αυτο. Επίσης κοιταγα και το Beverly 350 tour ή 400ρι γτ ξερω ειναι αξιόπιστα...τωρα σε θέμα κλοπης το χω σκεφτει αλλα δε ξερω ελπίζω να μη σταθω τοσο ατυχη

  3. #138
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Εφόσον ο μεγαλύτερος (και μοναδικός, απ'οτι κατάλαβα) περιορισμός είναι η ένδυση, τότε οι χωροι δεν είναι τόσο σημαντικοί. Τα σκουτερ με μικρους χώρους που με το ζορι χωράνε ενα κράνος πάλι πιο πρακτικά είναι σε σχέση με μηχανή.

    Στη χειρότερη υπάρχει και η λύση βαλιτσακίου.
    Ναι το μεγαλύτερο θέμα είναι η ένδυση δλδ αν έπαιρνα μηχανή ειχα ψάξει αντίστοιχα βαλιτσακια οπου θα εβαζα απλα αναγκαστικά τώρα θα παω σε σκούτερ, οπότε οσο ποο ευρύχωρο τοσο καλύτερα

  4. #139
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Από σκούτερ δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά το Beverly μου αρέσει περισσότερο από τα άλλα.

  5. #140
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ισχύει για όλους τους νόμους για την Αττική ένα παραπάνω (μη πω δυο).
    Ο εξοπλισμός ασφαλείας αναβατη πρέπει να παραμένει τοπ προτεραιότητα στις μετακινήσεις με δίκυκλο.

    Συνεπως το καλύτερο θα ήταν (χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω) μια μικρή αποσκευή με ότι καζουαλ ρούχο θέλεις όταν φθάσεις στον χώρο εργασίας
    Αυτη ηταν και η πρώτη λυση που έχω σκεφτεί απλα δε θα εχω τη δυνατότητα καθε φορά να αλλαζω καπου αλλιώς θα πήγαινα στην επιλογή μηχανής που ήταν κι αυτο που ηθελα εξ αρχής

  6. #141
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η φουστα ειναι απαραιτητη δηλαδη? τι δουλεια ειναι αυτη που πρεπει να φορας φουστα υποχρεωτικα.. δεν το εχω ξανακουσει ποτε.
    Σε εκκλησία μάλλον.

  7. #142
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Το 125ρι π χω ειναι ελαφρυ, δεν εχω εμπειρία σε αρκετα κιλά για να ξερω αλλά θεωρώ αυτο το μαθαινεις εμπορικά...το x max κοιταγα κι εγώ το forza ,οσα βρισκω ανεβαινει αρκετα η τιμη και ξεπερνάει τα 5κ
    εχω το καινουργιο μπεβ. μην το παρεις, δεν εχει χωρους, δεν κάνει καλο ταξιδι, καιει πολυ, γενικα δεν ειναι για σενα. κοιτα αποκλειστικα φορζα για μενα. και ας κοστιζει παραπανω, κραταει τιμη και ειναι πολυ γλυκο μηχανακι..και χοντα. ευκολο στην πολη (για το μεγεθος του) και πολυ καλο στον ανοιχτο δρομο. επισης οικονομικο, το μπεβ καιει τον πατο του. τα κιλα δεν συνηθιζονται, αν εισαι μικροσωμη θα εχεις παντα προβλημα. και μια φιλικη συμβουλη, η γυναικα μου εχει ακομα σημαδια στα ποδια απο την ρημαδα μερα που μας εριξαν με κοντο παντελονι. δεν ξερω τι δουλεια κανεις και ποσο αξιζει το ρισκο, αλλα τα ποδια σου καλο θα ηταν να τα προστατεψεις.

  8. #143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    986
    Η λύση για να είσαι ασφαλής κ με τη φούστα είναι να φορέσεις ένα overpants μαζί με προστασίες που δέχεται

    Πχ https://gmotoshop.gr/spidi-superstor...-l,429258.html

    Το καλοκαίρι θα είναι λίγο πιο ζορικο αλλά θα υπάρχει λογικά λύση αντίστοιχη

  9. #144
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Η λύση για να είσαι ασφαλής κ με τη φούστα είναι να φορέσεις ένα overpants μαζί με προστασίες που δέχεται

    Πχ https://gmotoshop.gr/spidi-superstor...-l,429258.html

    Το καλοκαίρι θα είναι λίγο πιο ζορικο αλλά θα υπάρχει λογικά λύση αντίστοιχη
    Σε υπερευχαριστώ δεν ειχα ιδεα ότι υπάρχει κατι τέτοιο! Αυτο απ οτι κατάλαβαινω μπορώ να το φοραω κι απο πανω απ τη φουστα? Ή απο μεσα? Οποτε απλα το βγαζω οταν φτάνω στο προορισμό και το βαζω απο πάνω οταν θέλω να φυγω?

  10. #145
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εχω το καινουργιο μπεβ. μην το παρεις, δεν εχει χωρους, δεν κάνει καλο ταξιδι, καιει πολυ, γενικα δεν ειναι για σενα. κοιτα αποκλειστικα φορζα για μενα. και ας κοστιζει παραπανω, κραταει τιμη και ειναι πολυ γλυκο μηχανακι..και χοντα. ευκολο στην πολη (για το μεγεθος του) και πολυ καλο στον ανοιχτο δρομο. επισης οικονομικο, το μπεβ καιει τον πατο του. τα κιλα δεν συνηθιζονται, αν εισαι μικροσωμη θα εχεις παντα προβλημα. και μια φιλικη συμβουλη, η γυναικα μου εχει ακομα σημαδια στα ποδια απο την ρημαδα μερα που μας εριξαν με κοντο παντελονι. δεν ξερω τι δουλεια κανεις και ποσο αξιζει το ρισκο, αλλα τα ποδια σου καλο θα ηταν να τα προστατεψεις.
    Σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι όταν λες το καινούριο? Ειμαι 1.68 και 68 κιλα γενικα εχω δυνατο σωμα γυμνάζομαι κτλ αλλα όντως με τρομάζει λιγο στην ιδεα τα πολλα κιλα...δλδ οτσν έψαχνα μηχανες κοιταγα μοντέλα μέχρι 175 κιλα ενώ σκουτερ απ οτι τα χω ψαξει τα περισσότερα ειναι 200 και δε ξερω αν ειναι εύκολα στην οδήγηση

  11. #146
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Σε υπερευχαριστώ δεν ειχα ιδεα ότι υπάρχει κατι τέτοιο! Αυτο απ οτι κατάλαβαινω μπορώ να το φοραω κι απο πανω απ τη φουστα? Ή απο μεσα? Οποτε απλα το βγαζω οταν φτάνω στο προορισμό και το βαζω απο πάνω οταν θέλω να φυγω?

    Πως θα το φορέσεις πάνω από φούστα εφόσον έχει καβάλο; Επίσης δεν έχει προστασίες, είναι αδιάβροχο. Μπερδεύτηκε ο σύντροχος... Λέει ότι μπορεί να πάρει επιγονατίδες.
    Επιγονατίδες πάντως φοράς και με σορτσάκι... λέμε τώρα.

  12. #147
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.502
    Εφόσον έχεις εμπειρία σε 125cc scooter, πιστεύω ότι θα προσαρμοστείς στο αυξημένο βάρος των 300cc. Θα χάσεις από ευκολία μετακίνησης μέσα στην πόλη, καθώς και σε οικονομία καυσίμου, αλλά θα κερδίσεις σε ισχύ, ενεργητική ασφάλεια και δυνατότητα περιαστικών μετακινήσεων. Τα περισσότερα κιλά γίνονται αισθητά στις επιτόπιες μετακινήσεις, ειδικά αν χρειαστεί να το μετακινήσεις προς τα πίσω σε δρόμο με κλίση. Πρακτικά θα πρέπει να μάθεις πώς να το σταθμεύεις, ώστε να μη χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο και να καταλάβεις ότι δεν σε παίρνει να του δίνεις στατικά πλευρικές κλίσεις. Δηλαδή μεθοδεύεις τεχνική, έναντι δύναμης, διότι η δύναμη δεν επαρκεί για να ελέγξεις στατικά 200 κιλά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #148
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Με βαση τα κριτηρια που εβαλες
    - χωρους
    -ιπποδυναμη
    -αξιοπιστια
    -επωνυμο
    -για Αθηνα
    - για κοντινες εκδρομες (2-3 ωρες)
    - χωρους
    Θα σου προτεινα
    Xmax 300

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι όταν λες το καινούριο? Ειμαι 1.68 και 68 κιλα γενικα εχω δυνατο σωμα γυμνάζομαι κτλ αλλα όντως με τρομάζει λιγο στην ιδεα τα πολλα κιλα...δλδ οτσν έψαχνα μηχανες κοιταγα μοντέλα μέχρι 175 κιλα ενώ σκουτερ απ οτι τα χω ψαξει τα περισσότερα ειναι 200 και δε ξερω αν ειναι εύκολα στην οδήγηση
    2023 400 αλλα και το 300 ειναι μονο 10κιλα λιγοτερο. επισης και τα δυο καινε. γενικα αστα μην τα κοιτας καθολου ουτε τα καινουργια ουτε τα παλια. εισαι σε καλες διαστασεις, το εχεις το σκουτερ ανετα. προσεξε λιγο μονο το παρκαρισμα σε κατηφορες κτλ που λεει ο νεοσσος. οτι βρεις σε καλο xmax 300 και φορζα. αν δεν σου κάνουν πηγαινε σε downtown η καποιο συμ. τα σκουτερ που ειναι με μικρο μεταξονιο και ισιο πατωμα δεν σου κανουν. πας να παντρεψεις δυο τελειως αντιθετες αναγκες τωρα. καθημερινη μετακινηση με 2-3 φορες ταξιδι. μιλαμε για πολυ ταξιδι δηλαδη, κανενα σκουτερ δεν κανει για τετοιες διαδρομες αλλα τουλαχιστον τα "ξαπλωτα" πανε λιγο καλυτερα.

    εγω θα επερνα μηχανη και θα κραταγα και το σκουτερ για καθε μερα. σκεψου το, δεν ειναι πολλα παραπανω χρηματα.

  15. #150
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εφόσον έχεις εμπειρία σε 125cc scooter, πιστεύω ότι θα προσαρμοστείς στο αυξημένο βάρος των 300cc. Θα χάσεις από ευκολία μετακίνησης μέσα στην πόλη, καθώς και σε οικονομία καυσίμου, αλλά θα κερδίσεις σε ισχύ, ενεργητική ασφάλεια και δυνατότητα περιαστικών μετακινήσεων. Τα περισσότερα κιλά γίνονται αισθητά στις επιτόπιες μετακινήσεις, ειδικά αν χρειαστεί να το μετακινήσεις προς τα πίσω σε δρόμο με κλίση. Πρακτικά θα πρέπει να μάθεις πώς να το σταθμεύεις, ώστε να μη χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο και να καταλάβεις ότι δεν σε παίρνει να του δίνεις στατικά πλευρικές κλίσεις. Δηλαδή μεθοδεύεις τεχνική, έναντι δύναμης, διότι η δύναμη δεν επαρκεί για να ελέγξεις στατικά 200 κιλά.
    125 παπι εχω γτ το πηρα με το σκεπτικό μετά να παω σε μηχανή, αλλα ναι καταλαβα τι εννοείς

Σελίδα 10 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF