Σελίδα 10 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 288

Θέμα: Vstrom 650 vs NC700-750x vs cb500x vs Versys 650(300?)

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Άλλο μηχανάκι το ένα (dual sport το X) άλλο το άλλο (adventure touring το τρέισερ).

    To cb είναι το απόλυτο κομιούτινγ μπάϊκ, στα μάτια μου τουλ., για την χρήση για την οποία το επίλεξα, δηλ. πόλη- κέντρο, ΑΟ (αρκετή και καθημερινή), νησάκι τα καλοκαίρια και προφανώς κάποια μικρή απόδραση 1-2 φορές το χρόνο με λίγο χωματόδρομο.

    Όλα αυτά με αρκετή οικονομία σε καύσιμο και αξιοπιστία.

    Βάλτα όλα κάτω να δεις τι πραγματικά χρειάζεσαι.

    Πχ. θα μου άρεσε πραγματικά το crf 250L (ακόμα και το ραλλύ) αλλά είδα ότι μονοκύλινδρο μικρό (έστω και υδρόψυκτο) δεν θα την πάλευε άνετα με τη δική μου χρήση, ούτε εγώ ούτε αυτό.
    Ευχαριστω pano. Και με δυο ατομα στην εθνικη εχεις ταξιδεψει;

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω pano. Και με δυο ατομα στην εθνικη εχεις ταξιδεψει;
    Δυστηχώς ούτε μόνος ακόμα δεν έχω ταξιδέψει

    Η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα (και βγήκα εθνική) ήταν όταν πήγα στη σχολή ασφαλούς οδήγησης και μια άλλη φορά με τη γυναίκα που την πήγα για φράπα στο Κρυονέρι

    Επειδή είμαστε σούμα 70+42=112kg και πήγαινα με 120-130, η διαδρομή βγήκε αεράτα και οικονομικά.

    Στην πόλη που είμαστε διπλοί σχεδόν καθημερινά, μόνο τον συμπλέκτη ταλαιπωρώ σε συνθήκες συμφόρησης. Κατά τα λοιπά, απόλυτα εύκολο και ελέγξιμο, με καθρέπτες που δυσκολεύονται (στη διεύλευση) μόνο στα ημιφορτηγάκια και τα suv.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δυστηχώς ούτε μόνος ακόμα δεν έχω ταξιδέψει

    Η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα (και βγήκα εθνική) ήταν όταν πήγα στη σχολή ασφαλούς οδήγησης και μια άλλη φορά με τη γυναίκα που την πήγα για φράπα στο Κρυονέρι

    Επειδή είμαστε σούμα 70+42=112kg και πήγαινα με 120-130, η διαδρομή βγήκε αεράτα και οικονομικά.

    Στην πόλη που είμαστε διπλοί σχεδόν καθημερινά, μόνο τον συμπλέκτη ταλαιπωρώ σε συνθήκες συμφόρησης. Κατά τα λοιπά, απόλυτα εύκολο και ελέγξιμο, με καθρέπτες που δυσκολεύονται (στη διεύλευση) μόνο στα ημιφορτηγάκια και τα suv.
    Καταλαβα pano.απλα ηθελα να δω σε διαδρομη γυρω στα 350 με 400 χλμ διπλος πως θα συμπεριφερθει. Γι αυτο κοιτάω και το νεο tracer. Αλλα με νοιάζει και το χωμα για καποια παραλια κτλ.

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Αν το ρεπερτόριό σου περιλαμβάνει συχνά ταξιδάκια, τότε αβλεπεί τρέησερ.

    Για ταξίδι μία στο τόσο και περισσότερο χρήση commuting (καθημερινό, δουλειές, κλπ), τότε Χ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αν το ρεπερτόριό σου περιλαμβάνει συχνά ταξιδάκια, τότε αβλεπεί τρέησερ.

    Για ταξίδι μία στο τόσο και περισσότερο χρήση commuting (καθημερινό, δουλειές, κλπ), τότε Χ.
    Σάββατοκυριακο γυρω στα 350 με 400 χλμ. Διπλος. Γυρω στα 130 κιλά και οι δυο

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Αν δεν κάνω λάθος, η διαφορά τους είναι στο 1.000ρικο. Ε, νομίζω αξίζει το τρέησερ (ειδικά αν κάνεις ένα ταξιδάκι κάθε ΣΚ).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #142
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος, η διαφορά τους είναι στο 1.000ρικο. Ε, νομίζω αξίζει το τρέησερ (ειδικά αν κάνεις ένα ταξιδάκι κάθε ΣΚ).
    Νομιζω. Το καινουργιο εχει 8200.μπορει να κανω λαθος. Απλα το μονο που σκεπτομαι ειναι οτι σε καταναλωση ειναι καλυτερο το χ500 στην πολη μεσα το μοτέρ δεν βραζει(εχω ακουσει οτι του tracer ψήνεις αυγα) και στο χωμα το χοντα μπαινει με ευκολια εν συγκριση με το yamaha. Απλα το yamaha υπερτερει στην εθνικη νομιζω.

  8. #143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Βάσει cc, κάτι που το διαπίστωσες και εσύ, το Χ είναι μηχανάκι, το γιαμάπα το λες και μηχανή και σίγουρα απολαυστικότερο στο δρόμο.

    Προσωπικά θα το εξέταζα το θέμα και θα κοιτούσα να οδηγήσω και το tracer!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #144
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.499
    Εγώ θα έλεγα εντελώς φιλικά πάντα,σκέψου τις ανάγκες σου ξανά.
    Αυτές οι κατεβασιές σε παραλία με χώμα πόσες θα είναι μέσα σε ένα χρόνο;
    Αξίζει να αγοράσεις μία μότο που είναι λίγο καλύτερη στο χώμα αλλά υστερεί σε όλα τα άλλα (επιδόσεις,κυβικά κτλ) ;Γράφεις για βόλτες ~400χλμ,το χώμα στην παραλία είναι ένα ελάχιστο μέρος μια τέτοιας εκδρομής, 300κε δικάβαλο δεν έχουνε καμία σχέση με τα 500 ,πόσο μάλλον με το τρεισερ που το οδηγάς και σχετικά σπορ άμα λάχει.
    Από εκεί και πέρα τα 300κε βολεύουν στην πόλη,πόσα weekends θα φεύγεις διπλός τον χρόνο;Για 3-4 βόλτες το καλοκαίρι δεν αξίζει να ανέβεις σε τιμή.
    Λες για Εθνική ,υπάρχει η πιθανότητα να βαρεθείς τις εθνικές μετά από 2-3 βόλτες και να ψάχνεις εναλλακτικές διαδρομές μέσα από βουνά,γραφικά χωριά κτλ.Ακόμα και εκεί υπερτερεί το 700 νομίζω ,με τα ίδια χλμ θα ταξιδεύουν και τα δύο σε τέτοια διαδρομή αλλά η ροπή του 700 μοτέρ κάνει την διαφορά και σε τέτοιο δρόμο, λιγότερη χρήση κιβωτίου κτλ.
    Θα πας μόνος και καμιά βόλτα,τα 300-500 όσο καλά και να είναι ,από συγκινήσεις είναι λίγο επιτάφιοι,με το τρεισερ νιώθεις και λίγο αδρεναλίνη.

    ΥΓ Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα το 700ρι,ας έχω τα γκαζάκια μου όταν τα χρειαστώ παρά να μου λείπουν.

    εντιτ τώρα γιατί σε θέμα strom nc versys λέμε για cb tracer δε ξέρω αλλά ιτς οκ.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 15/01/2020 στις 14:56.
    when life gets complicated... i ride.

  10. #145
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα έλεγα εντελώς φιλικά πάντα,σκέψου τις ανάγκες σου ξανά.
    Αυτές οι κατεβασιές σε παραλία με χώμα πόσες θα είναι μέσα σε ένα χρόνο;
    Αξίζει να αγοράσεις μία μότο που είναι λίγο καλύτερη στο χώμα αλλά υστερεί σε όλα τα άλλα (επιδόσεις,κυβικά κτλ) ;Γράφεις για βόλτες ~400χλμ,το χώμα στην παραλία είναι ένα ελάχιστο μέρος μια τέτοιας εκδρομής, 300κε δικάβαλο δεν έχουνε καμία σχέση με τα 500 ,πόσο μάλλον με το τρεισερ που το οδηγάς και σχετικά σπορ άμα λάχει.
    Από εκεί και πέρα τα 300κε βολεύουν στην πόλη,πόσα weekends θα φεύγεις διπλός τον χρόνο;Για 3-4 βόλτες το καλοκαίρι δεν αξίζει να ανέβεις σε τιμή.
    Λες για Εθνική ,υπάρχει η πιθανότητα να βαρεθείς τις εθνικές μετά από 2-3 βόλτες και να ψάχνεις εναλλακτικές διαδρομές μέσα από βουνά,γραφικά χωριά κτλ.Ακόμα και εκεί υπερτερεί το 700 νομίζω ,με τα ίδια χλμ θα ταξιδεύουν και τα δύο σε τέτοια διαδρομή αλλά η ροπή του 700 μοτέρ κάνει την διαφορά και σε τέτοιο δρόμο, λιγότερη χρήση κιβωτίου κτλ.
    Θα πας μόνος και καμιά βόλτα,τα 300-500 όσο καλά και να είναι ,από συγκινήσεις είναι λίγο επιτάφιοι,με το τρεισερ νιώθεις και λίγο αδρεναλίνη.

    ΥΓ Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα το 700ρι,ας έχω τα γκαζάκια μου όταν τα χρειαστώ παρά να μου λείπουν.

    εντιτ τώρα γιατί σε θέμα strom nc versys λέμε για cb tracer δε ξέρω αλλά ιτς οκ.
    Σε ευχαριστω πολυ. Εχει βαση η αποψη σου.

  11. #146
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Νομιζω. Το καινουργιο εχει 8200.μπορει να κανω λαθος. Απλα το μονο που σκεπτομαι ειναι οτι σε καταναλωση ειναι καλυτερο το χ500 στην πολη μεσα το μοτέρ δεν βραζει(εχω ακουσει οτι του tracer ψήνεις αυγα) και στο χωμα το χοντα μπαινει με ευκολια εν συγκριση με το yamaha. Απλα το yamaha υπερτερει στην εθνικη νομιζω.
    Πηρα το προηγούμενο cb500x και μολις το πηρα εκανα ενα ταξίδι (μονος) 350χλμτρα απο τα οποια τα 250χλμτρ ήταν εθνική. Απο αυτή την μικρη εμπειρια π ειχα καθως τωρα θα το ξαναχρησιμοποιησω απο Απρίλιο γτ δεν χρησιμοποιω μηχανη τον χειμώνα πήγαινα στην εθνική 120-130χλμτρα/ωρα και με κουρασε αρκετά και σκεφτομουν ποτε θα τελειωσει η ατέλειωτη ευθεια και να ειχα ενα super sport να παω με 200+ στην εθνική. Οταν ομως μπηκα σε στροφιλικι εκει το ευχαριστήθηκα οσο δεν πάει. Για εμένα αν το μεγαλυτερο μερος των τσξιδιων σ ειναι σε εθνικη τοτε πήγαινε σε tracer γτ τα παραπανω κυβικά θα σ δώσουν 20-30χλμτρα μεγαλυτερη ταχύτητα ταξιδιου σε σχεση με το cb500x. Αν ειναι να πηγαινεις απο επαρχιακους και το cb500x θα σε καλύψει αν δεν ερχεσαι απο μεγαλυτερα κυβικα. Επισης κατι σημαντικο ακομη η καταναλωση τ στην εθνικη με 120-130 ήταν 4λ/100 και οταν πηγα στο στροφιλικι ειχα 5λ/100 καθως το ψιλοεσκιζα σε αρκετες εξόδους απο στροφες χτυπουσα κόφτη 2α 3η.
    Ο βασικος λογος που το επελεξα ηταν η καταναλωση τ και η αξιοπιστία της honda καθως οταν το πηγαινα πχ με 100χλμτρα/ωρα εγραφε 2.8 με 3λ/100 καταναλωση και ερχομενος απο 125 κυβικα μοτοσυκλετακι ηθελα κατι π να μπορει να ταξιδέψει ανετα και αν θέλω να παω σιγα να μπορει να καψει και σαν παπι κατι που ελαχιστες μηχανες μεγαλυτερου κυβισμου μπορουν να πετυχουν.
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 15/01/2020 στις 15:58.

  12. #147
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.067
    Με ότι μοτοσυκλέτα, και με όσα χλμ/ώρα άν πηγαίνεις, οι ατελείωτες ευθείες κουράζουν (λόγω βαρεμάρας αλλα κυρίως λόγο του οτι κάθεσαι ακριβώς στην ίδια θέση για πολύ ώρα).

    Το πλεονέκτημα που έχεις στις υψηλές ταχύτητες, είναι οτι οι ευθείες τελειώνουν συντομότερα...

  13. #148
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Με ότι μοτοσυκλέτα, και με όσα χλμ/ώρα άν πηγαίνεις, οι ατελείωτες ευθείες κουράζουν (λόγω βαρεμάρας αλλα κυρίως λόγο του οτι κάθεσαι ακριβώς στην ίδια θέση για πολύ ώρα).

    Το πλεονέκτημα που έχεις στις υψηλές ταχύτητες, είναι οτι οι ευθείες τελειώνουν συντομότερα...
    Παρα πολυ σωστο το σχολιο. Ακριβως ετσι ειναι. Το εχω ζησει.

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Πηρα το προηγούμενο cb500x και μολις το πηρα εκανα ενα ταξίδι (μονος) 350χλμτρα απο τα οποια τα 250χλμτρ ήταν εθνική. Απο αυτή την μικρη εμπειρια π ειχα καθως τωρα θα το ξαναχρησιμοποιησω απο Απρίλιο γτ δεν χρησιμοποιω μηχανη τον χειμώνα πήγαινα στην εθνική 120-130χλμτρα/ωρα και με κουρασε αρκετά και σκεφτομουν ποτε θα τελειωσει η ατέλειωτη ευθεια και να ειχα ενα super sport να παω με 200+ στην εθνική. Οταν ομως μπηκα σε στροφιλικι εκει το ευχαριστήθηκα οσο δεν πάει. Για εμένα αν το μεγαλυτερο μερος των τσξιδιων σ ειναι σε εθνικη τοτε πήγαινε σε tracer γτ τα παραπανω κυβικά θα σ δώσουν 20-30χλμτρα μεγαλυτερη ταχύτητα ταξιδιου σε σχεση με το cb500x. Αν ειναι να πηγαινεις απο επαρχιακους και το cb500x θα σε καλύψει αν δεν ερχεσαι απο μεγαλυτερα κυβικα. Επισης κατι σημαντικο ακομη η καταναλωση τ στην εθνικη με 120-130 ήταν 4λ/100 και οταν πηγα στο στροφιλικι ειχα 5λ/100 καθως το ψιλοεσκιζα σε αρκετες εξόδους απο στροφες χτυπουσα κόφτη 2α 3η.
    Ο βασικος λογος που το επελεξα ηταν η καταναλωση τ και η αξιοπιστία της honda καθως οταν το πηγαινα πχ με 100χλμτρα/ωρα εγραφε 2.8 με 3λ/100 καταναλωση και ερχομενος απο 125 κυβικα μοτοσυκλετακι ηθελα κατι π να μπορει να ταξιδέψει ανετα και αν θέλω να παω σιγα να μπορει να καψει και σαν παπι κατι που ελαχιστες μηχανες μεγαλυτερου κυβισμου μπορουν να πετυχουν.
    Μιλας για μεγαλες ευθειες σε στηλ εγναντια οδος κτλ;;εχεις δοκιμάσει ν αλλάξεις μπροστινο γραναζι;; ακούγεται οτι μακραίνει το βήμα και το μχν παει καλύτερα

  15. #150
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sisos Προβολή μηνύματος
    Μιλας για μεγαλες ευθειες σε στηλ εγναντια οδος κτλ;;εχεις δοκιμάσει ν αλλάξεις μπροστινο γραναζι;; ακούγεται οτι μακραίνει το βήμα και το μχν παει καλύτερα
    Μιλαω για εθνικη οδο αθηνων Λαμίας. Επισης ξερω οτι μακραινει κ ισως στο μεγαλο σερβις π πιθανως θα αλλάξω και αλυσιδογρανσζα να βαλω ένα νούμερο μεγαλύτερο μπροστα αν δεν εχω αλλαξει μηχανακι ως τοτε

Σελίδα 10 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT
    από fatsas35 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2020, 22:13
  2. Αγορά νέας μηχανής CB500X vs MT07 ?
    από Dev1l στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2019, 15:33
  3. FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502
    από fatsas35 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 23:18
  4. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29
  5. versys 650 vs xt660x
    από Γιώργος Πατρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 11:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF