Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 145 από 145

Θέμα: Bmw R26

  1. #136
    Αυτο επρεπε να το σκεφτεις στην αρχη!

  2. #137
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2008
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fidel_98_99
    Αυτο επρεπε να το σκεφτεις στην αρχη!
    οταν κανεις μια δουλεια την κανεις σωστα απο την αρχη.

    που να ηξερα οτι θα επρεπε να επισκεφθω παλι το συνεργειο.

    ελεος.

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    την ανακατασκευη την εκανες αθηνα αν δεν απατωμαι .τωρα που βρισκεσαι? αν εισαι θεσσαλονικη μπορω να σε στειλω σε δικο μου ατομο .και δεν παιρνει πολλα και εγγυημενη δουλεια κανει.αλλα μην τον αρχισεις στα παζαρια οτι σου λεει καντο και δεν θα χασεις.

  4. #139
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2008
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
    την ανακατασκευη την εκανες αθηνα αν δεν απατωμαι .τωρα που βρισκεσαι? αν εισαι θεσσαλονικη μπορω να σε στειλω σε δικο μου ατομο .και δεν παιρνει πολλα και εγγυημενη δουλεια κανει.αλλα μην τον αρχισεις στα παζαρια οτι σου λεει καντο και δεν θα χασεις.
    ευχαριστω φιλε μακη.

    θα δω λιγο πως θα παει το ολο πραγμα μες τη βδομαδα-τη δευτερα αλλαζω ολα τα λαδια+βαβλβολινες και βλεποντας και κανοντας.

    θα σου στειλω πμ αν ειναι.

    ευχαριστω για την βοηθεια παιδες.

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/04/2008
    Μηνύματα
    120
    παιδες τα λαδια να τα αλλαξω οσο θα ειναι ζεστος ο κινητηρας (μετα απο χρηση) ή πρεπει να ειναι τελειως κρυος?

    εχω ακουσει και τις 2 αποψεις αν και πιστευω πρεπει να ειναι ζεστος ο κινητηρας.

    αναφερομαι σε αλλαγη λαδιων μοτερ,σασμαν και διαφορικου.

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    φυσικα ζεστος ωστε να βγουνε ολα !!!οχι καυτος απλα ζεστος. για να γινει το λαδι πιο λεπτορευστο και να βγαινει πιο ευκολα.εγω μολις αδειασει απο λαδια ξαναβαζω μπρος το μοτερ αδειο για λιγα δευτερολεπτα (μια γκαζια δηλαδη) για να αδειασει και η αντλια λαδιου

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
    παιδες τα λαδια να τα αλλαξω οσο θα ειναι ζεστος ο κινητηρας (μετα απο χρηση) ή πρεπει να ειναι τελειως κρυος?

    εχω ακουσει και τις 2 αποψεις αν και πιστευω πρεπει να ειναι ζεστος ο κινητηρας.

    αναφερομαι σε αλλαγη λαδιων μοτερ,σασμαν και διαφορικου.
    Μην ψάχνεσαι τόσο πολύ με τα λάδια. Άνοιξε την τάπα να φύγουν τα παλιά, και σήκωσε λίγο μετά την μηχανή ώστε να πατάει η πίσω ρόδα για να αδειάσουν όλα. Η αντλία λαδιού δεν κρατάει μέσα λάδια.
    Τώρα για την διαρροή δεν φταίνε τα λάδια. Από το σημείο που δακρύζει υπεύθυνες για αυτό είναι η τσιμούχα του στροφαλοφόρου άξονα, η η τσιμούχα του πρωτεύοντα άξονα του κιβωτίου ταχυτήτων. Το ποιά από τις δύο χάνει μπορείς να το καταλάβεις από την μυρωδιά που έχουν τα λάδια που δακρύζουν μιάς και η βαλβολίνη μυρίζει σαν τσιγαρισμένο κρεμμύδι.(Γνώμη μου είναι ότι σου χάνει η στροφάλου επειδή τα λάδια που φαίνονται στη φωτογραφία είναι μαύρα,και τα εκτοξεύει γύρω-γύρω το βολάν.Αυτό βέβαια με κάθε επιφύλαξη. Η βαλβολίνη δεν μαυρίζει.)
    Υπάρχει και μία πιθανότητα (μπορεί να συμβεί κι αν βάλεις στο κιβώτιο ποσότητα βαλβολίνης μεγαλύτερη από την κανονική) να περνάει βαλβολίνη μέσα από τον πρωτεύοντα άξονα ο οποίος είναι κοίλος και από αυτόν διέρχεται το ωστήριο που πιέζει την πλάκα του συμπλέκτη. Αυτό το ωστήριο στεγανοποιεί με ένα μικρό δακτύλιο από κετσέ.Αυτή είναι η πιό ανώδυνη περίπτωση.
    Η πιό απίθανη περίπτωση διαρροής είναι από την κωνική συναρμογή στροφάλου-βολάν.
    Σε ότι αφορά την τσιμούχα του στροφάλου αλλάζει αφού αφαιρέσεις πίσω τροχό,φτερό,ψαλίδι, το κιβώτιο ταχυτήτων, τον συμπλέκτη και το βολάν. Η τσιμούχα του κιβ.ταχ. απαιτεί άνοιγμά του για να αλλαχτεί.

    Μην τρελαίνεσαι πάντως.........Χρονιάρες Μέρες έρχονται :a51:

  8. #143
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    ΙΚΑΡΟΣ η αντλια λαδια κραταει μια μικρη ποσοτητα λαδιου .δοκιμασε αυτο που εγραψα και θα δεις .τελος παντων να ευχεσαι να ηταν ενα ψιλδακρυσμα και να σταματησει για να μην αρχισεις τα ανοιγματα

  9. #144
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
    την ανακατασκευη την εκανες αθηνα αν δεν απατωμαι .τωρα που βρισκεσαι? αν εισαι θεσσαλονικη μπορω να σε στειλω σε δικο μου ατομο .και δεν παιρνει πολλα και εγγυημενη δουλεια κανει.αλλα μην τον αρχισεις στα παζαρια οτι σου λεει καντο και δεν θα χασεις.
    Γεια σου. Επεσα τυχαία στην συζήτηση. Είμαι θεσσαλονίκη και έχω μια R51/3 για φτιάξιμο. Μήπως μπορείς να μου πείς το συνεργείο που θα έλεγες στον φίλο ?

    Σε ευχαριστώ !!

  10. #145
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2008
    Μηνύματα
    127
    δεν ειναι επισημο συνεργειο .ειναι φιλος που τις φτιαχνει στο σπιτι του .φερνει ανταλλακτικα απο τον ulli στην γερμανια αψογος στην δουλεια του και φυσικα ολα εγγυημενα.αμα δεις τι μαλακιες του ξανθοπουλου εχει διορθωσει θα παθεις πλακα .δεν το λεω για να τον παινεψω γιατι τα εχουμε σπασει εδω και καιρο αλλα στην δουλεια αυτην ειναι αστερι.ζηταει λογικα λεφτα αλλα μην αρχισεις τις εκπτωσεις .αμα σου πει αυτο και αυτο και αυτο θελει να αλλαχτει απλα καντο .ποτε δεν λεει τιποτα παραπανω απο οτι πρεπει και παραλληλα τα χαλασμενα ανταλλακτικα θα στα δωσει να τα παρεις μαζι σου αμα θες στο τελος. αμα αποφασισεις να του την πας ΜΗΝ με τιποτα μην τον πεις να κανει καγκουριες !!!!!!! θα σε διωξει .αυτος εχει κυριολεκτηκα παθος με τις συγκεκριμενες μηχανες και τους σκαραβαιους(θα το δεις και μονος σου αμα πας ) και θελει να τις φτιαχνει μονο γνησιες. τσοπεροκατασκευες αποκλειονται δηλαδη .αφου παρατησε την δουλεια του και ασχολειται μονο με παλιες μηχανες τετοια τρελλα που τις εχει .μιλαμε για πραγματικα πορωμενο ανθρωπο.
    λοιπον αν μετα απο ολα αυτα εξακολουθεις να θελεις να πας στειλε μου π.μ.

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910

Παρόμοια θέματα

  1. bmw r26
    από hondaRR στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2008, 17:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF