Σελίδα 10 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DLS 33 Προβολή μηνύματος
    δες εδω ομως... την εχει με αλλη τιμη .
    http://www.ebay.com/itm/PROFI-WIG-TI...item259c16c69b

    Τι ειναι αυτο ?
    sold..πουληθηκε
    hornet 600

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    παιδιά καλησπέρα , το τελευταίο καιρό ψάχνω πληροφορίες για αγορά μηχανήματος mig /mma απο συγκολλήσεις εχω εμπειρία μόνο σε χαλκό με ασετελύνη και map gaz ήλεκτροκόλληση δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου , όμως πρόσφατα διάβασα ενα βιβλίο για τα βασικά λοιπόν με ενδιαφέρει ενα καλό μηχανάκι ώστε να κολλήσω αλουμίνιο πάχους 2 mm (θέλω να φτιάξω ταψιά αλουμινιου) επίσεις κάτι ψιλοδουλειές στο σπίτι και στο μέλλον κανένα τρέιλερ κανένα πλαίσιο κτλ.

    Θελω να ρωτήσω
    α) αν και εφόσον αγοράσω την mig , τι άλλα εξαρτήματα θα χρειαστώ μπουκάλες , αέρια, μανόμετρα κτλ και επίσης μια μπουκάλα πόσο κρατάει και αν έχει ημερομηνία λήξης .
    β) καπου πήρε το μάτι μου για τοξικά - καρκινογόνα αέρια όσο αφορά το αλουμίνιο και τις κολλήσεις τις mig πως μπορούμε να προφυλαχτούμε και τι μέτρα θα πρέπει να λαμβάνουμε ώστε να είμαστε καλυμμένοι ?
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  3. #138
    follow up...
    ίσως θα μπορούσε να προστεθεί και στην ενότητα με τα εργαλεία...


    μετά από καιρό που πειραματίστηκα με λάθος συρματο-ηλεκτρόδια, βρήκα το σωστό με το οποίο αυτή τη στιγμή έχω φτάσει σε αυτή την ποιότητα γαζώματος...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_10153896718342974.jpg 
Προβολές:	620 
Μέγεθος:	72,2 KB 
ID:	352796

    βλέπουμε κόλλημα 1,5άρας λαμαρίνας πάνω σε κοιλοδοκό. Θα γίνει μία υδατοστεγής κατασκευή.
    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά για άνθρωπο που δεν έχει καμμία εμπειρία από κολλήσεις και αυτοδίδακτο είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα... φυσικά θα βελτιωθεί κι άλλο το γαζί αλλά αυτό θα έρθει με τον καιρό και την προπόνηση...


    να λέμε όμως και τα δίκια: καμιά φορά.. τα εργαλεία είναι που κάνουν το μάστορα. Η μηχανή είναι απίστευτα προσαρμόσιμη, και συγχωρεί λάθη χωρίς να έχεις τρυπήματα κλπ, ενώ με 1 πεντάκιλο καρούλι, ράβεις μισό καράβι χωρίς μπουκάλες, αέριο κλπ...


    Α ναι ξέχασα. Η κόλληση είναι χωρίς αέριο. Γι' αυτό και οι ακαθαρσίες τριγύρω, τα μικρά μπιλάκια μετάλλου. Το σύρμα είναι flux, με το αέριο επάνω του δηλαδή, και άρα παίρνεις τη μηχανούλα σου στον ώμο (σύνολο μαζί με το καρούλι 24kg) και ανεβαίνεις στη σκάλα στην ταράτσα και κολλάς τους κοιλοδοκούς για την πέργκολα...


  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    Γεια σας! Είμαι σε φάση να αγοράσω αυτες τις μέρες μια καλή ηλεκτροκόλληση εργαστηρίου και να αντικαταστήσω μια cemax inverter με κλασικο ηλεκτρόδιο που έχω τώρα αλλα να μπορει να μεταφερθει και μεχρι το κήπο για εργασίες, με ενδιαφέρει κυρίως η χρήση με ηλεκτρόδιο σύρμα (flux) , αλλα να μπορώ να κολλήσω και με αέριο αλλα και tig το μπατζετ μου ειναι περίπου στα 800 - 850 ευρώ μου, έχετε καμια γνώμη γιαυτο το μηχανημα που παραθέτω? http://www.gkoumasae.com/proionta-gk...mig-mag#tabs-2.

    Το μηχανημα το θελω για inox, χυτά , αλουμινιο και 2 mm αλλα και γερες κολλήσεις σε χαλυβα και μορφοσωληνες και να εχει επιλογή για πόντες , το μονο που με προβληματίζει ειναι τα πλουσια ηλεκτρονικά μέρη της πλακέτες οθόνη κτλ.. Το μαγαζί μου είπε οτι δεν βγαζει προβλήματα και το μόνο που πρεπει να προσεχω ειναι οταν την δουλευω να μην πειραζω τις ρυθμισεις, αλλα είμαι λιγάκι επιφυλακτικός με τα μπλιμπλικια, το καλό ειναι οτι το μηχανημα εχει ρυθμισεις αναλογα του υλικού που κολλάς ωστε να σου ρυθμιζει τα σωστά αμπερ άλλα και αλλες παραμέτρους επίσης επιδεχετε και χειροκίνητες ρυθμισεις , εχει Ελληνικό Manual και απο οσο ξερω ειναι αξιοπιστη μάρκα, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την παραγγείλω αυριο θα ήθελα την γνωμη σας επι του θεματος. Η αμεσως επόμενη που σκεφτομαι ειναι αυτη (και γιαυτη που πηγαινα αρχικά http://www.ergaleia.net/ilektrokolli...0v-816051.html αλλα ο καταστηματάρχης μου προτεινε την 215.
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  5. #140
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2016
    Μηνύματα
    1
    Είμαι καινούργιος εδώ. Αγόρασα μια συρματοκολλιση mig imperia 161 την έχω δυο εβδομάδες κολλάει καλά μέχρι στηγμης. Ήθελα αρχικά να αγοράσω την telwin 180 αλλά ήταν ακριβότερη. Έχει τρις ρυθμίσεις άμπερ βολτ και προώθησης συρματος κολλάει και με ηλεκτροδιο. Έχω φτιάξει μεταλλικές σκάλες 1,5 πάχος κιλοδοκων με ούτε μια τρυπουλα.

    https://youtu.be/vM7G7Tzk4iY
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/10/2016 στις 20:31.

  6. #141
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Δημήτρη καλώς ήρθες.

    Για να δουλεύουν τα link να πατάς το κουμπάκι με την υδρόγειο και να τα κάνεις επικόλληση μέσα στο πλαίσιο που σου εμφανίζει.

    Το παραπάνω λινκ το διόρθωσα εγώ και δουλεύει.

    Όταν έχω wifi θα δω κιόλας.





    Edit.. Επίσης μπορείς να τα ενσωματώσεις στο μήνυμά σου πατώντας το κουμπί με την κινηματογραφική ταινία.
    Sent from me using a computer.

  7. #142
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/12/2016
    Μηνύματα
    3
    Χαιρετώ τους "συγκολλητές" του φόρουμ. Παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα (ως απλός επισκέπτης) εδώ και 2-3 μήνες, καθώς έψαχνα κι εγώ για αγορά ηλεκτροκόλλησης, κυρίως για κάποιες κατασκευές με γαλβανισμένους κοιλοδοκούς. Να πω εδώ οτι η εμπειρία μου με ηλεκτροκολλήσεις μέχρι σήμερα είναι μηδενική.
    Μετά από συζητήσεις με άλλους φίλους, προσανατολίστηκα στην αγορά μηχανής MIG, καθώς λένε οτι κάνει καλύτερη διείσδυση στο μέταλλο, καθώς και το ότι είναι πολύ πιό εύκολη στην χρήση της (σε σχέση με την ΜΜΑ). Σκεφτόμουν στην αρχή για αγορά μιάς Telwin Technomig 150 από Ιταλία, καθώς είναι σχετικά φτηνή έξω. Μετά όμως μου πρότειναν ως καλύτερη την Κινέζικη Rilon 175GD , την οποία τελικά και προτίμησα. Παρελήφθη προχτές (από το εξωτερικό), μαζί με μία κουλούρα απλό παραγεμιστό σύρμα FLUX 0.8 (προδιαγραφές AWS: E71T-GS) που αγοράστηκε από Ελλάδα, για να γίνουν οι πρώτες δοκιμές και εκμάθηση της μηχανής. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές.
    Από αρκετά βιντεάκια στο YouTube, βρήκα οτι το καλύτερο για τα γαλβανισμένα (ελάχιστο πιτσίλισμα, στρωτή ραφή) είναι το παραγεμιστό σύρμα FLUX (χωρίς χρήση αερίου) Ε71Τ-11, ενώ αν γίνει κόλληση με κοινά σύρματα & χρήση Argon ή Atal, τότε υπάρχει έντονο πιτσίλισμα (spatter) και κακής εμφάνισης κόλληση. Μιλάω πάντα για γαλβανισμένα. Βέβαια αυτά που κυκλοφορούν στην Αμερική (Lincoln Electric, Hobart κλπ) δεν υπάρχουν στην Ευρώπη και για να έρθουν εδώ κοστίζουν μιά περιουσία. Το μόνο παραπλήσιο που βρήκα στην Ευρώπη είναι το Hyundai SuperShield11 . Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στην Ελλάδα σύρμα αυτών των προδιαγραφών (AWS E71T-11), σε διατομή 0.8 ή 1.0 ?

  8. #143
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Καλησπέρα παιδιά, εχω την telwin 215 synergic και θέλω να περάσω σε κολλήσεις tig μιας και εχω δουλέυω απλό ηλεκτρόδιο , χαλκοκόλληση , και σύρμα με flux 0,8 που κολλάω τώρα, θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα εξαρτήματα πλην της μπουκάλας και το αέριο που χρειάζονται.
    Σκεφτομαι να αγοράσω ενα σχετικά φτηνό πιστόλι και ακίδες από το aliexpress, έχω τσεκάρει 2 πιστόλια και συγκεκριμένα https://www.aliexpress.com/item/Best...f59d3537&tpp=1 το οποίο δεν εχει διακόπτη pedal και το αλλο που ειναι ποιο φθηνό και εχει πεντάλ χειροκίνητο (σκέφτομαι για το πρώτο γιατί μου φαινετε ποιο ποιοτικό) . Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω για αυτά τα ρόζ στρογγυλά που αν δεν κάνω λάθος ειναι για την απόσταση της ακίδας βολφραμίου για να μένει σταθερή όταν κολλάμε σε θεση Γ αλλα και γιατί έχει 3 διαφορετικά καβλιτσέκια τα μαύρα (το κοντρό το μεσσαίο και το μακρύ ? ) https://www.aliexpress.com/item/TIG-...9-d4fe487bfa62 . Και μια τελευταία ερώτηση , χρειάζεται και ρυθμιστής ή υπάρχει περίπτωση να ρυθμίζει η μηχανή(telwin) ή το πιστολι το πόσο αέριο θα περάσει;
    Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο .
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  9. #144
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Imperia mig 260
    Τι ισχυς καταναλωσης εχει, τι ρευμα τραβαει δηλαδη κατα τη λειτουργεια της. Τι ασφαλεια απαιτει γιανα δουλευει απροσκοπτς γνωριζει καποιος?
    Το προσπεκτους αναφερει 12kva

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nektarios2016 Προβολή μηνύματος
    Imperia mig 260
    Τι ισχυς καταναλωσης εχει, τι ρευμα τραβαει δηλαδη κατα τη λειτουργεια της. Τι ασφαλεια απαιτει γιανα δουλευει απροσκοπτς γνωριζει καποιος?
    Το προσπεκτους αναφερει 12kva
    Θα έλεγα να ρωτήσεις κανα ηλεκτρολόγο για σίγουρα γιατί φαίνονται πάρα πολλά.

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Μπορει να μου λύσει κάποιος μια απορία? Γτ η παρακάτω ηλεκτροκολληση εχει διακόπτακι επιλογής mma/tig ?
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_1033.JPG‎  

  12. #147
    Γιατι εχει lift arc ξεκιναει το τοξο οταν σικωσεις την ακιδα απο το προς κολληση αντικειμενο

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikmar Προβολή μηνύματος
    Γιατι εχει lift arc ξεκιναει το τοξο οταν σικωσεις την ακιδα απο το προς κολληση αντικειμενο
    Αυτη η λειτουργία δλδ ισχύει για κόλληση με κανονικό ηλεκτρόδιο? Πρακτικά που πλεονεκτεί ?
    Να ρωτήσω λιγακι διαφορετικά μπας και καταλάβω:αυτη η ηλεκτροκολληση παιρνει και τσιμπίδα tig με φιάλη αερίου ?

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Αυτη η λειτουργία δλδ ισχύει για κόλληση με κανονικό ηλεκτρόδιο? Πρακτικά που πλεονεκτεί ?
    Να ρωτήσω λιγακι διαφορετικά μπας και καταλάβω:αυτη η ηλεκτροκολληση παιρνει και τσιμπίδα tig με φιάλη αερίου ?

    Υπάρχουν κιτ τσιμπίδες tig που μπαίνουν σε ηλεκτροκολλήσεις.
    Ένα τέτοιο μπορεί να πάρει και αυτή και να εκμεταλλευτείς το lift arc που λέει ο nikmar παραπάνω.
    Δεν είναι πάντως η μηχανή που θα αγοράσει κάποιος για tig.

  15. #150
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Το μηχανημα εχει αγοραστει ηδη κ μου δοθηκε ως δωρο για χρηση κλασσικης ηλεκτροκολληση,μιας κ ειχα μια δανεικη κ την επεστρεψα. Αυτο το διακοπτακι με προβληματησε.
    Αφου εχει κ τετοια λειτουργια γτ να μην την εκμεταλευτω για την εμπειρια,η χρηση που κανω ειναι πληρως ερασιτεχνικη και περιστασιακη...

    Οποτε για να ρωτησω καποια ακομη:
    1)τι φιαλη αεριου χρειαζομαι;καθαρο αργκον;
    2)καποιες φιαλες μιας χρησεως που βλεπω αρκουν για μερικες τσιμπιες αραιανξ που;τι καταναλωσει σε αεριο εχει περιπου;

Σελίδα 10 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF