Σελίδα 102 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 25292979899100101102103104105106107112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.516 έως 1.530 από 2050

Θέμα: Xt 660 Z Aftermarket

  1. #1516
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
    Καλησπέρα σε όλους σας!Καιρό έχουμε να τα πούμε...
    Πρόεδρε θέλω τα φώτα σου!Αγόρασα αυτή τη λάμπα για τη ''μαύρη'' και είναι σα να έβαλα πάνω φακό από τα lidl...Γιατί???
    Αυτή είναι ξενον αλλά είναι και καλή η τιμή. Αυτή τί είναι???
    Daz κάτι ήκαμα λάθος...Τζίφος η δουλειά.

  2. #1517
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Εγώ σου είπα να κάνεις το εξής..

    Να πάρεις δύο προβολάκια led από 10w το καθένα. Επιβαρύνεις το σύστημά σου κατά 20w που δεν είναι τίποτα και βελτιώνεις σημαντικά τα φώτα σου σε όλες τις συνθήκες.

    Αν θέλεις να το επιβαρύνεις λιγότερο μπορείς να αντικαταστήσεις τα λαμπάκια στα φώτα θέσης με Led ώστε να γλιτώσεις 5w απ' το καθ' ένα. Οπότε με τα προβολάκια επιβαρύνεις μόνο κατά 10w. Επιπλέον έχεις καλύτερο φωτισμό με την μηχανή σβησμένη, (σε περίπτωση που χρειαστείς να στήσεις σκηνή κανένα βράδυ χωρίς φεγγάρι ρε αδελφέ!) χωρίς να φοβάσαι για την μπαταρία σου, αφού η κατανάλωσή τους είναι αστεία.

    Τα υπόλοιπα τα αφήνεις ως έχουν.

    Εγώ δεν έχω κάνει τίποτε απ' αυτά, γιατί όλα αυτά χρειάζονται χρήματα που ως τώρα δεν έχω αποφαίσει να τα διαθέσω γι' αυτό το σκοπό. Αν αποφασίσω όμως να αναβαθμίσω τα φώτα μου αυτό θα κάνω. Ως τότε μένουν ως έχουν αφού έτσι κι αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις με καλύπτουν. Όπου δεν με καλύπτουν κόβω ταχύτητα.

    Τα λαμπάκια Led για τους προβολείς τα έχει δοκιμάσει ένας φίλος και απ' ότι λέει η απόδοσή τους είναι ικανοποιητική αλλά δεν ξέρω παραπάνω. Ίσως υπάρχουν και άλλα με περισσότερα Lumens τι να σου πω? Θα κάνεις το δοκιμαστή ή θα βάλεις τα δοκιμασμένα?

    Για τα xenon ας πει ο Νικόλας. Εγώ δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά έχω δει μεγάλη σκάλα με xenon και η απόδοσή τους είναι εντυπωσιακή. Παρ' όλα αυτά δεν είμαι διατεθειμένος να βάλω για πολλούς λόγους αλλά αν τα επέλεγα θα τα έβαζα στην μεγάλη σκάλα αφού έτσι κι αλλιώς ο μόνος τρόπος για να βλέπω με δαυτα είναι να στραβώνω τους άλλους. Όπου υπάρχει κίνηση η μικρή με καλύπτει. Σε ορεινά στροφιλίκια χωρίς ίχνος φωτισμού θα έκανα τη νύχτα μέρα βάζοντας την μεγάλη.

    Κάτσε να φωνάξω ενισχύσεις.
    Sent from me using a computer.

  3. #1518
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Εγώ σου είπα να κάνεις το εξής..

    Να πάρεις δύο προβολάκια led από 10w το καθένα. Επιβαρύνεις το σύστημά σου κατά 20w που δεν είναι τίποτα και βελτιώνεις σημαντικά τα φώτα σου σε όλες τις συνθήκες.

    Αν θέλεις να το επιβαρύνεις λιγότερο μπορείς να αντικαταστήσεις τα λαμπάκια στα φώτα θέσης με Led ώστε να γλιτώσεις 5w απ' το καθ' ένα. Οπότε με τα προβολάκια επιβαρύνεις μόνο κατά 10w. Επιπλέον έχεις καλύτερο φωτισμό με την μηχανή σβησμένη, (σε περίπτωση που χρειαστείς να στήσεις σκηνή κανένα βράδυ χωρίς φεγγάρι ρε αδελφέ!) χωρίς να φοβάσαι για την μπαταρία σου, αφού η κατανάλωσή τους είναι αστεία.

    Τα υπόλοιπα τα αφήνεις ως έχουν.

    Εγώ δεν έχω κάνει τίποτε απ' αυτά, γιατί όλα αυτά χρειάζονται χρήματα που ως τώρα δεν έχω αποφαίσει να τα διαθέσω γι' αυτό το σκοπό. Αν αποφασίσω όμως να αναβαθμίσω τα φώτα μου αυτό θα κάνω. Ως τότε μένουν ως έχουν αφού έτσι κι αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις με καλύπτουν. Όπου δεν με καλύπτουν κόβω ταχύτητα.

    Τα λαμπάκια Led για τους προβολείς τα έχει δοκιμάσει ένας φίλος και απ' ότι λέει η απόδοσή τους είναι ικανοποιητική αλλά δεν ξέρω παραπάνω. Ίσως υπάρχουν και άλλα με περισσότερα Lumens τι να σου πω? Θα κάνεις το δοκιμαστή ή θα βάλεις τα δοκιμασμένα?

    Για τα xenon ας πει ο Νικόλας. Εγώ δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά έχω δει μεγάλη σκάλα με xenon και η απόδοσή τους είναι εντυπωσιακή. Παρ' όλα αυτά δεν είμαι διατεθειμένος να βάλω για πολλούς λόγους αλλά αν τα επέλεγα θα τα έβαζα στην μεγάλη σκάλα αφού έτσι κι αλλιώς ο μόνος τρόπος για να βλέπω με δαυτα είναι να στραβώνω τους άλλους. Όπου υπάρχει κίνηση η μικρή με καλύπτει. Σε ορεινά στροφιλίκια χωρίς ίχνος φωτισμού θα έκανα τη νύχτα μέρα βάζοντας την μεγάλη.

    Κάτσε να φωνάξω ενισχύσεις.
    Ρε συ έχεις δίκιο αλλά δε μπορώ να δώσω τόσα λεφτά για προβολάκια...Προσπαθώ να βρω τρόπο να καλυτερέψω αυτό που έχω...Με τα led δεν έχω καταλάβει τί πρέπει να πάρω για να έχω δυνατό φως.Αν μπορεί να φωτίσει κάποιος που ξέρει περισσότερα θα ήταν καλά...Ξέρεις τι λάμπες χρησιμοποιεί η κάθε σκάλα?Πχ τα μεσαία είναι Η7 55W.

  4. #1519
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Δες το μάνιουαλ, το λέει.

    Αν δεν μπορείς να το κάνεις τώρα σωστά, άστο όπως έχει και το βελτιώνεις όταν μπορείς. Δεν είναι δα και τόσο χάλια.

    Αυτές που έβαλες (led) είχαν την ίδια απόδοση με τις H7 ή χειρότερη?

    Δεν φώτιζαν αρκετά ή δεν είχαν καλή δέσμη και διέχεαν υπερβολικά το φως?
    Sent from me using a computer.

  5. #1520
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Δες το μάνιουαλ, το λέει.

    Αν δεν μπορείς να το κάνεις τώρα σωστά, άστο όπως έχει και το βελτιώνεις όταν μπορείς. Δεν είναι δα και τόσο χάλια.

    Αυτές που έβαλες (led) είχαν την ίδια απόδοση με τις H7 ή χειρότερη?

    Δεν φώτιζαν αρκετά ή δεν είχαν καλή δέσμη και διέχεαν υπερβολικά το φως?
    Έχω το αγγλικό μανουάλι στον κομπιούτερ και δεν είδα να γράφει... Σε σχέση με την Η7 μακράν χειρότερη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.Αν ξέρει κάποιος από lumen ας δει το προηγούμενο ποστ γιατί είμαι σκράπας...Άντε γιατί φύγανε οι γυναίκες και θέλω να πάω μπάνιο!!!

  6. #1521
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Λοιπόν για να μη το κουράζουμε.

    Στην σελίδα 98 έβαλα λινκ με το τι θα βάλω στη μηχανή για έξτρα φωτισμό.Ο μόνος λόγος που το κάνω είναι γιατί πραγματικά τα χρειάστηκα τις προάλλες όταν νύχτωσα στα Τζουμέρκα, σε κάτι μονοπάτια μέσα.

    Και βάζω προβολείς , γιατί μπαίνουν πάνω στα πιρούνια, για να φέγγω εκεί που στρίβω.
    Ξένον εγώ προσωπικά δεν θα βάλω πάνω σε μηχανή, όπως και λάμπα μεγαλύτερη από τα 55 Watt της μαμάς.Φίλος έβαλε κατοστάρα και άλλαζε μπαταρίες μετά.

    Αν κάποιος δεν μπορεί από ηλεκτρολογικά, πάει σε μάστορα και του τα περνάει...με τα ρεύματα δεν παίζουν....λιώνουν καλώδια και ανάβουν φωτιές...το νου σας

    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  7. #1522
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Λοιπόν για να μη το κουράζουμε.

    Στην σελίδα 98 έβαλα λινκ με το τι θα βάλω στη μηχανή για έξτρα φωτισμό.Ο μόνος λόγος που το κάνω είναι γιατί πραγματικά τα χρειάστηκα τις προάλλες όταν νύχτωσα στα Τζουμέρκα, σε κάτι μονοπάτια μέσα.

    Και βάζω προβολείς , γιατί μπαίνουν πάνω στα πιρούνια, για να φέγγω εκεί που στρίβω.
    Ξένον εγώ προσωπικά δεν θα βάλω πάνω σε μηχανή, όπως και λάμπα μεγαλύτερη από τα 55 Watt της μαμάς.Φίλος έβαλε κατοστάρα και άλλαζε μπαταρίες μετά.

    Αν κάποιος δεν μπορεί από ηλεκτρολογικά, πάει σε μάστορα και του τα περνάει...με τα ρεύματα δεν παίζουν....λιώνουν καλώδια και ανάβουν φωτιές...το νου σας

    Άντε ρε και περίμενα να ποστάρεις!Έχεις δίκιο και εσύ και ο DAZ.Αλλά δεν έχω μαρούλι και ψάχνω να δω πώς θα κάνω τη δουλειά χωρίς να δώσω τα λεφτά για προβολάκια...Σε περίπτωση πτώσεως τί γίνεται! Είτε από το σταντ(πχ στη ρίχνει ο στραβός που κάνει όπισθεν) είτε γλίστρημα.

  8. #1523
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
    Έχω το αγγλικό μανουάλι στον κομπιούτερ και δεν είδα να γράφει... Σε σχέση με την Η7 μακράν χειρότερη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο.Αν ξέρει κάποιος από lumen ας δει το προηγούμενο ποστ γιατί είμαι σκράπας...Άντε γιατί φύγανε οι γυναίκες και θέλω να πάω μπάνιο!!!
    Και οι δύο Ξένον είναι η μία 8000 βαθμούς Κέλβιν 35 Watt 3800 Loumen ή άλλη 6000 Κέλβιν , 100Watt για χαμηλή σκάλα.
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  9. #1524
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
    Άντε ρε και περίμενα να ποστάρεις!Έχεις δίκιο και εσύ και ο DAZ.Αλλά δεν έχω μαρούλι και ψάχνω να δω πώς θα κάνω τη δουλειά χωρίς να δώσω τα λεφτά για προβολάκια...Σε περίπτωση πτώσεως τί γίνεται! Είτε από το σταντ(πχ στη ρίχνει ο στραβός που κάνει όπισθεν) είτε γλίστρημα.
    Τα βάζεις από μέσα μεριά όπως ο paraligo
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  10. #1525
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Και οι δύο Ξένον είναι η μία 8000 βαθμούς Κέλβιν 35 Watt 3800 Loumen ή άλλη 6000 Κέλβιν , 100Watt για χαμηλή σκάλα.
    Την 98 σελίδα τη θυμάμαι όπως και τα περίπου €70 με τα μεταφορικά που τα βρίσκω στο ιντερνετ...Είπα μπας και μπορώ να κάνω δουλειά με καμιά led (τώρα είδα τί γράφω)...

  11. #1526
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
    ...Άντε γιατί φύγανε οι γυναίκες και θέλω να πάω μπάνιο!!!
    Βράδυ πας για μπάνιο εσύ?

    Μέχρι να περισσέψουν άστη όπως είναι.
    Sent from me using a computer.

  12. #1527
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Βράδυ πας για μπάνιο εσύ?

    Μέχρι να περισσέψουν άστη όπως είναι.
    To έκαμα ήδη...

  13. #1528
    ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της jpk chios
    Εγγραφή
    09/05/2007
    Μηνύματα
    460
    Σήμερα το πρωι λοιπόν κατά λάθος χτύπησε το ξυπνητήρι και σηκώθηκα κατά τις 6.Μετά από λίγο σηκώθηκε και η μεγάλη...Με άκουσε που έκανα καφέ...Της έβαλα Ντόρα και έκατσα στο νετμπουκ να περάσει η ώρα μιας και εκείνη έβλεπε τηλεόραση.Βρήκα αυτό με γενικές πληροφορίες για λάμπες από ένα άλλο φόρουμ.Καλώς ή κακώς ο τρόπος με το οποίο μιλάνε με ενοχλεί!Πληροφορίες όμως μπορούμε να πάρουμε για λάμπες.Αν θέλει κάποιος που έχει γνώσεις θα μπορούσε να παραθέσει την άποψή του.
    Το παραθέτω ΜΟΝΟ για πληροφορίες και για ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ!

  14. #1529
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    To link δε δουλεύει.
    Sent from me using a computer.

  15. #1530
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Καλησπερα συμφορουμιτες μου
    Τι κανετε?
    Βλεπω εχετε μια πολυ ωραια συζητηση και πολυ ενδιαφερον
    Χαιρομαι που ανοιξατε αυτο το θεμα με τον φωτισμο τις μηχανης μας σε συναρτηση καταναλωση ρευματος διαρκεια ζωης και ασφαλεια οδηγησης.
    Καταρχας ειμαι ενας απο αυτους που εχουν πληρη φωτιστικα LED στην μηχανη απο τα κλασικα αριστερο δεξι που εχουν πολυ.
    Απο τα θεσης στασεως που εχουν μερικοι και απο τα θεση πορειας και μεγαλη σκαλα ή σινιαλου που εχουν πολυ λιγοι.
    Τωρα τα LED πρωτον εχουν πολυ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης σε σχεση με τις κλασικες λαμπες αεριου μεσα σε αυτες ειναι οι πυρακτωσεως, αλογονου, ξενον και αλλες υποκατηγοριες.
    Ολες οι λαμπες αεριου λογο τις χαμηλης ωμικης αντιστασης εχουν αυξημενη καταναλωση ρευματος και οπως πολυ θα ξερετε οι καταναλωσεις κυμαινονται απο 50-100watt.
    Μια λαμπα αλογονου των 55-60watt μας δινει περιπου 800-1000lumen.
    Μια λαμπα ξενον των 35watt μας δινει περιπου 800lumen ενω μια των 55watt μας δινει περιπου στα 1600lumen και οι αντιστοιχη των 100watt που βαζουν πολυ στα αυτοκινητα και στις μηχανες μας δινουνε περιπου 3000lumen.
    Εαν καποιος οδηγει μεσα στο κεντρο τις πολης που εχει φωτισμο ητε καλο ητε μετριο δεν χρειαζομαστε παραπανω απο 800lumen.
    Τωρα εκτος πολης που υπαρχουν περιοχες που δεν εχουν καλο φωτισμο ή καθολου φωτισμος εκει μπορει να χρειαστει και 2.000lumens ή ακομη και 3.000lumens.
    Τωρα οι λαμπες LED βγαινουν σε ολες τις μορφες απο H1-H9.
    Ειναι σαν τις κλασικες λαμπες αλογονου και δεν χρειαζονται απολυτως τιποτα να κανεις για να τις τοποθετησεις ουτε καλωδιωσεις ουτε οποιαδηποτε αλλη επεμβαση.
    Μια LED λαμπα των 10watt μας δινει φωτισμος περιπου 1000Lumens.
    Επισης οι λαμπες LED δεν ζεσταινονται καθολου γιατι δεν κανουν περιτη καταναλωση ρευματος.
    Βασιζονται σε διοδους και σε υψηλης ωμικης αντιστασης με αποτελεσμα να ειναι ενεργειακης ταξης Α+ και οχι οπως τις υπολοιπες που ειναι D-E.
    Θα σας ανεβασω καποια στιγμη φωτογραφιες και απο των φωτισμο τις μηχανης και φωτογραφιες απο τις λαμπες και αλλες τετοιες πληροφοριες.
    Υποψιν οτι ολες οι λαμπες LED δεν ειναι το ιδιο.
    Εχει λαμπες H4-H7 απο 1watt που ουτε για πλακα δεν τις προτεινω να τις παρετε και εχει και εως 100watt που τις πηρα δοκιμαστικα και βγαζουν μετρημενα με φωτομετρο περιπου 10.000Lumens που εαν τις δειτε σε λειτουργια θα μου πεις τι xenon και μ@κ@κιες
    Αυτες ειναι ολα τα λεφτα.
    Εχω ολες τις LED λαμπες σε ολες τις κατηγοριες για ολες τις μηχανες.
    Το σπιτι μου ειναι επισης Full LED πριν κανω την μηχανη.
    Οι λαμπες του καθε δωματιου ειναι 10-20watt και εχω φωτισμο 2000-3000lumens που εαν ειχα πυρακτωσεως θα ηταν 300watt η καθε μια και επισης θα ηταν σαν να ειχα και απο ενα καλοριφερ σε καθε δωματιο απο την ζεστη που εβγαζαν.
    Η λυση για βασικο ή εξτρα φωτισμο εαν θα βαλετε ειναι 10-20watt LED προβολακια.
    Θα σας δωσω και φωτογραφιες και συνδεσμους απο αυτα.
    Να ξερετε η λυση του μελοντος στο φωτισμο ειναι τα LED.
    Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που το AUDI R8 ειναι Full LED χρησιμοποιει ως κυριο και δευτερευων φωτισμο και υπαρχουν και αλλες εταιρειες που κανουν τα αυτοκινητα τους να εχουν ως βασικο φωτισμος αντι για Xenon αλλα LED
    Οτι θελετε ρωτατε και εαν ειστε απο Θεσσαλονικη βρισκομαστε απο κοντα για να τα δειτε και να λυσουμε οτι αποριες εχετε.
    Σκεφτειτε οτι βαζωντας μια λαμπα LED με καταναλωση 10watt αυτοματα αυξανεται η διαρκεια ζωης της μπαταριας κατα περιπου 5 φορες για να μην πω και παραπανω και επισης εαν συνδεσεις μια λαμπα LED και μια πυρακτωσεως θα δειτε οτι η LED θα κρατησει πανω απο 2-3μερες ασταματητης λειτουργειας αντι για την πυρακτωσεως που σε λιγες ωρες θα μεινετε απο ρευμα.
    Αυτα προς στιγμην ελπιζω να βοηθησα λιγακι

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Xt 660 R!!
    από fasma στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2006, 17:07
  2. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF