Σελίδα 109 από 142 ΠρώτοΠρώτο ... 95999104105106107108109110111112113114119 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.621 έως 1.635 από 2116

Θέμα: Ποδήλατα

  1. #1621
    Δεν θα διαφωνήσω καθόλου, άλλωστε το θέμα εμφάνιση είναι καθαρά υποκειμενικό, αυτό που εγώ βλέπω κούκλα, ο άλλος το βλέπει πανούκλα κ.ο.κ.
    Σίγουρα όμως όταν φτάνεις ένα επίπεδο τιμής, λίγο εως πολύ τα προσφερόμενα ποδήλατα (τουλάχιστον από τις μεγάλες εταιρίες του χώρου), είναι αναλόγου επιπέδου και δύσκολα θα κάνεις άσχημη αγορά, το θέμα είναι τι γίνεται στα φθηνά μοντέλα όπου όλοι προσπαθούν να συμπιέσουν το κόστος και να κόψουν από όπου μπορούν.

    Όσο για το φίλο που ενδιαφέρεται, η καλύτερη λύση είναι η επίσκεψη σε ποδηλατάδικο, η δοκιμή κάποιων μοντέλων και αφού αρχίσει και διαμορφώνει μια βάση, αν θέλει τον βοηθάμε παραπάνω, όσο μπορούμε ο καθένας.

    Παναγιώτης

  2. #1622
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Δυστυχώς αυτό που λες ίσχυε μέχρι πριν 5έτη. Πλέον ακόμα και οι μεγάλες εταιρίες κόβουν από όπου μπορούν ή από όπου ''δε φαίνεται''.
    Πάντα ήμουν της άποψης ότι πληρώνεις παίρνεις...αλλά τελικά πλέον ισχύει οτι με λίγο ψάξιμο μπορείς να πάρεις αντίστοιχα καλό προϊόν χωρίς να δώσεις πολλά παραπάνω απλά και μόνο λόγω ''ομορφιάς'' ή ονόματος marketing.

    Ας μην συζητήσουμε και το θέμα πρώτων υλών είτε αλουμίνιο είτε carbon που πλέον οι εταιρίες που έχουν δικά τους εργοστάσια παραγωγής, και δεν παίρνουν φασόν από Κίνα και Κορέα, είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και λείπουν πολλά μεγάλα ονόματα. Όχι οτι πλέον η Κίνα και η Κορέα δεν είναι ικανές να δώσουν ISO σε ευρωπαικά πρότυπα.... αλλά πραγματικά έχει διαφορά το carbon monocoque που παράγεται εκεί με το αντίστοιχο κομμάτι που βγάζει σκελετό με carbon made in U.K.

    Τέσπα μη ζαλίζω με λεπτομέρειες γιατί είπαμε...τεράστια κουβέντα :P
    Ας καταλήξει σε 2-3 ποδήλατα και ένα budget και θα επανέλθω με τις τελικές μου προτάσεις, τα συν και πλυν της κάθε του επιλογής και τις εναλλακτικές με αγορά από Ευρώπη.

  3. #1623
    εχω παει στο μαγαζι εχω δοκιμασει 4-5 κουρσακια,αλλα οσο ναναι εχω μπερδευτει λιγο,λογο μη εμπειριας
    θελω κατι σε relaxed γεωμετρια γυρο στο χιλιαρικο,
    ο τυπος εκει μου ειπε για bianchi specialized giant cannondale και οτι λιγο πολυ τα ιδια ειναι
    φυσικα κοιταω και για μεταχειρησμενο,αν βρω κατι αξιολογο θα προχωρισω

  4. #1624
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    κοίτα και εδώ
    http://www.planet-x-bikes.co.uk/i/q/...road_bike_2012
    και επίσης
    http://www.planet-x-bikes.co.uk/i/q/...ite_large_52cm

    για μένα το καλύτερο value for money μακράν από οποιαδήποτε άλλο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην κατηγορία τιμής 900-1200ευρώ.

  5. #1625
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos1050 Προβολή μηνύματος
    εχω παει στο μαγαζι εχω δοκιμασει 4-5 κουρσακια,αλλα οσο ναναι εχω μπερδευτει λιγο,λογο μη εμπειριας
    θελω κατι σε relaxed γεωμετρια γυρο στο χιλιαρικο,
    ο τυπος εκει μου ειπε για bianchi specialized giant cannondale και οτι λιγο πολυ τα ιδια ειναι
    φυσικα κοιταω και για μεταχειρησμενο,αν βρω κατι αξιολογο θα προχωρισω
    ψάχνεις για σκελετό με slopping γεωμετρία και άνεση να ξέρεις στι κουρσες έχουν μόνο τα ''κάρβουνα'' , αλλά με τα λ7 που διαθέτεις είναι λίγο δύσκολο να βρείς.

    Αγόρασε τουλάχιστον αυτό με τους καλύτερους τροχούς αν δεν πάρεις κάρμπον που είναι το κυριώτερο για να ειναι γρήγορη η κουρσα

  6. #1626
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    ...ξερω οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο αυτο που ζηταω καθως επισης οτι υπαρχουν μυστικα και μυστικα που δεν αναλυονται σε ενα ποστ...να διαβασω ολο το θρεντ απ την αρχη δεν παιζει (αν και θα μπει ο καπ10 και αυτο ακριβως θα μου προτεινει)
    θελω-σκεφτομαι λοιπον ως ασχετος και χωρις προς το παρων απαιτησεις ενα ποδηλατο για μια στο τοσο βολτιτσα, ισως και καμια Παρνηθα, εντος πολης, ανετο, οικονομικο, εμφανισημο
    ΔΕΝ ξερω τι παιζει με τα μεγεθη, ΔΕΝ ξερω τι παιζει με τις ταχυτητες-μηχανισμους κλπ κλπ
    Α-ΣΧΕ-ΤΟΣ!
    Και το λεω το ασχετος γιατι εγω τα ποδηλατα τα φανταζομουν στα 100-200 αντε 300 ευρω! Τα ανω των 1000 ευρω τα θεωρουσα "επαγγελματικα" αλλα εσεις εδω ειστε αρρωστοι

    π.χ, ενα τετοιο δε μου κανει?

    http://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/2652134/

    ομορφο ειναι, αναρτησεις εχει, σελα δεν εχει αλλα ποσο να κανει μια? κλπ....

    επίσης αυτο http://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/2688693/


    Στω!
    Τελευταία τροποποίηση από DimChios; 06/09/2012 στις 17:53. Αιτία: προσθηκη ενος ακομα απο αγγελια :Ρ

  7. #1627
    Ψάχνω αυτόν τον καιρό ένα ποδήλατο γενικής χρήσης και θα συμφωνήσω με τον Dimhios ότι για κάτι τέτοιο δεν χρειάζονται πάνω από 300-350... έχοντας δει διάφορα, μου αρέσει ένα bergamont vitox 6.1. Τα ξέρει κανείς? η χρήση του θα είναι μερικές δεκάδες χιλιόμετρα εβδομαδιαίως στην πόλη, ε, και κανένα σπασιματάκι σε χωματόδρομους κανά δυό φορές το μήνα....

  8. #1628
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω αυτόν τον καιρό ένα ποδήλατο γενικής χρήσης και θα συμφωνήσω με τον Dimhios ότι για κάτι τέτοιο δεν χρειάζονται πάνω από 300-350... έχοντας δει διάφορα, μου αρέσει ένα bergamont vitox 6.1. Τα ξέρει κανείς? η χρήση του θα είναι μερικές δεκάδες χιλιόμετρα εβδομαδιαίως στην πόλη, ε, και κανένα σπασιματάκι σε χωματόδρομους κανά δυό φορές το μήνα....
    ΚΟΥΚΛΙ!!!!!!!!!

    Κατι τετοιο φανταζομαι κι εγω!

  9. #1629
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    ...ξερω οτι δεν ειναι και τοσο ευκολο αυτο που ζηταω καθως επισης οτι υπαρχουν μυστικα και μυστικα που δεν αναλυονται σε ενα ποστ...να διαβασω ολο το θρεντ απ την αρχη δεν παιζει (αν και θα μπει ο καπ10 και αυτο ακριβως θα μου προτεινει)
    θελω-σκεφτομαι λοιπον ως ασχετος και χωρις προς το παρων απαιτησεις ενα ποδηλατο για μια στο τοσο βολτιτσα, ισως και καμια Παρνηθα, εντος πολης, ανετο, οικονομικο, εμφανισημο
    ΔΕΝ ξερω τι παιζει με τα μεγεθη, ΔΕΝ ξερω τι παιζει με τις ταχυτητες-μηχανισμους κλπ κλπ
    Α-ΣΧΕ-ΤΟΣ!
    Και το λεω το ασχετος γιατι εγω τα ποδηλατα τα φανταζομουν στα 100-200 αντε 300 ευρω! Τα ανω των 1000 ευρω τα θεωρουσα "επαγγελματικα" αλλα εσεις εδω ειστε αρρωστοι

    π.χ, ενα τετοιο δε μου κανει?

    http://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/2652134/

    ομορφο ειναι, αναρτησεις εχει, σελα δεν εχει αλλα ποσο να κανει μια? κλπ....

    επίσης αυτο http://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/2688693/


    Στω!
    Αν δεν κάνεις downhil, όχι δεν σου κάνουν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #1630
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Πάρτε αυτά τα ποδήλατα & μετά κλείστε VIP θέση στα προβλήματα γονάτων & μέσης.

  11. #1631
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνεις downhil, όχι δεν σου κάνουν.

    τι χρειαζομαι λοιπον για τη χρηση που ανεφερα?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Πάρτε αυτά τα ποδήλατα & μετά κλείστε VIP θέση στα προβλήματα γονάτων & μέσης.
    λιγο πιο συγκεκριμενος? το οτι εχουν αναρτησεις π.χ και οτι θα κανει 30-50 χλμ τη βδομαδα (λεμε ενα νουμερο) ειναι τοσο hard core?

  12. #1632
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος

    λιγο πιο συγκεκριμενος? το οτι εχουν αναρτησεις π.χ και οτι θα κανει 30-50 χλμ τη βδομαδα (λεμε ενα νουμερο) ειναι τοσο hard core?
    Η πίσω ανάρτηση αν δε κλειδώνει, στο δρόμο και καθημερινά είναι άχρηστη, και δημιουργεί μόνο πρόβλημα στα γόνατα και τη μέση σου, καθώς εσύ κάνεις πετάλι αλλά η πίσω ανάρτηση ουσιαστικά "κόβει" το παραγόμενο έργο να πάει όλο ή σχεδόν όλο στον πίσω τροχό, ιδιαίτερα σε ανηφόρες.

    Οι σκελετοί αυτοί είναι επιεικώς για το "πέοντα", σκέτο σίδερο και αμφιβάλλω αν η γεωμετρία τους είναι μελετημένη. Επίσης το πρώτο ποδήλατο που έβαλες μου κάνει για παιδικό, το δεύτερο είναι αυτό του praktiker, κάνε μια βόλτα και καβάλα μερικά & θα καταλάβεις.

    Ουσιαστικά χρειάζεσαι ένα hardtail, όπως πχ αυτό : http://www.cyclist-friends.gr/showth...L-BOOMMAX-2010

    ή

    http://www.cyclist-friends.gr/showth...-Mamba-29-2011


    Απλά παραδείγματα. & βασικό να πάρετε ποδήλατο στου νούμερο σας.

  13. #1633
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    .[...]π.χ, ενα τετοιο δε μου κανει?
    http://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/2652134/
    [...]
    Οχι
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #1634
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Μήτσο τα ποδήλατα που είδες και παρέθεσες είναι ο ορισμός του γ.τ.π.κ. Τέτοια βρίσκεις στα super market και στα πολυκαταστήματα και προορίζονται μόνο ως η καβάτζα του πιτσιρικά στο εξοχικό.... και ο μπαμπάς ξεμπερδεύει με 2 κατοστάρικα και ο πιτσιρικάς δεν καταλαβαίνει χριστό και απλά πουλάει μούρη στην πλατεία της Άνω Κερασίτσας τα καλοκαίρια. Είναι θεόβαρα, με άθλιες αναρτήσεις, φρένα για κλάμματα και αλλαγές που ξερυθμίζονται μετά από 2 βόλτες. Υπολόγισε για καινούργιο ένα budget 3 κατοστάρικα + και κοίτα για MTB με μπροστινή μόνο ανάρτηση και V-Brakes ή άκομη καλύτερα για Trekking - ΑΤΒ. Μην ψαρρώνεις με διπλές αναρτήσεις, δισκόφρενα κτλ-κτλ, αυτά για να λειτoυργούν πρέπει να τα πληρώσεις, οπότε πάμε στα 1500 το λιγότερο σε καινούργιο ποδήλατο... Επίσης παίζει και μεταχειρισμένο πολύ.

  15. #1635
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Α ναι και το "καμμία Πάρνηθα" έχε υπόψιν σου ότι προϋποθέτει φόρτωμα του ποδηλάτου στο αυτοκίνητο, μετάβαση ως εκεί, ξεθέωμα (το χώμα είναι πολύ πιο δύσκολο από την άσφαλτο) και μετά ξαναφόρτωμα στο αυτοκίνητο και πίσω... αν νομίζεις ότι θα κάνεις επισταμένα κάτι τέτοιο, οκ, πάω πάσσο, αλλά αν έχεις αμφιβολίες, θα βρεθείς με ένα MTB να κυκλοφορείς αποκλειστικά στην πόλη και μετά δώστου να αλλάζεις τα τρακτερωτά ελαστικά με κάτι ασφάλτινο και να βλέπεις δίπλα σου τα city να περνάνε σφαίρα...

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm & ποδηλατα
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 14:06
  2. Κατάστημα με ποδήλατα κανείς..?
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 09:06
  3. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 21:35
  4. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2007, 23:52
  5. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF