Σελίδα 11 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 249

Θέμα: Κέντρο βάρους. Πού το θέλουμε;

  1. #151
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    γιατι 20 κιλα σε top case στην ουρα τα νιωθεις ενω σε σαμαρια σχεδον οχι;
    θεωρείς δλδ πως αν τα σαμάρια ήταν στο ύψος του top case αλλά συνέχιζαν να "δένουν" στο ίδιο σημείο θα ήταν το ίδιο?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    θα μπορούσα να έχω έναν σύνδεσμο προς την ανάρτηση με τη σωστή απάντηση;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    οποιο μηχανακι εχει ψηλο κεντρου βαρους ειναι ευκολοτερο να εκτραπει απο την πορεια του σε σχεση με καποιο αλλο με χαμηλοτερο κεντρο βαρους....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Χοντρικά μπορούμε να πούμε οτι όσο ανεβαίνει ψηλότερα το κέντρο βάρους, τόσο πιο εύκολα αλλάζει κλίση η μοτο.
    Αλλά και αυτό που είπες δεν είναι λάθος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    (...) όσο μακρύτερα το κέντρο βάρους από το λάστιχο (δηλ ψηλότερα), τόσο καλύτερα ισορροπεί το μηχανάκι και τόσο περισσότερη δύναμη χρειαζεται για να αλλάξει θέση.
    Στο πρώτο σκέλος συμφωνώ απόλυτα. Στο δεύτερο, για το πόση δύναμη χρειάζεται προκειμένου να πάρει κλίση, παίζει ρόλο το πόσο κοντά στο κέντρο βάρους θα ασκήσουμε δύναμη. Πόσο κοντά δηλαδή στο κέντρο βάρους βρίσκεται το τιμόνι. (Μήκος μοχλού)
    Επίσης, γράφτηκε από αρκετούς, και από σένα νομίζω, ότι όσο ψηλότερα το κέντρο μάζας* του συστήματος μοτοσυκλέτα-αναβάτη, τόσο πιο εύκολος είναι ο έλεγχος της μηχανής λόγω περισσότερου χρόνου αντίδρασης.

    *Το κέντρο μάζας είναι ίδιο με το κέντρο βάρους εφόσον το σώμα έχει ομοιογενή πυκνότητα.
    Think faster than you ride

  3. #153
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Βρε daz λές: "Στο εντούρο το πόδι δεν βγαίνει για λόγους χωροταξικούς, είναι εκεί για να προφορτίσει τον εμπρός τροχό"

    Για να φορτίσεις το μπροστά με το βάρος σου σε σχέση με το πίσω πρέπει να μετακινήσεις το κέντρο βάρους σου πρός τα εμπρός.

    Πως είναι δυνατόν να μην έχω δίκιο και να συμφωνούμε κατά τα άλλα?
    Σε αυτό συμφωνούμε. Σε εκείνο που είπα ότι έχεις λίγο άδικο είναι στο ότι εγώ έβλεπα πως είχαμε οδηγηθεί εντελώς εκτός θέματος (όχι άδικα, συζήτηση κάνουμε) λέγοντας, πως οι κινήσεις του αναβάτη επηρεάζουν τη συμπεριφορά της μηχανής.


    Ανυγουέι, το θέμα επανήλθε και αν κατάλαβα σωστά εγώ που έχω ψηλή μηχανή με υψηλό κέντρο βάρους έχω έξτρα σταθερότητα, χρειάζομαι λιγότερη κλίση για να στρίψω με τα ίδια χλμ ενός ss ενώ μου είναι πιο ευκολο να της δώσω την απαραίτητη κλίση. Με λίγα λόγια, κουφάλες σας έχω όλους, μόνο στην ευθεία θα με φτάνετε.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/03/2015 στις 22:40.
    Sent from me using a computer.

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ανυγουέι, το θέμα επανήλθε και αν κατάλαβα σωστά εγώ που έχω ψηλή μηχανή με υψηλό κέντρο βάρους έχω έξτρα σταθερότητα, χρειάζομαι λιγότερη κλίση για να στρίψω με τα ίδια χλμ ενός ss ενώ μου είναι πιο ευκολο να της δώσω την απαραίτητη κλίση. Με λίγα λόγια, κουφάλες σας έχω όλους, μόνο στην ευθεία θα με φτάνετε.
    Αν ισχύουν τα παραπάνω, γιατί χρειάζεσαι ένα τιμόνι διπλάσιο από τα ss
    και παλεύεις σαν την μαϊμού από την τάπα του ντεπόζιτου μέχρι το πίσω φτερό
    για να στρίψεις ένα μηχανάκι με μισό βάρος από ένα ss?

  5. #155
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν ισχύουν τα παραπάνω, γιατί χρειάζεσαι ένα τιμόνι διπλάσιο από τα ss
    και παλεύεις σαν την μαϊμού από την τάπα του ντεπόζιτου μέχρι το πίσω φτερό
    για να στρίψεις ένα μηχανάκι με μισό βάρος από ένα ss?
    Γιατί ρωτάς εμένα? Οι απο πάνω τα είπαν αυτά!

    Έχει μεγαλύτερο τιμόνι για να ελέγχω το θεριό όταν η εμπρός ανάρτηση του ρίχνει κουτουλίδια, για να χτυπάω κορμούς και κοτρώνια, να στρίβω στην άμμο, και να την δένω επάνω στο τραιλερ.

    H κίνηση στη σέλα γίνεται επειδή έχει το μισό βάρος και επειδή δεν κινείται σε επίπεδο έδαφος.
    Sent from me using a computer.

  6. #156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    θεωρείς δλδ πως αν τα σαμάρια ήταν στο ύψος του top case αλλά συνέχιζαν να "δένουν" στο ίδιο σημείο θα ήταν το ίδιο?
    Οχι, θα ηταν τοσο ασχημα οσο το τοπ κεις γιατι; γιατι ειναι ακαμπτη η στηριξη που λεμε και η μαζα τους αφου ειναι με ακαμπτη στηριξη λογιζεται στη μαζα της μηχανης δυσμενως, ανεξαρτητα με το που ειναι δεμενα. Αλλα δινεις ωραια πασα στο ποσο ευχαριστο για τη μηχανη ειναι να "ξεφορτωθει" απο ψηλο δυσμενες σημειο τη μαζα του αναβατη.

    Ο ορθιος αναβατης εχει ενα κυριο σημειο στηριξης, τα μαρσπιε, αρθρωτο. Εχει ενα δευτερευον, το τιμονι, αρθρωτο. Ο ιδιος σαν σωμα ειναι ελαστικος. Ανεβηκε προσφατα μια σειρα βιντεο εξτριμ εντουρο. Βλεπεις τη μηχανη αποκατω να χτυπιεται και η εικονα σταθερη σαν ψευτικη, σαν να πεταει ο αναβατης. Η μαζα του αναβατη δεν συμμετεχει γιατι δεν ειναι "πακτωμενη" πουθενα, μεταφερεται μαζι αλλα κινειται ανεξαρτητα. Το οτι ουδεις οδηγει καθιστος, κατι επιβεβαιωνει...

  7. #157
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Αλλά και αυτό που είπες δεν είναι λάθος.
    blade, εδώ αναφέρεσαι στον sapila racing και τον devil's, που γράφουν ότι όσο ψηλότερα το κέντρο βάρους, τόσο πιο εύκολα αλλάζει κλίση.
    what?

    Υπάρχει ένα δίκιο σε αυτό που λέει ο fkol περί ασάφειας.
    Σε δεδομένο βάρος,
    κρατάμε ίδια την κλίση και την ακτίνα και αφήνουμε ελεύθερη την ταχύτητα ή κρατάμε ίδια την ακτίνα και την ταχύτητα και εξετάζουμε την κλίση;
    Το αρχικό ερώτημα δεν είναι σαφές.

    Για δεδομένο βάρος, το χαμηλότερο κ.β. εκτρέπεται ευκολότερα απο την πορεία του.
    Μήπως υπάρχει σύγχιση ότι χρειάζεται μεγαλύτερη κλίση στην ίδια ακτίνα;

    και κάτι ακόμα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το κέντρο μάζας είναι ίδιο με το κέντρο βάρους εφόσον το σώμα έχει ομοιογενή πυκνότητα.
    και ανομοιογενή πυκνότητα να έχει, το βάρος επενεργεί στην μάζα . Σε πολύ μεγάλη αλλαγή βαρύτητας γίνεται διάκριση του κ.μ. με το κ.β.
    Ακόμα και στην αεροναυπηγική τα δύο αυτά σημεία ταυτίζονται.
    Αν η πυκνότητα είναι ανομοιογενής, τότε το κέντρο μάζας δεν ταυτίζεται με το γεωμετρικό κέντρο συμμετρίας του σώματος.
    Τελευταία τροποποίηση από akaposto; 07/03/2015 στις 07:49.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  8. #158
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Στο εντούρο το πόδι δεν βγαίνει για λόγους χωροταξικούς, είναι εκεί για να προφορτίσει τον εμπρός τροχό όσο κι αν φαίνεται περίεργο σε κάποιον με στριτ που έμαθε ότι πρέπει να διώχνει το βάρος προς τα πίσω.


    Έχουμε βγει εντελώς εκτος θέματος.



    Καμμια σχεση με κεντρο βαρους.....

    Το ποδι μπροστα....βγαινει βασικα σαν δειχτης στο επομενο πατημα του τροχου πανω στην στροφη.....

    Και ....σε βοηθαει ως προς την ισοροπια σου.... και προσφερει καλλυτερο "πατημα" του ποδιου σε περιπτωση απωλειας ισσοροπιας .....

    Την προφορτιση του μπροστινου τροχου την εχει φροντισει το ιδιο σου το σωμα ( για αυτο οσο ποιο επιπεδη η ταπα της βενζινης τοσο καλλυτερα......

  9. #159
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akaposto Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ένα δίκιο σε αυτό που λέει ο fkol περί ασάφειας.
    Σε δεδομένο βάρος,
    κρατάμε ίδια την κλίση και την ακτίνα και αφήνουμε ελεύθερη την ταχύτητα ή κρατάμε ίδια την ακτίνα και την ταχύτητα και εξετάζουμε την κλίση;
    Το αρχικό ερώτημα δεν είναι σαφές.
    If I may...... (δεν είμαι ο blade, φαντάζομαι όταν μπορέσει θα δώσει κι αυτός τη δική του απάντηση)

    Το αρχικό ερώτημα σαφές ειναι.

    Κι επίσης το αρχικό ερώτημα "Κέντρο βάρους. Πού το θέλουμε?", έχει σα συνέχεια άλλα 3 ερωτήματα που το κάνουν νιανιά:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 331618Σε τι μηχανάκι είναι πιο εύκολο να αλλάξουμε κλίση; Σε ένα Super Sport ή σε ένα On-Off; Ποιο μηχανάκι απαιτεί λιγότερη προσπάθεια από τον αναβάτη προκειμένου να εκτραπεί από την πορεία του;


    Απλά φαίνεται πως θα έπρεπε να έχει 45 disclaimer κι αστερισκους από κάτω και να εξηγεί ότι δε γράφουμε διαγωνισμα φυσικής.

    Το θρεντ έχει γίνει η χαρά του 'πιστημονα.
    Αν κρατάμε την ίδια κλίση σταθερή, αν εξετάζουμε την ακτίνα, σε control group η ταχύτητα και σε experimental το κέντρο βάρους και Παναγία βόηθα.


    Ενα μηχανάκι με το κέντρο βάρους ψηλά (και με όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που διαθέτουν τα μηχανάκια με το κέντρο βάρους ψηλά) (τιμόνι που βοηθάει σα μοχλός αντί για κλιπον κλπ), γιατί δεν κάνουμε πείραμα εδώ πέρα να πάρουμε ενα SS και να του ρίξουμε τσιμεντένια σέλα, αλλάζει ή όχι πιο εύκολα κλίση από ενα μηχανάκι με το κέντρο βάρους χαμηλά (και με όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά που διαθέτουν τα μηχανάκια με το κέντρο βάρους χαμηλά)?


    Μπορεί εγώ να είμαι βλάκας. Παίζει.

    Μπορεί όμως να ειναι μια απλούστατη ερώτηση για κάποιους που γνωρίζουν 5 πράγματα παραπάνω, αλλα άκρως διαφωτιστική και ριζοσπαστική για όσους νομίζουν ότι με ενα SS θα τους κάνουν όλους κιμά παντού και πάντα.
    Και μπορεί να βρεθούν να παλεύουν με το θεριό σε ενα κλειστό στροφιλικι και να τους περάσει ενα v-strom/gs/tdm ωραίο και καμαρωτο κι αυτοί να θέλουν να δαγκωσουν τις μονομπλόκ δαγκανες τους.

    Νομίζω ότι ειναι κάτι τόσο απλό που για κάποιο λόγο έπρεπε να εξελιχθεί σε θρεντ πυρηνικής φυσικής.

    Ξαναλέω δεν είμαι στο μυαλό του blade, μπορεί να λέω και μπούρδες, αλλα εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι το παραπάνω.

  10. #160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Μπορεί εγώ να είμαι βλάκας. Παίζει.....
    έλα μην είσαι τόσο σκληρός με τον εαυτό σου.....
    .....Μπορεί όμως να ειναι μια απλούστατη ερώτηση για κάποιους που γνωρίζουν 5 πράγματα παραπάνω, αλλα άκρως διαφωτιστική και ριζοσπαστική για όσους νομίζουν ότι με ενα SS θα τους κάνουν όλους κιμά παντού και πάντα.
    Και μπορεί να βρεθούν να παλεύουν με το θεριό σε ενα κλειστό στροφιλικι και να τους περάσει ενα v-strom/gs/tdm ωραίο και καμαρωτο κι αυτοί να θέλουν να δαγκωσουν τις μονομπλόκ δαγκανες τους.......
    αυτό για εμένα το λες που έβαλα monoblock δαγκάνες......
    φιλαράκ' νταξ' v-strom και gs ναι αλλά όχι και tdm...!!!!!!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #161
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    αυτό για εμένα το λες που έβαλα monoblock δαγκάνες......
    φιλαράκ' νταξ' v-strom και gs ναι αλλά όχι και tdm...!!!!!!
    Καλά ξηγήθηκες κι έβαλες μονομπλόκ δαγκάνες

    Τί να σου πω ρε Γιώργο. Εγώ αυτό καταλαβαίνω.

  12. #162
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Τα συμπεράσματα νομίζω πως είναι λάθος.
    Έχουμε δει μοτά πίστας να κινούνται μόνα τους (αφού ο αναβάτης έχει πέσει) και να αρνούνται πεισματικά να πέσουν. Κατά τη διάρκεια αυτής της πορείας της μοτό ασκούνται συνεχώς δυνάμεις που προσπαθούν να την ανατρέψουν, αλλά η μοτό θα πέσει μόνο όταν μειωθεί πολύ η ταχύτητά της ή βρει σε κάποιο εμπόδιο. Αν δε η ταχύτητα κίνησης είναι αρκετά μεγάλη, η μοτό επανέρχεται σε όρθια θέση ταχύτατα ακόμα κι αν σε κάποιο σημείο έχει πλαγιάσει πολύ.
    Αυτό συμβαίνει γιατί το κέντρο βάρους τους είναι αρκετά πιο πάνω από τον θεωρητικό διαμήκη άξονα που τέμνει τα κέντρα των τροχών.

    Η αντίθετη περίπτωση είναι ένα χάρλευ πχ το οποίο καθότι έχει το κέντρο βάρους κοντά ή ακόμα και χαμηλότερα από τον διαμήκη δεν θα μπορούσε ποτέ να κινηθεί μόνο του όπως το μοτό στο πρώτο παράδειγμα.

    Αναφέρθηκε σωστά πιο πριν πως οι αναβάτες των mx μεταφέρουν βάρος μπροστά για να στρίψουν ταχύτερα. Αυτό συμβαίνει γιατί μεταφέρουν το κέντρο βάρους πιο κοντά στον μπροστινό τροχό αλλάζοντας την θέση του ως προς τον διαμήκη και γιατί το φέρνουν πιο κοντά τον μοχλό (τιμόνι). Δύο σημαντικές παράμετροι για ταχύτερο στρίψιμο, που ωστόσο είναι άλλο απ το πρώτο σκίτσο με τις βαριοπούλες.

    Νομίζω πως το κόλπο για ταχύτερο και ακριβέστερο στρίψιμο δεν είναι απλά πάνω κάτω το βάρος, μα η συγκέντρωση μαζών (συνεπώς και κβ) πιο κοντά στον μπροστά τροχό και πιο κοντά στο τιμόνι. Για την συνολική ισορροπία μιας μοτό όμως χρειάζεται ο αναβάτης να είναι πιο πίσω, όχι πάνω στο τιμόνι όπως όταν στρίβουν τα mx.
    Τελευταία τροποποίηση από endopandou; 07/03/2015 στις 20:23.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Αυτό ισχύει αν ψάχνεις να βρείς πότε στρίβει γρηγορότερα.
    Ροπή αδράνειας ως πρός άξονα περιστροφής.
    Αλλά εδώ θα γίνει μάχη για τον άξονα περιστροφής

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Και για να γίνω πιο extrem εκεί δεν παίζει και τόσο ρόλο το ΚΒ αλλά η κατανομή της μάζας γύρω από τον άξονα περιστροφής (που ο foale τον βάζει να περνά από το πίσω πάτημα του τροχού και το κέντρο βάρους)

  15. #165
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό ισχύει αν ψάχνεις να βρείς πότε στρίβει γρηγορότερα.
    Τα 2 παραδείγματα με το υψηλόβαρο αγωνιστικό που δεν θέλει να πλαγιάσει και το χαμηλόβαρο χάρλευ που δεν μπορεί να μείνει όρθιο δείχνουν πως με το βάρος ψηλά είναι πιο δύσκολο να αλλάξουμε κλίση. Αυτή είναι η απάντηση στο αρχικό ερώτημα για εμένα. Τεκμηριωμένη απάντηση για το αντίθετο δεν διάβασα εκτός αν μου ξέφυγε.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

Σελίδα 11 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2008, 15:40
  2. Κόστος γραφειοκρατείας που το πληρώνουμε όλοι μας...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2008, 17:25
  3. Zierikzee, εκεί που το παρών είναι το παρελθόν
    από Kostas NL στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 09:12
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 19:51
  5. που το βρισκουμε αυτο
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF