Σελίδα 12 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213141516172262 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1



    Μαλιστα..

    Εχω καποιες παρατηρησεις..

    Πριν συνεχισεις με τις εγκληματικες ενεργειες τυπου συρματοβουρτσας και δισκου, κανε μια παυση και επιθεωρησε τα μερη που εχεις προς επεξεργασια.

    Με τη βοηθεια ενός μαγνητη ξεχωρισε τα σιδερενια μερη απ’τα αλουμινενια αρχικα.
    Ο,τι είναι αλουμινιο γυαλιζεται με βουρτσες (πανινες!!!)
    Ο,τι είναι σιδερο, εχεις μερικες λυσεις όπως αμμοβολη ή τριψιμο με γυαλοχαρτο, ασταρι και βαψιμο(ή σουρφασερ οπου θελει και γεμισμα..)
    Τα καλυτερα χρωματα για μοτοσυκλετα είναι τα πολυουρεθανης.

    Το τελικο και οι λαιμοι θα πρεπει να είναι ανοξειδωτο ατσαλι, όμως η σκουρια βλεπω εχει φαει αρκετα το μεταλο, οποτε οσο και να τριψεις ή να βαλεις αλοιφες ή οψη θα είναι τραχια σαν να εχει κρατηρες..
    Το καλυτερο που μπορεις να κανεις (επειτα απ’το να παρεις νεα) είναι να τους βαψεις με ένα σπρευ υψηλης για να σουλουπωθουν.


    Να ξερεις πως ο,τι εχεις τριψει με συρματοβουρτσα, σε λιγοτερο από μηνα θα εχει γινει καταμαυρο..


    Ο πειρος που ενωνει το αμορτισερ με το πλαισιο εχει κολλησει. Δεν σωζεται!!
    Ξηγησου τροχο, δειξτου ποιος κανει κουμαντο εκει μεσα!!! Κι επειτα με μια ποντα και μια βαρια ξεκολας το κομματι που θα μεινει μεσα στα σινεμπλοκ.


    Θα το κανεις κουκλι ειμαι σιγουρος!!!


    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!
    Μια ερώτηση: Οταν λες οτι με τη συρματοβουρτσα θα γίνει μαύρο,εννοείς οτι θα του κάνω ζημιά? Να μην συνεχίσω τίποτα δηλαδή,παλι καλά που μου το είπες!!! Δυστυχώς το πίσω ψαλίδι,αν και επιφανειακά,το πέρασα όλο! Για να μην γίνει μαύρο,τι κάνω τώρα?
    Επισης,την εξατμιση πρεπει να την βαψω φυσικα με θερμοανθεκτικο χρωμα...με πιστολι βαφης γινεται αυτη η δουλεια ετσι? Θα την βαψω μαυρη,οπως ηταν εργοστασιακη,γιατι πραγματι εχει πολλα αυλακια και δε θα φαινεται ωραια ανοιχτοχρωμη!

  2. #167
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Απλά το βάψιμο έγινε πια μονοδρομος, μην αγχωνεσαι!

    Αν δεν το περασεις αμμοβολη, απλα γεμισε το με σουρφασερ (αφου ειναι ηδη τριμμενο), μετα με ψιλα γυαλοχαρτα λειαινεις την επιφανεια που εχει σουρφασαριστει..
    Το σουρφασερ εχει την ιδιοτητα να γεμιζει κιολας (αυτο το διαχωριζει απ΄το απλο ασταρι) κι επισης οταν ερθει η ωρα του τριψιματος σου δειχνει τις ατελειες της επιφανειας (τις οποιες με στοκο τις φερνεις).
    Περνα του και μια καλη βαφη μετα και εισαι αρχοντας.
    Θα ζησει το μεταλλο αλλα 30 χρονια..τουλαχιστον..


    Και ναι! Η συρματοβουρτσα γενικα (για μενα δηλαδη) δεν προτιμαται σε τετοιες εργασιες.
    Και το λεω αυτο, οχι γιατι ειμαι Φωτεινος Παντογνωστης.. Απλα εχω καταστρεψει αρκετες επιφανειες με συρματοβουρτσα (μιλαω παντα γι αυτη που προσαμοζεται στο δραπανο ετσι.?)
    Εχω αντικαταστησει/βαψει πραγματα που εχω αχρηστεψει... και μετα εμαθα..
    Πατέρας πια..

  3. #168
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Επισης,την εξατμιση πρεπει να την βαψω φυσικα με θερμοανθεκτικο χρωμα...με πιστολι βαφης γινεται αυτη η δουλεια ετσι? Θα την βαψω μαυρη,οπως ηταν εργοστασιακη,γιατι πραγματι εχει πολλα αυλακια και δε θα φαινεται ωραια ανοιχτοχρωμη!

    Κι ενα σπρευ υψηλης (800 βαθμοι) ειναι οκ!! Απλα προτιμησε τa Vive-Spray ή Motip (θα τα βρεις στα Praktiker).
    To υψηλης δεν χρειαζεται να βαφτει σε φουρνο, καθως το χρωμα θα ψηθει με τη θερμοκρασια των τελικων, οταν βαλεις μπρος τη μηχανη, οποτε.. ως τοτε.. Προσοχη μην το χαλασεις!!

    Πατέρας πια..

  4. #169
    Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
    Απλά το βάψιμο έγινε πια μονοδρομος, μην αγχωνεσαι!

    Αν δεν το περασεις αμμοβολη, απλα γεμισε το με σουρφασερ (αφου ειναι ηδη τριμμενο), μετα με ψιλα γυαλοχαρτα λειαινεις την επιφανεια που εχει σουρφασαριστει..
    Το σουρφασερ εχει την ιδιοτητα να γεμιζει κιολας (αυτο το διαχωριζει απ΄το απλο ασταρι) κι επισης οταν ερθει η ωρα του τριψιματος σου δειχνει τις ατελειες της επιφανειας (τις οποιες με στοκο τις φερνεις).
    Περνα του και μια καλη βαφη μετα και εισαι αρχοντας.
    Θα ζησει το μεταλλο αλλα 30 χρονια..τουλαχιστον..


    Και ναι! Η συρματοβουρτσα γενικα (για μενα δηλαδη) δεν προτιμαται σε τετοιες εργασιες.
    Και το λεω αυτο, οχι γιατι ειμαι Φωτεινος Παντογνωστης.. Απλα εχω καταστρεψει αρκετες επιφανειες με συρματοβουρτσα (μιλαω παντα γι αυτη που προσαμοζεται στο δραπανο ετσι.?)
    Εχω αντικαταστησει/βαψει πραγματα που εχω αχρηστεψει... και μετα εμαθα..
    Δηλαδή αμα το ψαλίδι το περάσω με Autosol δεν γλιτωνω βαφή ή τίποτα ε... Καλα...μπογια στο χρωμα του αλουμινιου υπαρχει ετσι?

  5. #170
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Δηλαδή αμα το ψαλίδι το περάσω με Autosol δεν γλιτωνω βαφή ή τίποτα ε... Καλα...μπογια στο χρωμα του αλουμινιου υπαρχει ετσι?
    Μη σε αγχώνει το βάψιμο, σκέψου το σαν μια απαραίτητη διαδικασία και σκέψου πως αφού έγινε ήδη μια φορά χάλια, θα ξαναγίνει σίγουρα.

    Για να το βάψεις, θα χρειαστείς αστάρι για αλουμίνιο και ασημένιο χρώμα διπλής. Θα γίνει πολύ όμορφο!


    Όταν τελειώσεις με όλα τα εξαρτήματα, ξεχώρισε αυτά που θα βαφτούν και θα τα πούμε αναλυτικά τότε, δε χρειάζεται να σε ζαλίζουμε τώρα...
    "Qu ils mangent de la brioche"

  6. #171
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    προσεχτε τι συμβουλευετε καποιον που δεν γνωριζει φανοποιια,ειδικα αν δεν γνωριζετε καλα και σεις.η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια
    δεν θα επεκταθω γιατι δεν θελω να προσβαλω κανεναν.απλα θα ηταν καλο να διαβαζετε δουλειες εδω μεσα και να συγκρατειτε τις μεθοδους προετοιμασιας των μεταλλων.προσωπικα δεν εκρυψα ποτε το παραμικρο γι αυτο και πολλες φορες ο αναλυτικος τροπος γινεται γραφικος η κουραστικος.
    ξερω οτι τα παιδια θελουν να βοηθησουν αλλα μαλλον συγχυση προσφερουν ετσι
    τελος σπαμ και δεν θα υπαρξει συνεχεια,οποιος θελει εξηγησεις η βοηθεια υπαρχουν και τα πμ

    καλη συνεχεια

  7. #172
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Γι αυτο γραφουμε δημοσια.. Για να μας διορθωνουν οι καθηγητες οπου πρεπει (χωρις να προσβαλουν παντα..)
    Αλλιως θα τα στελναμε με πμ κι εμεις για να μη δεχομαστε κριτικη..

    Φιλικα.. Κ χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν κι εγω.
    Πατέρας πια..

  8. #173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από universalgr1
    Γι αυτο γραφουμε δημοσια.. Για να μας διορθωνουν οι καθηγητες οπου πρεπει (χωρις να προσβαλουν παντα..)
    Αλλιως θα τα στελναμε με πμ κι εμεις για να μη δεχομαστε κριτικη..

    Φιλικα.. Κ χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν κι εγω.
    Θα συμφωνησω οτι ειναι καλυτερα να γινεται δημοσια...να του δουν και οι αλλοι χρηστες που ενδιαφετονται να κανουν κατι αντιστοιχο!

  9. #174
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    τα πμ καλοι μου φιλοι δεν ειναι για να μην δεχομαστε κρητικη αλλα για να δινουμε το τηλ μας που το ξερει το μισο forum και να βοηθαμε δωρεαν ολο τον κοσμο...
    μιας λοιπον και δεν μπορειτε να διαβασετε τις ανακατασκευες των svcv9k,csofos,fragiskos.......και του τυχαρπαστου lspiros να σας ξαναθυμισω βασικα πραγματα....
    1.το αλουμινιο δεν γυαλιζετε μονο με πανινες βουρτσες,αλλα γινεται και ανωδιωση και κανονικη βαφη.τριβεται με γυαλοχαρτα στοκαρεται με στοκο αλουμινιου,ασταρωνεται με ασταρι αλουμινιου και βαφεται...
    2.τα ασταρια (σουρφασερ παλια στην κουβα με τον φιντελ καστρο),ειτε ειναι 3/1 ειτε 5/1 (η αναλογια που τα αραιωνουμε)δεν παιζουν παρα ελαχιστο ρολο ως γεμιστικα υλικα.ο ρολος τους ειναι για καλυτερη προσφυση του χρωματο και ενιαιου φοντου.(να μην κανει φεγγαρια το χρωμα δηλαδη).
    3.η χρηση συρματοβουρτσας μονο εγγληματικη δεν ειναι οταν χρησιμοποιειτε με συνεση και δεν υπαρχει η δυνατοτητα αμμοβολης-υαλοβολης.
    4.σε ρολο γεμιστικου ασταριου μπορειτε να χρησιμοποιεισετε στοκο πιστολιου αλλα η χρηση του θελει προσοχη σε καιρους με υγρασια...
    5.χρωματα πολυουρεθανης για αντοχη σε γρατζουνισματα,παλετα πολυ περιορισμενη.τα καινουργια χρωματα ειναι υδατοδιαλυτα.

    οπως καταλαβαινεται οι ενοιες ειναι πολλες και δεν εξηγουντε απλα σε γραμμες,αυτο δεν σημαινει οτι δημοσια γραφω οτι νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος,γιατι ο αλλος το κανει και του στοιχιζει σε χρημα και χρονο.
    ξαναδιαβαστε εδω μεσα υπαρχει χρυσορυχειο γνωσεων και μαλιστα δωρεαν,στις δικες μου ανακατασκευες XLR,XT,BMW R51,GLX,FUNDURO κτλ κτλ τα ανωτερο υπαρχουν σε εφαρμογη...
    το τηλ μου στην διαθεση οποιουδηποτε...

  10. #175
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    χωρις να θελω να παρεξηγιθω με καποιον απο το forum εχω διαβασει ολες τις ανακατασκευες...συνηθος δεν σχολιαζω γιατι ισως να γινομε κουραστικος με τις ερωτησεις μου. απλα θελω να πω οτι πολες φορες εχω διαβασει "τα υπολοιπα σε πμ" ρε φιλε και εγω που ειμαι πιστιρικας και λατρευω το αθλημα πως θα το διαβασω για να το εφαρμοσω σε καποια μελλοντικη μου δουλεια ? ή αν αυτο που μου ειπαν στο πμ ειναι λαθος πως θα το δει για να το διορθωσει καποιος? αυτο σε σχεση με τα πμ...

    καλη συνεχεια στην ανακατασκευη του baja

    ελπιζω να μην θιγω καποιον αλλοστε θαυμαζω ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν ουτε απο κριση ουτε απο τιποτα και συνεχιζουν να λερονονται δημιουργοντας ...

    φιλικα

  11. #176
    Τα πράγματα έχουν ως εξής: Ο,τι μπορούμε,θα το κάνουμε με αμμοβολή! Έχουμε πλυστικό με μέγιστη πίεση 160 bar και το αντίστοιχο εξάρτημα για αμμοβολή.Η άμμος είναι ειδική να φανταστώ...που θα βρώ?

  12. #177
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Με λιγα λογια για να μην χαλασουμε και το θρεντακι..
    Ποτε μου δεν το επαιξα ειδημων και μαστορας. Και ποτε δεν αποπηρα καποιο παιδι, οσο αστεια κι αν ηταν τα οσα εγραφε ή εκανε..
    Χαιρομαι παντα να με διορθωνουν ,γιατι γινομαι καλυτερος.. γι'αυτο και στα forum γινονται δημοσιες συζητησεις για να υπαρχει πολυφωνια..

    Oποτε δεν με ενοχλει η κριτικη..

    Με ενοχλει όμως όταν η κριτικη δεν γινεται για να βοηθησει, αλλα για να προβαλει καποιος τις γνωσεις και την αξια του.. γιατι κατανταει επαρση.
    Και ειδικα όταν η κριτικη γινεται με προσβλητικο τροπο.



    Μην ανησυχειτε όμως.
    Ο ημιμαθης και ο επικυνδυνος δεν θα ασχοληθει άλλο. Κανω χωρο στους γκουρου.
    (Takata, όπως ειδες επρεπε να συντρεχει «σοβαρος» λογος..για να ασχοληθουν καποιοι με την ανακατασκευη σου..
    Όταν ρωτουσες πραγματα και δεν επαιρνες απαντηση δεν νομιζω να νοιαστηκαν αν θα σου κοστισει σε χρημα και χρονο)

    Δυστυχως θυμηθηκα το λογο για τον οποιο ειχα να γραψω 3 χρονια στο Moto.gr. Τελικα μερικα πραγματα δεν αλλαζουν ποτε.


    Καλη συνεχεια παιδες!!

    Πατέρας πια..

  13. #178
    Λοιπον για να λήξει εδώ το θέμα

    Εγώ δεν παρεξηγιέμαι με κανέναν και τίποτα.Δεν έχει κανένας σας κακή πρόθεση και είμαι σίγουρος για αυτό.Θα επαναλάβω κάτι και να γίνει κατανοητό:

    Δεν στοχεύω σε ανακατασκευή επιπέδου lspiros,sv9k! Συνεπώς,η αρτιοτερη λύση δεν είναι πάντα προτεραιότητα μου.Δεν βλέπω να ειπώθηκε κάτι καταστροφικό απο πλευράς universal,μου παρουσίασε απλά λύσεις που ίσως να μην είναι και η τελευταία λέξη.Απο τη στιγμή λοιπόν που ούτε χρόνο ούτε χρήμα έχασα,δεν βλέπω το λόγο να ανάβουν τα αίματα! Συνεπώς,ηρεμία,για την πλάκα μου το κανώ!

    Καταλαβαίνω και τον lspiros οτι βαριέται να ξαναλέει τα ίδια πράγματα...ξέρω οτι κάπου υπάρχουν γραμμένα,αλλα σκέφτηκα οτι αντι να αφιερώσω πόση ώρα ψαχνωντας αναμεσα σε thread των 60+ σελίδων,μπορούσε κάποιος που δεν του ειναι προβλημα,να τα αναφερει.Για το υπολοιπο σκελος,αμφισβητησα ποτε εγω τη δουλεια που κανετε στις ανακατασκευες?

    Το θέμα να λήξει εδώ παρακαλώ!

  14. #179
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Ωραια τωρα που λυθηκε το θεμα παμε να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα.Αφου εχεις την δυνατοτητα αμοβολης θα σου προτεινα να τη εκμεταλευτεις αφου θα γλιττωσεις χρονο και θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.Οσο για τα βαψιματα θα σου προτεινα να πας στο πιο κοντινο σου μαγαζι με βαφες αυτοκινητων και να ρωτισεις τους μαστορες του μαγιαζιου να σου εξηγισουν και να σε κατατοπισουν.Αυτο που ξερω γενικα εγω ειναι οτι οτι αφηνεις γενικα αβαφτο και απλα το γυαλιζεις με τον καιρο θα σου θαμπωσει και θα θελει παλυ γυαλισμα.

  15. #180
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
    [B]Ωραια τωρα που λυθηκε το θεμα παμε να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα.Αφου εχεις την δυνατοτητα αμοβολης θα σου προτεινα να τη εκμεταλευτεις αφου θα γλιττωσεις χρονο και θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.[QUOTE][i]

    Άμμο ο κατασκευαστής του εξαρτήματος λέει μεχρι 0.8mm...που θα βρώ?

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF