Σελίδα 12 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 343

Θέμα: Versys Vs Vstrom

  1. #166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Όπως βλέπεις, καταβάλω μεγάλες και φιλότιμες προσπάθειες...

    γιατι εγω?




  2. #167
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Τελειώσαν και τα ποπ-κορν ρε γμτ.....

    Καροτάκι τώρα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rabbiteo3.gif 
Προβολές:	678 
Μέγεθος:	26,3 KB 
ID:	77361
    'Ενα Jameson με πάγο...

  3. #168
    Ως νέος, νεότατος, παλιόψαρο στο θέμα μοτό, μια που δεν ψάχνω για μηχανή για μέσα στην Αθήνα αλλά για βόλτα ή ταξίδι η σύγκριση Vstrom-Versys μου φάνηκε αυτονόητη. Είναι δικύλινδρα, έστω και αν το ένα είναι V και το άλλο σε σειρά (ΟΚ έχει μια διαφορά στο πως αποδίδουν τη δύναμη θεωρητικά, γιατί στην πράξη οι δυναμομετρήσεις άλλα λένε) είναι στα ίδια κυβικά, είναι περίπου στα ίδια κιλά, είναι και τα δύο με σχετικά αργή γεωμετρία εμπρός, έχουν σχετικά μεγάλο όγκο, μεγάλη σέλα με περίπου το ίδιο ύψος, συγκρίσιμες επιδόσεις (ένα-δυό δέκατα εδώ και εκεί δεν είναι σοβαρή διαφορά) και πλασάρονται ως "μεγάλων αποστάσεων". Και τα δύο, στις διαφημίσεις τους δείχνονται σε ορεινό δρόμο... Δηλαδή η εταιρείες τα πουλάνε ως soft τουριστικά με δυνατότητα για στρίψιμο και οδηγούν από μόνες τους στη σύγκριση. Το Vstrom βέβαια έχει χωμάτινες διαστάσεις ελαστικών και 11 πόντους μεγαλύτερο μεταξόνιο, όπως και μοχλικό πίσω... Σε αντίθεση με την SS διάσταση ελαστικών του Versys, που το τοποθετεί στο σπορ άκρο της κατηγορίας, μαζί με το multistrada. Η κοντή κλιμάκωση των 3 πρώτων σχέσεων το κάνει και πιο 'ζωηρό' στην πόλη και η έλλειψη μοχλικού δείχνει τον περισσότερο ασφάλτινο χαρακτήρα που ήθελε η Kawasaki να προσδώσει. Κρίσιμο στοιχείο που οδηγεί στη σύγκριση είναι και ότι το Versys με ABS είναι στα ίδια λεφτά με το Vstrom με ABS. Όσο και οι παλιοί να μη συμφωνείτε με τη χρήση του, για εμάς τα νεούδια είναι ανεκτίμητο, κάποια χαζοπτώση θα γλιτώσουμε.

    Το θέμα είναι λοιπόν υποκειμενικό. Στατικά, το Versys δείχνει πολύ ελαφρύτερο και εν κινήσει στην πόλη μάλλον πιο ευέλικτο. Βοηθάει ότι σε αφήνει να έχεις πιο κλειστά τα πόδια και δεν σου κόβει την ορατότητα ο όγκος του... ΟΚ είπαμε είμαι νέος, ψυχολογικά με βόλεψε. Αλλά, παρ' όλο που είμαι κοντά 1,90 στο φανάρι πατούσα κάτω με τη μύτη του ποδιού επειδή τα μαρσπιέ δεν βολεύουν εκεί που είναι και βγάζει τα πόδια πολύ έξω. Και το stand αν δεν εξαρθρώσω τον αστράγαλο δεν κατεβαίνει χωρίς να κοπανηθεί το πόδι στο μαρσπιέ. Εργονομικά δηλαδή, το άκρο αντίθετο με το αδερφάκι ER-6 που είναι απίστευτα βολικό. To Vstrom σε τοποθετεί πιο "αραχτά" με τα πόδια πιο ανοιχτά και λίιιγο πιο όρθιο και μη έχοντας συνηθίσει τόσο όγκο μπροστά μου δε με άφησε να χαλαρώσω στη βόλτα, αλλά κινούμενος δε το ένιωθα πιο βαρύ (σταματημένο ναι) αλλά αφήνει να πατήσω σωστά κάτω, πράγμα που θα είναι και χρήσιμο για κανένα ξεπαρκάρισμα σε κατηφόρα (άντε να τραβήξω το Versys που δε θα φτάνω να βάλω πόδι κάτω). Επίσης η σέλα του συνοδηγού φαίνεται πιο άνετη στο Vstrom (σημαντικό κριτήριο για εμένα). Σε γερό στροφηλίκι, δεν ξέρω ποιό θα φύγει και ποιό θα κερδίσει την απόλυτη κόντρα (λίγο στην πόλη τα πήρα - άσε που δεν ξέρω να στρίψω τάπα έτσι και αλλιώς), αλλά τι σημασία έχει; Σημαντικότερο είναι να σε ευχαριστεί και να σε βολεύει αυτό που πήρες... Και ας σε περάσει και κάποιος κάπου, βαθμούς παραπάνω στον τερματισμό δεν παίρνει ούτε μεγαλώνει το πουλάκι του... Εξ' 'αλλου τόσα χρόνια με το αυτοκίνητο, έχω διαπιστώσει ότι σε τέτοιες 'κόντρες' κερδίζει όποιος μπορεί να αξιοποιήσει το όχημά του καλύτερα. Και ferrari να έχεις, αν είσαι κότα σε περνάνε τα seicento (δεν έχω κανένα από τα δύο οχήματα, τυχαίο παράδειγμα).

    Πάντως σαν ποιότητα βαψίματος πλαισίου, χρώματος πλαστικών, αίσθηση διακοπτών κλπ, όπως επίσης και τακτοποίησης καλωδίων στο σασί (ότι φαίνεται απ' έξω και χωρίς να είμαι ειδικός) το Vstrom δείχνει καλύτερα φτιαγμένο. Στο Versys είχε κάτι καλωδιάκια χύμα έξω από τις σωληνώσεις τους. Λίγο καλύτερο φινίρισμα δεν θα ήταν κακό. Στα μεγάλα συν του Vstrom (για εμένα) ότι μπορεί να φορτωθεί τριβάλιτσο ενώ ακόμα για το Versys δεν έχει βγει τέτοιο σύστημα, είναι ή μία πίσω ή δύο πλάι. Επίσης το ότι έχει καγκελάκια/μανιταράκια σε θέσεις που δείχνουν ότι προστατεύουν τα πλαστικά του καλύτερα από το ένα μακρόστενο μανιτάρι που έχει η Kawasaki (κάγκελα για Versys δεν έχω δει ακόμα). Θα μου πείτε που κόλλησα εγώ τώρα, αλλά στα 36 μου παρά κάτι, δεν έχω όρεξη για γόνατα κάτω... Απλά για χαλαρή βόλτα σε όποιο δρόμο με βγάλει το κέφι μου και τέλος πάντων αν τύχει και η κακιά στιγμή να μην στοιχίσει ο κούκος αηδόνι! Σαν ευχαρίστηση οπτική προϊόντος και σαν αίσθηση ποιότητας, το Suzuki με άφησε πιο ευχαριστημένο. Αλλιώς όμορφα τα βρίσκω και τα δύο. Και μάλλον, αν επιτέλους στρώσει λίγο η δουλειά, θα κινηθώ προς το Vstrom.

  4. #169
    amyroukai
    Καλώς όρισες στο forum και συγχαρητήρια για την άψογη τοποθέτηση!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  5. #170
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    amyroukai
    Καλώς όρισες στο forum και συγχαρητήρια για την άψογη τοποθέτηση!!
    +1 και μπράβο σου, αυτό είναι αντικειμενικότητα. Εμείς οι παλιοί δεν ξέρουμε από αυτό και τσακωνόμαστε λες και είμαστε έμποροι. Καλές βόλτες και πάντα όρθιος
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  6. #171
    Παιδιά ευχαριστώ, ελπίζω να το πάρω σύντομα... (εκτός αν χτυπήσει έρωτας με τίποτα άλλο μέχρι να μαζέψω τα απαραίτητα ?)

    Όσο για την πώρωση με συγκεκριμένα εργοστάσια, είναι κατανοητή όπως η πώρωση με ομάδες, πολιτικά κόμματα κλπ. Η λογική πίσω από τη φράση "μόνο τα ...... είναι καλά" μου φαίνεται απούσα όμως! Σε ότι και αν αναφέρεται... Για αυτό λέω, αυτό που θα μου ταιριάξει καλύτερα όποια μάρκα και να 'ναι (στα λεφτά που θα έχω).

  7. #172
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    ειδες που σου πα?

    παμε ημυτο ring εγω με το στρωμα και συ με μοταρδ?

    μεσα...
    εγω εχω κανονίσει να μου δώσει ο ΒΑD ΒΟΥ TO MOTARD ΤΟΥ...

    ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΔΙΚΑΒΑΛΟ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑΜΑΝ.



    ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ..


    Υ.Γ. : μαρέσει που διαλεξες και το ymhtos ring!!!!
    δεν ήξερες δε ρωταγες ρε κωστακη???





  8. #173
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Ως νέος, νεότατος, παλιόψαρο στο θέμα μοτό, μια που δεν ψάχνω για μηχανή για μέσα στην Αθήνα αλλά για βόλτα ή ταξίδι η σύγκριση Vstrom-Versys μου φάνηκε αυτονόητη. Είναι δικύλινδρα, έστω και αν το ένα είναι V και το άλλο σε σειρά (ΟΚ έχει μια διαφορά στο πως αποδίδουν τη δύναμη θεωρητικά, γιατί στην πράξη οι δυναμομετρήσεις άλλα λένε) είναι στα ίδια κυβικά, είναι περίπου στα ίδια κιλά, είναι και τα δύο με σχετικά αργή γεωμετρία εμπρός, έχουν σχετικά μεγάλο όγκο, μεγάλη σέλα με περίπου το ίδιο ύψος, συγκρίσιμες επιδόσεις (ένα-δυό δέκατα εδώ και εκεί δεν είναι σοβαρή διαφορά) και πλασάρονται ως "μεγάλων αποστάσεων". Και τα δύο, στις διαφημίσεις τους δείχνονται σε ορεινό δρόμο... Δηλαδή η εταιρείες τα πουλάνε ως soft τουριστικά με δυνατότητα για στρίψιμο και οδηγούν από μόνες τους στη σύγκριση. Το Vstrom βέβαια έχει χωμάτινες διαστάσεις ελαστικών και 11 πόντους μεγαλύτερο μεταξόνιο, όπως και μοχλικό πίσω... Σε αντίθεση με την SS διάσταση ελαστικών του Versys, που το τοποθετεί στο σπορ άκρο της κατηγορίας, μαζί με το multistrada. Η κοντή κλιμάκωση των 3 πρώτων σχέσεων το κάνει και πιο 'ζωηρό' στην πόλη και η έλλειψη μοχλικού δείχνει τον περισσότερο ασφάλτινο χαρακτήρα που ήθελε η Kawasaki να προσδώσει. Κρίσιμο στοιχείο που οδηγεί στη σύγκριση είναι και ότι το Versys με ABS είναι στα ίδια λεφτά με το Vstrom με ABS. Όσο και οι παλιοί να μη συμφωνείτε με τη χρήση του, για εμάς τα νεούδια είναι ανεκτίμητο, κάποια χαζοπτώση θα γλιτώσουμε.

    Το θέμα είναι λοιπόν υποκειμενικό. Στατικά, το Versys δείχνει πολύ ελαφρύτερο και εν κινήσει στην πόλη μάλλον πιο ευέλικτο. Βοηθάει ότι σε αφήνει να έχεις πιο κλειστά τα πόδια και δεν σου κόβει την ορατότητα ο όγκος του... ΟΚ είπαμε είμαι νέος, ψυχολογικά με βόλεψε. Αλλά, παρ' όλο που είμαι κοντά 1,90 στο φανάρι πατούσα κάτω με τη μύτη του ποδιού επειδή τα μαρσπιέ δεν βολεύουν εκεί που είναι και βγάζει τα πόδια πολύ έξω. Και το stand αν δεν εξαρθρώσω τον αστράγαλο δεν κατεβαίνει χωρίς να κοπανηθεί το πόδι στο μαρσπιέ. Εργονομικά δηλαδή, το άκρο αντίθετο με το αδερφάκι ER-6 που είναι απίστευτα βολικό. To Vstrom σε τοποθετεί πιο "αραχτά" με τα πόδια πιο ανοιχτά και λίιιγο πιο όρθιο και μη έχοντας συνηθίσει τόσο όγκο μπροστά μου δε με άφησε να χαλαρώσω στη βόλτα, αλλά κινούμενος δε το ένιωθα πιο βαρύ (σταματημένο ναι) αλλά αφήνει να πατήσω σωστά κάτω, πράγμα που θα είναι και χρήσιμο για κανένα ξεπαρκάρισμα σε κατηφόρα (άντε να τραβήξω το Versys που δε θα φτάνω να βάλω πόδι κάτω). Επίσης η σέλα του συνοδηγού φαίνεται πιο άνετη στο Vstrom (σημαντικό κριτήριο για εμένα). Σε γερό στροφηλίκι, δεν ξέρω ποιό θα φύγει και ποιό θα κερδίσει την απόλυτη κόντρα (λίγο στην πόλη τα πήρα - άσε που δεν ξέρω να στρίψω τάπα έτσι και αλλιώς), αλλά τι σημασία έχει; Σημαντικότερο είναι να σε ευχαριστεί και να σε βολεύει αυτό που πήρες... Και ας σε περάσει και κάποιος κάπου, βαθμούς παραπάνω στον τερματισμό δεν παίρνει ούτε μεγαλώνει το πουλάκι του... Εξ' 'αλλου τόσα χρόνια με το αυτοκίνητο, έχω διαπιστώσει ότι σε τέτοιες 'κόντρες' κερδίζει όποιος μπορεί να αξιοποιήσει το όχημά του καλύτερα. Και ferrari να έχεις, αν είσαι κότα σε περνάνε τα seicento (δεν έχω κανένα από τα δύο οχήματα, τυχαίο παράδειγμα).

    Πάντως σαν ποιότητα βαψίματος πλαισίου, χρώματος πλαστικών, αίσθηση διακοπτών κλπ, όπως επίσης και τακτοποίησης καλωδίων στο σασί (ότι φαίνεται απ' έξω και χωρίς να είμαι ειδικός) το Vstrom δείχνει καλύτερα φτιαγμένο. Στο Versys είχε κάτι καλωδιάκια χύμα έξω από τις σωληνώσεις τους. Λίγο καλύτερο φινίρισμα δεν θα ήταν κακό. Στα μεγάλα συν του Vstrom (για εμένα) ότι μπορεί να φορτωθεί τριβάλιτσο ενώ ακόμα για το Versys δεν έχει βγει τέτοιο σύστημα, είναι ή μία πίσω ή δύο πλάι. Επίσης το ότι έχει καγκελάκια/μανιταράκια σε θέσεις που δείχνουν ότι προστατεύουν τα πλαστικά του καλύτερα από το ένα μακρόστενο μανιτάρι που έχει η Kawasaki (κάγκελα για Versys δεν έχω δει ακόμα). Θα μου πείτε που κόλλησα εγώ τώρα, αλλά στα 36 μου παρά κάτι, δεν έχω όρεξη για γόνατα κάτω... Απλά για χαλαρή βόλτα σε όποιο δρόμο με βγάλει το κέφι μου και τέλος πάντων αν τύχει και η κακιά στιγμή να μην στοιχίσει ο κούκος αηδόνι! Σαν ευχαρίστηση οπτική προϊόντος και σαν αίσθηση ποιότητας, το Suzuki με άφησε πιο ευχαριστημένο. Αλλιώς όμορφα τα βρίσκω και τα δύο. Και μάλλον, αν επιτέλους στρώσει λίγο η δουλειά, θα κινηθώ προς το Vstrom.
    ενα λεπτο... δεν ειναι το ιδιο σε ογκο τα 2 μηχανακι και ουτε στα ιδια κιλα... ασχετα τι λενε τα περιοδικα... το versys ειναι και πιο μικρο και πιο ελαφρυ

    και εχω οδηγησει και τα 2 και δεν εχουν καμια σχεση στη γεωμετρια-στησιμο και το μπροστινο του versys ειναι 100 χρονια μπροστα σε οτι αφορα την εμπιστοσινη που σου δινει (τα μπροστινα των on-off ειναι ο σοβαροτερος λογος που δε τα παω με τιποτα!)

    ουσιαστικα συγκρινεις προδιαγραφες και οχι το αποτελεσμα που στη περιπτωση μας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ειναι 1000% υπερ του versys

    απο την αλλη το strom ειναι οντως πιο ανετο....

    καλως ηρθες

  9. #174
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ενα λεπτο... δεν ειναι το ιδιο σε ογκο τα 2 μηχανακι και ουτε στα ιδια κιλα... ασχετα τι λενε τα περιοδικα... το versys ειναι και πιο μικρο και πιο ελαφρυ

    και εχω οδηγησει και τα 2 και δεν εχουν καμια σχεση στη γεωμετρια-στησιμο και το μπροστινο του versys ειναι 100 χρονια μπροστα σε οτι αφορα την εμπιστοσινη που σου δινει (τα μπροστινα των on-off ειναι ο σοβαροτερος λογος που δε τα παω με τιποτα!)

    ουσιαστικα συγκρινεις προδιαγραφες και οχι το αποτελεσμα που στη περιπτωση μας ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ειναι 1000% υπερ του versys

    απο την αλλη το strom ειναι οντως πιο ανετο....

    καλως ηρθες
    Αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά, για τον όγκο συμφωνούμε, δεν είπα ότι έχουν τον ίδιο, είπα ότι και τα δύο έχουν σχετικά μεγάλο όγκο. Το Versys και εμένα μου φάνηκε μικρότερο από τη θέση του οδηγού.
    Σίγουρα το μπροστινό του Versys θα είναι πιο πολύ "εμπιστοσύνης" κυρίως λόγω του SS ελαστικού που φοράει, σε αντίθεση με το soft χωμάτινο στενό και ψηλό του Vstrom, απλά δεν είχα την ευκαιρία και δεν έχω και τα χέρια για να τα πιέσω και να δω διαφορά... Στην πόλη μέσα, σε συνθήκες κίνησης, τα ίδια φαίνονται! Εξάλλου η Suzuki προωθεί το προϊόν της ως λίγο παραπάνω χωμάτινο, η kawasaki ως λίγο παραπάνω ασφάλτινο για να ξεχωρίσουν σαν image και σαν αγοραστικό κοινό. Είναι θέμα αναγκών αγοραστή ή και του τι εικόνα θέλει να πλασάρει ο καθ' ένας για τον εαυτό του. Για το 90% του αγοραστικού κοινού, στο 90% του χρόνου στο δρόμο, οι διαφορές είναι αστείες. ΑΝ καταφέρει να ξεκλέψει χρόνο από τη δουλειά και ΑΝ αντί να αράξει στον καναπέ με dvd πάει κάπου εκτός και ΑΝ έχει κέφια να στρίψει και ΑΝ το επιτρέπει η κίνηση στο δρόμο και ΑΝ ο ιδιοκτήτης του Versys είναι καλύτερος οδηγός από τον ιδιοκτήτη του Vstrom, τότε θα στρίψει γρηγορότερα... Πιάσ' το αυγό και κούρευ' το. Εσύ θέλεις να στρίβεις, οπότε για εσένα δεν υπάρχει λόγος να συζητάς το Vstrom.
    Για το βάρος εκτός και αν τα βάλεις σε ζυγαριά εσύ ο ίδιος και τα φωτογραφίσεις να το δούμε όλοι μας, δεν μπορεί όλα τα περιοδικά σε Ελλάδα κ Αγγλία που έχω δει δοκιμές να λένε ψέμματα για τα κιλά! Η διαφορά είναι περίπου στα 10 παραπάνω για το Vstrom, αλλά το Versys δείχνει αρκετά ελαφρύτερο λόγω χαμηλότερου (υποθέτω) κέντρου βάρους και στενότερων πλαστικών. Πράγμα που σημαίνει, ότι με λίγα παϊδάκια και μερικές μπύρες, ή με λίγη δίαιτα το σύνολο αναβάτη/μοτοσυκλέττας πιθανώς να είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις.

  10. #175
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    μα το strom εχει στενοτερα ελαστικα απο το versys που εχει street φαρδυα ελαστικα σε 17ρες ζαντες ομως

    η διαφορα στο μπροστινο δεν εχει νακανει με τα λαστιχα αλλα με την αναρτηση, το πλαισιο και τη γεωμετρια

    δεν εχουν μεγαλη σχεση τα δυο μηχανακια οπως ειπα και πιο πριν το Versys ειναι street μηχανακι και οχι On-off...

    δεν ειναι αναγκη να εισαι οδηγαρας για να καταλαβεις τη μεγαλη διαφορα στο στησιμο και στη θεση οδηγησης που ειναι προσανατολισμενη σε πιο "σπορ-παιχνιδιαρικη" στο Versys Και πιο "touring" Στο strom

  11. #176
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Εγώ πάντως λέω ότι ευτυχώς οι μηχανές ακόμα και αυτές που απευθύνονται σε παρόμοια χρήση προσφέρουν τελείως διαφορετική αίσθηση. (Κάντε σύγκριση με τα προσιτά αυτοκίνητα που είναι όλα το ίδια στην οδήγηση και θα καταλάβεται τι εννοώ.)

    Το Versys και το Vstrom σαφώς και θα απασχολήσoυν τους ίδιους αγοραστές και ελπίζω (έχω Vstrom μα δεν έχω οδηγήσει το Versys (ακόμα)) να διαφέρουν όσο φαίνεται. Κατά την γνώμη μου η ερώτηση "ποιό είναι καλύτερο" στις μηχανές συνήθως δεν έχει απάντηση. Yπάρχει καταλληλή και ακατάλληλη για συγκεκριμένους ανθρώπους και χρήσεις.

    Οπότε καλώς μαλώνουμε (για προσωπική ευχαρίστηση) αλλά άμα δεν τα οδηγήσουμε, και μάλιστα σε διάφορες συνθήκες, δεν καταλήγουμε. Εγώ μόλις σκάσει μύτη το πρώτο Versys για δοκιμή στο Ηράκλειο θα το τσιμπήσω. Οπτικά μου αρέσει πολύ αν και με μπαγκαζιέρα μάλλον θα δείχνει λίγο πιο άγαρμπο. Αν είναι τόσο παινχιδιάρικο όσο λένε τα test και βγεί αξιόπιστος και ο κινητήρας (έχει μόνο ένα χρόνο στον δρόμο και δεν ξέρουμε τι μπορεί να βγάλει. Σε ένα ER6 που είχαν στο ΜΟΤΟ έβγαλε πρόβλημα. Ίσως να ήταν από τα πρώτα.) τότε θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περίπτωση. Άσε που από τις τιμές ανταλακτικών στο 0-300 μοιάζει να είναι με διαφορά το πιο οικονομικό.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  12. #177
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Για να ανάψω λίγο τα αίματα, και να με συγχωρείτε:

    Αν το Vstrom δεν είχε βγει μέχρι σήμερα, και έβλεπε η Suzuki το νέο Versys, πιστεύετε ότι θα το έβγαζε όπως είναι σήμερα το Vstrom? :rotflmao: :rotflmao:

    Versys rules
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #178
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    μα το strom εχει στενοτερα ελαστικα απο το versys που εχει street φαρδυα ελαστικα σε 17ρες ζαντες ομως

    η διαφορα στο μπροστινο δεν εχει νακανει με τα λαστιχα αλλα με την αναρτηση, το πλαισιο και τη γεωμετρια

    δεν εχουν μεγαλη σχεση τα δυο μηχανακια οπως ειπα και πιο πριν το Versys ειναι street μηχανακι και οχι On-off...

    δεν ειναι αναγκη να εισαι οδηγαρας για να καταλαβεις τη μεγαλη διαφορα στο στησιμο και στη θεση οδηγησης που ειναι προσανατολισμενη σε πιο "σπορ-παιχνιδιαρικη" στο Versys Και πιο "touring" Στο strom
    Για μοτό δεν μπορώ να απαντήσω με απόλυτη σιγουριά, αλλά στο αυτοκίνητο που ξέρω καλά, το μπροστινό έχει να κάνει με το σύνολο ελαστικού/ανάρτησης, αφού ότι φτάνει στο τιμόνι και στο πλαίσιο περνάει από εκεί. Ένα στενό και ψηλό ελαστικό παραμορφώνεται έντονα και "αργεί" να περάσει τις εντολές του οδηγού στο δρόμο, όπως και την πληροφορία προς τον οδηγό. Δεν βλέπω λόγο να μη συμβαίνει το ίδιο και με τα δίτροχα, οπότε εξηγείται το γιατί το ένα δείχνει άμεσο και στιβαρό και το άλλο πιο χαλαρό. Η γεωμετρία παίζει ρόλο και αυτή βεβαίως, αλλά δεν έχουν -μεγάλη- διαφορά.

    Το ER-6n και f είναι street. Το Versys είναι "dual purpose" σύμφωνα με την ίδια την εταιρία, δες εδώ. Τι σημαίνει αυτό; Dual Purpose, διπλής χρήσης σε ελεύθερη μετάφραση, εντός και εκτός δρόμου, άρα on-off. Δικαίωμα σου να το κατηγοριοποιείς όπου θέλεις, αλλά η εταιρία η ίδια το τοποθέτησε εκεί. Περαιτέρω διαφωνία δεν έχει νόημα για το θέμα!

    Για το στήσιμο και τη συμπεριφορά, συμφωνούμε απόλυτα στο ότι είναι έτσι όπως τα λες και ότι ξεκαθαρίζει στον αγοραστή τι παίρνει. Ο στριφτερός που θέλει άνεση και λίγο φόρτωμα θα πάρει Versys (ή Multistrada), ο άνετος που θέλει φόρτωμα και λιγότερο ακραίο στρίψιμο θα πάρει Vstrom. Απο τη στιγμή που δεν απευθύνονται στον ίδιο άνθρωπο αυτά τα δύο οχήματα, γιατί τόσο μίσος και αλληλοσπαραγμός; Να το καταλάβω σε μιά δοκιμή R6/CBR/ZXR/GSXR που όλα στοχεύουν στον πυροβολημένο με την πίστα, εδώ δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.

  14. #179
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Για μοτό δεν μπορώ να απαντήσω με απόλυτη σιγουριά, αλλά στο αυτοκίνητο που ξέρω καλά, το μπροστινό έχει να κάνει με το σύνολο ελαστικού/ανάρτησης, αφού ότι φτάνει στο τιμόνι και στο πλαίσιο περνάει από εκεί. Ένα στενό και ψηλό ελαστικό παραμορφώνεται έντονα και "αργεί" να περάσει τις εντολές του οδηγού στο δρόμο, όπως και την πληροφορία προς τον οδηγό. Δεν βλέπω λόγο να μη συμβαίνει το ίδιο και με τα δίτροχα, οπότε εξηγείται το γιατί το ένα δείχνει άμεσο και στιβαρό και το άλλο πιο χαλαρό. Η γεωμετρία παίζει ρόλο και αυτή βεβαίως, αλλά δεν έχουν -μεγάλη- διαφορά.

    Το ER-6n και f είναι street. Το Versys είναι "dual purpose" σύμφωνα με την ίδια την εταιρία, δες εδώ. Τι σημαίνει αυτό; Dual Purpose, διπλής χρήσης σε ελεύθερη μετάφραση, εντός και εκτός δρόμου, άρα on-off. Δικαίωμα σου να το κατηγοριοποιείς όπου θέλεις, αλλά η εταιρία η ίδια το τοποθέτησε εκεί. Περαιτέρω διαφωνία δεν έχει νόημα για το θέμα!

    Για το στήσιμο και τη συμπεριφορά, συμφωνούμε απόλυτα στο ότι είναι έτσι όπως τα λες και ότι ξεκαθαρίζει στον αγοραστή τι παίρνει. Ο στριφτερός που θέλει άνεση και λίγο φόρτωμα θα πάρει Versys (ή Multistrada), ο άνετος που θέλει φόρτωμα και λιγότερο ακραίο στρίψιμο θα πάρει Vstrom. Απο τη στιγμή που δεν απευθύνονται στον ίδιο άνθρωπο αυτά τα δύο οχήματα, γιατί τόσο μίσος και αλληλοσπαραγμός; Να το καταλάβω σε μιά δοκιμή R6/CBR/ZXR/GSXR που όλα στοχεύουν στον πυροβολημένο με την πίστα, εδώ δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.
    versys σημαινει VERsatile SYStem
    ΜΙΑ μηχανη που να μπορεις να κανεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αλλα να τα κανει καλα

    Αυτο ειναι το versys, δες και το video

  15. #180
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Για να ανάψω λίγο τα αίματα, και να με συγχωρείτε:

    Αν το Vstrom δεν είχε βγει μέχρι σήμερα, και έβλεπε η Suzuki το νέο Versys, πιστεύετε ότι θα το έβγαζε όπως είναι σήμερα το Vstrom? :rotflmao: :rotflmao:

    Versys rules
    Σύμφωνα με τον εδώ αντιπρόσωπο της Kavasaki σε μια κουβέντα που είχαμε τις ημέρες που κοίταγα το griso και εκ των πραγμάτων και το versys (εμπορεύεται και guzzi) μου είπε: πως η πορεία όλων αυτών, TA κλπ. θα κινηθεί προς τα εκεί.. (versys) κάτι σαν εξέλιξη-νέο είδος. Μια και είχαμε και την απορία πιο πίσω.

    Λόγια εμπόρου ή πραγματικότητα;
    Λέτε η φοβερή και τρομερή Honda;


    (Προβλέπω εμφύλιο στο τέλος)
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


Σελίδα 12 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cbf-600 abs Vs Vstrom-650 ABS
    από p_sapelas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2010, 16:32
  2. Ktm 660 vs Vstrom 650, Σημειώσατε 1 !!!
    από ktm640lc4 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2010, 04:20
  3. Bandit vs faser vs vstrom vs cbf
    από kkobits στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2008, 20:29
  4. Versys vs V'Strom
    από veagle στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 22:17
  5. Bmw Gs1100 Vs Vstrom 6,5
    από φατα μουτρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF