Σελίδα 12 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 211

Θέμα: BMW R1300 GS, R1400 GS, M1300 GS (2023)

  1. #166
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    καλό θα ήταν να μην βγάζουμε τα κόμπλεξ μας η οτιδήποτε άλλο έχουμε στο κεφάλι μας χωρίς να έχουμε γνώση και εμπειρία .
    μάστορα αν έχεις λεφτά για 30.000 χλμ ταξίδι τον χρόνο όχι ο άξονας δεν σε νοιάζει αλλά ούτε και η μηχανή .
    30.000 χλμ τον χρόνο δεν κάνει ούτε ο πακετάς της efood

  2. #167
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.636
    Αν μένεις 50 χιλιόμετρα από την δουλειά είναι 100 τη μέρα, 100 επί 300 μέρες βγαίνει 30.000 χωρίς να πας κανένα ταξίδι.. άρα σε 2 χρόνια θα θες άξονα.

    Αν πας 3 φορές και ρθεις Γερμανία είναι 15.000.
    Και 15.000 τα υπόλοιπα για μετακίνηση μέσα στον χρόνο... Μα καλά έχουν να πληρώσουν για τους άξονες και τσιγκουνευονται για βενζίνη και 1-2 σέρβις?

  3. #168
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.876
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Τα premium μοντέλα είναι για αυτούς που αντέχουν ή δεν υπολογίζουν το κόστος συντήρησης. Αν σκέφτεσαι το 500άρικο σε βάθος 4-5-6 χρόνων, να μην πάρεις το BMW.
    Υπάρχουν και αυτοί που ναι μεν 'αντέχουν', αλλά υπολογίζουν το κόστος. Θες γιατί τα βγάλανε δουλεύοντας, θες γιατί τους κόβει λίγο παραπάνω.

  4. #169
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Αν μένεις 50 χιλιόμετρα από την δουλειά είναι 100 τη μέρα, 100 επί 300 μέρες βγαίνει 30.000 χωρίς να πας κανένα ταξίδι.. άρα σε 2 χρόνια θα θες άξονα.

    Αν πας 3 φορές και ρθεις Γερμανία είναι 15.000.
    Και 15.000 τα υπόλοιπα για μετακίνηση μέσα στον χρόνο... Μα καλά έχουν να πληρώσουν για τους άξονες και τσιγκουνευονται για βενζίνη και 1-2 σέρβις?

    Πραγματικά, σηκώνω τα χέρια, άσε εμάς με τα GS να ζήσουμε το δράμα μας κι εύχομαι να μπορέσεις ν' αγοράσεις την μοτό που ονειρεύεσαι. Οι εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες στον πλανήτη σε ευχαριστούν για την ανάλυση και βάζουν ήδη αγγελίες για να πουλήσουν τα GS και να πάρουν παπάκια.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν και αυτοί που ναι μεν 'αντέχουν', αλλά υπολογίζουν το κόστος. Θες γιατί τα βγάλανε δουλεύοντας, θες γιατί τους κόβει λίγο παραπάνω.

    Θεωρείς ότι όσοι έχουν οικονομική άνεση δεν τα έχουν βγάλει δουλεύοντας ή τους κόβει λιγότερο;;; Ίσως θα έπρεπε να μην συνεχίσω...

    Οι άλλοι πρέπει να κάνουν καλύτερους υπολογισμούς, οι άξονες είναι αναλώσιμοι και δεν είναι καινούριο αυτό. Και δεν μιλάω για το R51 αλλά για τα σύγχρονα μοντέλα. Το κόστος μιας πτώσης το έχεις υπολογίσει; Ή μήπως αυτό δε θα συμβεί σ' εσένα γιατί σου κόβει παραπάνω;


    Εν κατακλείδι, βρίσκω τίμιο τον κατασκευαστή που αναγνωρίζει την αστοχία, έστω και ετεροχρονισμένα και αποζημειώνει τον πελάτη - προσωπικά εκτιμώ ότι θα καλύψει πλήρως τα παλιότερα μοντέλα - εντάσσει την αστοχία στην περιοδική συντήρηση και έτσι ενημερώνει τον υποψήφιο αγοραστή για το κόστος.


    Η BMW είναι μια εταιρεία με 100 χρόνια ιστορίας στην μοτοσυκλέτα, δεν είναι ο μάστορας της γειτονιάς, νομίζετε ότι θα έβγαζε τέτοια ανακοίνωση αβίαστα και αβάδιστα χωρίς να έχει ερευνήσει τις οικονομικές και νομικές συνέπειες;
    Τελευταία τροποποίηση από sek; 05/11/2023 στις 00:00.
    ​The journey is the reward!

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    738
    Καλά υπάρχουν και αυτοί που τα βγάζουν κληρονομώντας

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    639
    Αν ο άξονας είχε εγγύηση εφ' όρου ζωής δεν θα καλυπτόταν σε κάθε βλάβη; Συμβαίνει κάτι τέτοιο;

    Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάποιος που ψάχνει μεταχειρισμένο θα ρωτάει για την αλλαγή του άξονα, αυτό επηρεάζει την τιμή πώλησης.

    Ο κάθε κάτοχος που την έχει από καινούργια ξέρει πως οδηγεί, πόσο ταλαιπωρεί την μετάδοση ή όχι, απλά θα κάνει καλό έλεγχο κάθε χρόνο.

    Πάντως τα 60.000 χλμ είναι πάρα πολύ λίγα για αλλαγή άξονα. Στα αυτοκίνητα της εταιρείας το πρόβλημα εμφανίζεται μετά τα 120 χιλ χλμ.

  7. #172
    Το ότι είναι για γέλια η αλλαγή άξονα ανά 60κ, είνια για γέλια. Το ότι η BMW το κάνει ξεκάθαρα για την κονόμα, ούτε αυτο αμφισβητείται. Το ότι το κόστος είναι δυσανάλογα μεγάλο για το ανταλλακτικό και την εργασία, είναι αλήθεια. Βγάλτε τις παροπίδες και αναγνωρίστε ότι η η συγκεκριμένη εξέλιξη μόνο κακό κάνει σε ιδικτήτες, αλλά και στο brand. Τα ότι η ΒΜW είναι premium, και ότι κάποιος έχει σκασει τόσα για να την πάρει, άρα τα 1000 του άξονα δε θα έπρεπε να τον ενοχλούν, είναι επιχειρήματα επιπέδου καφενείου.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  8. #173
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Ειναι σαφες οτι οι Ευρωπαικες εταιριες λογω δυσοιωνων οικον. προβελεψεων ειδικα σε Ευρωπη, γραφεικρατιας ΕΕ, χαμηλης παραγωγικοτητας και ανταγωνισμου απο Ασια κλπ μειωνουν κοστη, αυξανουν τη διαρκεια ζωης των πλατφορμων που χρησιμοποιουν για σειρες προιοντων τους, μειωνουν τον κυκλο ζωης προιοντων προς καταναλωτη, μειωνουν τα operations σε ΕΕ και αναζητουν τροπους να βγαλουν μεγαλυτερο κερδος οπορτουνιστικα πλεον καθως δεν ξερουν τι ξημερωνει. Επισης, μειωνουν τα κοστη εξελιξης σημαντικα σε αντιθεση με εκτος Ευρωπης ανταγωνισμο.

    Το gs ειναι αλλο ενα προϊον της παραπανω φιλοσοφιας.

    Αν θελει καποιος να το αναλυσει, μπορει να συγκρινει τις συστασεις συντηρησης αξονα bmw με αξονες που εφοδιαζονται μοντελα αλλων εταιριων αντιστοιχων προδιαγραφων και μαλλον θα καταλαβει οτι κατι συμβαινει με bmw. Επισης, μπορει να σκεφτει τι προνομια θα απολαμβανε με bmw αξονα vs αλλους τροπος μετδοση, να δει τα κοστη και να αποφασισει. Αν ομως υποστηριζει οτι ειναι σωστη λυση επειδη «ετσι συστήνει ο καταξιωμενος κατασκευαστης» κατι χανει.

    Τελος το να σκεφτεται καποιος πως διαθετει τα χρηματα του - ασχέτως με το ποσα εχει διαθεσιμα ποσα και πως τα βγαζει - και να συγκρινει αναμεσα σε ανταγωνιστικες λυσεις, λεγεται οικονομικη παιδεια (κι οχι τσιγκουνια, μιζερια ή κατι παρομοιο). Οσο άπλας κι αν ειναι κάποιος, αν δεν εχει οικον. παιδεια θα του τα μασανε και παντα θα του λείπει κατι…
    Τελευταία τροποποίηση από Fixxer; 05/11/2023 στις 13:19.

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Το ότι είναι για γέλια η αλλαγή άξονα ανά 60κ, είνια για γέλια. Το ότι η BMW το κάνει ξεκάθαρα για την κονόμα, ούτε αυτο αμφισβητείται. Το ότι το κόστος είναι δυσανάλογα μεγάλο για το ανταλλακτικό και την εργασία, είναι αλήθεια. Βγάλτε τις παροπίδες και αναγνωρίστε ότι η η συγκεκριμένη εξέλιξη μόνο κακό κάνει σε ιδικτήτες, αλλά και στο brand. Τα ότι η ΒΜW είναι premium, και ότι κάποιος έχει σκασει τόσα για να την πάρει, άρα τα 1000 του άξονα δε θα έπρεπε να τον ενοχλούν, είναι επιχειρήματα επιπέδου καφενείου.
    Κι όμως τα σκάνε και γουστάρουν κι άμα πεις τίποτα σου λένε ότι ζηλεύεις γιατί δεν έχεις!!!!!
    Δεν τους ξέρεις καλά μου φαίνεται.
    Ειδικά κάτι του Αν μπλοκ πρέπει αν δεις τι μυαλά κουβαλάνε. Να φρίξεις !
    Και είναι και μεγάλοι ανθρώποι ε?
    Δεν είναι τίποτε αρΜιδάκια με τα λεφτά του μπαμπά

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.876
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς ότι όσοι έχουν οικονομική άνεση δεν τα έχουν βγάλει δουλεύοντας ή τους κόβει λιγότερο;;; Ίσως θα έπρεπε να μην συνεχίσω...
    .

    Οι άλλοι πρέπει να κάνουν καλύτερους υπολογισμούς, οι άξονες είναι αναλώσιμοι και δεν είναι καινούριο αυτό. Και δεν μιλάω για το R51 αλλά για τα σύγχρονα μοντέλα. Το κόστος μιας πτώσης το έχεις υπολογίσει; Ή μήπως αυτό δε θα συμβεί σ' εσένα γιατί σου κόβει παραπάνω;
    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και για τις δύο περιπτώσεις που αναφέρεις (λεφτά χωρίς δουλειά και χωρίς μυαλό).
    Υπάρχει και το αντίθετο (με κόπο και μυαλό).


    Επίσης, μην το κάνεις προσωπικό.


    Η πτώση δεν προβλέπεται.Οι φθορές και η συντήρηση όμως, μπορούν να προϋπολογιστούν σε μεγάλο βαθμό.
    Και εν τέλει, προσπαθώ να εξηγήσω ότι (κατά τη γνώμη μου) το θέμα δεν είναι εισοδηματικό.
    Είναι η οικονομική παιδεία, την οποία ανέλυσε ο Fixxer, στο προηγούμενο ποστ.
    Που και πόσα θα δώσεις.

  11. #176
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.933
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Πως μπορεί να αποδειχτεί ότι το συγκεκριμένο εξάρτημα πωλείται κατά την αγορά της μηχανής με lifetime warranty;
    Ο κινητήρας έχει Lifetime Warranty ή ξέρεις ότι με την αγορά θα τον αλλάζεις ανά Χ χιλιόμετρα?

    Όταν αγοράζεις κάτι αναφέρεται συγκεκριμένα η συντήρηση του στο Manual .
    Αν στο Manual δεν αναφέρει ΑΛΛΑΓΗ ανά 80.000 χλμ αλλά συγκεκριμένες εργασίες για την συντήρηση και μετά από 5-6 χρόνια βγαίνει ο κατασκευαστής και λέει άκυρο το Manual παίδες , αλλαγή θέλει , δεν αποδεικνύεται η παραβίαση όρων της αγοράς του μοντέλου?
    Σου πουλάω ένα σπίτι και σου εγγυώμαι ότι καλύπτει όλες τις προδιαγραφές για στατικότητα γεωμετρία κλπ.
    Μετά από 5 χρόνια σου λέω ξέρεις κάτι ? Θέλει ενέσεις ρητίνης στις κολώνες κάθε 10 χρόνια και αντιστήριξη κάθε 20.
    Δεν έχω παραβιάσει την μεταξύ μας σύμβαση?

    Τα αυταπόδεικτα θα συζητάμε στο moto Πλέον?

    Υ.γ. εγώ που τα έχω (τα χρήματα συντήρησης) καλώς ή κακώς το να δίνω κερατιάτικα για μαλακίες της BMW δεν θα το δεχόμουν.
    Δεν τα απέκτησα δια μαγείας ούτε είχα συνέταιρο την BMW για να βάζει χέρι στα χρήματα μου επειδή έτσι της κ@βλωσε μια μέρα να αλλάξει τους όρους συντήρησης.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 05/11/2023 στις 12:57.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #177
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2015
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ο κινητήρας έχει Lifetime Warranty ή ξέρεις ότι με την αγορά θα τον αλλάζεις ανά Χ χιλιόμετρα?

    Όταν αγοράζεις κάτι αναφέρεται συγκεκριμένα η συντήρηση του στο Manual .
    Αν στο Manual δεν αναφέρει ΑΛΛΑΓΗ ανά 80.000 χλμ αλλά συγκεκριμένες εργασίες για την συντήρηση και μετά από 5-6 χρόνια βγαίνει ο κατασκευαστής και λέει άκυρο το Manual παίδες , αλλαγή θέλει , δεν αποδεικνύεται η παραβίαση όρων της αγοράς του μοντέλου?
    Σου πουλάω ένα σπίτι και σου ότι καλύπτει όλες τις προδιαγραφές για στατικότητα γεωμετρία κλπ.
    Μετά από 5 χρόνια σου λέω ξέρεις κάτι ? Θέλει ενέσεις ρητίνης στις κολώνες κάθε 10 χρόνια και αντιστήριξη κάθε 20.
    Δεν έχω παραβιάσει την μεταξύ μας σύμβαση?

    Τα αυταπόδεικτα θα συζητάμε στο moto Πλέον?

    Υ.γ. εγώ που τα έχω καλώς ή κακώς το να δίνω κερατιάτικα για μαλακίες της BMW δεν θα το δεχόμουν.
    Δεν τα απέκτησα δια μαγείας ούτε είχα συνέταιρο την BMW για να βάζει χέρι στα χρήματα μου επειδή έτσι της κ@βλωσε μια μέρα να αλλάξει τους όρους συντήρησης.
    Και πώς θα διατηρηθεί το επίπεδο ζωής των γερμανων κλπ δυτικοευρωπαίων αν δεν συνεισφέρουμε όλοι, ειδικά τώρα στα δύσκολα που έχουν μπροστά τους;
    Οπως πληρώνεις για ρευμα, ιντερνετ, νετφλιξ κλπ συνδρομή, θα πληρώνεις και σε ΒΜW αν την επιλέξεις. Τέλος

  13. #178
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.933
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fixxer Προβολή μηνύματος
    Και πώς θα διατηρηθεί το επίπεδο ζωής των γερμανων κλπ δυτικοευρωπαίων αν δεν συνεισφέρουμε όλοι, ειδικά τώρα στα δύσκολα που έχουν μπροστά τους;
    Ας μπουν σε μνημόνιο να δω κάτι.
    Τα PSI τους είναι λαχταριστά.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #179
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oti nanai Προβολή μηνύματος
    30.000 χλμ τον χρόνο δεν κάνει ούτε ο πακετάς της efood
    Νομίζεις... Έχω κάνει 110 χιλιάδες χλμ. Σε 2 χρόνια, με παπί!!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #180
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.236
    Αναλώσιμα οι άξονες.... Μάλιστα.
    Πείτε το αυτό στον γαμπρό μου και την 70αχρονη γριά του...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 12 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα f 800 gs kai f 800 gs dakar;
    από wolfpack στο forum BMW
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 14:27
  2. Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 11:51
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 09:07
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04
  5. bmw f650 gs manual στα ελληνικα η αγγλικα
    από nkbl στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 00:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF