Σελίδα 13 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 216

Θέμα: το χρονικο ενος εγκεφαλικου

  1. #181
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Βλέπεις άμα αφήσεις το γ@μοτοίχο στην ησυχία του τι ωραία που συνεννοούμαστε;

  2. #182
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Στα λόγια μου έρχεσαι.
    μα στο είπα και πριν ότι λέμε σχεδόν τα ίδια! κούβεντα να γίνεται

    edit: α ναι, βασικά σε άλλον το είπα! LOL

    αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς σε ποιά λόγια σου έρχομαι...

  3. #183
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777
    Αυτή τη στιχομυθία που με έκανε μόλις είδα το ποστ σου να πεθάνω στα γέλια, προσπάθησε να τη μεταφέρεις σε έναν τρίτο και να χαμογελάσει έστω.

    The word is not enough....

  4. #184
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Στα λόγια μου έρχεσαι.
    Σε αγαπάω, σε εκτιμάω, σε σέβομαι, αλλά δε ξεκολλάς με τίποτα.

    Θα σε παραπέμψω σε μια ταινιούλα (κρατάει 1μιση ωρίτσα) και αν θες διαβάζεις και το βιβλίο.

    Μετά από αυτό, ξεσκόνισε λίγο κβαντομηχανική και μόλις - με ανοιχτό μυαλό - συνειδητοποιήσεις τι παίχτηκε τα ξαναλέμε.

    What the bleep do we know

  5. #185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Σε αγαπάω, σε εκτιμάω, σε σέβομαι, αλλά δε ξεκολλάς με τίποτα.

    Θα σε παραπέμψω σε μια ταινιούλα (κρατάει 1μιση ωρίτσα) και αν θες διαβάζεις και το βιβλίο.

    Μετά από αυτό, ξεσκόνισε λίγο κβαντομηχανική και μόλις - με ανοιχτό μυαλό - συνειδητοποιήσεις τι παίχτηκε τα ξαναλέμε.

    What the bleep do we know
    Την ταινιούλα θα την δω κάποια στιγμή. Να κάτσω να διαβάσω τώρα κβαντομηχανική από την στιγμή που δεν έχω καθόλου βάσεις, δώρον άδωρον.

    Απλώς είδα μια σκέψη ίδια με την δική μου, συμφώνησα και την επιβεβαίωσε και ο συμφορουμίτης. Και απότι είδα και πιο πριν συμφώνησες και συ με αυτόν αλλά όχι με μένα.

    Συνεχίστε εσείς, εγώ χαζεύω.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  6. #186
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas777

    το κβαντικό φαινόμενο, δεν είναι απλώς ένα φαινόμενο, είναι κάτι που δεν το χωράει ο νους. είναι ο καμβάς της πραγματικότητας που η δομή της μας διαφέυγει πλήρως. δηλαδή πως να φανταστούμε 2 σωματίδια στις 2 άκρες του σύμπαντος, που λογικά τα χωρίζουν δισεκατομμύρια έτη φωτός και άπειρα σωματίδια ύλης στο ενδιάμεσο και όμως αυτά τα δύο να βρίσκονται σε πλήρη αρμονία και επικοινωνία μεταξύ τους;
    Δεν νομιζω να διαφωνω καπου σε αυτα που λες. Παντως σχετικα με το παραπανω αποσπασμα, μια πολυ ενδιαφερουσα εξηγηση εχει δωσει ο Bohm (με τα μαθηματικα της και τα ουλα της), δες τα λινκς απο το σωληνα που εβαλα σε προηγουμενη σελιδα...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #187
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν νομιζω να διαφωνω καπου σε αυτα που λες. Παντως σχετικα με το παραπανω αποσπασμα, μια πολυ ενδιαφερουσα εξηγηση εχει δωσει ο Bohm (με τα μαθηματικα της και τα ουλα της), δες τα λινκς απο το σωληνα που εβαλα σε προηγουμενη σελιδα...
    τα έχω δει ήδη παλιότερα.. αλλά δεν με χαλάει καθόλου να τα ξαναδώ!

    (όπως και τα what the bleep 1 & 2, the secret, κλπ κλπ.. πάντως όλα "with a grain of salt" που λένε)

  8. #188
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Την ταινιούλα θα την δω κάποια στιγμή. Να κάτσω να διαβάσω τώρα κβαντομηχανική από την στιγμή που δεν έχω καθόλου βάσεις, δώρον άδωρον.

    Απλώς είδα μια σκέψη ίδια με την δική μου, συμφώνησα και την επιβεβαίωσε και ο συμφορουμίτης. Και απότι είδα και πιο πριν συμφώνησες και συ με αυτόν αλλά όχι με μένα.

    Συνεχίστε εσείς, εγώ χαζεύω.
    Δεν υπαρχει λογος να διαβασεις κβαντομηχανικη. Αν μια θεωρια για το συμπαν θελει μαθηματικα για να την καταλαβεις, τοτε δεν ειναι θεωρια για το συμπαν αλλα μεσο εγκεφαλικης εξπερματωσης.
    Εφαγα (νταξ το διασκεδασα) 25 χρονια απο την ζωη μου διαβαζοντας για να καταλαβω πως η επιστημη οπως καταντησε ειναι φτωχος συγγενης. Δεν την απορριπτω φυσικα, αλλα την βρισκω πολυ περιορισμενη και κινουμενη με ρυθμους χελωνας.

    Προτεινω εκτος απο το ντοκυμαντερ του Αβελιανου (που ομως ειναι 2.5 ωρες αν θυμαμαι καλα) να διαβασεις πρωτα το 'Ταο και Φυσικη' (The Tao of Physics) του Φριτζοφ Καπρα.
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Tao_of_Physics

    Υπαρχει ολακερο εδω
    http://dgswilson.com/pdf/taophysics.pdf




    απο γουικι
    The following excerpt from The Tao of Physics summarizes Capra's motivation for writing this book.
    Physicists do not need mysticism, and mystics do not need physics, but humanity needs both. – (epilogue)
    According to the preface of the first edition, reprinted in subsequent editions, Capra struggled to reconcile theoretical physics and Eastern mysticism and was at first "helped on my way by 'power plants'" or psychedelics, with the first experience "so overwhelming that I burst into tears, at the same time, not unlike Castaneda, pouring out my impressions to a piece of paper." (p.12, 4th ed.)
    Capra later discussed his ideas with Werner Heisenberg in 1972, as he mentioned in the following interview excerpt:
    I had several discussions with Heisenberg. I lived in England then [circa 1972], and I visited him several times in Munich and showed him the whole manuscript chapter by chapter. He was very interested and very open, and he told me something that I think is not known publicly because he never published it. He said that he was well aware of these parallels. While he was working on quantum theory he went to India to lecture and was a guest of Tagore. He talked a lot with Tagore about Indian philosophy. Heisenberg told me that these talks had helped him a lot with his work in physics, because they showed him that all these new ideas in quantum physics were in fact not all that crazy. He realized there was, in fact, a whole culture that subscribed to very similar ideas. Heisenberg said that this was a great help for him. Niels Bohr had a similar experience when he went to China. – Fritjof Capra, interviewed by Renee Weber in the book The Holographic Paradigm (page 217–218)
    As a result of those influences, Bohr adopted the yin yang symbol as part of his family coat of arms when he was knighted in 1947.
    The Tao of Physics was followed by other books of the same genre like The Hidden Connection, The Turning Point and The Web of Life in which Capra extended the argument of how Eastern mysticism and scientific findings of today relate, and how Eastern mysticism might also have answers to some of the biggest scientific challenges of today.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #189
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ο Alan Watts ελεγε πως "το μονο που χρειαζεται να καταλαβετε για να κατανοησετε το συμπαν ειναι το yin και το yang".
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #190
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν υπαρχει λογος να διαβασεις κβαντομηχανικη. Αν μια θεωρια για το συμπαν θελει μαθηματικα για να την καταλαβεις, τοτε δεν ειναι θεωρια για το συμπαν αλλα μεσο εγκεφαλικης εξπερματωσης.
    Εφαγα (νταξ το διασκεδασα) 25 χρονια απο την ζωη μου διαβαζοντας για να καταλαβω πως η επιστημη οπως καταντησε ειναι φτωχος συγγενης. Δεν την απορριπτω φυσικα, αλλα την βρισκω πολυ περιορισμενη και κινουμενη με ρυθμους χελωνας.

    Προτεινω εκτος απο το ντοκυμαντερ του Αβελιανου (που ομως ειναι 2.5 ωρες αν θυμαμαι καλα) να διαβασεις πρωτα το 'Ταο και Φυσικη' (The Tao of Physics) του Φριτζοφ Καπρα.
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Tao_of_Physics

    Υπαρχει ολακερο εδω
    http://dgswilson.com/pdf/taophysics.pdf

    Μήπως έχεις κανένα διδακτορικό στην φιλοσοφία εκτός από φυσικός?

    Το αποθήκευσα το pdf.

    Θέλω να προσπαθήσω να εκφράσω μια απορία και ελπίζω να γίνει κατανοητή.

    Αυτό που ονομάζετε συνειδητότητα από τι εξαρτάται? Είπες πριν για την θεωρία ότι η συνειδητότητα προκύπτει από την ύλη. Δηλαδή την δημιούργησε αυτή η τυχαία συναρμολόγηση του εγκεφάλου που έγινε από την φύση με όλη την χημεία που λαμβάνει χώρα εκεί μέσα. Αν πάψει να υφίσταται ο εγκέφαλος όπως τον ξέρουμε, όταν πεθάνουμε δηλαδή, (ότι και αν είναι αυτό) και γίνουμε πάλι άνθρακας, οξυγόνο, υδρογόνο,άζωτο σίδηρος κτλ κτλ τότε χάνεται η συνειδητότητα?

    Θα συνεχίσει να υπάρχει ως κάτι άλλο στα επιμέρους κομμάτια?

    Αν όχι, τότε τι άλλο υπάρχει, αν υπάρχει? "Ψυχή" που λέμε?
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  11. #191
    Δικύλινδρο μέλος Το avatar του/της aris_n
    Εγγραφή
    08/12/2009
    Μηνύματα
    134
    Dr Μήπως είσαι φάν του συναδέλφου;
    http://www.youtube.com/watch?v=0MNvms-r73U
    San Francisco Bay Area member......

  12. #192
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Μήπως έχεις κανένα διδακτορικό στην φιλοσοφία εκτός από φυσικός?

    Το αποθήκευσα το pdf.

    Θέλω να προσπαθήσω να εκφράσω μια απορία και ελπίζω να γίνει κατανοητή.

    Αυτό που ονομάζετε συνειδητότητα από τι εξαρτάται? Είπες πριν για την θεωρία ότι η συνειδητότητα προκύπτει από την ύλη. Δηλαδή την δημιούργησε αυτή η τυχαία συναρμολόγηση του εγκεφάλου που έγινε από την φύση με όλη την χημεία που λαμβάνει χώρα εκεί μέσα. Αν πάψει να υφίσταται ο εγκέφαλος όπως τον ξέρουμε, όταν πεθάνουμε δηλαδή, (ότι και αν είναι αυτό) και γίνουμε πάλι άνθρακας, οξυγόνο, υδρογόνο,άζωτο σίδηρος κτλ κτλ τότε χάνεται η συνειδητότητα?

    Θα συνεχίσει να υπάρχει ως κάτι άλλο στα επιμέρους κομμάτια?

    Αν όχι, τότε τι άλλο υπάρχει, αν υπάρχει? "Ψυχή" που λέμε?
    Δεν εχω διδακτορικο στη φιλοσοφια και ζητημα να εχω διαβασει 3 βιβλια φιλοσοφιας στη ζωη μου κα αυτα αποσπασματικα. Ειμαι της αποψης οτι αφ'ενος η πολυ εκθεση σε αποψεις αλλων βλαπτει και αφ'ετερου οτι η κατανοηση και η εμπνευση ειναι 100% συναισθηματικη διαδικασια. Το εγκεφαλικο κομματι απλα βαζει τα πραγματα σε σειρα. Το μυαλο νομιζω ανοιγει απο την καρδια.

    Σε αυτο που ρωτησες θα σου πω την αποψη μου οσο πιο απλα μπορω και καταλαβαινω. Κατ'αρχην αλλο η συνειδητοτητα και αλλο η συνειδηση. Αναφερεσαι νομιζω στην συνειδηση.

    Θεωρω οτι υλη και συνειδηση ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος. Ενα και το αυτο. Yin-Yang.
    Η ουσια του γιν-γιανγκ ειναι οτι, κατι υπαρχει μονο σε ενα πλαισιο που προσφερει το συμπληρωματικο του. Οπως οι μολυβιες του ζωγραφου πανω σε ενα καμβα. Αν δεν υπαρχει το αδειο πλαισιο, δεν υπαρχει ο πινακας. Αν ο καμβας εχει το ιδιο χρωμα με το μολυβι, παλι δεν υπαρχει ο πινακας. Αν δεν υπαρχει ενα κενο μορφης, τοτε δεν μπορει να υπαρχει το αγαλμα που ειναι μορφη. Αυτο που ειναι το αγαλμα τωρα δεν ειναι το σχημα του μαρμαρου, αλλα ο λεπτος υμενας που διαχωριζει την πετρα απο το κενο. Αυτο ακριβως το αϋλο και απαχο οριο ειναι η τεχνη του γλυπτη. Αυτο ακριβως ειναι και το παιχνιδισμα μεταξυ των δυο συμπληρωματικων μορφων που ονομαζεται γιν-γιανγκ.

    Η ανθρωπινη συνειδηση ειναι λιγο καταχραστικη εννοια, γιατι υπαρχει σε δυο επιπεδα. Το συνειδητο και το ασυνειδητο. Το συνειδητο ειναι αυτο που καλουμε εαυτο με ολα τα παραφερναλια του. Το ασυνειδητο δεν το ξερουμε αλλα το νοιωθουμε σαν ενα 'πνευμα' ενα φυσημα, μια αναπνοη, ζωη, ψυχη, η οπως αλλιως το νοιωθουμε. Το 'λαθος' κατα καποιο τροπο που κανουμε εμεις οι δυτικοι ειναι οτι εχουμε συνδεσει την υπαρξη μας αποκλειστικα με το πρωτο κομματι, αυτο που εχουμε κατασκευασει απο την γεννηση μας μεσω διαδρασης με το περιβαλλον και το οποιο εινα καθαρα αναλυτικο. Αριστερο ημισφαιριο αν θες και αν ισχυει. Αυτο ειναι που γεννιεται και πεθαινει. Η αισθηση της ατομικοτητας. Το αλλο κομματι ομως νομιζω οτι ειναι το συμπαν ολακερο.

    Την ζωη και το θανατο στο Συμπαν τα βλεπω σαν νερο σε μια κλειστη χυτρα με φωτια απο κατω. Εκει που το νερο εχει γινει ατμος, κατι συμβαινει, μια τοπικη συμπυκνωση, καποια μορια ατμου υγροποιουνται και μια σταγονα πεφτει. Η σταγονα που πεφτει ειναι ενας 'οργανισμος'. Οταν φτασει κατω θα ξαναζεσταθει απο την φωτια, θα πεθανει ως σταγονα, αλλα τα μορια του ατμου θα ανακατευθουνε με τα υπολοιπα, θα ξανανεβουν πανω και θα γινουν αλλες σταγονες και παλι απο την αρχη.

    Μεταξυ υλης και συνειδησης παιζεται ενα πολυ γαματο παιχνιδι. Η συνειδηση 'θελει' να γινει υλη και η υλη, συνειδηση. Η πορεια απο την υλη στην συνειδηση ειναι αυτο που η φυσικη ονομαζει αρχη αυξησης της εντροπιας. Η αντιστροφη πορεια ειναι η ζωη.

    Εδω χαιρετω το θρεντ διοτι παω διακοπες πουρνο πουρνο!
    we say them later
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #193
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
    Dr Μήπως είσαι φάν του συναδέλφου;
    http://www.youtube.com/watch?v=0MNvms-r73U
    Που με καταλαβες κερατουκλη!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #194
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Την ταινιούλα θα την δω κάποια στιγμή. Να κάτσω να διαβάσω τώρα κβαντομηχανική από την στιγμή που δεν έχω καθόλου βάσεις, δώρον άδωρον.
    Για αυτό το λόγο να διαβάσεις ποπ σάιενς βιβλία και να πάρεις μυρωδιά. Αργότερα θα κοιτάξω και γω να σου προτείνω κάποια.
    Για τις γνώσεις που απαιτούνται έχουν δουλέψει άλλοι, πολύ πιο έξυπνοι άνθρωποι.
    Πίστεψέ με θα εκπλαγείς από το πόσο "τρελά" και "ακανόνιστα" είναι τα πράγματα γιατί δεν είναι λίγοι οι τύποι σαν κι αυτόν...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν εχω διδακτορικο στη φιλοσοφια ....

    .... πορεια απο την υλη στην συνειδηση ειναι αυτο που η φυσικη ονομαζει αρχη αυξησης της εντροπιας. Η αντιστροφη πορεια ειναι η ζωη.
    Και τα πράγματα είναι και περισσότερο ακόμη πιο περίεργα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider

    Θέλω να προσπαθήσω να εκφράσω μια απορία και ελπίζω να γίνει κατανοητή.

    Αυτό που ονομάζετε συνειδητότητα ...

    ...Αν όχι, τότε τι άλλο υπάρχει, αν υπάρχει? "Ψυχή" που λέμε?
    Θα έλεγα να κάνεις μια βόλτα να τα πούμε εδώ

  15. #195
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν εχω διδακτορικο στη φιλοσοφια.

    Αυτο ειναι που γεννιεται και πεθαινει. Η αισθηση της ατομικοτητας. Το αλλο κομματι ομως νομιζω οτι ειναι το συμπαν ολακερο.

    Την ζωη και το θανατο στο Συμπαν τα βλεπω σαν νερο σε μια κλειστη χυτρα με φωτια απο κατω. Εκει που το νερο εχει γινει ατμος, κατι συμβαινει, μια τοπικη συμπυκνωση, καποια μορια ατμου υγροποιουνται και μια σταγονα πεφτει. Η σταγονα που πεφτει ειναι ενας 'οργανισμος'. Οταν φτασει κατω θα ξαναζεσταθει απο την φωτια, θα πεθανει ως σταγονα, αλλα τα μορια του ατμου θα ανακατευθουνε με τα υπολοιπα, θα ξανανεβουν πανω και θα γινουν αλλες σταγονες και παλι απο την αρχη.

    Μεταξυ υλης και συνειδησης παιζεται ενα πολυ γαματο παιχνιδι. Η συνειδηση 'θελει' να γινει υλη και η υλη, συνειδηση. Η πορεια απο την υλη στην συνειδηση ειναι αυτο που η φυσικη ονομαζει αρχη αυξησης της εντροπιας. Η αντιστροφη πορεια ειναι η ζωη.

    Εδω χαιρετω το θρεντ διοτι παω διακοπες πουρνο πουρνο!
    we say them later
    Βρήκα ένα pdf κάπου για αεροδυναμική ελικοπτέρων και κάτι έλεγε για Doctor of Philosophy αλλά λάθος κατάλαβα τελικά.

    Να δεχθώ ότι αφού είμαι μέρος του συνόλου όχι μόνο ως συμμετοχή αλλά και ως ύλη δεν πρόκειται να χαθώ αλλά θα αλλάξω μορφή πάντα μέσα σε αυτό.

    Θα έχω όμως την συνείδηση που έχω τώρα? Θα το ξέρω με λίγα λόγια εκείνη την στιγμή που θα είμαι χίλια δυο κομματάκια? ή απλά το ξέρω από τώρα οπότε και είμαι ήσυχος?

    Καλά μπάνια
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

Σελίδα 13 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  2. Περί γονέων, από το μάτι ενός 13χρονου
    από LIBYKOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 17:47
  3. ...το χρονικο μιας πτώσης
    από monstermind στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 20:00
  4. Το ημερολόγιο ενός Iνδιάνου
    από o_gavros στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 11:48
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 13:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF