Σελίδα 13 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 3891011121314151617182363 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #181
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Δοκίμασα το σταθερό δράπανο του lidl που έχει πάρει ένας φίλος. Δεν έχει 0.3μμ τζόγο, έχει πολύ τζόγο.
    0.3μμ έχει όταν είναι τέρμα επάνω. Με το που θα το κατεβάσεις έστω και ελάχιστα για να τρυπήσεις κάτι ο τζόγος είναι μεγάλος. Κουδουνίστρα μιλάμε!
    Sent from me using a computer.

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασα το σταθερό δράπανο του lidl που έχει πάρει ένας φίλος. Δεν έχει 0.3μμ τζόγο, έχει πολύ τζόγο.
    0.3μμ έχει όταν είναι τέρμα επάνω. Με το που θα το κατεβάσεις έστω και ελάχιστα για να τρυπήσεις κάτι ο τζόγος είναι μεγάλος. Κουδουνίστρα μιλάμε!
    Τζόγος ή ελαστικότητα ?

  3. #183
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τζόγος ή ελαστικότητα ?
    Τζόγος στέφ. Το κατεβάζω και κουνάω το τσοκ με το χέρι και πάει σα πτν! Δεν είναι ελαστικότητα, κάνει και θόρυβο καθώς το κουνάω.
    Όταν ειναι τέρμα επάνω (εντελώς κλειστό) είναι αρκετά σταθερό. Με το που θα το κατεβάσεις έστω και ελάχιστα αρχίζει να χάνει και χάνει αρκετά.
    Sent from me using a computer.

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παλι καλα που δεν το πηρα βεβαια ειμαι ακομα σε αναζητηση αν υπαρχει καμια προταση..

  5. #185
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Παλι καλα που δεν το πηρα βεβαια ειμαι ακομα σε αναζητηση αν υπαρχει καμια προταση..
    Άνοιξε θέμα αν θέλεις. Μάλλον ενδιαφέρει κι άλλους.
    Sent from me using a computer.

  6. #186
    είχε αυτές τις μέρες ένα σετάκι κλειδιά, γερμανικά από την μία και στρογγυλά από την άλλη (δεν έχω ιδέα πως τα λένε) σε πολλά νούμερα αλλά ήταν 39,90 που μπορεί να είναι καλή τιμή, μπορεί και όχι και δεν τα πήρα.

  7. #187
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    είχε αυτές τις μέρες ένα σετάκι κλειδιά, γερμανικά από την μία και στρογγυλά από την άλλη (δεν έχω ιδέα πως τα λένε) σε πολλά νούμερα αλλά ήταν 39,90 που μπορεί να είναι καλή τιμή, μπορεί και όχι και δεν τα πήρα.
    Μεγέθη: 6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-30-32 mm

    Με 40-50 € μπορεί κάποιος να πάρει μόνο τα κλειδιά που μπορεί να χρειαστεί σε καλύτερη ποιότητα, χωρίς να γεμίζει σαβούρα με νούμερα που δε θα χρησιμοποιήσει ποτέ. Καλά έκανες και δε τα πήρες. Με 10€ νομίζω έβγαζε από το 10 ως 19 το λιντλ. Αυτά ναι, με 10€ έχεις ένα προχειρο σετ για καμιά μετατροπή ή κανιβαλισμό.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  8. #188
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    361
    Στον προηγούμενο κατάλογο της carolus έχει στα ίδια λεφτά 12 γερμανοπολυγονα ( έτσι λέγεται) και με εγγύηση και δοκιμασμένα από πολλούς.

    Edit: και στον καινούργιο έχει από 6-32 mm με 60 ευρώ αλλά νομίζω είναι υπερβολικά τόσο κλειδιά
    Τελευταία τροποποίηση από Road Pirat; 22/10/2016 στις 14:58.

  9. #189
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τζόγος στέφ. Το κατεβάζω και κουνάω το τσοκ με το χέρι και πάει σα πτν! Δεν είναι ελαστικότητα, κάνει και θόρυβο καθώς το κουνάω.
    Όταν ειναι τέρμα επάνω (εντελώς κλειστό) είναι αρκετά σταθερό. Με το που θα το κατεβάσεις έστω και ελάχιστα αρχίζει να χάνει και χάνει αρκετά.
    Πάντως ανάλογο κινέζικο που έχω από εποχή δραχμής παρόλο που δεν έχει βγάλει τζόγο "λύγιζε" εύκολα.
    Αναγκάστηκα να φτιάξω καινούργια κολόνα.
    Ντάξ για μια φορά στο τόσο, ποντάρισμα καλό να μην γλιστρήσει το τρυπάνι, κοφτερό τρυπάνι, βάλε και τα 300W που δεν τραβάνε καθόλου,
    έτσι γίνεσαι μάστορας

  10. #190
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    είχε αυτές τις μέρες ένα σετάκι κλειδιά, γερμανικά από την μία και στρογγυλά από την άλλη (δεν έχω ιδέα πως τα λένε) σε πολλά νούμερα αλλά ήταν 39,90 που μπορεί να είναι καλή τιμή, μπορεί και όχι και δεν τα πήρα.
    Ίσως βρεις και AM-Tech φτηνότερα.... Όσο περίπου κάνουν για παράδειγμα τα 7,24,27mm από Hazet, Gedore ή κάποια καλή επώνυμη μάρκα. Έχει ξαναγραφτει ότι καλύτερα με τα ίδια λεφτά μερικά επώνυμα παρά αυτά τα σκουπίδια. 7,8,10,12,13,14,17 άντε και 18-19 είναι αρκετά. Εάν θέλεις να μην έχεις κενά και σε κανα Γαλλικό αυτοκίνητο να βρεις Μ7 με 11mm κλειδί πάρε και αυτό μαζί με το 9 και τα 15,16,18. Δηλαδή με μιά σειρα 6-19mm είσαι ΟΚ. Εάν ψάξεις θα βρεις Force, Carolus κα στα 40-50-60 ευρώ. Εάν τα πάρεις χωριστά άσε το 6 και πάρε το 5,5mm. Μετά , εάν και για αυτοκίνητα 21,22,24,27mm και τέλος. Μην γίνεις βέβαια σαν κάποιον ανώμαλο εδω μέσα που θέλει και 31mm γερμανοπολύγωνο μαζί με μακρύ πολύγωνο καρυδάκι 31 για να κάνουν παρέα στο 31 καρυδάκι που έχει!!!

  11. #191
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πάντως ανάλογο κινέζικο που έχω από εποχή δραχμής παρόλο που δεν έχει βγάλει τζόγο "λύγιζε" εύκολα.
    Αναγκάστηκα να φτιάξω καινούργια κολόνα.
    Ντάξ για μια φορά στο τόσο, ποντάρισμα καλό να μην γλιστρήσει το τρυπάνι, κοφτερό τρυπάνι, βάλε και τα 300W που δεν τραβάνε καθόλου,
    έτσι γίνεσαι μάστορας
    Όλοι έχουμε δουλέψει με φθηνά εργαλεία που υπολειτουργούν.

    Πιστεύω ότι τέτοια εργαλεία ή τα παίρνεις να δουλεύουν ή δε τα παίρνεις καθόλου. Να τα πάρω για να μου δώσουν λύσεις σε κάποια προβλήματα και να μου δημιουργήσουν άλλα?

    Μήπως τα 80 και τα 100 ευρώ που κοστίζει είναι λίγα? Δεν είναι καθόλου λίγα! Οπότε θα βάλω λίγα ακόμα και θα ξεμπερδέψω. Δε θα έχω το σουπερ ντούπερ επαγγελματικό που θα κλωτσάει κώλους, αλλά τουλάχιστον θα κάνει αυτό για το οποίο το πήρα. Αν δεν έχω "λίγα ακόμα" καλύτερα να κάτσω στα αυγά μου.. Το να δώσω τα λίγα που μου περισσεύουν μόνο και μόνο για να αποκτήσω διαφορετικά προβλήματα δεν το βρίσκω πολύ καλή τακτική.

    Ή..

    Μια καλή φθηνότερη εναλλακτική είναι σταθερή βάση στην οποία μπαίνει επάνω το τρυπάνι χειρός. ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση αποφεύγω τα πολύ φθηνά γιατί έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, κουνάνε!

    Τώρα αν το τρυπάνι χειρός που έχω είναι και αυτό για το διάολο... Ε, δε περιμένω να κάνω σοβαρή δουλειά με τέτοια εργαλεία. Αφού τα εργαλεία μου είναι για απλές εργασίες μια φορά στο τόσο, μπορώ άνετα μια φορά στο τόσο να πηγαίνω μέχρι το μηχανουργείο για να κάνω σοβαρή δουλειά και με τα εργαλεία μου να κάνω πιο απλές εργασίες που δεν απαιτούν ακρίβεια.
    Sent from me using a computer.

  12. #192
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Εγω παιδες το εχω το κολονατο του λιντ και ειμαι ευχαριστημενος. Με 50€ που μου κοστιζε απο μπαζαρ, εχω κανει ουκ ολιγες δουλειες. Απο τρυπηματα μεταλλων ( με καλα τρυπανια), αλουμινια και με forstner σε ξυλο. Εχει τζογο,αλλα περισσοτερο θα το ελεγα ελαστικοτητα εγω. Γνωριζοντας προσπαθω να μην το δουλευω στη μεγιστη εκταση του καθως και σε υψηλες στροφες ακα ψιλα τρυπανια κεντραρω με προσοχη.

    Για μηχανουργειο ακριβειας μαλλον δεν κανει, για ερασιτεχνικη χρηση ειναι μανουλα, δεκα φορες καλυτερο απο οποιαδηποτε βαση με δραπανο. Μη ξεχνατε τα δραπανα σε βασεις,δεν εχουν ρυθμιση ροπης, μονο στροφων. Στο κολωνατο εκτος απο στροφες νομιζω αλλαζεινκαινη ροπη, οποτε σε μεγαλες διαμετρους εχουμε καλυτερη συμπεριφορα.

  13. #193
    Αυτό με τη ροπή ομολογώ πως δε το κατάλαβα. Τι εννοείς αλλάζει η ροπή;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #194
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nektarios2016 Προβολή μηνύματος
    Εχει τζογο,αλλα περισσοτερο θα το ελεγα ελαστικοτητα εγω.

    ......

    Μη ξεχνατε τα δραπανα σε βασεις,δεν εχουν ρυθμιση ροπης, μονο στροφων. Στο κολωνατο εκτος απο στροφες νομιζω αλλαζεινκαινη ροπη, οποτε σε μεγαλες διαμετρους εχουμε καλυτερη συμπεριφορα.

    Τζόγο έχει όταν ο αξονας επάνω στον οποίο είναι το τσοκ, κουνιέται.
    Ελαστικότητα έχει όταν ο άξονας αυτός λυγίζει.

    Τζόγο έχει σίγουρα, αν έχει και ελαστικότητα δεν ξέρω.


    Νεκτάριε υπάρχουν τρυπάνια και με 2 ταχύτητες και με ρυθμιζόμενες στροφές. Όλα αυτά αλλάζουν τη δύναμη που βγάζει.
    Ένα τρυπάνι για σταθερή βάση καλό είναι να έχει 2 ταχύτητες. Παρόλα αυτά ακόμα και με μία ταχύτητα, ακόμα και αν είναι μόνο 700βατ, θα δουλέψει άνετα τρυπάνι 10mm για σίδερο.
    Αν η βάση είναι σταθερή και δεν είναι και αυτή απ' το λιντλ, το σύνολο αυτό μπορεί να καλύψει άνετα τον ερασιτέχνη και δουλεύει σωστότερα.

    Ένα κολονάτο δράπανο φτιάχνεται γι' αυτή τη δουλειά ακριβώς και είναι πάντα προτιμότερο απ' τα υποκατάστατα. Προϋπόθεση όμως είναι να λειτουργεί σωστά. Αυτό που είδα εγώ στο κολονάτο του λιντλ είναι 80 ευρώ πεταμένα. Ένα δράπανο σε βάση που έχουμε στη δουλειά, είναι πολύ πιο σταθερό.

    Το ότι αυτό το πράγμα μπορεί να ανοίξει τρύπες είναι γεγονός. Τρύπες όμως μπορώ να ανοίξω και εγώ με το τρυπάνι στο χέρι! Και σίγουρα το χέρι μου είναι πιο σταθερό.
    Sent from me using a computer.

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τη ροπή ομολογώ πως δε το κατάλαβα. Τι εννοείς αλλάζει η ροπή;
    Είναι αντίστροφα ανάλογη με τις στροφές, όσο πιο αργή σχέση βάζεις τόσο μεγαλώνει η ροπή στο εργαλείο.
    Τα μοτέρ σε αυτά τα μηχανάκια δουλεύουν με σταθερή ταχύτητα.

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF