Σελίδα 13 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 367

Θέμα: Η Φυγοκεντρος (δυναμη) πεθανε ...

  1. #181
    -

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  2. #182
    :a1:

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #183
    -

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #184
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ..........................
    μόνο κάποιος να αρχίσει να γράφει περίληψη και κάποιος να πάει λίγο νερό στον oldman
    ...........................
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ............................
    Λογικά ο γεράνθρωπος θα γλυτώσει το εγκεφαλικό (αλλά μάλλον όχι το καρδιακό) επεισόδιο , μόλις διαπιστώσει -κυριολεκτικα τη τελευταία στιγμή- ότι δεν αναφέρω την 'πηγή' μου.
    ...........................

    Μπαααα ....

    ΔΕΝ γλυτωνει τιπτις!


    Εδω ειμαι εγω!



    Λοιπον ...

    Η ολη πραγματεια (χωρις να την εχω μελετησει ενδελεχως ακομα) στηριζεται στην "φανταστικη" και "ως προς παρατηρητη" φυγοκεντρο, με μετρο ισο και αντιθετο με την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κεντρομολο!

    Αποτελεσμα αυτου ειναι οτι στο σχημα 7 εχουμε ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ δυναμεων σε ενα κινητο που ΣΤΡΙΒΕΙ, πραγμα ΑΤΟΠΟ !!!

    Στο τελευταιο σχημα που εχω παραθεσει υπαρχουν ακριβως οι ΙΔΙΕΣ δυναμεις, με μονη διαφορα την Κεντρομολο (αντι της Φυγοκεντρου) η οποια μας δινει και την ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ που το σχημα που παραθετεις ΔΕΝ την δινει !!!

    Για την ακριβεια συμφωνα με το σχημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καν η Κεντρομολος, η μοναδικη δυναμη δηλαδη που αλλαζει την διευθυνση του διανυσματος της ταχυτας και ειναι τελικα υπευθυνη για την κυκλικη πορεια!!!

    Αρα η μηχανη του σχηματος (σου) 7 Ειναι πλαγιασμενη σε ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ και πηγαινει ΕΥΘΕΙΑ !!! :a24:

    :rotflmao:




    Επανερχομαι λοιπον στο σχημα του 1ου ποστ και ματαξαναεπαναλαμβανω οτι αν υπηρχε και μια ΙΣΗ και ΑΝΤΙΘΕΤΗ δυναμη (η Φυγοκεντρος) τοτε θα εξουδετερωνε την Κεντρομολο, οποτε ΔΕΝ θα υπηρχε κατι που θα μπορουσε να αλλαξει την διευθυνση της ταχυτας και το μπαλακι θα πηγαινε ΕΥΘΕΙΑ !!!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #185
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Δεν είναι δυνατόν ...!!!

    Αντε ρε καρνταση ...

    Καθαρισα παλι για σενα! :a07:


    Πηρα τον Κωστα και κανονισα να σΕ κανει εκπτωση για μια ωρα μαθημα!


    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #186
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Εάν ένα σώμα μηδενικής μάζας εκτελούσε κυκλική πορεία , λόγω του ανύπαρκτου βάρους του δεν θα ένιωθε κάποια δύναμη να το "τραβάει" προς τα έξω.
    Οπότε μήπως αυτό που ονομάζουμε φυγόκεντρος είναι απλούστατα η δυσκολία ενός αντικειμένου λόγω αδράνειας (μάζας) να ακολουθήσει τις συνεχείς αλλαγές της κεντρομόλου;
    Γιατί βρε παληκάρι μου ???

    (θα σε καταστρέψουν αυτά που διαβάζεις...!!!)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #187
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Τελικά ζει η φυγόκεντρος ;;; Εγώ να τα στείλω τα λουλούδια ή όχι ;;
    Αν βγάλουμε άκρη ρε παιδιά ,ενημερώστε με …Την είχα γνωρίσει πιτσιρικάς και μου άρεσε ….Θα στεναχωρηθώ αν πέθανε ….Να στείλω λουλούδια στους δικούς τις …..

  8. #188
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
    Τελικά ζει η φυγόκεντρος ;;; Εγώ να τα στείλω τα λουλούδια ή όχι ;;
    Αν βγάλουμε άκρη ρε παιδιά ,ενημερώστε με …Την είχα γνωρίσει πιτσιρικάς και μου άρεσε ….Θα στεναχωρηθώ αν πέθανε ….Να στείλω λουλούδια στους δικούς τις …..

    Στειλε τα λουλουδια εσυ και ζητα και συγνωμη που καθυστερησες!


    Τιποτα ΔΕΝ ειχες γνωρισει πιτσιρικας, εκτος κι αν ειχες κατω απο 3 (με αριστα το 20) στην Φυσικη!


    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  9. #189
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
    Σελίδα 11, ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!

    Εάν ένα σώμα μηδενικής μάζας εκτελούσε κυκλική πορεία , λόγω του ανύπαρκτου βάρους του δεν θα ένιωθε κάποια δύναμη να το "τραβάει" προς τα έξω.
    Οπότε μήπως αυτό που ονομάζουμε φυγόκεντρος είναι απλούστατα η δυσκολία ενός αντικειμένου λόγω αδράνειας (μάζας) να ακολουθήσει τις συνεχείς αλλαγές της κεντρομόλου;

    ΜΗΝ μπλεκουμε τωρα και με "Μηδενικες μαζες" γιατι θα εχουμε αααλλα ντραβαλα ...

    :rotflmao:



    Παντως το πιασες στο περιπου το νοημα ...

    Σαν τριτοι "παρατηρητες" και για να ερμηνευσουμε την "αδρανεια" επινοησαμε καποια "Φυγοκεντρη" δυναμη.

    Φυσικα, αν παμε να βρουμε εφαρμογη στο συστημα ενος κινητου που εκτελει κυκλικη τροχεια, το συστημα απλα ΚΑΤΑΡΕΕΙ !!!

    :rotflmao:



    Κατι σαν την ΠΛΑΓΙΑΣΜΕΝΗ μηχανη που ΣΤΡΙΒΕΙ (την οποια ειδαμε σε προηγουμενα Σχηματα) κι εχει (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ) ΟΛΕΣ τις ασκουμενες δυναμεις σε ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ !!! Ουαου!!!

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #190
    Πάντως θα μπορούσαμε να ρωτούσαμε και τη γνώμη του Φρεντ Ασταίρ (εάν ζούσε) ή έστω του Νουρέγιεφ (παρομοίως).

    Κανέναν καλό χορευτή κανείς?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  11. #191
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Πάντως θα μπορούσαμε να ρωτούσαμε και τη γνώμη του Φρεντ Ασταίρ (εάν ζούσε) ή έστω του Νουρέγιεφ (παρομοίως).

    Κανέναν καλό χορευτή κανείς?

    Ρωτηστε κανα φιλο Φυσικο καλυτερα!

    Κατα προτιμηση κανα Κωστα Φροντιστηριά ...

    :rotflmao:






    Αν σας πει οτι υπαρχει μπορειτε ελευθερα ...


    Να τον δειρετε !!!


    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #192
    Εδώ είμαι ξανά.

    Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, αλλά εγώ επιμένω ότι η φυγόκεντρος είναι μια μη πραγματική δύναμη σε αδρανειακό σύστημα αναφοράς, αλλά σε μη αδρανειακό (όπως αυτό της μηχανής) υπάρχει.

    Μπορεί να βρεθεί μαθηματικά αν στον δεύτερο νόμο του νευτωνα κάνεις τον απαιτούμενο μετασχηματισμό για να πας από αδρανειακό σε μη-αδρανιακό σύστημα αναφοράς (μαζί με αυτή προκύπτει και η δύναμη coriolis).

    Βλέπω ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την κουβέντα, μιας και ο καθένας πιστεύει αυτό που θέλει. Πάντως θα ήθελα αν είναι δυνατόν οι υπέρμαχοι της νεκρής φυγόκεντρου να μου εξηγήσουν γιατί εκτροχιάζεται το τρένο όταν πάρει μια στροφή με μεγαλύτερη ταχύτητα απο όσο μπορεί (το ίδιο ισχύει και για τα αμάξια) ή γιατί το σχήμα της γης δεν είναι σφαιρικό, αλλά στον ισημερινό είναι πιο φαρδια.

  13. #193
    ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13 Το avatar του/της XTMPAM
    Εγγραφή
    19/07/2002
    Μηνύματα
    426
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
    Εδώ είμαι ξανά.

    δύναμη coriolis).
    μηπως θες να πεις δυναμη cariolis?

    Πάντως θα ήθελα αν είναι δυνατόν οι υπέρμαχοι της νεκρής φυγόκεντρου να μου εξηγήσουν γιατί εκτροχιάζεται το τρένο όταν πάρει μια στροφή με μεγαλύτερη ταχύτητα απο όσο μπορεί (το ίδιο ισχύει και για τα αμάξια)

    ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕ ΤΙΣ ΡΑΓΕΣ Ή ΕΠΑΙΖΕ ΜΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ!!




    ή γιατί το σχήμα της γης δεν είναι σφαιρικό, αλλά στον ισημερινό είναι πιο φαρδια.
    ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΥΓΟ Η ΓΗ?ΜΑΛΛΟΝ Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΤΑ!!!:rotflmao:
    http://www.new.facebook.com/group.php?gid=29204961236

  14. #194
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από psaxioti
    Εδώ είμαι ξανά.

    Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, αλλά εγώ επιμένω ότι η φυγόκεντρος είναι μια μη πραγματική δύναμη σε αδρανειακό σύστημα αναφοράς, αλλά σε μη αδρανειακό (όπως αυτό της μηχανής) υπάρχει.

    Μπορεί να βρεθεί μαθηματικά αν στον δεύτερο νόμο του νευτωνα κάνεις τον απαιτούμενο μετασχηματισμό για να πας από αδρανειακό σε μη-αδρανιακό σύστημα αναφοράς (μαζί με αυτή προκύπτει και η δύναμη coriolis).

    Βλέπω ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την κουβέντα, μιας και ο καθένας πιστεύει αυτό που θέλει. Πάντως θα ήθελα αν είναι δυνατόν οι υπέρμαχοι της νεκρής φυγόκεντρου να μου εξηγήσουν γιατί εκτροχιάζεται το τρένο όταν πάρει μια στροφή με μεγαλύτερη ταχύτητα απο όσο μπορεί (το ίδιο ισχύει και για τα αμάξια) ή γιατί το σχήμα της γης δεν είναι σφαιρικό, αλλά στον ισημερινό είναι πιο φαρδια.

    ΟΛΑ αυτα (που ρωτας) μπορω να σου τα εξηγησω, αλλα εσυ ΔΕΝ φαινεσαι να εισαι διατεθημενος να καταλαβεις ...

    Αν δεν εχεις καποιον φιλο-γνωστο Φυσικο, περνα απο κανα φροντιστηριο ΜΕΣΗΣ Εκπαιδευσης και κανε μια ερωτηση ...


    Ααααα ....

    ΜΗΝ του πεις κι αυτουνου για αδρανειακα συστηματα και δυναμεις Coriollis που εφαρμοζονται στην μηχανη που στριβει, γιατι μπορει να πεσεις σε κανεναν ΟΞΥΘΥΜΟ κι οχι ηρεμο σαν κι εμενα ...


    Ααααα² ....

    ΜΗΝ του δειξεις το σχημα που εβαλες με ενα κινητο που στριβει (πλαγιασμενη μηχανη) και εχει ΟΛΕΣ τις δυναμεις που του ασκουνται σε ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ !!!
    Τοτε θα σε βαρεσει ΣΙΓΟΥΡΑ οσο και ηρεμος να ειναι ...

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  15. #195
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


    Ααααα² ....
    Πως έκανες superscript το 2 (ελπίζω να μη φταίει η φυγόκεντρος )

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 13 από 25 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2010, 16:34
  2. μηχανη "πεθανε" κρητη Sos
    από stavrogin στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2005, 18:09
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2005, 23:42
  4. η δύναμη του κώλου
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 11:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF