Σελίδα 14 από 106 ΠρώτοΠρώτο ... 49101112131415161718192464 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 1576

Θέμα: Honda Bros

  1. #196

  2. #197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503

    Question λαδακι για μπροστινο???

    brosακιδες....
    τι λαδακι λετε να βαλω στης μπουκαλες?
    μαρκα,ιξοδες?
    ποια διαδικασια ειναι ποιο σωστη΄΄οσο βγαλω να βαλω(δεν χανει απο τσιμουχες)
    η με το μετριμα απο απ τιν αρχη τις μπουκαλας,μεχρι το πανω μερος τις σταθμης?
    κ ποση ειναι αυτη η αποσταση,ποσο κενο χωρο αφηνουμε?
    κατεη κανεις πραμα τουτο???

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Re: λαδακι για μπροστινο???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sernodas2
    brosακιδες....
    τι λαδακι λετε να βαλω στης μπουκαλες?
    μαρκα,ιξοδες?
    ποια διαδικασια ειναι ποιο σωστη΄΄οσο βγαλω να βαλω(δεν χανει απο τσιμουχες)
    η με το μετριμα απο απ τιν αρχη τις μπουκαλας,μεχρι το πανω μερος τις σταθμης?
    κ ποση ειναι αυτη η αποσταση,ποσο κενο χωρο αφηνουμε?
    κατεη κανεις πραμα τουτο???
    Είμαι ακριβώς σε αυτό το σημείο!

    Κάτι σχετικά με τον τύπο του λαδιού γιατί μπορεί ψάχνοντας να τα μπλέξεις όπως τα έμπλεξα εγώ. Στο manual η Honda συνιστά λάδι τύπου ATF (Automatic transmission fluid). Ο λόγος που το συνιστά αυτό είναι επειδή το '90 αυτό ήταν το ποιοτικότερο λάδι που υπήρχε. Although since 90s έχει προχωρήσει η επιστήμη και πλέον κανένας δε συνιστά λάδι ATF μιας και υπάρχουν πλέον λάδια ειδικά για πηρούνια (dedicated fork fluid).

    Εδώ προτείνει λάδι 10W και έχει μικροδιαφορές στην ποσότητα ανάλογα με την χρονιά. Το να βάλεις ακριβώς όσο έβγαλες είναι μια καλή λύση αν μπορείς να το μετρήσεις κάπως με ακρίβεια. Για τη μέτρηση του ύψους πρέπει να έχεις τη μπουκάλα στο χέρι, να έχεις βγάλει το ελατήριο και τον αποστάτη και το καλάμι να είναι τέρμα κάτω, συμπιεσμένο δηλαδή. Μετράς από τη στάθμη του λαδιού μέχρι το χείλος του καλαμιού.

    Στην ποσότητα και το ιξώδες δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω μιας και όπως σου είχα γράψει και αλλού κάνω revalving οπότε έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα για μένα. Εγώ από λάδι πήρα της Maxima 15W το high performance και στην ποσότητα του λαδιού (αύριο μάλλον θα γίνει αυτό) θα είμαι στα 120mm μετά από υπόδειξη του Hord (είναι ο τυπάς στην Αμερική απ' όπου αγόρασα ελατήρια, τις βαλβίδες κλπ και έτρεχε σε αγώνες με το Bros (Hawk) και πλέον τα φτιάχνει για ιδιώτες οπότε τον εμπιστεύομαι).

    Καλύτερα να σου πει συγκεκριμένα κάποιος άλλος αν έχει κάνει τη διαδικασία, πόσο λάδι έβαλε και τι ιξώδες. Απλά μην βάλεις ATF βάλε λάδι για πηρούνι.

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Μιας και έγραψα τα παραπάνω να κολήσω και δυο πατέντες που έκανα στη διαδικασία το μπροστινού.

    Καταρχήν για να βγάλετε τη βίδα στο κάτω μέρος της μπότας που κρατάει το damping rod στη θέση του θα χρειαστείτε ένα καρυδάκι με μακρύ allen που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με καστάνια, εγώ πήρα αυτό (αν θελήσει κάποιος μπορώ να δανείσω). Μην χρησιμοποιήσετε το κλασικό allen Γ γιατί δεν μπορείτε να ασκήσετε τη δύναμη που χρειάζεται και μάλλον θα χαλάσετε τη βίδα.

    Ακόμα και για το revalving που έκανα εγώ δεν χρειάζεται πλήρες λύσιμο της μπουκάλας, αλλά θα το συνιστούσα (το έκανα). Αλλάχτηκαν οι τσιμούχες και τα κουζινέτα (bushings).
    Για να βάλω το upper ή outer bushing και την τσιμούχα δεν χρησιμοποίησα seal driver μιας και δεν είχα και δεν άξιζε να πάρω. Χρησιμοποίησα λοιπόν τα δύο bushings που έβγαλα να αντικαταστήσω για να σπρώξω το καινούργιο στη θέση του (λαδάκι τόσο στο κουζινέτο όσο και εκεί που μπαίνει βοηθάει πολύ, μη το λυπηθείτε, δαχτυλάκι και πασάλειμμα). Δηλαδή η σειρά είναι καινούργιο κουζινέτο,τα δύο παλιά και από πάνω για να μπορέσω να σπρώξω με τα χέρια μου έβαλα το δαχτυλίδι που είναι ανάμεσα από το κουζινέτο και την τσιμούχα (back-up ring). Μην βάλετε εκεί κατσαβίδι γιατί το πιο πιθανό είναι να χαράξετε το καλάμι .

    Στη συνέχεια μπαίνει το back-up ring στη θέση του και μετά έρχεται η ώρα της τσιμούχας. Πασάλειμμα κι αυτή με λάδι και την κατεβάζουμε και την σπρώχνουμε με το χέρι όσο μπορεί να κατέβει. Μετά παίρνουμε την παλιά τσιμούχα την βάζουμε από πάνω και με ένα σφυράκι και ένα κατσαβίδι πολύ προσεκτικά χτυπάμε την παλιά τσιμούχα η οποία σπρώχνει την καινούργια στη θέση της. Μετά βάζουμε την ασφάλεια και το dust seal και τελειώσαμε.

    Η διαδικασία άνευ των πατεντών, βήμα-βήμα περιγράφεται εδώ και αυτή ακολούθησα και εγώ.

    Εγώ έβαλα μια ιδέα λάδι και στην πάνω πλευρά της τσιμούχας που κανονικά δεν έρχεται σε επαφή με το λάδι, ώστε βελτιώσω λίγο τη μακροζωία της (καλύτερα να έχει μια ιδέα λάδι παρά να είναι στεγνή και να ξεραθεί). Αυτό το διάβασα κάπου στο http://www.hawkgtforum.com/forum/ και μου άρεσε σαν ιδέα.

    Αυτά.

  5. #200
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2010
    Μηνύματα
    6
    ρε παιδια παντος ειναι σιγουρο οτι με το μικρο διπλωμα μπορεις να εχεις bros 400 νομιμα γιατι εχω κανει τη διερεση με το βαρος οταν ειναι γεματη η μηχανη και αδια και μονο οταν ειναι γεματη φενεται να ισχυει ο περιορισμος της αναλογιας???

  6. #201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    wraia kala to piga mono pou anti gia 120mm afisa 130mm mporei kamia mera na katsw na katsw na to paw sta 120 na dw diafores.
    den kratiomoyna hthela na to paw tsarka...
    ella ena gam...no strofometro apo africa psaxnw akoma
    k tin anotomia tis exatmiseis k toy kazanakioy...na tin adiasw...alla an den xerw ti exei mesa den mpenei xeri...
    telika ta bros etsi eprepe na bgenou



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα0045.jpg 
Προβολές:	495 
Μέγεθος:	29,7 KB 
ID:	198192

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    dextergsxr
    o nomos leei mikro diplama (18 os 21) 125cm3
    21 os 65 125cm3 k panw.
    ti to perases edw?edw exoume kratos,nomoys,
    ti diereseis k xaza mas lete kurie!!!!!:rotflmao:

    asta file me ti logoki mporei na exeis k dikio alla ......eipame....
    nomos!!!!

  8. #203
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2010
    Μηνύματα
    6
    φιλε μου στο υπουργειο http://www.yme.gr/index.php?getwhat=...62&id=&tid=362 δεν αναφερει τιποτα πια για τα κυβικα παρα μονο για αναλογια και ισχυης αλλα δεν ξερω αν η αναλογια μετριεται με γεματη τη μηχανη η αδεια γιατι στην δευτερη περιπτωση δεν ειναι νομιμη συνεπως εχει ρωτησει κανενας η απλα ξερει αν μπορω να εχω το bros με το μικρο διπλωμα???

  9. #204
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    η αν παρεις ως ιπποδυναμη τα kw στον τροχο τοτε εισαι και παλι νομιμος.
    δεν ξερω αν ειναι νομιμος κανεις με το bros αλλα παντως αν γινει δικαστηριο ουτε ο νομος ειναι "νομιμος" καθως αφηνει πολλα κενα οπως ειναι γραμμενος.
    πχ
    kw τροχο/ kg κενη??
    kw τροχο/kg γεματη
    kw στροφαλο/ γεματη?
    λογικα τα kw ειναι στον στροφαλο."ονομαστικη ιπποδυναμη"
    αλλα αυτο εννουσαν αλλα δεν το εγραψαν καλα.εκτος και αν κανεις εχει καποιο κειμενο που ειναι πιο αναλυτικο και καλογραμμενο ωστε να μην μπορει να το παρερμηνευσει κανεις.

  10. #205
    αλυσιδες γραναζια για bros 400
    θελω φτηνα
    ποσο και απο που????
    ευχαριστω!!!!

  11. #206
    Χεράς ή Βροντάς; Το avatar του/της Dumah
    Εγγραφή
    22/12/2009
    Μηνύματα
    120
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
    αλυσιδες γραναζια για bros 400
    θελω φτηνα
    ποσο και απο που????
    ευχαριστω!!!!

    Η ενισχυμένη αλυσίδα (Όχι με τσιμουχάκια), πάει γύρω στα 50-60 ευρώ. Γρανάζι, ημιτατιόν μπορείς να βρεις και με κανα 30αρι...
    Θα σε συμβούλευα όμως, Χ-ring αλυσίδα (90-120) και καλό γρανάζι, στάνταρ πάνω από 60-70 ευρώ. Θα σου κρατήσουν έως και 3 φορές παραπάνω...
    Κάτι φτηνά μαγαζιά έχω δει στη Θηβών...αν και υπάρχει thread με φτηνά μαγαζιά και τηλέφωνα στο site...
    Honda CB 400 Super Four
    Honda CBR 400 RR
    Honda CB 250 Classic
    Yamaha Super Tennere
    Kawasaki ZZR 600
    Yamaha TDM 850
    Honda Bros 400
    Honda Transalp 650
    Yamaha TDM 850

    ...and So Must Go On...

  12. #207
    Χεράς ή Βροντάς; Το avatar του/της Dumah
    Εγγραφή
    22/12/2009
    Μηνύματα
    120
    Για πάρε το τηλ του μηχανικού μου και πες του ότι είσαι από το Θεόφιλο...μήπως μπορέσει να σε φτιάξει...
    2105313192 - Δημήτρης
    Honda CB 400 Super Four
    Honda CBR 400 RR
    Honda CB 250 Classic
    Yamaha Super Tennere
    Kawasaki ZZR 600
    Yamaha TDM 850
    Honda Bros 400
    Honda Transalp 650
    Yamaha TDM 850

    ...and So Must Go On...

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
    αλυσιδες γραναζια για bros 400
    θελω φτηνα
    ποσο και απο που????
    ευχαριστω!!!!
    Όπως σου είπε και ο Dumah μη βάλεις φτηνά δεν αξίζει. Σε λίγο καιρό πάλι θα τρέχεις.
    Πήγαινε στον Αλεξόπουλο στο Κουκάκι , λίγο πριν την εκκλησία στο αριστερό σου χέρι. Γρανάζια JT και αλυσίδα DID γύρω στα 150. Για τοποθέτηση δεν ξέρω εγώ τα είχα βάλει μόνος μου. Κοίτα αν είναι και στο μηχανικό που σου είπε παραπάνω.

  14. #209
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Γρανάζια είχα πάρει JT από τον Τόγελο (Λιοσίων), λιγότερα από ?50 αν θυμάμαι καλά. Για αλυσίδα υπάρχει κατάστημα που μου είχε βάλει (δεν είχα το εργαλείο) με ?90 την DID X-ring. Ήταν το Ε-wheels στην Κάρπου στρίβοντας αριστερά από Βουλιαγμένης αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα η τιμή αυτή...

    Give me fuel, Give me fire

  15. #210
    Καλησπερα σε ολους ,
    προκειτε τις επομενες μερες να αγορασω ενα bros 400. Διαπιστωσα ομως οτι το δεξι μπρος φλας ειναι σπασμενο ,και τα δυο πισω απλα ειναι ιμιτασιον απο κατι αλλο!!!
    Που μπορω να βρω φλας ????Τιμες γνωριζετε???

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 ???
    από Anritsu στο forum Honda
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 12:15
  2. Honda Bros
    από plutonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 21:15
  3. Honda Bros
    από empemp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF