Σελίδα 144 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 4494134139140141142143144145146147148149154 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.146 έως 2.160 από 2322

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #2146
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Laptop 15 ετών δύσκολα να υποστηρίζει full HD.

    Για άνετη θέαση θα πρότεινα οθόνη 24" full HD ή καλύτερα 1920x1200, αν και τείνουν να εκλείψουν οι τελευταίες, παρόλο που είναι πιο άνετες για χρήση γραφείου.

    Τεχνολογία panel όχι TN. Είτε IPS, είτε VA.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/09/2023 στις 09:04.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #2147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.184
    15 ετων λαπτοπ ειναι θαυμα που δουλευει ακόμα!

    Ας παρει καινουργιο ολοκληρωμένο σετ σταθερου με οθονη να τελειώνει. Αν δεν υπάρχουν απαιτήσεις φορητότητας ειναι σιγουρα πιο vfm.

    Εναλλακτικά υπάρχουν και τα μινι πισι, ετοιμα κουτακια plug 'n play που τα συνδεεις σε οθονη και πληκτρολογιο και κανεις τη δουλειά σου. Εχουν μεγαλη γκαμα τιμών (ανάλογα τι ζητας), είναι μικρά, αθορυβα και δεν καταναλώνουν τρελή ενέργεια.

    Πιθανόν να βγει φτηνότερο από ένα κανονικό κουτι χωρίς να υστερεί σε επιδόσεις και με όγκο μικρότερο από ένα λάπτοπ.
    Μοναδικό μειονέκτημα που βλέπω εγώ είναι ότι μαλλον δεν θα έχει την επεκτασιμότητα ενός κουτιου. Αν παρεις όμως κατι με σχετικά καλά σπεκς θα κρατήσει τουλαχιστον όσο ένα λάπτοπ με τραγικά μικρότερο κόστος.

  3. #2148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    15 ετων λαπτοπ ειναι θαυμα που δουλευει ακόμα!

    Ας παρει καινουργιο ολοκληρωμένο σετ σταθερου με οθονη να τελειώνει. Αν δεν υπάρχουν απαιτήσεις φορητότητας ειναι σιγουρα πιο vfm.

    Εναλλακτικά υπάρχουν και τα μινι πισι, ετοιμα κουτακια plug 'n play που τα συνδεεις σε οθονη και πληκτρολογιο και κανεις τη δουλειά σου. Εχουν μεγαλη γκαμα τιμών (ανάλογα τι ζητας), είναι μικρά, αθορυβα και δεν καταναλώνουν τρελή ενέργεια.

    Πιθανόν να βγει φτηνότερο από ένα κανονικό κουτι χωρίς να υστερεί σε επιδόσεις και με όγκο μικρότερο από ένα λάπτοπ.
    Μοναδικό μειονέκτημα που βλέπω εγώ είναι ότι μαλλον δεν θα έχει την επεκτασιμότητα ενός κουτιου. Αν παρεις όμως κατι με σχετικά καλά σπεκς θα κρατήσει τουλαχιστον όσο ένα λάπτοπ με τραγικά μικρότερο κόστος.
    SFF τα λενε και αν θα παρετε τετοιο ,να κοιταξετε να ειναι απο 6η gen και πανω.
    Αν παρετε κουτι ,να ειναι 8,9 10 gen.
    Aν παρετε και οθονη ,παρτε 27 να καθαρισετε για αρκετα χρονια.

  4. #2149
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Προσωπικά βρίσκω πιο ξεκούραστες τις 24", μετά τις 22" και τέλος τις 27". Εργάζομαι χρόνια και στις 3 διαστάσεις με αναλύσεις από 1920x1200 έως 1366x768.

    Είναι βέβαια προσωπικό το θέμα, ενώ εξαρτάται και από το είδος εργασίας, αλλά και το panel. Για παράδειγμα, ενώ έχω δύο οθόνες στο γραφείο, η δεύτερη άνοιγει σπάνια. Άλλοι δεν διανοούνται να εργαστούν χωρίς dual monitor 27".

    Η μεγαλύτερη οθόνη δεν είναι πιο άνετη, από ένα σημείο και πέρα. Βέβαια όλα συνηθίζονται, οπότε σε μερικά χρόνια μπορεί να μην μπορούμε χωρίς 30" 4K.

    Ως προς τα small form factor πισιά, με τέτοιο εργάζομαι, αλλά για τις ίδιες προδιαγραφές, είναι πιο ακριβά από midi tower υπολογιστές. Πουλάνε το μικρό μέγεθος ως κάτι ιδιαίτερο. Αν κάποιος έχει χαμηλό προϋπολογισμό, καλύτερα να κοιτάξει προς midi tower.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #2150
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.044
    My 2 cents:

    Γραφείο με 2 24άρες, θα ήθελα 27άρες. Στο σπίτι 1 34άρα curved, Ultrawide 3440x1440

    Δουλεύω καλύτερα(πιο άνετα και με λεπτομερεια) στις δύο, πιό γρήγορα στην μία.
    The mountain is you

  6. #2151
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το πιο αποδοτικό δεν είναι πάντοτε πιο άνετο για τα μάτια. Υπάρχει θεωρία που αναφέρει ότι σε μεγάλες διαστάσεις οθόνης προσπαθουν τα μάτια να δουν ταυτόχρονα όλο το πλάτος και κουράζονται.

    Ισχύει ότι είναι πιο αποδοτικές οι μεγάλες οθόνες, σε πολλαπλή διάταξη. Γι' αυτό και πολλές εταιρείες σε διάφορες θέσεις εργασίας βάζουν διπλές οθόνες 24" ή 27". Σε φάση που ήθελα να γράψω γρήγορα κώδικα για να παραδώσω, χρησιμοποιούσα 3 οθόνες. Όμως δεν έκανε την εργασία μου πιο άνετη, αλλά πιο γρήγορη.

    Το ερώτημα ήταν για άνετη εργασία για τα μάτια με οδηγία οφθαλμιάτρου.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/09/2023 στις 13:18.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #2152
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.727
    27 αρα ειναι must.
    Πλεον μετα απο 4 χρονια σε 2 27αρες (plus το laptop στην ακρη για κατι αχρηστα πραγματα) μου φαινεται αδυνατο να δουλεψω κ σε 24 αρες.

    Προφανως παιζει ρολο πανω σε τι δουλευεις/προγραμματα/παραθυρα ανοιχτα κλπ κλπ.

    Αλλα οπως κ στα μοτο bigger is better.
    Κανεναν δεν χαλασαν τα (περισσοτερα) κυβικα ουτε τα αλογα...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #2153
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Για εργασία σε οτιδήποτε έχει να κάνει με software δύο 27άρες είναι το ιδανικό σετάπ και μάλιστα IPS. Τα θετικά είναι πάρα πολλά και το σοβαρό αρνητικό ένα: είναι εξαιρετικά δύσκολο να έχεις τη μία ακριβώς μπροστά σου, για single-monitor tasks (πχ gaming).

    Αμέσως μετά έρχεται μια ultrawide 34+, με κάποια σαφή πλεονεκτήματα (κεντραρισμένη, no bezels, uniformity), αλλά χάνεις αρκετά σε real estate και, προσωπικά, δεν μπορώ να συνηθίσω να χρησιμοποιώ τη μια οθόνη σαν δύο, πετώντας παράθυρα από δω κι από κει με την ίδια ευκολία.

    Αυτή τη στιγμή έχω μια curved 35άρα UW VA στο σπίτι, αλλά ψάχνομαι εδώ και λίγο καιρό να αντικατασταθεί με flat 32άρα 2.5k IPS, καθώς θεωρώ ότι είναι το sweet spot για τη δική μου χρήση (δουλειά κυρίως, αλλά και gaming πού και πού). Στο γραφείο εννοείται μόνο dual monitor, αλλά πατάω σπάνια.

    Για σοβαρό gaming δεν αγοράζεις τίποτα πάνω από 27, και σίγουρα όχι 4K. Γενικά το 4K έχει εξαιρετικά περιορισμένη χρήση στις μέρες μας. Εντυπωσιακό spec για τον πολύ κόσμο, αλλά δε θα το συνιστούσα σε κανέναν για χρήση εργασίας/gaming.
    Life begins at 45°.

  9. #2154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.476
    Ο υιός μου που κάνει stream κάποιο game,έχει μια 27 ακριβώς στο κέντρο και μια 24 στα δεξιά.
    Απ' ότι μου λέει ,δεν αλλάζει την 27 στο κέντρο με τίποτα σε άλλη διάσταση.
    Και οι δύο σε 1080 ips

  10. #2155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    983
    1080 σε 27άρα , ακούγεται καλό για επιδόσεις αλλά έτσι κ έτσι ανάλυση προβλέπεται (κοκκος κλπα)

    Τουλάχιστον 1440 κ πάνω.

    φορ δε ρέκορντ , χρησιμοποιώ μια 24άρα 1080 (Full HD) κ δουλεύω τακτικά σε lighweight laptop 14άρα αλλά 2Κ ανάλυση

    Ή κινητά που υποστηρίζουν υπερ-υψηλές αναλύσεις και ρυθμούς ανανέωσης σε max 7 ίντσες με θαυμάσια αποτελέσματα για τη μπαταρία τους

  11. #2156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    1080 σε 27άρα , ακούγεται καλό για επιδόσεις αλλά έτσι κ έτσι ανάλυση προβλέπεται (κοκκος κλπα)

    Τουλάχιστον 1440 κ πάνω.

    φορ δε ρέκορντ , χρησιμοποιώ μια 24άρα 1080 (Full HD) κ δουλεύω τακτικά σε lighweight laptop 14άρα αλλά 2Κ ανάλυση

    Ή κινητά που υποστηρίζουν υπερ-υψηλές αναλύσεις και ρυθμούς ανανέωσης σε max 7 ίντσες με θαυμάσια αποτελέσματα για τη μπαταρία τους
    Ελπίζω να γνωρίζεις πόσο κοστίζει μια 27 άρα σε 1440.

  12. #2157
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Οι competitive gamers ενδιαφέρονται μόνο για επιδόσεις και ταχύτητα. Τα γραφικά έρχονται σε 2η μοίρα.
    Life begins at 45°.

  13. #2158
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Φιδάκι και pacman, ε;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #2159
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Φιδάκι και pacman, ε;


    Εν τω μεταξύ ξαναδιάβασα το ποστ μου και σκέφτηκα ότι μάλλον θέλω δύο 27άρες.

    (Μάλλον θα πουλήσω την 35άρα curved μου αν ψήνεται κάποιος )
    Life begins at 45°.

  15. #2160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    983
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω να γνωρίζεις πόσο κοστίζει μια 27 άρα σε 1440.
    θα το κοιτάξω στο ΡΑΜ Οκτωβρίου φίλε μου, έχει συγκριτικό

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF