Σελίδα 15 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 5101112131415161718192025 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #211
    Μόνιμος κάτοικος..moto.gr Το avatar του/της asteris_adv
    Εγγραφή
    27/11/2011
    Μηνύματα
    70
    Προσωπικά πιστεύω πως η λύση για τα Κ60, που δε λύνει εξ' ολοκλήρου το πρόβλημα "γλίστριμα σε βρεγμένο ή/και κακό οδόστρωμα" αλλά τουλάχιστον το περιορίζει σημαντικά, είναι να χαμηλώσουν οι πιέσεις. Θα αρχίσουν να κάνουν θόρυβο (αντίστοιχο των sahara) και θα χάσουν λίγο σε διάρκεια ζωής αλλά θα κερδίσουν σε κράτημα χωρίς να χάνεται η ευστάθεια. Το πόσο ακριβώς θα ρίξει ο καθένας τις πιέσεις είναι προσωπική επιλογή και θέλει να πειραματιστεί κανείς για να βρει τις τιμές που θα του προσφέρουν και σιγουριά αλλά και θα περιορίζουν αισθητά το γλίστριμα. Εγώ πχ. εδώ και 2000 χλμ περίπου στο 990 Adv έχω 28 μπροστά και 31 πίσω (μόνος μου χωρίς αποσκευές) και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Αυτή είναι η δική μου γνώμη και φυσικά οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες αλλά ελπίζω να φανεί χρήσιμη σε κάποιους..

  2. #212
    Eδώ να πω και εγώ πως σε συζητήσεις που είχα με τον Αστέρη , κατέληξα σε αυτό που λέει και έχω και εγώ παρόμοιες πιέσεις ( 29-32 ) .

    Το λάστιχο δεν το πολυζορίζω στην άσφαλτο που με το μάτι φοβάμαι και η αλήθεια είναι πως σε τέτοιους δρόμους ...το μαθαίνω ακόμα .Έχω την αίσθηση δηλ πως η στροφή με κάποια κλίση ,δεν θα με βάλει ...παρόλα αυτά...σιγά σιγά με βάζει χωρίς κανένα πρόβλημα ...Και σε οδόστρτωμα που μου εμπνέει εμπιστοσύνη , το τερματίζω χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα .

    Σε βρεμένο τώρα δρόμο δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα ,αλλά η αλήθεια είναι πως σε βρεμένο δρόμο εγώ προσωπικά ,οδηγάω τελείως διαφορετικά με ότι μοτό και να είχα .
    Στα καλά καθούμενα , κανένα μηχανάκι δεν φεύγει ακόμα και σε βρεμένο...

  3. #213
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Eδώ να πω και εγώ πως σε συζητήσεις που είχα με τον Αστέρη , κατέληξα σε αυτό που λέει και έχω και εγώ παρόμοιες πιέσεις ( 29-32 ) .
    Στα καλά καθούμενα , κανένα μηχανάκι δεν φεύγει ακόμα και σε βρεμένο...
    Ορθά! Κατεβάζοντας τις πιέσεις σε 29-32 είδα φοβερή βελτίωση. Στο βρεγμένο σαφώς και αλλάζω mode αλλά εδώ μιλάμε σε γλίστρυμα απρόβλεπτο, με τα λιωμένα Sahara είμαι βέβαιος πως δεν θα είχα το παραμικρό γλίστρυμα και ίσως συνηθισμένος απο αυτά τα υπερεκτίμησα το K60. Μιλάμε για βρεγμένη ανηφόρα (κάποια κυρία έπλενε) με 3η χαλαρή και σταθερό γκάζι. Δεν το περίμενα - τρόμαξα και τώρα μπήκε το μικρόβιο του άγχους και σε κάθε στροφή κόβω. Θα μου περάσει...

  4. #214
    Άλλο βρεγμένος δρόμος ...Που πας πορεία μέσα στα νερά ...Και άλλο να πατήσεια απότομα νερά ενώ πας σε στεγνό .Πόσο μάλλον να είχε και τίποτα καθαριστικά μέσα .

    Με τα πιρέλια τα σκόρπιον σε άλλο μηχανάκι ...Δεν θα ξεχάσω σε μια στροφή που ενώ το οδόστρωμα ήταν στεγνό ...Έμπαινα σε βρεμένο (απάνω στη στροφή) και έχασα κάθε πρόσφυση .Ευτυχώς δεν έπεσα ,αλλά το πόδι μου που έβαλα κάτω πόναγε καμια βδομάδα.

  5. #215
    Νομίζω ότι το «καλό λάστιχο» είναι αρκετά υποκειμενικό.
    Για τον κάθε αναβατή (και την χρήση που κάνει στην μοτοσυκλέτα) ίσως ταιριάζει διαφορετικό λάστιχο..
    Έχοντας δοκιμάσει διάφορα λάστιχα (Sirac,Anakee,Tourance,Karoo,TKC80,Sahara) σε παρόμοιες περίπου μηχανές (ΧΤΖ750,Caponord,XTR660 , XTZ660) το λάστιχο που ΕΜΕΝΑ μου ταιριάζει καλυτέρα είναι το Sahara…
    Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω και τα καινούργια Karoo που έβαλε ο Dr.Big

  6. #216
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Σήμερα παραγγέλθηκαν τα Mitas E07. Σύντομα photos φορεμένα & κριτική μετά από κάποια χιλιόμετρα.

  7. #217
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Σήμερα παραγγέλθηκαν τα Mitas E07. Σύντομα photos φορεμένα & κριτική μετά από κάποια χιλιόμετρα.
    Μεγειές μεγειές λοιπόν !
    Join the club που ίδρυσες αλλά άργησες να γίνεις μέλος

    Φύγαμε...

  8. #218
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Σήμερα παραγγέλθηκαν τα Mitas E07. Σύντομα photos φορεμένα & κριτική μετά από κάποια χιλιόμετρα.
    MikeG, απο που κ ποσο?
    Αντε καλολασπωτα.......
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  9. #219
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από crfouras Προβολή μηνύματος
    MikeG, απο που κ ποσο?
    Αντε καλολασπωτα.......
    Θεσσαλονίκη, 130 euros

    panelast

  10. #220
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    πάντως εμένα η πρόσφατη αλλαγή με τα scorpion με πόνεσε πολυ

    260



    πριν 3 χρόνια είχα βάλει με 190

  11. #221
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Θεσσαλονίκη, 130 euros

    panelast
    Για πες λίγο ρε Μικέ....για τα Ε07 ...??

    Τι ημερομηνία έχουν ?

    Τα προτιμάς π.χ. από τα Anakee λόγω καλύτερης τιμής ή για κάποιο άλλο λόγο ......?

    Μερσί



    Υ.Γ. Να υποθέσω ότι 130Ε είναι μπρος -πίσω εεε???
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  12. #222
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anty12 Προβολή μηνύματος
    Για πες λίγο ρε Μικέ....για τα Ε07 ...??

    Τι ημερομηνία έχουν ?

    Τα προτιμάς π.χ. από τα Anakee λόγω καλύτερης τιμής ή για κάποιο άλλο λόγο ......?

    Μερσί



    Υ.Γ. Να υποθέσω ότι 130Ε είναι μπρος -πίσω εεε???

    130 euros μπρος πίσω. 90/90-21 & 150/70-17

    Τα λάστιχα είναι στο δρόμο να έρθουν Κρήτη, αλλά είναι φετινά & για την ακρίβεια Νοέμβρης (2012) από ότι μου είπε ο πωλητής. Δεν τα έχω φορέσει ακόμα στο μηχανάκι, είναι η πρώτη φορά που τα βάζω. Τα Anakee τα έχω ξεγράψει εδώ και καιρό, για τα 3 δε το συζητώ καθόλου εννοείτε μιας και είναι 100% άσφαλτος και εκεί προτιμώ Continental ContiRoadAttack.

    Έψαξα αρκετά για τα Mitas, μίλησα αρκετά με τον CEO τους στο κομμάτι των ελαστικών μηχανής, απευθείας με Γερμανία (ανταλλάξαμε καμιά 10αρια mail, έμενε Ελλάδα κάποιο καιρό), τα φοράει ήδη ο φίλος foogr01 και είναι ευχαριστημένος.

    Μπορείτε να διαβάσετε εδώ : http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=706242 & εδώ : http://www.advrider.com/forums/showt...ht=mitas+800gs

  13. #223
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Τα λαστιχάκια τα παρήγγειλα πριν τα Χριστούγεννα και τα φόρεσα στο μηχανάκι την προτελευταία βδομάδα του Γενάρη. Το μηχανάκι μου τώρα (G 650 GS (μονοκύλινδρο BMW, δηλ. το παλαιό F 650 GS)) δεν ξέρω αν το λέτε βαρύ on-off.... anyway...

    Το "προξενιό" το έκανε ο Mike καθότι εγώ κοίταζα πιο "κλασικά". Προερχόμενος από Bridgestone Trail Wing, τα επονομαζόμενα και DEATH Wing, το σίγουρο ήταν ότι ό,τι και να έβαζα θα μου φαινόταν καλύτερο Κοίταζα λοιπόν Anakee 2, Tourance Exp, Scorpion Trail με επικρατέστερα τα τελευταία, λόγω reviews και περίπου ένα κοσάρικο πιο φτηνά. Αυτά όμως μόνο για δρόμο, κι επειδή με το Mike προσανατολιζόμαστε και για χώμα, ζαχάρωνα τα TKC 80. Βέβαια κι αυτά πιο ακριβά σε σχέση με τα Mitas και με το μειονέκτημα ότι "τρώγονται" πολύ γρήγορα. Οπότε θα μου έβγαινε ο κούκος αηδόνι και... πάμε γι' άλλα. Ποια ; χμμμμμμ Heidenau K60 Scout (για πίσω και το απλό Κ60 για μπροστά αφού το Scout δεν έβγαινε για τον μπροστινό τροχό μου). Εκεί λοιπόν που ήμουν έτοιμος να τα παραγγείλω έρχεται ο Mike με την τσέχικη πρόταση (από πίσω βέβαια βρίσκοναι και πάλι Γερμανοί (Continental)). Πιο φτηνά, με προφίλ να μοιάζει στο Sahara (αυτό που ήθελα εξ' αρχής αλλά δεν έβγαινε για τις διαστάσεις μου, οπότε ήταν σα να μην υπήρχε )

    Παρήγγειλα και ήρθανε σε 10 μέρες ακριβώς (από Μότο Ένδυση γιατί αυτός που ανέφερε ο Mike θα καθυστερούσε μήνες και δεν με έπαιρνε), 140 ευρώπουλα. Καλή τιμή νομίζω. Άλλα 15 χρειάστηκα για το πέρασμα (πήγα τους τροχούς), οπότε με 155 ήμουν κομπλέ (σε σχέση με κάτι 240άρια, 200άρια που άκουγα για τα παραπάνω).

    Στο δια ταύτα τώρα μετά από 1800 Km περίπου. Εν αρχή τα φοβόμουν είναι η αλήθεια. Δεν ήξερα τι πήρα, αν και οι κριτικές ήταν και είναι καλές έως πολύ καλές. Αλλά αν δεν τα δοκιμάσει κανείς και μόνος του, δύσκολα τα εμπιστεύεται... Αμέσως αμέσως κατάλαβα ότι η κορώνα είναι πιο αργή. Πολύ πιο αργή από τα, βέβαια, πιο street oriented Death Wings. Η πληροφόρηση όμως είναι πολύ καλή και ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα !!! Στο στεγνό δεν είχα κανένα μα κανένα θέμα. Άψογα ! Στο βρεγμένο πήγαινα και πάω πάντα διαφορετικά, πιο προσεκτικά και σιγά. Με την οδήγησή μου λοιπόν και πάλι δεν συνάντησα κανένα θέμα, αλλά, το τονίζω, δεν τα πίεσα όπως στο στεγνό. Η μόνη περίπτωση που μου γλυστρίσανε λίγο ήταν όταν έριξε όλο το χώμα που κουβάλησε ο νοτιάς και τότε ένιωσα για 1η φορά να γλυστράνε. Στο φρενάρισμα δεν έχω κανένα παράπονο, ίσα ίσα μου εμπνέουν περισσότερη εμπιστοσύνη από τα παλαιά (είπαμε... death wings) και το μόνο που με χάλασε είναι στα εσάκια στο βουνό ότι κλίνει πιο αργά από τη μια κατεύθυνση στην άλλη.
    Δεν είμαι κανένας ειδικός, αλλά τη μηχανή τη χρησιμοποιώ κάθε μέρα, λιάσει, βρέξει, χιονίσει κλπ. και όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη σύμφωνα με τον τρόπο που οδηγάω εγώ. Κινούμαι επί το πλείστον σε επαρχιακό βουνίσιο δρόμο (ο Θεός να τον κάμει ) και μέσα στην πόλη. Μέχρι τώρα έχω περάσει, εκτός από άσφαλτο , και από πέτρες-χαλίκια-κλπ. για αρκετά χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα. Για χώμα δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα άποψη αλλά οσονούπω αναμένεται μεγάλο τεστ

    Να αναφέρω επίσης ότι είχα καλή επικοινωνία με τους Τσέχους για τις πιέσεις που συνιστούν αυτοί, καθώς επίσης και για ένα θέμα ανάκλησης του μπροστινού, που τελικά δεν το προχώρησα, αφού αφορούσε την tubeless τοποθέτησή του ενώ εγώ τα έχω βάλει με σαμπρέλες, κατόπιν διαβεβαίωσης των ειδικών τους και αφού βέβαια μου προτείνανε να το αλλάξω αν θέλω κυρίως για ψυχολογικούς λόγους.

    Εν κατακλείδι πιστεύω ότι τα λεφτά τους τα άξιζαν και μάλλιστα είναι πολύ καλά (και τα λεφτά και τα λάστιχα ) για όσα προσφέρουν. Το γράφω αυτό με την ελπίδα ότι δε θα με απογοητεύσουν στο χώμα, καθότι είχα σκοπό να γράψω και αφού τα είχα δοκιμάσει και σε κανα δυο χωμάτινες διαδρομές.

    Hope this was helpful
    Φύγαμε...

  14. #224
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Λοιπόν....

    Πάρελαβα το πρωί & αμέσως σα μικρό παιδί ξεκίνησα να βγάλω τους τροχούς. Ευχαριστώ πολύ το foogr01 που μου δάνεισε το stand του για τη πίσω ρόδα, μιας και άφησα τη μηχανή χωρίς τροχούς για να πάω να γίνει η αλλαγή στα λάστιχα.

    2 ωρίτσες, χαλαρά είχε γίνει η δουλειά. Κόστος περαστικών 15 euros. Σύνολο δηλαδή τα λάστιχα κόστισαν 145 euros. Ακολουθούν photos. Εντυπώσεις μετά από κάμποσα χιλιόμετρα, πάντως φαίνονται αρκετά μαλακά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	287343



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	103,0 KB 
ID:	287344


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	287345

  15. #225
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ready !



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	287346

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF