Σελίδα 16 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 284

Θέμα: Suzuki DRz 400

  1. #226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thimiosbar Προβολή μηνύματος
    Παιδια καλησπερα ψαχνω για ενα αξιοπιστο super motard?? Εχω καιρο που γλυκοκοιταω τα drz αλλ μ λενε οτι γενικα δεν ειναι αξιοπιστα και να παρω honda fmx αλλα δε μ αρεσει ... τι να κανω?????

    να παρεις drz..μια χαρα αξιοπιστα ειναι...

  2. #227
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    881
    Drz 400 S του 2000 φοράει fcr ή μπα;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  3. #228
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Τα Ε μόνο.
    Life begins at 45°.

  4. #229
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    881
    Μιας και ψάχνομαι για jet kit για το 3x3 θα ήθελα μια βοήθεια.

    Στο ebay που κοιτούσα άλλα λένε stage 1 και άλλα stage 1-3 και τέτοια. Το 1 είναι με κλειστό φιλτροκούτι, το 2 με ανοιχτό και το 3 με fcr;
    Άρα εγώ με εξάτμιση, φίλτρο και ανοιχτό φιλτροκούτι είμαι στο 2 ε;

    Αγοράζοντας πχ αυτό τι περιθώριο έχω για να παίξω με τις ρυθμίσεις μέχρι να βρω το ιδανικό;
    Τα έχει όλα μέσα ή υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ κάτι άλλο;
    Επίσης, στην επικεφαλίδα λέει stage 1 αλλά στην περιγραφή 1 και 2. Μήπως είναι το ίδιο και τσάμπα ψάχνω;
    Και κάτι τελευταίο, όλα αυτά τα ορειχάλκινα είναι fuel screw; Έρχονται πολλά ή ένα;


    Αν υπάρχουν κάπου στην Ελλάδα όλα αυτά θα ήθελα πληροφορίες με πμ.

    Στωωωω
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  5. #230
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Μιας και ψάχνομαι για jet kit για το 3x3 θα ήθελα μια βοήθεια.

    Στο ebay που κοιτούσα άλλα λένε stage 1 και άλλα stage 1-3 και τέτοια. Το 1 είναι με κλειστό φιλτροκούτι, το 2 με ανοιχτό και το 3 με fcr;
    Άρα εγώ με εξάτμιση, φίλτρο και ανοιχτό φιλτροκούτι είμαι στο 2 ε;

    Αγοράζοντας πχ αυτό τι περιθώριο έχω για να παίξω με τις ρυθμίσεις μέχρι να βρω το ιδανικό;
    Τα έχει όλα μέσα ή υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ κάτι άλλο;
    Επίσης, στην επικεφαλίδα λέει stage 1 αλλά στην περιγραφή 1 και 2. Μήπως είναι το ίδιο και τσάμπα ψάχνω;
    Και κάτι τελευταίο, όλα αυτά τα ορειχάλκινα είναι fuel screw; Έρχονται πολλά ή ένα;


    Αν υπάρχουν κάπου στην Ελλάδα όλα αυτά θα ήθελα πληροφορίες με πμ.

    Στωωωω
    Οταν ειχα το 400S εκανα το 3χ3 με κιτ stage 2 της dynojet, στο κουτι γραφει για 400SM.
    Δουλευε καλα, δεν ειχα καποιο παραπονο, εκτος του οτι ηταν ευαισθητο στο υψομετρο.
    Αν ξαναγυρνουσα πισω θα ανοιγα το φιλτροκουτι λιγοτερο απο 3χ3, πχ 2χ2, και απλα θα επαιζα με κυριως ζιγκλερ, φλοτερ και βιδες καυσιμου.
    Αυτο που προσπαθω να πω, ειναι πως το κιτ με αλλη βελονα ελατηριο κλπ ειναι τσαμπα λεφτα. Το μονο που χρειαζεσαι εξτρα ανοιγοντας ενα φιλτροκουτι ειναι μερικα νουμερα απο ζιγκλερακια.

  6. #231
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    881
    Μήπως, επειδή δεν ξέρω από που να πάρω τι, η ιδέα του κιτ να είναι καλύτερη;
    Δηλαδή τη βίδα άντε πες τη βρήκα, τα υπόλοιπα που να τα βρω που δεν ξέρω την τύφλα μου!
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  7. #232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Μιας και ψάχνομαι για jet kit για το 3x3 θα ήθελα μια βοήθεια.

    Στο ebay που κοιτούσα άλλα λένε stage 1 και άλλα stage 1-3 και τέτοια. Το 1 είναι με κλειστό φιλτροκούτι, το 2 με ανοιχτό και το 3 με fcr;
    Άρα εγώ με εξάτμιση, φίλτρο και ανοιχτό φιλτροκούτι είμαι στο 2 ε;

    Αγοράζοντας πχ αυτό τι περιθώριο έχω για να παίξω με τις ρυθμίσεις μέχρι να βρω το ιδανικό;
    Τα έχει όλα μέσα ή υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ κάτι άλλο;
    Επίσης, στην επικεφαλίδα λέει stage 1 αλλά στην περιγραφή 1 και 2. Μήπως είναι το ίδιο και τσάμπα ψάχνω;
    Και κάτι τελευταίο, όλα αυτά τα ορειχάλκινα είναι fuel screw; Έρχονται πολλά ή ένα;


    Αν υπάρχουν κάπου στην Ελλάδα όλα αυτά θα ήθελα πληροφορίες με πμ.

    Στωωωω
    Τα κιτ της Moose ειναι Dynojet με αλλο κουτι.
    Δεν πολυαξιζει οπως πολυ σωστα ειπε και ο πρωην DRZάς..!
    Οσο για τη βιδα δε πολυχρειαζεται, το ρελαντι μια φορα το ρυθμιζεις και τερμα, εκτος αν σκαλιζεις ολη την ωρα το μηχανακι.
    Με μερικα ζιγκλερ παντως κανεις δουλεια σου πιο φθηνα, απλα ψαξε λιγο στο TT γιατι τα drz400S/SM της Ε.Ε που εχουν και το PAIR valve, κατι το οποιο ξηλωνεις αν θελεις να βαλεις χερι στο καρμπ. σου, εχουν και αλλο νουμερο στο ζιγκλερ του ρελαντι, κατι το οποιο ΔΕΝ υπαρχει σε κανενα τετοιο κιτ γιατι φυσικα ειναι με βαση τα μοντελα των ΗΠΑ.

    "Κλεψε" ρυθμισεις ψαχνοντας στο ΤΤ απο καποιον που να εχει βαλει κιτ απο JD jetting, αυτος χρησιμοποιει ζιγκλερ της οποιας εταιριας ειναι το καρμπ. στο λεω αυτο γιατι τα νουμερα των ζιγκλερ της Dynojet ειναι διαφορετικης αριθμισης απο τα Mikuni & Keihin.
    Δες και εδω https://drz400uk.org/index.php
    εχει κι εκει καλες πληροφοριες και ειναι απο χωρα της ΕΕ(ακομα..) οποτε εχουμε ιδια μηχανακια.


    Ειχα βαλει κι εγω τετοιο κιτ οταν το πρωτοαγορασα το drz, δυστυχως τοτε δεν ηξερα αυτη τη λεπτομερια οσον αφορα το ζιγκλερ του ρελαντι(pilot jet) για τα δικα μας οποτε απο την αρχη ηταν λαθος το μηχανακι, δεν ασχοληθηκα πολυ ομως γιατι πηγαινα καρφωτος για Fcr.
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  8. #233
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Μήπως, επειδή δεν ξέρω από που να πάρω τι, η ιδέα του κιτ να είναι καλύτερη;
    Δηλαδή τη βίδα άντε πες τη βρήκα, τα υπόλοιπα που να τα βρω που δεν ξέρω την τύφλα μου!
    Το ερωτημα ειναι αν θες να μαθεις....με λιγη ταλαιπωρια βεβαια. Αν θες μια ετοιμη λυση, χτυπα το dynojet stage2 για sm και ενα φιλτρο dna, η ενα fcr...

  9. #234
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    881
    Vidas Κάπου είχα βρει ένα θέμα με φωτογραφίες για το pair valve. Θα το ξαναψάξω.

    Dr εγώ θέλω να μάθω και η ταλαιπωρία σε τέτοιο εγχείρημα με τις ελάχιστες γνώσεις μου είναι δεδομένη.
    Για να σου δώσω να καταλάβεις, επειδή θέλω να πετύχει, η δουλειά θα γίνει σε σπίτι φίλου με τις κατάλληλες μηχανολογικές γνώσεις αλλά μου είπε φέρ' τα να τα βάλουμε.

    Δηλαδή (για να δω αν κατάλαβα) με ένα main jet και ένα fuel screw γίνεται η δουλειά;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  10. #235
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή (για να δω αν κατάλαβα) με ένα main jet και ένα fuel screw γίνεται η δουλειά;
    Για να καταλάβεις με φίλτρο και τρύπες στα φιλτροκούτια βοηθάμε τον κινητήρα να αναπνεύσει ψηλά.
    Στις χαμηλές στροφές δεν υπάρχει κανένα θέμα ούτε με το φίλτρο της μαμάς ούτε με το φιλτροκούτι της μαμάς.

    (αν και πιστεύω ότι στα χωμάτινα έχουν προβλέψει από το εργοστάσιο επαρκές φίλτρο για να ανταποκρίνεται στο μπούκωμα από τα χώματα και τις σκόνες).
    Ουσιαστικά λοιπόν αν μπορείς να βελτιώσεις κάτι είναι μόνο ψηλά.
    Και ψηλά το μόνο που δουλεύει στο καρμπιρατέρ είναι το main jet.
    To πιθανότερο είναι να καλυφτείς με το αμέσως επόμενο νούμερο της μαμάς.
    Αν προκύψουν προβλήματα από την επέμβαση σου χαμηλά και μεσαία τότε την ψάχνεις με βελόνες ελατήρια pilot αντλίες ζιγκλέρ αέρα φλογέρες και ότι άλλο.

    Πάντως σημαντικότατο είναι πριν από τέτοιου είδους ψαξίματα να έχουμε εξασφαλίσει ότι το μοτέρ είναι όπως πρέπει από βαλβίδες μπουζί και φυσικά το καρμπιρατέρ ολοκάθαρο.

  11. #236
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Vidas Κάπου είχα βρει ένα θέμα με φωτογραφίες για το pair valve. Θα το ξαναψάξω.

    Dr εγώ θέλω να μάθω και η ταλαιπωρία σε τέτοιο εγχείρημα με τις ελάχιστες γνώσεις μου είναι δεδομένη.
    Για να σου δώσω να καταλάβεις, επειδή θέλω να πετύχει, η δουλειά θα γίνει σε σπίτι φίλου με τις κατάλληλες μηχανολογικές γνώσεις αλλά μου είπε φέρ' τα να τα βάλουμε.

    Δηλαδή (για να δω αν κατάλαβα) με ένα main jet και ένα fuel screw γίνεται η δουλειά;
    Οπως ειπε κι ο vidas, fuel screw εχεις, δε χρειαζεσαι. Απλα πρεπει να βρεις το καταλληλο main για το ανοιγμα στο φιλτροκουτι που θα δημιουργησεις. Απλα δε ξερεις πιο ειναι αυτο. Χωρις wideband να σου δειχνει την καυση θα χρειαστουν πολλα βαλε βγαλε και ρυθμισεις....

    Τωρα που το σκεφτομαι ξανα...παρε το κιτ!

  12. #237
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    881
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τωρα που το σκεφτομαι ξανα...παρε το κιτ!


    Και επιστρέφουμε στην πρώτη ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να μη μου κάνει κάτι από το κιτ και να πρέπει να το πάρω έξτρα;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  13. #238
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    881
    Δηλαδή θα χρειαστώ 1-2 νούμερα μεγαλύτερο από αυτό και να κάνω την τρύπα για να ξεβιδώσω το fuel screw.
    Αυτό που φοράει τώρα είναι 142,5 σύμφωνα με την περιγραφή και εγώ πρέπει να ψάξω για 145-160 περίπου;
    Καλά μέχρι εδώ;

    Vidas για την αφαίρεση του piar valve στην ουσία το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα λαμάκι να ταπώσεις αυτό που βγάζεις ε;

    Και μια απορία, το 142,5 είναι σε μm και είναι η διατομή της τρύπας του main jet;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  14. #239
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος


    Και επιστρέφουμε στην πρώτη ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να μη μου κάνει κάτι από το κιτ και να πρέπει να το πάρω έξτρα;
    Οχι. Αν θυμαμαι καλα για στοκ εξατμιση ειχα βαλει 155 η 160 ζιγκλερ, υπαρχουν μεσα στο κιτ.
    Το αν τα νουμερα εχουν να κανουν με διαμετρο η διατομη δεν ξερω.

  15. #240
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    881
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οχι. Αν θυμαμαι καλα για στοκ εξατμιση ειχα βαλει 155 η 160 ζιγκλερ, υπαρχουν μεσα στο κιτ.
    Το αν τα νουμερα εχουν να κανουν με διαμετρο η διατομη δεν ξερω.
    Βουρ για κιτ λοιπόν.

    Με αυτή την αγγελία γιατί κάτι δε μου πάει καλά; Τόσο φθηνά και «καινούριο»;;;
    Παίζει μαϊμουδισιόν;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF