Σελίδα 18 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 8131415161718192021222328 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 434

Θέμα: Εσπρέσο και συμπάθεια...

  1. #256
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.437
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οποτε πας σαν κυριος στον Διατροφολόγο σου και του λες: Για πρωί..?? Ενα καφεδακι ήπια..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Obelix.jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	445343

  2. #257
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    304
    Άντε και τον έφτιαξες το φραπέ με το Bailey's...στη δουλειά θα φτάσεις?

  3. #258
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Άντε και τον έφτιαξες το φραπέ με το Bailey's...στη δουλειά θα φτάσεις?
    Με σωστή οργάνωση όλα γίνονται

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HessMobile.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	445345

  4. #259
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    304
    Χαχαχα
    Και φοράει και σωστό εξοπλισμό
    Σωστός

  5. #260
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.437
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Με σωστή οργάνωση όλα γίνονται
    Αν κρίνω από την ξύστρα του πάντως, αυτός για πρωινό θα συνεχίσει μάλλον τις μπύρες από χθες το βράδυ για να μη τα μπερδεύει

  6. #261
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.437
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα

    Μετά από πολλά χρόνια χρήσης και πολλές αναβολές αποφάσισα να πάω την Gaggia Evoluition μου για έλεγχο και γενικό σέρβις σε ειδικό που ασχολείται αποκλειστικά με καφετιέρες. Επίσης αγόρασα και κάποια γκάτζετ για την προετοιμασία του καφέ, τα οποία θα αξιολογηθούν μόλις τα παραλάβω.

    Στη μηχανή αλλάχθηκαν όλα τα τσιμουχοειδή, που με τον καιρό είχαν γίνει σκληρά σαν πέτρα, και λύθηκε, δοκιμάστηκε και καθαρίστηκε επισταμένως ό,τι χρειαζόταν στο εσωτερικό της.

    Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό καθώς πλέον δεν στάζει καθόλου παρά την έλλειψη βαλβίδας επιστροφής σε σχέση με τα πιο ακριβά μοντέλα, οι όποιες μικροδιαρροές εξαφανίστηκαν και η άνιση ροή που είχα σε κάποιες περιπτώσεις διορθώθηκε. Επίσης έχω καλύτερη πίεση ατμού, το κλείστρο εφαρμόζει και σφραγίζει τέλεια στην κεφαλή και γενικά η μηχανή λειτουργεί πιο άνετα και αποτελεσματικά σε βαθμό που πρέπει να κάνω κι εγώ recalibration στις συνήθειές μου.

    Για άμεσο τεστάρισμα δοκίμασα αυτόν τον καφέ από το Coffee Island:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fqAt8DL - Imgur.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	446846

    Δεν είχε ημερομηνία ψησίματος αλλά λήξης σε έναν χρόνο, οπότε το ρίσκαρα, αλλά τελικά αποδείχθηκε φρεσκότατος και όλο ζωντάνια χάρη και στη σωστή συσκευασία με βαλβίδα μονής κατεύθυνσης.

    Τα αρνητικά είναι το medium ψήσιμό του, που στην Ελλάδα δυστυχώς σημαίνει πάντα dark, η τιμή που μόνο αν ήταν για 250γρ θα ήταν καλή και αυτό το «κέδρος» στο προφίλ του καφέ που νομίζεις ότι αγοράζεις after shave

    Τι κρίμα να έχεις έναν υπέροχο single estate καφέ και να τον κάνεις κάρβουνο στο ψήσιμο χωρίς κανέναν απολύτως λόγο!

    Κατά τ’ άλλα είναι εύκολος στην εξαγωγή και ρυθμίσιμος, έδωσε άμεσα υπέροχο καϊμάκι και ωραίο tiger striping και βγάζει με ωραίες εντάσεις – spikes τα χαρακτηριστικά του, αφήνοντας ευχάριστη επίγευση διαρκείας όταν με σωστή εξαγωγή εξαφανιστεί η καρβουνίλα του κακού ψησίματος:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mJ5404J - Imgur.jpg 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	446847

    Για αυτό τον λόγο τον συνιστώ για λάτε και διπλό καπουτσίνο καθώς «ακούγεται» έντονα ακόμα και με πολύ γάλα και είναι ιδανικός σαν πρωινός καφές!

  7. #262
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.437
    Ήρθαν λοιπόν και τα καινούργια μαραφέτια

    Μαγνητικό χωνί για την άλεση, αξίζει 100% γιατί μειώνει τον σκορπισμένο καφέ κατά 90% και είναι πολύ πρακτικό και για το ανακάτεμα του καφέ στο καλαθάκι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231016_120033.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	109,1 KB 
ID:	446993

    Ισοκατανεμητής για ομοιόμορφο tamping, μασίφ μέταλλο και πολύ βαρύ όπως πρέπει για να κάνει σωστή δουλειά με ένα γύρισμα. Ποιοτικό και γλιτώνει χρόνο. Ρυθμιζόμενο ανάλογα με τη δόση, αίζει αλλά μη δώσετε πάνω από 20 ευρώ και κάτι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231016_120202.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	107,9 KB 
ID:	446994

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231016_120324.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	446995

    Ζυγαριά ακριβείας με ενσωματωμένο χρονόμετρο! Ό, τι πιο πρακτικό, λεπτή για να μπαίνει κάτω από τα ακροφύσια κατά την εκχύλιση για εύκολο υπολογισμό γραμμαρίων ανά δευτερόλεπτο. Έχει μέχρι και αδιάβροχο προστατευτικό κάλυμμα που κουμπώνει για μεγαλύτερη ασφάλεια:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231016_120450.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	446996

    Συνολικά πολύ ευχαριστημένος από όλα, περιμένω και νέους καφέδες μέσα στην εβδομάδα για εξάσκηση

  8. #263
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    527
    Καλορίζικα Παντελή μήπως στην επόμενη συνάντηση να έρθουμε σε σένα για σεμινάρια καφέ εσύ θα φτιάχνεις και μεις θα πίνουμε
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  9. #264
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ήρθαν λοιπόν και τα καινούργια μαραφέτια

    Μαγνητικό χωνί για την άλεση, αξίζει 100% γιατί μειώνει τον σκορπισμένο καφέ κατά 90% και είναι πολύ πρακτικό και για το ανακάτεμα του καφέ στο καλαθάκι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231016_120033.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	109,1 KB 
ID:	446993

    Ισοκατανεμητής για ομοιόμορφο tamping, μασίφ μέταλλο και πολύ βαρύ όπως πρέπει για να κάνει σωστή δουλειά με ένα γύρισμα. Ποιοτικό και γλιτώνει χρόνο. Ρυθμιζόμενο ανάλογα με τη δόση, αίζει αλλά μη δώσετε πάνω από 20 ευρώ και κάτι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231016_120202.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	107,9 KB 
ID:	446994

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231016_120324.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	446995

    Ζυγαριά ακριβείας με ενσωματωμένο χρονόμετρο! Ό, τι πιο πρακτικό, λεπτή για να μπαίνει κάτω από τα ακροφύσια κατά την εκχύλιση για εύκολο υπολογισμό γραμμαρίων ανά δευτερόλεπτο. Έχει μέχρι και αδιάβροχο προστατευτικό κάλυμμα που κουμπώνει για μεγαλύτερη ασφάλεια:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231016_120450.jpg 
Προβολές:	138 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	446996

    Συνολικά πολύ ευχαριστημένος από όλα, περιμένω και νέους καφέδες μέσα στην εβδομάδα για εξάσκηση
    Εσύ αγόρι μου είσαι άρρωστος λέμε

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #265
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ζυγαριά ακριβείας με ενσωματωμένο χρονόμετρο! Ό, τι πιο πρακτικό, λεπτή για να μπαίνει κάτω από τα ακροφύσια κατά την εκχύλιση για εύκολο υπολογισμό γραμμαρίων ανά δευτερόλεπτο.
    Για τι ακριβώς χρειάζεται να ξέρεις την παροχή μαζας..??
    (εκτός απο αν χρειάζεται καθαρισμα - σοβαρα ρωτάω..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #266
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.437
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά

    Φίλε Oldman, ο συγκεκριμένος τρόπος μέτρησης είναι σχετικά καινό δαιμόνιο, παλαιότερα χρησιμοποιούσαν ml αλλά πλέον υπάρχουν και έτοιμες μετρήσεις από τους προμηθευτές καφέ, πχ 19γρ στο καλαθάκι για 35γρ καφέ σε 24 δευτερόλεπτα:

    https://cafetaf.gr/shop/coffee/singl...ibu-Kenya.html

    Απλώς λάβε υπόψη τα παραπάνω σαν ρυθμίσιμες μεταβλητές.

    Εγώ πάντως είμαι αρκετά έμπειρος ώστε να πηγαίνω με τη γεύση και να έχω τις στάνταρ ρυθμίσεις του προμηθευτή σαν μπούσουλα για να μην ξοδεύω πολύ καφέ ψάχνοντας την τέλεια ρύθμιση

  12. #267
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    959
    Παντελή έχεις ξεφύγει,το 'εχεις πάει σε άλλο επίπεδο, εραστής της τέχνης του καφέ!

  13. #268
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    304
    @Tsber
    Δεν σε ξέρω (ας μου επιτραπεί το ρε φίλε), αλλά ότι έχω διαβάσει από εσένα, μου αφήνει ένα γλυκό χαμόγελο και την αίσθηση ότι είσαι ένα τύπος που με ότι καταπιάνεται, το ψάχνει, το εξελίσσει, αλλά κυρίως το απολαμβάνει στο έπακρο (ταξίδια, φωτογραφία, καφές κλπ)
    Για αυτό το τελευταίο (την απόλαυση) σε ζηλεύω αφάνταστα (με την καλή έννοια)
    Να σαι πάντα καλά.

  14. #269
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.437
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    @Tsber
    Δεν σε ξέρω (ας μου επιτραπεί το ρε φίλε), αλλά ότι έχω διαβάσει από εσένα, μου αφήνει ένα γλυκό χαμόγελο και την αίσθηση ότι είσαι ένα τύπος που με ότι καταπιάνεται, το ψάχνει, το εξελίσσει, αλλά κυρίως το απολαμβάνει στο έπακρο (ταξίδια, φωτογραφία, καφές κλπ)
    Για αυτό το τελευταίο (την απόλαυση) σε ζηλεύω αφάνταστα (με την καλή έννοια)
    Να σαι πάντα καλά.
    Φυσικά και επιτρέπεται

    Από τότε που με καλοδέχτηκαν στο moto.gr έχω μόνο όμορφες εντυπώσεις και ακόμα ομορφότερα σχόλια σαν το δικό σου και ίσως για αυτό ό,τι γράφω μου βγαίνει φυσικά και σαν να απευθύνομαι σε φίλους παλιούς!

    Ίσως κάποια πράγματα που αγαπώ να φαίνονται περιττά πολύπλοκα τη σήμερον ημέρα, αλλά αυτή η πρόκληση κάνει ένα καλό αποτέλεσμα πολύ πιο ικανοποιητικό ακόμα και αν απέχει πολύ από την τελειότητα.

    Σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια, τα εκτιμώ αφάνταστα και χαίρομαι που μοιράζομαι το μεράκι μου με ευχάριστο τρόπο με φίλους και συναδέλφους.

  15. #270
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.437
    Και επειδή είμαι ακόμη τσιγγούναρος, ιδού και το χειροποίητο χτενάκι για τους κόμπους

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5GNuCtp - Imgur.jpg 
Προβολές:	69 
Μέγεθος:	115,5 KB 
ID:	447008

    Θα προστεθούν επιπλέον βελονάκια κατά προτίμηση...

    Και αν μπερδευτήκατε με τα άπειρα τσιμπλικοκόνια, ένα βιντεάκι με τη σειρά χρήσης τους:

    https://www.youtube.com/shorts/oShyLSU94Gg

    Εγώ δεν χρησιμοποιώ μεταλλικά ή χάρτινα διαφράγματα (ακόμη )

    Να ξέρετε πάντως ότι όλα αυτά είναι για καλό και συντομεύουν μία διαδικασία που ούτως ή άλλως είναι μέρος της απόλαυσης!

Παρόμοια θέματα

  1. Τσάϊ και Συμπάθεια
    από Alchimistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2018, 23:01
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 09:05
  3. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF