Σελίδα 19 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 443

Θέμα: Adventure riding.

  1. #271
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Σε συνθηκες enduro δεν νομιζω να ειναι τοσο φειδωλο στην καταναλωση. Βεβαια εχει γκαζι και δεν χρειαζεται ζορισμα και αυτο ειναι ενα συν.
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε μας ενδιαφέρει μόνο αν πάνε μια χαρά στα 120 αλλά και για πόσο.
    Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο...?
    Να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι-άσχετοι...
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  3. #273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝIKOLTSOS Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο...?
    Να μαθαίνουμε και εμείς οι νέοι-άσχετοι...
    Εννοει την διαρκεια ζωης ,οχι μονο την αποδοση.
    Δηλαδη μπορει ενα ον-οφ λαστιχο να δουλευει καλα στα 120 χλμ την ωρα,αλλα αν σωθει στα 3000 χλμ ειναι προβλημα

  4. #274
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Εγω λεω μετα απο οοοοολα αυτα,να κανονισουμε μια χωματινη λασπωμενη με τα χρεπακια μας,να μαζεψουμε εμπειριες και αποψεις...
    Και να αποφανθουμε στο τελος τι εστι adventure riding..

    Να με το πείτε να έρθω με τα καλά μου λάστιχα.
    Sent from me using a computer.

  5. #275
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Σε συνθηκες enduro δεν νομιζω να ειναι τοσο φειδωλο στην καταναλωση. Βεβαια εχει γκαζι και δεν χρειαζεται ζορισμα και αυτο ειναι ενα συν.
    Σε μεικτές συνθήκες η κατανάλωσή του είναι εντυπωσιακή για την ιπποδύναμη του. Τόσο καλή που ορισμένες φορές ένα πιο αδύναμο 400αρι θα κάψει το ίδιο.
    Sent from me using a computer.

  6. #276
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σε μεικτές συνθήκες η κατανάλωσή του είναι εντυπωσιακή για την ιπποδύναμη του. Τόσο καλή που ορισμένες φορές ένα πιο αδύναμο 400αρι θα κάψει το ίδιο.
    Συμφωνώ! Η δική μου εμπειρία έδειξε 600+ χλμ μεικτών συνθηκών με 26 λίτρα (κακού) καυσίμου....

  7. #277
    Όμως ας μη γελιόμαστε....

    daz το δικό μου 690 ήταν περίπου όπως αυτό που έδειξες στη φώτο παραπάνω... Σε ένα ταξίδι που έκανα και προσομοιάζει αρκετά τον όρο adventure riding (για το οποίο έχω μιλήσει σε παλιότερα πόστ), ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 690 τα φτυσε η τρόμπα του συμπλέκτη (τυχαίο ίσως), η τρόμπα βενζίνης από κακή ποιότητα καυσίμου (βλέπεις το injection θέλει και μεγαλύτερες πιέσεις), έσπασε η βάση των μεταλλικών βαλιτσών (λόγω ανορθόδοξης στήριξης) και τελικά... κόπηκε στα δύο ολόκληρο το μηχανάκι στη μέση του πουθενα... Σε αντιδιαστολή, οι βλάβες του παλιότερου κατά 6 χρόνια ελλειπούς συντήρησης 640 του φίλου μου ήταν ένα σχισμένο σωληνάκι και μερικές χαμένες βίδες λόγω... κραδασμών! Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω την αξία και τις ικανότητες ενός (σωστά προετοιμασμένου) 690, για τα προτερήματά του άλλωστε έχω μιλήσει προηγουμένως. Όμως όσον αφορά το αντικείμενο του συγκεκριμένου νήματος, ΕΜΜΕΝΩ στην άποψη που ήδη σχημάτισα... Όσοι έχετε στην κατοχή σας ενα 640 ADV μην το πουλήσετε ΠΟΤΕ (ειδικά για ένα κομμάτι ψωμί που πιάνει σήμερα), τέτοιο μηχανάκι δεν πρόκειται να ξαναβγεί... πέρασε η εποχή του...

  8. #278
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Όμως ας μη γελιόμαστε....

    daz το δικό μου 690 ήταν περίπου όπως αυτό που έδειξες στη φώτο παραπάνω... Σε ένα ταξίδι που έκανα και προσομοιάζει αρκετά τον όρο adventure riding (για το οποίο έχω μιλήσει σε παλιότερα πόστ), ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 690 τα φτυσε η τρόμπα του συμπλέκτη (τυχαίο ίσως), η τρόμπα βενζίνης από κακή ποιότητα καυσίμου (βλέπεις το injection θέλει και μεγαλύτερες πιέσεις), έσπασε η βάση των μεταλλικών βαλιτσών (λόγω ανορθόδοξης στήριξης) και τελικά... κόπηκε στα δύο ολόκληρο το μηχανάκι στη μέση του πουθενα... Σε αντιδιαστολή, οι βλάβες του παλιότερου κατά 6 χρόνια ελλειπούς συντήρησης 640 του φίλου μου ήταν ένα σχισμένο σωληνάκι και μερικές χαμένες βίδες λόγω... κραδασμών! Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω την αξία και τις ικανότητες ενός (σωστά προετοιμασμένου) 690, για τα προτερήματά του άλλωστε έχω μιλήσει προηγουμένως. Όμως όσον αφορά το αντικείμενο του συγκεκριμένου νήματος, ΕΜΜΕΝΩ στην άποψη που ήδη σχημάτισα... Όσοι έχετε στην κατοχή σας ενα 640 ADV μην το πουλήσετε ΠΟΤΕ (ειδικά για ένα κομμάτι ψωμί που πιάνει σήμερα), τέτοιο μηχανάκι δεν πρόκειται να ξαναβγεί... πέρασε η εποχή του...
    Η τρόμπα συμπλέκτη και βενζίνης σε αυτά τα μηχανάκια είναι σαν τους ανορθωτές στα honda.
    Η βάση των μεταλλικών βαλιτσών αποτελεί "εχτρα" εξοπλισμό.
    Το ότι το μηχανάκι κόπηκε στη μέση οφείλεται σε αυτή τη βίδα του υποπλαισίου η οποία δεν είναι σχεδιασμένη για να αντέχει το βάρος του εξοπλισμού για ένα τέτοιο ταξίδι και υπάρχει ανταλλακτικό που λύνει αυτό το πρόβλημα.

    Αλλά με μεταλλικές βαλιτσες αυτό μπορεί να συνέβαινε ακόμα και με χαλύβδινο υποπλαίσιο κολλημένο στο πλαίσιο, γιατί μέσα στα άλλα μύρια αρνητικά που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες (πολλά απ' αυτά και από 'σένα) ένα ακόμα είναι το ότι σπάνε υποπλαίσια.
    Το υποπλαίσιο είναι σχεδιασμένο να αντέχει την καταπόνηση στον κάθετο άξονα και όχι στον οριζόντιο. Όταν σε μια πτώση το πρώτο που ακουμπάει κάτω είναι η μεταλλική βαλίτσα, αυτό είναι καταστροφικό για το υποπλαίσιο.

    Ακόμα και οι μη σωστά σεταρισμένες αναρτήσεις μπορούν να σπάσουν πλαίσια. (Και το μπροστινό του 690 σίγουρα δεν είναι κατάλληλα σεταρισμένο, για τέτοιο ταξίδι)

    Η σωστή προετοιμασία της μηχανής είναι εξίσου σημαντική με την επιλογή της κατάλληλης μηχανής.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/11/2014 στις 16:16.
    Sent from me using a computer.

  9. #279
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    To MT60 θα βγαλει μπολικα και ακομα περισσοτερα το ΜΤ90. Αμα τα χωσεις σε λασπη ομως θα την παθεις σαν το φιλο μας στο βιντεο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Όμως ας μη γελιόμαστε....

    daz το δικό μου 690 ήταν περίπου όπως αυτό που έδειξες στη φώτο παραπάνω... Σε ένα ταξίδι που έκανα και προσομοιάζει αρκετά τον όρο adventure riding (για το οποίο έχω μιλήσει σε παλιότερα πόστ), ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ 690 τα φτυσε η τρόμπα του συμπλέκτη (τυχαίο ίσως), η τρόμπα βενζίνης από κακή ποιότητα καυσίμου (βλέπεις το injection θέλει και μεγαλύτερες πιέσεις), έσπασε η βάση των μεταλλικών βαλιτσών (λόγω ανορθόδοξης στήριξης) και τελικά... κόπηκε στα δύο ολόκληρο το μηχανάκι στη μέση του πουθενα... Σε αντιδιαστολή, οι βλάβες του παλιότερου κατά 6 χρόνια ελλειπούς συντήρησης 640 του φίλου μου ήταν ένα σχισμένο σωληνάκι και μερικές χαμένες βίδες λόγω... κραδασμών! Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω την αξία και τις ικανότητες ενός (σωστά προετοιμασμένου) 690, για τα προτερήματά του άλλωστε έχω μιλήσει προηγουμένως. Όμως όσον αφορά το αντικείμενο του συγκεκριμένου νήματος, ΕΜΜΕΝΩ στην άποψη που ήδη σχημάτισα... Όσοι έχετε στην κατοχή σας ενα 640 ADV μην το πουλήσετε ΠΟΤΕ (ειδικά για ένα κομμάτι ψωμί που πιάνει σήμερα), τέτοιο μηχανάκι δεν πρόκειται να ξαναβγεί... πέρασε η εποχή του...
    Επειδή δεν έχω διαβάσει το ταξιδιωτικό σου στα τεύχη του μοτό , μήπως είναι ποσταρισμένο κάπου σε κάποιο φόρουμ για να διαβάσω ;;

    το λέω επειδή στήνεται ένα ταξίδι για του χρόνου για Αφρική (4 πελάτες και φίλοι μου όχι εγώ) και τα μηχανάκια πλέον βάσει της τσέπης - σωματότυπου- εμπειρίας του καθενός έχουν αποφασιστεί και ήδη (ψιλο)ετοιμάζονται
    θα με βοηθούσε πραγματικά να έχω όσο το δυνατόν πιο πλήρη εικόνα από τέτοια ταξίδια (όσον αφορά την προετοιμασία των μηχανών και ουχί του σχεδιαστικού κομματιού της διαδρομής)


  11. #281
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν έχω διαβάσει το ταξιδιωτικό σου στα τεύχη του μοτό , μήπως είναι ποσταρισμένο κάπου σε κάποιο φόρουμ για να διαβάσω ;;

    το λέω επειδή στήνεται ένα ταξίδι για του χρόνου για Αφρική (4 πελάτες και φίλοι μου όχι εγώ) και τα μηχανάκια πλέον βάσει της τσέπης - σωματότυπου- εμπειρίας του καθενός έχουν αποφασιστεί και ήδη (ψιλο)ετοιμάζονται
    θα με βοηθούσε πραγματικά να έχω όσο το δυνατόν πιο πλήρη εικόνα από τέτοια ταξίδια (όσον αφορά την προετοιμασία των μηχανών και ουχί του σχεδιαστικού κομματιού της διαδρομής)

    Αν μας πεις τι μηχανάκια είναι ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και εμείς με λινκ από προετοιμασία ανάλογων μηχανών προβλήματα και ατέλειες που αναφέρθηκαν κτλ. Αν και η βάση δεδομένων στο μυαλό μου περιέχει πολύ λίγα μηχανάκια ίσως πέσω πάνω σε κάτι που βοηθήσει.

    Μπράβο ρε που το ψάχνεις τόσο. Πολλές..

    Υγ. Κάποια τεύχη με ανάλογα ταξιδιωτικά τα έχω κρατήσει. Αυτό του Juohmaru το έχω διαβάσει σίγουρα αλλά δε θυμάμαι αν το έχω. Την επόμενη φορά που θα κατέβω πελ/σο θα ρίξω μια ματιά.
    Sent from me using a computer.

  12. #282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν μας πεις τι μηχανάκια είναι ίσως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και εμείς με λινκ από προετοιμασία ανάλογων μηχανών προβλήματα και ατέλειες που αναφέρθηκαν κτλ. Αν και η βάση δεδομένων στο μυαλό μου περιέχει πολύ λίγα μηχανάκια ίσως πέσω πάνω σε κάτι που βοηθήσει.

    Μπράβο ρε που το ψάχνεις τόσο. Πολλές..

    Υγ. Κάποια τεύχη με ανάλογα ταξιδιωτικά τα έχω κρατήσει. Αυτό του Juohmaru το έχω διαβάσει σίγουρα αλλά δε θυμάμαι αν το έχω. Την επόμενη φορά που θα κατέβω πελ/σο θα ρίξω μια ματιά.

    ευχαριστώ για την μπυρίτσα αλλά το μπράβο κολλάει σε αυτούς τους ημίτρελους (με την καλή έννοια) που θα κάνουν το ταξίδι

    εμένα απλά βαραίνει ενα τεράστιο μερίδιο ευθύνης να προετοιμάσω σωστά τα μηχανάκια με ενισχύσεις βελτιώσεις ώστε να τους πάνε και να τους φέρουν όσο το δυνατόν αξιόπιστα και με σωστή κατανομή βάρους μεταξύ τους (αυτό είναι και το αβαντάζ του να πάνε τεσσερις ... υπάρχει μηχανάκι που θα φορτωθεί λίγο περισσότερο , άλλο που θα έχει μεγαλύτερη αυτονομία ώστε να κλέψουν οι άλλοι βενζίνη , η μοιρασιά των ανταλλακτικών θα γίνει πιο εύκολα και ένα σωρό άλλοι παράγοντες )

  13. #283
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    εμένα απλά βαραίνει ενα τεράστιο μερίδιο ευθύνης να προετοιμάσω σωστά ....
    Εκεί πήγαινε η μπυρίτσα.
    Sent from me using a computer.

  14. #284
    Τα μηχανάκια είναι


    ενα Drz 400 ,ενα Nx 650 Dominator, ένα Ktm 640 Adv και το μηχανάκι που για την ώρα (αν δεν βρεθεί κάποιο Husqvarna TE610) είναι το πιο δύσκολο να γίνει .... 525 Exc

    το καθενα απο αυτα θα δεχτει μια σειρα αλλαγων από oversize kit (πχ drz) και βελτίωση αναρτήσεων (πχ drz και Dominator) , εξτρά ψυγεία λαδιού και ενισχύσεις σε υποπλαίσιο και διάφορα άλλα που ακόμα τα δουλεύουμε

  15. #285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η τρόμπα συμπλέκτη και βενζίνης σε αυτά τα μηχανάκια είναι σαν τους ανορθωτές στα honda.
    Η βάση των μεταλλικών βαλιτσών αποτελεί "εχτρα" εξοπλισμό.
    Το ότι το μηχανάκι κόπηκε στη μέση οφείλεται σε αυτή τη βίδα του υποπλαισίου η οποία δεν είναι σχεδιασμένη για να αντέχει το βάρος του εξοπλισμού για ένα τέτοιο ταξίδι και υπάρχει ανταλλακτικό που λύνει αυτό το πρόβλημα.

    Αλλά με μεταλλικές βαλιτσες αυτό μπορεί να συνέβαινε ακόμα και με χαλύβδινο υποπλαίσιο κολλημένο στο πλαίσιο, γιατί μέσα στα άλλα μύρια αρνητικά που έχουν αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες (πολλά απ' αυτά και από 'σένα) ένα ακόμα είναι το ότι σπάνε υποπλαίσια.
    Το υποπλαίσιο είναι σχεδιασμένο να αντέχει την καταπόνηση στον κάθετο άξονα και όχι στον οριζόντιο. Όταν σε μια πτώση το πρώτο που ακουμπάει κάτω είναι η μεταλλική βαλίτσα, αυτό είναι καταστροφικό για το υποπλαίσιο.

    Ακόμα και οι μη σωστά σεταρισμένες αναρτήσεις μπορούν να σπάσουν πλαίσια. (Και το μπροστινό του 690 σίγουρα δεν είναι κατάλληλα σεταρισμένο, για τέτοιο ταξίδι)

    Η σωστή προετοιμασία της μηχανής είναι εξίσου σημαντική με την επιλογή της κατάλληλης μηχανής.
    Θα συμφωνήσω. Ακριβώς επειδή ήξερα τα "αδύνατα" σημεία του 690, ήμουν προετοιμασμένος και είχα συγκεκριμένα ανταλλακτικά μαζί μου, και αυτός είναι ο λόγος που ότι συνέβη αντιμετωπίστηκε και το ταξίδι συνεχίστηκε.... Όμως αναφέρθηκα συγκριτικά... δεν μπορώ λοιπόν να μην σημειώσω την απουσία κάποιας σημαντικής βλάβης στο παλιότερο και σαφώς πιο ταλαιπωρημένο 640, που αντιμετώπισε τις ίδιες κακουχίες, τις ίδιες καταπονήσεις και με λίγο μεγαλύτερο φορτίο...

    Επίσης να θυμίσω ότι το 690 (θέλω να πιστεύω) ότι είχε προετοιμαστεί κατάλληλα με αρκετές αλλαγές προς την "αντβεντσουροποίησή" του, με μοναδική ίσως αμέλεια την μη τοποθέτηση εξαρχής των ενισχυμένων βιδών για το υποπλαίσιο, που όμως είχα ευτυχώς μαζί μου [τότε (2010) μόνο σε ένα RTW ταξίδι είχε παρουσιαστεί το φαινόμενο]. Όχι revalving στις αναρτήσεις δεν είχε γίνει, όμως με δοκιμές υπό πλήρες φορτίο σε διαφορετικά τεραίν εντός Ελλάδας, προσπάθησα να τις σετάρω όσο το δυνατόν καλύτερα για το δικό μου βάρος και τρόπο οδήγησης (η μεταφορά βάρους προς τα εμπρός με την τοποθέτηση του Safari Tank ήταν σαφώς ευεργετική στην λειτουργία του πιρουνιού του 690).

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2015, 02:44
  2. Adventure Riding tips
    από MikeG στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2013, 13:36
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2013, 23:35
  4. Adventure Riding.....Τότε και Τώρα....
    από SVX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2009, 13:34
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF