Σελίδα 19 από 33 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 492

Θέμα: ΜΕ ΕΙΔΑ Vol III

  1. #271
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Ε και; Που το λεει οτι ειδοποιουμε την ασφαλιστικη μονο οταν φταιμε;

    Σε καθε μας εμπλοκη σε τροχαιο αφου δουμε οτι ειμαστε καλα κανουμε δυο πραγματα. Τηλεφωνο στην ασφαλιστικη και φωτογραφιες των ζημιων, δικων μας και του αλλου, οπως και μια γενικη του σημειου που αυτο εγινε. Θα γινει κανονικα καταγραφη απο αυτην οπως και την ασφαλιστικη του αλλου.

    Ο συναδελφος σου πως θα αποζημιωνοταν για τις ζημιες στο αυτοκινητο του;

    Δεν είπα εγώ ότι καλούμε μόνο όταν ξέρουμε ότι είμαστε υπαίτιοι. Σε κάθε ατύχημα, ακόμα και με μικρές ζημιές, καλούμε την ασφαλιστική για να γίνει καταγραφή ακόμα και εάν δεν ασκήσουμε το δικαίωμα αποζημίωσης.

    Το περιστατικό που έμαθα από το συνάδελφο προέκυψε καθώς είχα εγώ πρόσφατα ένα ατύχημα όπου μια βιαστικούλα έπεσε πάνω μου, ευτυχώς είχα το αυτοκίνητο εκείνη τη μέρα καθώς είχα αναρρώσει από ίωση, ενώ περίμενα πρώτος στη σειρά για να βγω από ΣΤΟΠ. Η ζημιά ήταν πολύ μικρή, ίσα ίσα είχε δύο επιφανειακές γρατσουνιές στο πλαστικό που ήταν βαμμένο μαύρο που δεν φαινόντουσαν εύκολα. Επειδή δεν ήξερα αν εσωτερικά είχε σπάσει ο προφυλακτήρας, και επειδή το έπαιζε τρελίτσα ότι εγώ έφταιγα γιατί σταμάτησα απότομα (από πλήρη στάση πήγα να ξεκινήσω από το ΣΤΟΠ αλλά σταμάτησα γιατί ερχόταν όχημα που είχε προτεραιότητα, το αυτοκίνητο να έκανε max μισό μέτρο απόσταση), κάλεσα την ασφαλιστική μόνο και μόνο για να κάνω καταγραφή του ατυχήματος.

    Ο συνάδελφος μου δεν ήταν τόσο καχύποπτος οπότε δεν έδωσε βάση να καλέσει την ασφαλιστική, αλλά έδωσε προτεραιότητα στον άλλον που έπεσε πάνω του και προθυμοποιήθηκε να τον βοηθήσει να μεταφέρει την μοτοσικλέτα και να τον πάει στο νοσοκομείο. Ο άλλος το έπαιξε έξυπνα γιατί ήξερε ότι έφταιγε.

    Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις, όπως λέει η παροιμία!

  2. #272
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά αυτός έπεσε επάνω μου όχι εγώ... και μάλιστα ούτε κατέβηκε από το αυτοκίνητο για να δει αν έπαθε κάτι. Αν με έριχνε και μπορούσε να φύγει θα έφευγε, είμαι σίγουρος για αυτό, τέτοια δείγματα έδωσε με την συμπεριφορά του.

    Έχει και καφετέρια ακριβώς στην γωνία που ο μαγαζάτορας είδε τι έγινε.

    Και στο περιστατικό με τον συνάδελφο μου ο άλλος έπεσε πάνω του αλλά στο δικαστήριο κέρδισε μια χαρά!

    Απλώς το ανέφερα να είμαστε περισσότερο καχύποπτοι γιατί δυστυχώς την σήμερον ημέρα έχει χαθεί η ανθρωπιά και ο καθένας προσπαθεί να πατήσει "επί πτωμάτων". Στην τελική, η απόφαση θα είναι δική σου πως θα πράξεις σε ανάλογες περιπτώσεις!

  3. #273
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kornillios Προβολή μηνύματος
    Και στο περιστατικό με τον συνάδελφο μου ο άλλος έπεσε πάνω του αλλά στο δικαστήριο κέρδισε μια χαρά!

    Απλώς το ανέφερα να είμαστε περισσότερο καχύποπτοι γιατί δυστυχώς την σήμερον ημέρα έχει χαθεί η ανθρωπιά και ο καθένας προσπαθεί να πατήσει "επί πτωμάτων". Στην τελική, η απόφαση θα είναι δική σου πως θα πράξεις σε ανάλογες περιπτώσεις!
    Δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσει αποζημίωση για το αυτοκίνητο, ο μαγαζάτορας γέλαγε με το πατ πατ πατ τώρα αν θέλει να με μηνήσει για αυτό ας το κάνει.

  4. #274
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    864
    Με είδα να μου στραβώνει το πράγμα χθες από το πρωί.

    Στο πήγαινε, πατινάζ , με την πίσω ρόδα να θέλει να περάσει την μπροστά, για κάμποσα μέτρα, στο βρεγμένο δρόμο, αλλά ευτυχώς το έσωσα πριν "φιλήσω" τον μπροστά.

    Στο έλα, είδα να ξεβιδώνει το βολάν από το στρόφαλο (για δεύτερη φορά) και να με πηγαίνουν ρυμούλκα.
    Σήμερα, είδα αυτό...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Crankshit.jpg 
Προβολές:	449 
Μέγεθος:	36,3 KB 
ID:	448783
    Oldfarts never die

  5. #275
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.242
    Άουτς,έχει φάει τη φωλιά της σφήνας.

  6. #276
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    864
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Άουτς,έχει φάει τη φωλιά της σφήνας.
    Για την ακρίβεια έσπασε κομμάτι σε εκείνο το σημείο.
    Το βρήκα κολλημένο στον μαγνήτη.
    Θέλει μηχανουργείο ή άλλο στρόφαλο, άρα άνοιγμα κάσες.
    Βρήκαμε πως θα περάσουμε τις γιορτές.
    Oldfarts never die

  7. #277
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.043
    Όχι ρε συ...
    Κάνε μία πόντα το βολάν πάνω στον άξονα... ούτε το παξιμάδι δεν θα χρειάζεται μετά...

  8. #278
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    531
    Καλό κουραγίο δυστυχώς το άνοιγμα δε το γλιτώνεις.Από το ταούνι είναι;
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  9. #279
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    864
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε συ...
    Κάνε μία πόντα το βολάν πάνω στον άξονα... ούτε το παξιμάδι δεν θα χρειάζεται μετά...
    Ναι αλλά όταν θα χρειαστεί να βγάλω το βολλάν, τι θα κάνω;
    Θα πρέπει να παιδεύομαι με dremel, δεν έχει χώρο μέσα στην "τρούπα".

    Το πιο εύκολο είναι να κολλήσω το κομμάτι που έφυγε και με πολύ υπομονή να κατεβάσω τα τσιμπήματα, ώστε να περνάει το βολάν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Καλό κουραγίο δυστυχώς το άνοιγμα δε το γλιτώνεις.Από το ταούνι είναι;
    Ναι!
    Καλά δεν είναι τίποτα, ένα απόγευμα είναι.
    Πιο πολύ τα πήγαινε-έλα στα μηχανουργεία είναι.
    Διαφορετικά κινεζό-στρόφαλος με ένα 50αρικάκι, αν και τους φοβάμαι.
    Oldfarts never die

  10. #280
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Με είδα να μου στραβώνει το πράγμα χθες από το πρωί.

    Στο πήγαινε, πατινάζ , με την πίσω ρόδα να θέλει να περάσει την μπροστά, για κάμποσα μέτρα, στο βρεγμένο δρόμο, αλλά ευτυχώς το έσωσα πριν "φιλήσω" τον μπροστά.

    Στο έλα, είδα να ξεβιδώνει το βολάν από το στρόφαλο (για δεύτερη φορά) και να με πηγαίνουν ρυμούλκα.
    Σήμερα, είδα αυτό...
    Καλά ρε, τόσο καιρό δε σου λέμε να πάρεις γιαπωνέζ...

  11. #281
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    351
    Με είδα να έχω αρρωστήσει ενώ ειπα θα κάνω οικονομία 3-4 μηνάκια να πάρω κάτι που μου άρεσε πολύ, στον 1 μηνα ήδη καθημερινό τριπ πήγαινε έλα δουλειά 3 ώρες αυτοκινητάδα είμαι έτοιμος να συμβιβαστώ με οτιδήποτε έχει 2 ρόδες και τσουλάει. Δεκτά και καμικαζοσκουτεροπάτινα, δέχομαι προσφορές ινμποξ.

  12. #282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Με είδα να έχω αρρωστήσει ενώ ειπα θα κάνω οικονομία 3-4 μηνάκια να πάρω κάτι που μου άρεσε πολύ, στον 1 μηνα ήδη καθημερινό τριπ πήγαινε έλα δουλειά 3 ώρες αυτοκινητάδα είμαι έτοιμος να συμβιβαστώ με οτιδήποτε έχει 2 ρόδες και τσουλάει. Δεκτά και καμικαζοσκουτεροπάτινα, δέχομαι προσφορές ινμποξ.
    με είδα να σκέφτομαι να σου πουλήσω το Versys 650, αλλά είναι μπερδεμα με τις δανέζικες πινακίδες και την εφορία...
    Ο λόγος: μου ήρθε το ραβασάκι από το συνεργείο. Νέα λάστιχα, τακάκια, λάδια, υγρά, ξεχειμώνιασμα, εργατικά. 1300.
    done.

  13. #283
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2023
    Μηνύματα
    7
    Με είδα σε επαρχιακή "βολτάδα", να κινούμαι με πολλά χιλιόμετρα σε κατηφόρα με υγρασία που ακολουθούσε δεξιά στροφή 90 μοιρών και με το πλάκωμα στα φρένα και το κατέβασμα από 4η σε 2α, να μπλοκάρει για λίγο ο πίσω τροχός και να φεύγω ευθεία μόνο με την πρόσφυση του μπροστά.
    Ευτυχώς το μάζεψα χωρίς να πέσω -δεν κατάλαβα πως- και δεν ερχόταν άλλος από το απέναντι ρεύμα.

    Μέτρησα όλους τους αγίους από κάθε πιθανή θρησκεία. Ακόμα το σκέφτομαι και δεν το πιστεύω ότι ζω.

  14. #284
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    με είδα να σκέφτομαι να σου πουλήσω το Versys 650, αλλά είναι μπερδεμα με τις δανέζικες πινακίδες και την εφορία...
    Ο λόγος: μου ήρθε το ραβασάκι από το συνεργείο. Νέα λάστιχα, τακάκια, λάδια, υγρά, ξεχειμώνιασμα, εργατικά. 1300.
    Τώρα να το πω θεϊκή παρέμβαση; Να το πω ευθυγράμμιση πλανητών; θα το πω σύμπτωση και θα σου πω οτι βρέθηκε προτελευταίο σε μια πολύ μεγάλη λίστα από μηχανάκια που κοιτάω για αγορά, γιατί καλύπτει όλα όσα θέλω με το παραπάνω σε ένα εύρος τιμής που μπορεί να γίνει άμεσα αγορά, αλλά κατέληξα και λόκαρα στο ER6F. Παρόλαυτα αν είναι καλή περίπτωση το συζητάμε, το φανάρι το μπροστινό είναι το μόνο κόλλημα μου με το versys, φοράνε τον ίδιο κινητήρα ή κάνω λάθος;

  15. #285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Τώρα να το πω θεϊκή παρέμβαση; Να το πω ευθυγράμμιση πλανητών; θα το πω σύμπτωση και θα σου πω οτι βρέθηκε προτελευταίο σε μια πολύ μεγάλη λίστα από μηχανάκια που κοιτάω για αγορά, γιατί καλύπτει όλα όσα θέλω με το παραπάνω σε ένα εύρος τιμής που μπορεί να γίνει άμεσα αγορά, αλλά κατέληξα και λόκαρα στο ER6F. Παρόλαυτα αν είναι καλή περίπτωση το συζητάμε, το φανάρι το μπροστινό είναι το μόνο κόλλημα μου με το versys, φοράνε τον ίδιο κινητήρα ή κάνω λάθος;
    Είμαι δανια οποτε θα μπλέξουμε. Έτσι το έγραψα για να πω τον πονο μου για τα 1300 ευρω τα οποια με ζορισαν ασχημα. Το μηχανάκι είναι το τελευταίο μοντέλο και πανέμορφο. Er6f εξαιρετική επιλογή.
    done.

Παρόμοια θέματα

  1. Με είδα... Vol II
    από amyroukai στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1497
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2023, 20:54
  2. Σε είδα...... vol ΙΙΙ
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1183
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2010, 19:17
  3. Σε είδα...... vol ΙΙ
    από MikeG στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 255
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF