Σελίδα 19 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 649

Θέμα: Greece2india (Ένα μεγάλο τόλμημα)

  1. #271

    Re: Re: 1η Μάη 2008 "india2greece - Η επιστροφή!"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


    Σου ευχόμαι, μέσα απ' την ψυχή μου, που μάτωσες, να 'ναι μακρύς (ακόμα) ο δρόμος σου !!!

    +απειρο! Να εχεις καλους δρομους αδερφε! Καλη ανταμωση μια μερα...
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #272

    Re: Re: 1η Μάη 2008 "india2greece - Η επιστροφή!"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Πέτα παληκάρι μου!

    Πέτα λεύτερος!

    Πέτα μακρυά απ' την "ζωή", όσο μπορείς ακόμα και μακάρι να μπορείς για πάντα!



    Πέτα κουβαλώντας μαζί σου τα όνειρά μας, τα σχέδια της ζωής μας που βγήκαν όλα πλάνες...

    Πέτα, τινάζοντας από πάνω σου το δάκρυ που μας ξέφυγε, ακόυγοντας τα όργανα του μυστικού θιάσου, αποχαιρετώντας την Αλεξάνδρειά (μας) που φεύγει...





    Σου ευχόμαι, μέσα απ' την ψυχή μου, που μάτωσες, να 'ναι μακρύς (ακόμα) ο δρόμος σου !!!

    Θα συνεχίσω να πετάω και θα σας πάρω και μαζί μου πάλι! Ελπίζω κάτι καλό να βγει από την πληγή που σου άνοιξα στην ψυχή. Αλλιώς θα στεναχωρηθώ που τη μάτωσα...

  3. #273
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083

    Re: Re: Re: 1η Μάη 2008 "india2greece - Η επιστροφή!"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Θα συνεχίσω να πετάω και θα σας πάρω και μαζί μου πάλι! Ελπίζω κάτι καλό να βγει από την πληγή που σου άνοιξα στην ψυχή. Αλλιώς θα στεναχωρηθώ που τη μάτωσα...
    απο τετοιες πληγες αδεφε μονο καλο προκυπτει..

    με το καλο να γυρισεις, οποτε κ αν ειναι αυτο.

    Σε καποια στιγμη νονιζα οτι θα εκανες το μακρυ δρομο για πισω... απο κινα αμερικη, μια βολτα εκει περα κ επιστροφη απο δυτικη ευρωπη..



  4. #274
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563

    Re: Re: Re: Re: 1η Μάη 2008 "india2greece - Η επιστροφή!"

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    απο τετοιες πληγες αδεφε μονο καλο προκυπτει..

    με το καλο να γυρισεις, οποτε κ αν ειναι αυτο.

    Σε καποια στιγμη νονιζα οτι θα εκανες το μακρυ δρομο για πισω... απο κινα αμερικη, μια βολτα εκει περα κ επιστροφη απο δυτικη ευρωπη..


    Πες του τα συ, νομιζα οτι μονο γω παλαβωσα...

    Πες του θα τον βρουμε στη Παταγωνια ...


  5. #275
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    10 Μάη 2008

    Επαναϋπολογισμός

    Δυστυχώς, τις τελευταίες εβδομάδες έμαθα ότι η κατάσταση στο Αφγανιστάν χειροτέρεψε τραγικά. Όλα έδειχναν καλύτερα. Είχα σχεδιάσει συναρπαστικότατο ταξίδι και τώρα πάει... Κάνουν έργα στην εθνική οδό από το Πακιστάν προς την Καμπούλ και τώρα όλη η κίνηση περνάει μέσα από χωριά που ελέγχουν οι Ταλιμπάν. Πριν δύο μήνες είχαν απαγάγει πάλι κάποιον ξένο. Στην Καμπούλ σκοτώθηκαν αρκετοί τις τελευταίες μέρες και γίνονται βομβιστικές επιθέσεις. Τέλος, στο δρόμο προς το Τατζικιστάν δρα μία από τις ένοπλες οργανώσεις που δε θα ήθελαν τίποτα άλλο απ' το να απαγάγουν κάποιον ξένο με μια γυαλιστερή μοτοσικλέτα που περνάει απ' την περιοχή τους.

    Επαναϋπολογισμός της διαδρομής, λοιπόν, ώστε να αποφύγω το Αφγανιστάν. Μέσα από το Πακιστάν θα κατέβω νότια, θα περάσω πάλι στο Ιράν και πάνω που θα 'χω φτάσει, σχεδόν, στην Ελλάδα, θα μπω Τουρκμενιστάν, Ουζμπεκιστάν, Τατζικιστάν, Κυρτζιστάν και βλέπουμε...

    Δεν ξανακάνω πρόγραμμα. Μία φορά έκανα και μου το χάλασαν κι αυτό. Είχα πάρει μερικές βίζες κι ύστερα έπρεπε να αλλάξω τις ημερομηνίες τους για να βολέψουν. Τώρα, πρέπει να κάτσω μέχρι τις αρχές Ιουνίου, περίπου, στην Ινδία έτσι, ώστε να ταιριάξουν οι ημερομηνίες που έχω στις επόμενες βίζες. Αφού τελειώσω από 'δω με τις βίζες, θα κάνω καμιά βόλτα κατά τα Ιμαλάια πάλι μέχρι τότε.

    Στο τελευταίο τεύχος του moto, αυτό του Μαΐου μπορείτε να διαβάσετε την επόμενη ανταπόκρισή μου από την είσοδο στην Ινδία. Οι περισσότεροι δεν ήσασταν όταν ξεκίνησα το ταξίδι στη Θεσσαλονίκη, αλλά ο φίλος μου ο Θανάσης μου έκανε ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα για εκείνη την ημέρα. Μπορείτε να μπείτε στο http://avarikos.blogspot.com και να δείτε πόσο διαφορετικά ήταν τα πράγματα τότε. Σας στέλνω μία φωτογραφία από εκείνη τη μέρα. Κοιτάξτε διαφορά στα χρώματα! Τότε η μοτοσικλέτα ήταν πεντακάθαρη!



    Να 'στε καλά,
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ekkinisi.jpg 
Προβολές:	967 
Μέγεθος:	85,2 KB 
ID:	130160
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  6. #276
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
    Φίλε Ηλία, καλή επιστροφή, όπως κι αν γίνει αυτή... να'σαι καλά για τις εικόνες και τα συναισθήματα που μας μετέφερες, αλλά και για τα όνειρα που ενέπνευσες!


    Γιατί δε μου λέτε κι εμένα τι όνειρα ενέπνευσα να χαρώ που τα ενέπνευσα;

    Σας ευχαριστώ για τις ευχές! Τα λέμε!

    Υ.Γ.: Αυτό για την Παταγονία το κανονίζουμε...

  7. #277
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    17 Μάη 2008

    Νοστάλγησα...

    Με προσκάλεσε ο ανεκτίμητος φίλος μου ο Θανάσης. Μου άρεσε κι έτσι πρώτη φορά απαντώ σε ηλεκτρονικό παιχνίδι. Στέλνω ένα κομμάτι του εαυτού μου, γράφοντάς το με το χέρι αυτή τη φορά. Χρήσιμοι οι Η/Υ και η τεχνολογία, αλλά είμαι κλασσικός... Άλλη χάρη έχει το χαρτί και ο κόκκινος ο μαρκαδόρος. Σε κάθε μου ταξίδι έχω χαρτί και στυλό και γράφω κάθε βράδυ το προσωπικό μου ημερολόγιο.

    Στέλνω, λοιπόν, κάτι από το προσωπικό μου ημερολόγιο. Κάτι που έχει διαβάσει μόνο ένας άνθρωπος: η μητέρα μου, που παραλαμβάνει τα ημερολόγια μου στην Ελλάδα. Κάτι που είχα γράψει πριν καιρό, αλλά είναι τόσο καινούριο...

    Έτσι, επειδή πολλοί με ζηλεύετε και καταλαβαίνω το λόγο, αλλά υπάρχουν και κάποια αγαθά (προς Θεού, όχι υλικά!) που εμένα μου λείπουν, ενώ εσείς τα απολαμβάνετε... Εκτιμήστε τα!

    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα

    Υ.Γ. sorry για το "μεταχρονολογημένο" αλλά.....είχαμε πάρει τα βουνά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	41nostalgisa.jpg 
Προβολές:	838 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	131435
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #278
    Τελικά είναι αναγκαίο να πας τόσο μακρυά για να εκτιμήσεις κάτι που το έχεις τόσο κοντά?

    Έχω πάει στο πανέμορφο αυτό νησί του βορειοανατολικού Αιγαίου και πραγματικά κατάλαβαίνω γιατί πράγμα μιλάς.

    Καλοκαίρι του 2005, πρώτη φορά πήγαινα και η Μυτιλήνη ήταν αποκάληψη.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  9. #279
    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Τελικά είναι αναγκαίο να πας τόσο μακρυά για να εκτιμήσεις κάτι που το έχεις τόσο κοντά?

    Έχω πάει στο πανέμορφο αυτό νησί του βορειοανατολικού Αιγαίου και πραγματικά κατάλαβαίνω γιατί πράγμα μιλάς.

    Καλοκαίρι του 2005, πρώτη φορά πήγαινα και η Μυτιλήνη ήταν αποκάληψη.
    Δεν είχα πάει στη Μυτιλήνη για διακοπές. Την κοπάνησα απ' την πόλη και τους τελευταίους 7-8 μήνες ζούσα εκεί, σ' ένα χωριουδάκι, με το κορίτσι μου. Όχι, δεν το εκτίμησα τώρα. Το εκτιμούσα και τότε. Δε μιλάω, όμως, για τη Μυτιλήνη. Μιλάω για το κοριτσάκι μου...

  10. #280
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Δεν είχα πάει στη Μυτιλήνη για διακοπές. Την κοπάνησα απ' την πόλη και τους τελευταίους 7-8 μήνες ζούσα εκεί, σ' ένα χωριουδάκι, με το κορίτσι μου. Όχι, δεν το εκτίμησα τώρα. Το εκτιμούσα και τότε. Δε μιλάω, όμως, για τη Μυτιλήνη. Μιλάω για το κοριτσάκι μου...
    Κι εγώ με την γυναίκα μου πήγα εκεί. Άνετα θα μπορούσα να μείνω εκεί και για πάντα μη σου πω.

    Καταλαβαίνω την ανάμνηση, αλλά δεν περίμενα και δεν χρειάζόταν να μου περιέγραφες περισσότερα. Είναι δικά σου. Άλλωστε κι εγώ έχω μείνει μακρυά από αγαπημένα πρόσωπα και μέρη είτε από επιλογή είτε από ανάγκη και μπορώ να καταλάβω πως είναι.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  11. #281
    Τελικά πρέπει να φτάσουμε στην ακρη του κόσμου για να εκτιμήσουμε τα απλά καθημερινά πράγματα?
    Μήπως αντι να παλεύουμε για 1002 θα'πρεπε να κάνουμε ενα τέτοιο ταξίδι όλοι μας?
    Μήπως έτσι καθορίσουμε με εργαλεία τον νόστο και την λήθη τι είναι πραγματικά σημαντικό για τον καθένα μας?


    Α! ρε Ηλία τι φωτιές ανάβεις

  12. #282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    Τελικά πρέπει να φτάσουμε στην ακρη του κόσμου για να εκτιμήσουμε τα απλά καθημερινά πράγματα?
    Μήπως αντι να παλεύουμε για 1002 θα'πρεπε να κάνουμε ενα τέτοιο ταξίδι όλοι μας?
    Μήπως έτσι καθορίσουμε με εργαλεία τον νόστο και την λήθη τι είναι πραγματικά σημαντικό για τον καθένα μας?


    Α! ρε Ηλία τι φωτιές ανάβεις
    Ναι, συμφωνώ ότι με εργαλεία το νόστο και τη λήθη καταλαβαίνουμε τι είναι αυτό που μας κάνει ευτυχισμένους. Αυτό το ταξίδι για 'μένα, εκτός από επιλογή, ήταν και ανάγκη και οι άνθρωποι που με έζησαν πριν φύγω το ένιωσαν και γι' αυτό δε με παρεξηγούν. Όπως έγραψα, εκτιμούσα και τότε αυτά που είχα, αλλά το ταξίδι ήταν αυτό που ήθελα περισσότερο από κάθε τι. Ήταν πρώτο στην καρδιά μου...

    Τώρα που το έκανα και μου έλειψαν αυτά που είχα, ξέρω ότι αν γυρίσω και τα ξαναέχω θα είναι αρκετά για να με κάνουν ευτυχισμένο. Όχι για πολύ, όμως. Για δύο χρόνια, περίπου. Μέχρι να ξαναφύγω. Όταν βρίσκομαι συνέχεια στην ίδια κατάσταση, τότε αυτό που εκτιμώ γίνεται καθημερινότητα.

    Το γαλατάκι το πίνω κάθε πρωί και κάθε βράδυ στο σπίτι μου, όχι επειδή μ' αρέσει, αλλά από συνήθεια, επειδή η μητέρα μου απ' όταν ήμουνα μωρό μου έμαθε ότι το γάλα κάνει καλό στην υγεία μου. Το πίνω και δεν αισθάνομαι τίποτα.

    Όταν μία φορά βρήκα να σερβίρουνε ζεστό γαλατάκι κάπου εδώ στην Ινδία, ήπια ένα λίτρο γάλα κι έκανα σα μικρό παιδί που του δώσανε σοκολατίτσα! Έφαγα λίγο ψωμάκι μαζί κι αυτό ήταν το βραδυνό μου και για πρωινό έφαγα το ίδιο. Έπινα γαλατάκι κι ήμουνα στον έβδομο ουρανό! Καταλαβαίνεις τι σου λέω;

    Λοιπόν, για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα και να μη χαθούμε στις αμπελοφιλοσιφίες :
    Πρέπει να βρω μια "παλαβή" σαν την πάρτη μου, για να γυρίσουμε τον κόσμο μαζί
    Πού να βρω, τώρα, τέτοια γυναίκα;;;

  13. #283
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious

    Πρέπει να βρω μια "παλαβή" σαν την πάρτη μου, για να γυρίσουμε τον κόσμο μαζί
    Πού να βρω, τώρα, τέτοια γυναίκα;;;
    πρέπει να γυρίσεις ολο τον κόσμο για να την βρείς!!!
    Και αν την βρείς, να ξαναγυρίσεις τον κόσμο για να εισαι σιγουρος για την επιλογή σου!!
    Να κατι που δεν θέλεις να κάνεις Ετσι?

  14. #284
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    ..........
    Λοιπόν, για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα και να μη χαθούμε στις αμπελοφιλοσιφίες :
    Πρέπει να βρω μια "παλαβή" σαν την πάρτη μου, για να γυρίσουμε τον κόσμο μαζί
    Πού να βρω, τώρα, τέτοια γυναίκα;;;
    Mερικοί ΙΣΩΣ την έχουνε βρει...Θα δείξει...

    Καλά να είσαι Ηλία, καλά να περνάς...

    Όμως η λήθη και οι ανάγκες (που δημιουργούμε μόνοι μας) μας καθηλώνουν στη γη...
    Αλλά ευτυχώς για μας, το πνεύμα ταξιδεύει... Μέχρι να καταφέρει η λήθη να το τυλίξει,
    και να μείνουμε ανδροειδή... Το αντεύχομαι σε όλους μας...


  15. #285
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    29 Μάη 2008

    Όχι άλλες βίζες!

    Επιτέλους, μετά από 2 εβδομάδες, 7 επισκέψεις στην πρεσβεία του Τουρκμενιστάν, αμέτρητα τηλεφωνήματα και έναν καβγά (αυτή καβγάδιζε, εγώ άκουγα μόνο :-) ), πήρα τελικά τη βίζα! Τώρα έχω πλέον τις βίζες που χρειάζομαι για αρχή και μπορώ να είμαι σίγουρος ότι μπορώ να κάνω το ταξίδι που έχω στο μυαλό μου από άποψη γραφειοκρατίας τουλάχιστον.

    Πριν 3 μέρες βγήκα με κάτι Ινδούς και με πήγαν σ' ένα πολυτελέστατο και πανάκριβο εστιατόριο. Δεν είμαι εγώ για τέτοια... Τις επόμενες δυο μέρες είχα μια ελαφρά διάρροια κι ένιωθα αδυναμία. Καλά τρώω εγώ στα βρωμιάρικα με τους φίλους μου τους Ινδούς, που πιάνουν το φαγητό και το σερβίρουν με το χέρι. Τι με πηγαίνουν στα καθαρά κι έχω προβλήματα;

    Χθες και προχθές μόνο υγρά έπινα και έφαγα δυο μήλα μόνο. Είχα και το μπελά με την πρεσβεία, που οδηγούσα 45 λεπτά μέσα στην κίνηση κι όταν έφτασα μου είπαν να ξανάρθω αργότερα! Ήμουν στο δρόμο, τηλεφωνούσα και μόλις έκλεισα το τηλέφωνο χάθηκαν όλα από μπροστά μου. Έβλεπα μόνο μια μαύρη εικόνα. Άκουγα τον κόσμο δίπλα μου, σκεφτόμουν, αλλά δεν έβλεπα τίποτα. Κρατούσα τα λεφτά στο χέρι για να τα πάρει ο μαγαζάτορας και περίμενα για κάποια βασανιστικά δευτερόλεπτα να επανέλθει η όρασή μου. Όταν μισοεπανήλθε είδα το μαγαζάτορα που μου έδινε τα ρέστα και το τσάι του. Έκανα τις κινήσεις γρήγορα και μηχανικά και κάθησα κάτω. Συνήλθα αμέσως και σε λίγα λεπτά έφυγα. Το βράδυ ένιωθα έτοιμος να φάω και σήμερα είμαι καλά.

    Εδώ που βρήκα λίγο χρόνο και σωστούς Η/Υ, ανανέωσα την ιστοσελίδα μου στο http://www.geocities.com/greece2india
    Έγραψα πολλές πληροφορίες και συμβουλές από τα συμπεράσματα που έβγαλα, κάτι σαν απολογισμό. Θα φανούν χρήσιμες, νομίζω, σε ταξιδιώτες, μοτοσικλετιστές και μοτοσικλετιστές ταξιδιώτες.

    Μέχρι τις αρχές Ιουνίου πρέπει να είμαι στην Ινδία, λόγω των ημερομηνιών που είναι δηλωμένες στις βίζες για τα επόμενα κράτη. Θα επισκεφθώ, μάλλον, την οικογένεια ενός φίλου, που με κάλεσε στο χωριό του.

    Η φωτογραφία που στέλνω είναι μία στιγμή από την καθημερινότητα στο Δελχί. Βέβαια, σπάνια συναντάω τέτοιες καταστάσεις (όχι όπως στην Ελλάδα που συναντάμε κίνηση κάθε μέρα δηλαδή), αλλά όταν συμβαίνει...

    Σας χαιρετώ προς το παρόν,
    Ηλίας Βροχίδης

    ----------------------------------------------
    P.S. Περισσότερες λεπτομέρειες για το ταξίδι θα βρείτε και στην ιστοσελίδα του Ηλία: Απο την Ελλάδα στην Ινδία με μοτοσικλέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	42delhi.jpg 
Προβολές:	733 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	132349
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα μεγαλο ευχαριστω :
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2005, 06:45
  2. Ένα μεγάλο μπράβο στους π@π@ρες
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 16:26
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2004, 15:21
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  5. ενα μεγαλο μπραβο
    από kong στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF