Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 85

Θέμα: Τρομπα Βενζίνης

  1. #16
    Αγαπητε Marioman,

    Στο δικο μου το 1000 ακουγεται η τρομπα εδω και ενα χρονο . Την αγνοησα, διοτι δεν δινεις ετσι στη Suzuki μια 600ουρα, και συνεχισα.
    Μαλλον θα πρεπει να το αγνοησεις και συ, και να συνεχισεις κανονικα τη συμβιωση σου με το Strom σου. Που θα παει.... θα βαρεθει να ' σφυράει' και θα σταματησει!
    Εκτος και αν τσατνιστει και σε 'αφησει' .....

    Παντως απ' οσο ξερω δεν εχει μεινει κανενα Strom στο δρομο απο αντλία βενζινης, εκτος αν καποιος εδω μεσα γνωριζει κατι αλλο.


    Χαρης

  2. #17
    Μιας και δεν εχεις εγγυηση να σε "υποχρεωνει", οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω καλυτερα να πας πρωτα σε ενα συνεργειο εκτος δικτυου, να σου βγαλει την τρομπα (δεν ειναι και τραγικη δουλεια) και να την δει. Αν ειναι φιλτρο θα στο καθαρισει... Αν και ενας μαστορας θα μπορουσε να "ακουσει" το θορυβο και να κρινει αν απλα ζοριζεται απο βουλωμενο φιλτρο ή εχει οντως τελειωσει τα ρουλεμαν της...

    Καπου διαβασα στο νετ οτι το DL εχει την ιδια αντλια με τα Gixxer (και οτι ειναι της Mitsubishi), αλλα με μακρυτερα καλωδια/σωληνακια και διαφορετικη βαση. Το λεω μηπως βρεις ετσι πιο φτηνο ανταλλ/κο.



    Μια ερωτηση μονο: Το αφηνες συχνα να φτανει ρεζερβα και για αρκετα χιλιομετρα;

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$

    Μια ερωτηση μονο: Το αφηνες συχνα να φτανει ρεζερβα και για αρκετα χιλιομετρα;

    +1000?

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/04/2007
    Μηνύματα
    15
    H alithia einai pws nai.....genika exw kanei arketa xiliometra me rezerva....

    twra me ton mixaniko mou (non Suzuki) eipame na to anoiksoume, na doume ti symvainei, ki an einai kati pou ftiaxnei ok....alliws mallon paw gia allagi....

    Oxi oti mou periseuoun, alla 1. den mporw na to akouw to kakomoiro na zwrizetai, 2. exw tin aisthisi oti den travaei opws prwta (eidika meta ta 140), 3. exei arxisei twra na kanei kai arithmies.

    ok katalavainw oti mporw na to afisw ki oti ginei......alla den tha to afisw.....tha to ftiaksw to kakomoiro......afou mou kanei ta kefia....na min tou kanw kai egw swsti therapeia ???





  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marioman
    H alithia einai pws nai.....genika exw kanei arketa xiliometra me rezerva....

    twra me ton mixaniko mou (non Suzuki) eipame na to anoiksoume, na doume ti symvainei, ki an einai kati pou ftiaxnei ok....alliws mallon paw gia allagi....

    Oxi oti mou periseuoun, alla 1. den mporw na to akouw to kakomoiro na zwrizetai, 2. exw tin aisthisi oti den travaei opws prwta (eidika meta ta 140), 3. exei arxisei twra na kanei kai arithmies.

    ok katalavainw oti mporw na to afisw ki oti ginei......alla den tha to afisw.....tha to ftiaksw to kakomoiro......afou mou kanei ta kefia....na min tou kanw kai egw swsti therapeia ???





    να ξερεις ενα προβλημα που παραμενει δημιουργει κι αλλα!~

  6. #21
    Οπως ανεφερα και πιο πανω, εδω και κανα χρονο περιπου, ' γουργουριζε' και η δικη μου τρομπα βενζινης. Λοιπον πηρα την αποφαση και την εβαλα στη 'χειρουργικη κλινη'.

    Διαπιστωσα οτι ειχε μεσα ουκ ολιγη σκουρια, προφανως απο καποιον αλητηριο βενζινα. Αν τον πετυχαινα μονο...

    Την καθαρισα λοιπον, καθαρισα και τη 'σιτα' φιλτρο που εχει μεσα και ως δια μαγειας το σφυριγμα σταματησε!

    Δυστυχως φιλτρο βενζινης δεν προβλεπεται για το DL οποτε μοιραια ολο το κατακαθι το κραταει αυτη η ' σιτα' που βρισκεται μεσα στο φιλτρο.


    Στο επομενο service σας λοιπον ζητηστε απο το μαστορα να την ανοιξει και να την καθαρισει.
    Φροντιστε μονο να μην εχει πολυ βενζινη στο ρεζερβουαρ για να κανετε τη ζωη του λιγο πιο ευκολη!

    Χαρης

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της thrax
    Εγγραφή
    24/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω οπως ανεφερα πριν καιρο κι εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=27212
    Ειναι μεγαλη δουλεια να το ανοιξεις και να το καθαρίσεις μονος σου?
    Επισημαινω οτι δεν εχω καμια γνωση μηχανολογικη

  8. #23
    Θα ελεγα οτι μαλλον ειναι ευκολο. Θελει ομως προσοχη γιατι ζημιες γινονται χωρις να το καταλαβεις! Βεβαια πρεπει να βγαλεις το ρεζερουαρ , αλλα να μην περιγραψω ολη τη διαδικασια.

    Εξαλλου περιγραφεται με καθε λεπτομερεια στο Service Manual.

    Χαρης

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/04/2007
    Μηνύματα
    15
    Agapitoi syn-riders,

    tin allaksa telika.
    Mamisia kai sas pliroforw oti oudemian sxesi exei....san na peira kainourgia....

    Ki auto giati me tin "pegmeni" ekana peripou sta 5,000Km....alla pleon eixe pesei poly....i piesi itan xalia, me apotelesma na min anevazei katholou eukola.

    Twra i megali diafora einai fysika stis mikres taxytites...1,2,3

    Stin diathesi sas gia erwtiseis.

    M

  10. #25
    Ρε παιδιά εδώ και 2 εβδομάδες άρχισε και μένα ο σπαστικός θόρυβος της τρόμπας.
    Έχω κάνει 32000χ.λ.μ. και η εγγύηση τελειώνει τέλος Μαρτίου.
    Τα service τα έχω κάνει όλα στην suzuki πλήν του τελευταίου γιατί ώς γνωστόν στην αντιπροσωπεία προσπαθούν όχι μόνο να σου πιάσουν τον ποπό αλλά να σου πάρουν και το πορτοφόλι.
    Τώρα άμα τους το πάω θα μου την αλλάξουν άραγε ή θα μου πούν "ξέρεις φυσιολογική φθορά" άρα την πληρώνεις;;;
    Πάντως ότι είναι τρόμπα κόβω τον σβέρκο μου. Τον ίδιο σπαστικό θόρυβο μου έκανε και το αμάξι όταν έπιασα τα 100000χ.λ.μ.
    Μιλάμε κάνει λές και έχεις πάνω τούρμπο.
    Πάντως σαν αρχή σκέφτομαι να της κάνω ένα καθάρισμα και μετά βλέπουμε.
    Άν θα χρειαστώ καινούργια ξέρει κανείς που θα βρώ καμιά μαμίσια;;;


    ΛΗΛΑΣ ΟΛΕ πέρσι . Λήλας Καπούτ ΦΕΤΟΣ.

  11. #26
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260
    Εγώ τι να πώ?

    Είναι "ζεστό" από το εργοστάσιο (τα σωληνάκια είναι παραγωγής 10/07).

    Το αγόρσα με 0 χιλιόμετρα και με το που το έβαλα μπροστά, βουιζει η κωλο-τρόμπα.

    Ο έμπορος μου είπε να ρίξω λέει redel (καθαριστικό), να κάψω 2 τεπόζιτα και αν συνεχίσει ο θορυβος, να του το πάω.

    Και είναι πολύ σπασιτικπος ο θόρυβος μέσα στην Αθήνα (μικρές ταχύτητες).

    www.exormisi.gr η πύλη στα ελληνικά αξιοθέατα...

  12. #27
    Ρε παιδιά εγώ καθ΄ότι λίγο κουφός δε καταλαβαίνω απο θορύβους εκτός αν κάνουν μπαμ... ποιός ξέρει να το ακούσει λίγο... αν ακούσει κάτι να το πάω όσο έχει εγγύηση...
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  13. #28
    οσο αφορα για το προβλημα στην τρομπα το ελυσε μελος της λεσχης vstrom υπαρχει και σχετικο θεμα αποτι θυμαμε
    http://vstromhellas.forumotion.com/index.htm
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

    http://www.nea-peramos.gr/

  14. #29
    Ναι αλλά πως κάνει ρε παιδιά ο θόρυβος της τρόμπας ? αν δεν κάνει μπαμ δε μπορώ να καταλάβω απο θορύβους!
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  15. #30
    όταν ανοιγεις τον διακόπτη λειτουργίας της μοτοσυκλετας και πριν βαλεις μπρος....ακους εναν ηχος σαν....εργαλειο οδοντιάτρου !...αυτη ειναι η τρομπα....
    η λυση ειναι μια...σχολαστικό καθάρισμα.. και τέλος....αν η τρομπα δεν λειτουργει ...δεν λειτουργει...αν καθαριστεί σχολαστικα λειτουργεί χωρίς κανενα πρόβλημα απλα για την σουζουκι ειναι πιο ευκολο να πει "αλλαξε το"...και να βγάλει κανα φράγκο...απο το να πει καθαρίστε την...
    τα περισσοτερα συνεργεία καθαρίζουν το καζανάκι της τρομπας...το κατω μερος δηλαδή που ειναι σαν λεκανακι...εκει μεσα εχει ενα φίλτρο...την ανοιγουν και το καθαρίζουν ...ΟΜΩΣ....στο στέλεχος της τρομπας υπαρχει και δευτερο φίλτρο το οποιο για να το ανοιξεις απαιτει χρόνο....μολις λοιπον καθαριστεί και αυτο ...τελος....λειτουργει κανονικοτατα...
    αυτα....
    οντως ενας φίλος και μελος της λεσχης εκατσε εσπασε το κεφάλι του ψαχνωντας και ρωτώντας....και τελος μας λυτρωσε....
    ΔΗΜΑΡΧΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ..ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ....

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τρομπα βενζινης+Turbo??
    από jdoohan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2007, 09:21
  2. Τρομπα Βενζινης???
    από jdoohan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2007, 11:57
  3. Σφύριγμα απο τρόμπα βενζίνης
    από PortisHead στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2006, 08:15
  4. πρόβλημα : τρομπα βενζινης CBR 600F '98
    από matsamitsou στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 14:23
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF