Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 139

Θέμα: βαλβιδες

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Το θεμα βαλβιδες ομως βρωμαη πολυ στην πιατσα.
    i rest my case...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Ρε σαπιλα, εχεις ακουσει κανα στρωμα να χαλαει απο αρυθμιστες βαλβιδες; Τι ειναι το στρωμα, κανα κτμ;
    Οχι δεν είναι ΚΤΜ αλλά ούτε Honda είναι για να πηγαίνει 50.000 χλμ χωρίς ρύθμιση και ολα ΟΚ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Εμενα μου ειπε ο μηχανικος μου να μην αγχωνομε. Να τον γραψω στ @ρχιδι@ μου και να παω να φαω το ποιημα σε κανεναν εξουσιοδοτημενο και να τον πληρωσω αδρα, για να μου πει οτι τις ρυθμισε και αυτος την ιδια ωρα να κλεισει τραπεζι στον Πλουταρχο με τα λεφτουδακια μου;

  4. #19
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Οταν θα διαλύσει το Στρωμα σας, ηθελα να ξερα σε ποιόν θα τα ρίχνετε.
    Στην χονδα.
    Αφού τους είναι τόσο εύκολο.



    @vestromas + λοιποί στρωμάδες:

    αφήστε τα ''ταξερωολαεγω'', και τα ''εχωκανει80000καιδενεχωρυθμισειβαλβιδες'' και βρείτε έναν μηχανικό άξιο της εμπιστοσύνης σας και για τα εύκολα και για τα δύσκολα.
    Δεν μπορεί να είναι όλοι τους απατεώνες...ηρεμήστε.
    Και όταν τον βρείτε προσπαθήστε να είστε όσο μπορείτε πιο τυπικοί με το μάνιουαλ του κατ/στη.

    (ιδίως εσάς με τα στρωματάκια δεν σας παίρνει και πολύ για παπαριές...)

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2006
    Μηνύματα
    205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Στην χονδα.
    Αφού τους είναι τόσο εύκολο.



    @vestromas + λοιποί στρωμάδες:

    αφήστε τα ''ταξερωολαεγω'', και τα ''εχωκανει80000καιδενεχωρυθμισειβαλβιδες'' και βρείτε έναν μηχανικό άξιο της εμπιστοσύνης σας και για τα εύκολα και για τα δύσκολα.
    Δεν μπορεί να είναι όλοι τους απατεώνες...ηρεμήστε.
    Και όταν τον βρείτε προσπαθήστε να είστε όσο μπορείτε πιο τυπικοί με το μάνιουαλ του κατ/στη.

    (ιδίως εσάς με τα στρωματάκια δεν σας παίρνει και πολύ για παπαριές...)
    Eιναι περιττο να μιλαμε πλεον για πραγματα τα οποια ειναι αυτονοητα...Για καποιους που εγραψαν περι ελεγχο στα 24κ η στους 48 μηνες το μανιουαλ πολυ απλα εννοει οπτικο ελεγχο..στους 48μηνες με 20 000χλμ το χρονο εφθασεσ τα 80 000χλμ οπου πολυ απλα τοτε θα μετρησεις διακενα και θα προβεις σε νεα ρυθμιση...η ρυθμιση στα 24 000 δεν γινεται σε κανενα εξουσιοδοτημενο σουζουκι..Απλως λενε οτι την κανουν...Συγγνωμη αλλα ειναι γελοια η περαιτερω συνεχιση της κουβεντας...Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει...Εγω τη γνωμη μου την ειπα για να μην σας χρεωνουν μαιμου εργασιες...Το ιδιο θεμα θιχτηκε και στην αλλαγη αλυσιοδογραναζιων...Anyway αγαπητε φιλε τα στρωματακια φορανε τον κινητηρα toy sv 650 ενα απο τα πιο ανθεκτικα μοτερ στην ιστορια της σουζουκι το οποιο εχει φορεθει σε πολλες αλλες εκδοσεις της σουζουκι και οχι μονο...Απορω το πως βγαζεις τετοια συμπερασματα...
    Leave it to Random to needlesly complicated things

  6. #21
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
    1.Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει...2.Εγω τη γνωμη μου την ειπα
    1. Ο καθένας ΔΕΝ πρέπει να κάνει ότι νομίζει, πολύ δε περισσότερο αν ανεβάζει συνεπιβάτη και οδηγεί σε δημόσιους δρόμους. Γι αυτό ο κατ/στης εξέδωσε μάνιουαλ.

    2. ΔΕΝ υπάρχουν γνώμες. Ή θα γίνει σωστά ή λάθος. Μάλλον -με συγχωρείς- ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ γνώμες, γι αυτό ο κατ/στης εξέδωσε μάνιουαλ.

  7. #22
    Υπαρχουν γιατροι που σε ενα απλο προβληματακι σου λενε στυψε και πιες ενα λεμονι και θα σου περασει, και αν τους ακουσεις εισαι οκ.
    Υπαρχουν και οι αλλοι, που για το ιδιο προβλημα, σου γραφουν ενα κατεβατο φαρμακα, και σου κλεινουν ραντεβου για χειρουργιο.
    Συνηθως ο κοσμος απο φοβο και ανασφαλια προτιμαει τους δευτερους.
    Στην πραγματικοτητα ομως ο καλος γιατρος ειναι ο πρωτος, με το λεμονακι.
    Ο πολυς ο κοσμος ομως απο αγνοια φοβο και ανασφαλια βγαζει κομπογιανιτι τον γιατρο που παει να βοηθησει, και επιστημονα μεγαλο τον φαρμακοτριφτη. Ε καπως ετσι ειναι και οι μηχανικοι

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
    Eιναι περιττο να μιλαμε πλεον για πραγματα τα οποια ειναι αυτονοητα...Για καποιους που εγραψαν περι ελεγχο στα 24κ η στους 48 μηνες το μανιουαλ πολυ απλα εννοει οπτικο ελεγχο..στους 48μηνες με 20 000χλμ το χρονο εφθασεσ τα 80 000χλμ οπου πολυ απλα τοτε θα μετρησεις διακενα και θα προβεις σε νεα ρυθμιση...η ρυθμιση στα 24 000 δεν γινεται σε κανενα εξουσιοδοτημενο σουζουκι..Απλως λενε οτι την κανουν...Συγγνωμη αλλα ειναι γελοια η περαιτερω συνεχιση της κουβεντας...Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει...Εγω τη γνωμη μου την ειπα για να μην σας χρεωνουν μαιμου εργασιες...Το ιδιο θεμα θιχτηκε και στην αλλαγη αλυσιοδογραναζιων...Anyway αγαπητε φιλε τα στρωματακια φορανε τον κινητηρα toy sv 650 ενα απο τα πιο ανθεκτικα μοτερ στην ιστορια της σουζουκι το οποιο εχει φορεθει σε πολλες αλλες εκδοσεις της σουζουκι και οχι μονο...Απορω το πως βγαζεις τετοια συμπερασματα...


    κάτσε γιατί εδώ θα μάθω νέα πράγματα που δεν τα ήξερα τόσα χρόνια ....

    Φίλε Random ΟΝΤΩΣ κάνουν έλεγχο στα 24.000 χλμ στα ΣΩΣΤΑ εξουσιοδοτημένα η σε οποιοδήποτε μηχανικό που βγάζει το ψωμί του τίμια ...

    Όσο για τον "οπτικό" έλεγχο που γράφεις μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι εννοείς ;;;Στο νέο V-Strom η Suzuki έχει κανένα "ματάκι" που ελέγχω το διάκενο η έχει κανένα αυτόματο διαγνωστικό που μου λέει "Διάκενο δεξιάς βαλβίδας εισαγωγής , μπροστινού κυλίνδρου τόσα mm" ;;;Γιατί εγώ πρέπει να είμαι κουτός που τόσα χρόνια ελέγχω με φίλερ .... :smilea:


    Το μοτέρ του Sv είναι όντως καλό και γερό μοτέρ αλλά τελευταία χρήση σε adamantium alloy μόνο στα νύχια και στο σκελετό του wolverine είδα ...


    και για τον φίλο vestroma με το "αλεξίσφαιρο" ...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Ας πουμε πως εχω ενα 650, εχω κανει 27000 χλμ. και δεν εχω ρυθμισει ποτε βαλβιδες.
    Τι μπορει να μου παρουσιασει; Πως ξερω αν ο μηχανικος τις κοιταει καν οταν ειναι μονος του με το μηχανακι;
    μόνος σου ρωτάς ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Aμα ειναι να πληρωνουμε κερατιατικα, βεβαιως και το γραφουμε στα π@π@ρια μας το μανιουαλ. Αν με ενημερωνουν οι βαλβιδες με σφυριγμα, τρεχω και τις ρυθμιζω.

    και μόνος σου απαντάς .... τις γνώμες των άλλων τι τις θες λοιπόν φίλε vestroma ;;



    Λοιπόν, δεν με πειράζει οτιδήποτε εκτός από το να διαβάζω παπάτζες που αν τις ακολουθήσει κανένα παιδάκι θα βρει μπελά ... και μπορεί και να κινδυνέψει ...




    Αν θέλετε οι κύριοι κάτοχοι v-strom και λοιπών μηχανακίων να μην κάνετε έλεγχο βαλβίδων σύμφωνα με το service manual με γεια σας με χαρά σας .... θα κάνετε και πείραμα έτσι να δείτε πόσα χιλιόμετρα θα πάει πριν σπάσει ....



    Για τους υπόλοιπους ....

    1. Ο έλεγχος ορίζεται στα 24000 η 48 μήνες όποιο μας βρει πρώτα σύμφωνα με το επίσημο service manual του κατασκευαστή

    [και να ρωτήσετε οι πολύξεροι τα μαστόρια που σας κλείνουν το μάτι γιατί ο κατασκευαστής θέτει και χρονικό περιθώριο ...να δω τι απάντηση θα σας δώσουν ... (οι γνώστες ας το κρατήσουν για πάρτη τους) ]

    αφού λοιπόν γίνει ο έλεγχος Σφραγίζεται το βιβλίο με τα σέρβις ώστε να είμαι Καλυμμένος σε περίπτωση που γίνει κάτι ...


    Με άλλα λόγια .... πηγαίνετε εσείς που είστε μάγκες στη Suzuki η σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία μετά από 80000 χλμ και απαιτήστε αντικατάσταση ελαττωματικού εξαρτήματος η επισκευή χωρίς να έχετε σφραγίδα από εξουσιοδοτημένο και θα πάρτε ....



    ναι καταλάβατε ...


    αυτό για να ξεκαθαρίζουμε ... μην πάρτε και κανένα παιδάκι στο λαιμό σας ...


    (α ναι .... στο σέρβις ρύθμισης βαλβίδων .... ο καλός μηχανικός δεν ελέγχει μόνο τις βαλβίδες ... ελέγχει και "άλλα" καβλιτζέκια ... όπως την καδένα των εκκεντροφόρων , τον τεντωτήρα της καδένας , φλάντζες στα ψευτοκάπακα ....

    .... α ναι .... σόρρυ ξέχασα .... adamantium alloy .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

  9. #24
    Δεν ρωτησα για να απαντησω μονος μου αδερφε, αλλα εφοσων βρηκα εστω και εναν, εχω υσηχασει και ειμαι καλυμενος. Αλωστε οι πολλοι ετσι και αλλιως πανε σαν τα προβατα οπου σφυραη ο τσοπανης. Εμεις ειμαστε απο τους αλλους.
    Να σου ριξω και το θρησκευτικο μου. Αν οι πολλοι ειχανε δωσει σημασια στον Νωε, μπορει και να γλυτωνανε και τον κατακλυσμο.
    Τερμα! Οι βαλβιδες ειναι για τους αλλους. Οι μαγκες οι vestroμαδες δεν μασανε απο βαλβιδες. Τελος

  10. #25
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Όσο για τον "οπτικό" έλεγχο που γράφεις μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι εννοείς ;;;
    καθώς θα παρατήρησες όταν ανέφερε το παραπάνω ο αγαπητός ρανδομ δεν έδωσα σημασία...
    αλλά αφού ρωτάς ρε φίλε Άκη θα σου απάντήσω αμέσως, αν και απορώ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΑΥΤΗ.

    10ρακι τρυπάνι αέρος, 4 τρύπες στο καπάκι του ενός και 4 στον άλλο.
    Κατόπιν φακός και...ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ με το μάτι.

    (Δεν θυμάμαι πως κλείνουμε τις τρύπες...με φελλό ή με σιλικόνη..?)

  11. #26
    RSV Tuono 1000RRRRR.... Το avatar του/της elmariacci
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

    (Δεν θυμάμαι πως κλείνουμε τις τρύπες...με φελλό ή με σιλικόνη..?)
    ΜΕ τσιχλα κλεινουν οι τρυπες...κατα προτιμηση Big Babbol (λογω χρωματος).

    Βεβαια αμα δεν σε βρισκεται τσιχλα και βαλεις φελο,μπορεις ανα πασα στιγμη να τσεκαρεις τις βαλβιδες,ανοιγεις,κοβεις με το ματι (γιατι εισαι βεστρομας εσυ ,και κοβει το ματι σου ) και μετα ξανακλεινεις και πας στην δουλεια σου...
    I'm a mean machine drinking gasoline...

  12. #27
    RSV Tuono 1000RRRRR.... Το avatar του/της elmariacci
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Αλωστε οι πολλοι ετσι και αλλιως πανε σαν τα προβατα οπου σφυραη ο τσοπανης. Εμεις ειμαστε απο τους αλλους.
    Αυτα τα προβατα ειναι που αγοραζουν μετα μανιας Στρομ...:smilea:











    σορρυ αλλα δεν κρατηθηκα...
    I'm a mean machine drinking gasoline...

  13. #28
    Vstrom παιρνουν αυτοι που τα μηχανακια τα θελουν για να ευχαριστιουνται πολυ και να παιδευοντε λιγο, εως καθολου.
    Τελικα θα μας πει κανεις για κανενα χαλασμενο vstrom απο αρυθμιστες βαλβιδες;
    Η σας αρεσει να παιδευοντε και να πληρωνουν ολοι, χωρις να χρειαζετε; Επειδη επιλεξατε δυσκολα και απαιτιτικα μηχανακια, θελετε κ εμεις να μπουμε απο κατω με τα κατσαβιδια για συμπαρασταση;

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    ΣΤΟ TRANSALP ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΑ ΣΤΙΣ 18000ΚΜ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ
    ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΦΙΛΕ VESTROMA ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΡΚΕΙ Ο
    ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑΛΑΣ

  15. #30
    Nαι ρε Σωτηρακο, θα τις κοταξουμε καποια στιγμη, υπερβαλουμε λιγο εδω μεσα αλλα δεν ειμαστε και τοσαο γκαου

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF