Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 102

Θέμα: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

  1. #16

    Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
    καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.
    ειμαι ετοιμος να αγορασω μια μοτοσυκλετα και ειμαι αναμεσα στο v-strom και στο versus και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.και κατι ακομα για να γνωριζεται η χρηση της θα ειναι και για την πολη και σιγουρα για ταξιδακια.
    ευχαριστω εκ των προτερων
    Υστερα από χρήση πολλών ημερών τόσο του VStrom αλλά και του Versys (δανεικές από φίλους), κατέληξα στο Versys. Καλύτερο μέσα στην πόλη, πιο σύγχρονο, φθηνό, τίμιο, σβέλτο και καθαρά ασφάλτινο (μικρό μεταξόνιο, σφικτές αναρτήσεις, εκρηκτικές μεσαίες). Η γριά (Vstrom) δεν μου έκανε τα χατήρια μέσα στην πόλη παρά το ότι στα ταξίδια είναι Νο 1. Μετά από 10.000 χιλ. με το Versys ξαναοδήγησα το Vstrom και μου φάνηκε τόσο βαρύ και άβολο στην πόλη που δεν το συζητώ.

    Για πόλη/βουνήσια στροφηλίκια/solo riding/σούζες/New age = Versys
    Για ταξίδι/ευθείες/συνεπιβάτη/φότρωμα/Cruising = Vstrom

    Ρϊξε μια ματιά στις τιμές .. και η απόφαση είναι εύκολη

    http://www.kawasaki.gr/news.asp?Id=340E1A4C008


  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2008
    Μηνύματα
    11
    ειμαι ακομα μπερδεμενος ακουω και τις 2 αποψεις και κει που ειμουνα πιο πολυ προς το v-strom τωρα δεν ξερω ειλικρινα...

  3. #18
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010

    Re: Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
    Για πόλη/βουνήσια στροφηλίκια/solo riding/σούζες/New age = Versys
    Για ταξίδι/ευθείες/συνεπιβάτη/φότρωμα/Cruising = Vstrom
    Ποιός σου είπε οτι το V-Strom δε στρίβει; Το Versys υπερτερεί στα
    κλειστά αλλά ας μην το παρακάνουμε. Παίζει ρόλο ασφαλώς και ο
    οδηγός. Πριν μαμήσω τα λαστιχάκια της κυρα-καταιγίδας μου V-Strom
    δεν μπορείς να φανταστείς πως ανέβαινα το Πήλιο!!! Yπερβάλλουμε λίγο.
    Για καβαλήστε κι άλλα μηχανάκια να δείτε... Το V-strom είναι δύσκολο
    στην πόλη. Στην πόλη κι εγώ με το V-Strom κυκλοφορω!!
    Για δείτε και το BMW GS που κάνει κι άλλα πράγματα!!
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  4. #19
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
    ειμαι ακομα μπερδεμενος ακουω και τις 2 αποψεις και κει που ειμουνα πιο πολυ προς το v-strom τωρα δεν ξερω ειλικρινα...
    Αγόρι μου άκουσέ με λίγο μια στιγμή εμένα και δε θα χάσεις.
    V-Strom έχω και κυκλοφορώ και στην πόλη. Ειλικρινά δεν κουράζομαι
    γιατί έχω συνηθίσει. Άμα καβαλάς όλο γυμνά streetάκια εννοείται το
    Strom θα σου φανεί βαρύ, αλλά μόλις ξεκινήσεις όλα τα κιλά εξαφανίζονται.
    Απο στροφιλίκι μην το συζητάς, είχα ξύσει και αριστερό μαρσπιέ με τα
    εργοστασιακά λάστιχα Το μηχανάκι το παντρεύτηκα μου δείνει
    συνέχεια την τάση να θέλω να φεύγω.

    Το παρακάτω V-Strom που ποστάρω είναι το δικό μου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	clipboard01.jpg 
Προβολές:	727 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	151060
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  5. #20
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Re: Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
    Versys εκρηκτικές μεσαίες


    Είμαι 1.70 63 κιλά και δε με δυσκόλεψε πουθενά το Στρόμα ούτε μου φανηκέ βαρύ παρά μόνο εν στάσει και ειδικά στο τέρμα της Βεακείου προς Καστέλλα όπου λόγω βάρους και ύψους κι επειδή έχει πλακόπετρα κάτω δυσκολεύτηκα να σταματήσω για να ελέγξω πριν βγω στο δρόμο. Μια χαρά στρίβει.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #21
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010

    Re: Re: Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67


    Είμαι 1.70 63 κιλά και δε με δυσκόλεψε πουθενά το Στρόμα ούτε μου φανηκέ βαρύ παρά μόνο εν στάσει και ειδικά στο τέρμα της Βεακείου προς Καστέλλα όπου λόγω βάρους και ύψους κι επειδή έχει πλακόπετρα κάτω δυσκολεύτηκα να σταματήσω για να ελέγξω πριν βγω στο δρόμο. Μια χαρά στρίβει.
    Και ήσουν και δικάβαλος!!! Πες το κι αυτό!!
    Που να πας με το Versys??
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  7. #22
    Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
    Και οι δυο μηχανες ειναι πολυ καλες.Το στρομ ειναι πιο παλιο ,πιο τουριστικο,πιο ανετο και με συμβατικη αισθητικη.

    Το βερσυς,αυτο εχω παρει εγω,ειναι πιο ελαφρυ,υπερεχει λιγο στα στριφτερα κομματια και χανει ελαφρως στο ταξιδι σε σχεση με το στρομ.Ειναι πιο φρεσκο αλλα και πιο αμφιλεγομενο αισθητικα.
    Μεγαλη διαφορα εδω πντως θα δεις κυριως αν εισαι σωματωδης.Εγω που ειμαι 1,70 καλυπτομαι απολυτα απο τις τουριστικες του ικανοτητες και εχω κανει και τα δικαβαλα ταξιδακια μου.Αλλο παλικαρι 1,85 που εχω γνωρισει με μια ζελατινα επιπλεον ανεβαινει 2 φορες το μηνα Βουδαπεστη,3.000 χλμ συνολο,και ειναι απολυτα ικανοποιημενος

    Σκεψου ακομα οτι ρο στρομ κυκλοφορει απο το 2003 ενω το βερσυς απο το τελος του 2006 οποτε το στρομ που θα παρεις το 2009,το 2010 θα ειναι το παλιο μοντελο ενω το βερσυς μαλλον οχι.

    Αν δεν κανω λαθος το στρομ εχει και πιο πυκνη συντηρηση.

    κοστος σερβις για βερσυς που ξερω...Στα 1.000 χλμ 37?
    Στα 6.000 χλμ 55?

    γκαζι εχουν περιπου το ιδιο.



    προσπαθησε να βρεις και τα δυο για να τα οδηγησεις και να κρινεις ποιο σου παει καλυτερα.

  8. #23
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Κατά σύμπτωση όταν καβάλησα το Versys την ίδια ημέρα καβάλησα κι ένα Πήγασο του 05 παρότι είναι πιο κοντό το δεύτερο πέρα απ' αυτό εγώ δεν είδα άλλες διαφορές μεταξύ τους πέρα απ' τα σαφώς ικανοποιητικότατα φρένα του Versys. Κι επειδή όλα αυτά έγιναν στην Πρέβεζα παρότι δεν είμαι ειδικός στα χωμάτινα μην τρελαθούμε το Versys ούτε γι' αστείο δεν μπαίνει χώμα είναι δεν ξέρω αν θα με καταλάβετε πολύ ''πλαστικό''. Ενώ αντιθέτως μέσα σε αραιή κίνηση είναι ελαστικό σχεδόν και χώνεται άριστα στο χώμα όπως και σε ταξίδι χωλαίνει. Βέβαια δεν πήγα Βουδαπέστη αλλά σε μια διαδρομή για όσους ξέρουν από Πρέβεζα - Τσουκνίδα - Αχερουσία - Αηδόνι - Γλυκή - Παραμυθιά - Νεράϊδα - Ηγουμενίτσα το μηχανάκι δεν είχε την άνεση που θα έπρεπε να έχει. Οι δρόμοι φιδίσιοι σε κάποια σημεία, σε άλλα ευθείες και με ελάχιστο αέρα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  9. #24
    Ημουν στο ιδιο διλλημα πριν ενα περιπου χρονο.Οδηγουσα το versys για ένα περιπου μηνα,Μου αρεσε το στριψιμο του,η κινηση του στην πολη το’’ζυγισμα΄΄ του γενικα….λεω αυτό θα παρω!!
    Οι φιλοι και οι …κακες παρεες όμως επεμεναν για vstrom!!Επιρεασμενος λιγο απ αυτους λιγο από αυτά που διαβαζα παω ένα ωραιο πρωι στην αντιπροσωπεια,κανω μια βολτα το στρωμα οντως μου φανηκε ποιο βαρυ αλλα ποιο βαρυ ακόμα ειχε γινει το…κεφαλι μου από αυτά που ειχα ακουσει από τους ..διαφορους παντογνωστες του στυλ αυτό κανει εκεινο,τοαλλο δεν τοκανει,κ.λ.π.Εχεις ετοιμοπαραδοτο του λεω,εχω μου λεει η τωρα η ποτε λεω μεσα μου ,Φερτο του λεω!!
    Τις πρωτες μερες ομολογω ότι σκευτικα πολλες φορες μηπως εκανα λαθος?μηπως βιαστηκα?μηπως?μηπως?!!Μετα από 5-6 μερες καταλαβα τι εργαλειο πηρα!!Το βαρος του ο ογκος του και όλα τα σχετικα ειχαν ..εξαφανιστει!!!Ποιοτικο ,σβελτο,ξεκουραστο,ελαφρυ, ΑΝΕΤΟ,και κινητηρας ΔΙΑΜΑΝΤΙ παντα με τα δικα μου δεδομενα .
    Μετα από 8 περιπου μηνες συμβιωσης μαζι του ‘ΑΠΟΛΥΤΑ ‘ικανοποιημενος1!
    Αν το αλλαξω ξερεις τι θα παρω?!!!ΠΑΛΙ V STROM!!!!


    Υ.Γ
    Τα παραπανω είναι προσωπικες μου σκεψεις και εμπειριες και δενγραφτηκαν με σκοπο να επιρεασω κανεναν και για τιποτα..ΠΑΡΤΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΟΜΩΣ ΠΑΡΤΕ ΚΑΤΙ

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    οτι και να σου λεει ο οποιοσδηποτε δεν προκειται ποτε να σε κανει να διαλεξεις γιατι απλουστατα οι αναγκες ειναι διαφορευτικες για τον καθε εναν μας και στην τελικη ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι.


    αλλος υποστηριζει το ενα και αλλος το αλλο.

    το οτι το ενα υπερτερει στην πολη και το αλλο στο ταξιδι ειναι ενας βασικος μπουσουλας.

    αλλα...
    μονο αν οδηγησεις και τα 2 θα κατασταλλαξεις σε αυτο που πραγματικα θες!!

    παρε και τα 2 για test ride και αν (ακομα καλυτερα) εχεις κανεναν φιλο που να εχει καποιο απο τα 2, οδηγησε το σε all around καταστασεις...


    καλα ψωνια!

  11. #26
    Περαστικό μέλος Το avatar του/της perastikos
    Εγγραφή
    10/01/2006
    Μηνύματα
    212
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
    ανεβαινει 2 φορες το μηνα Βουδαπεστη,3.000 χλμ συνολο


    Πάντως TDM και Tiger ξεφεύγουν αισθητά στα χρήματα...

    +1 και από εμένα στο v strom, έτσι απλά, χωρίς επιχειρήματα!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480

    Re: Re: Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
    Ποιός σου είπε οτι το V-Strom δε στρίβει; Το Versys υπερτερεί στα
    κλειστά αλλά ας μην το παρακάνουμε. Παίζει ρόλο ασφαλώς και ο
    οδηγός. Πριν μαμήσω τα λαστιχάκια της κυρα-καταιγίδας μου V-Strom
    δεν μπορείς να φανταστείς πως ανέβαινα το Πήλιο!!! Yπερβάλλουμε λίγο.
    Για καβαλήστε κι άλλα μηχανάκια να δείτε... Το V-strom είναι δύσκολο
    στην πόλη. Στην πόλη κι εγώ με το V-Strom κυκλοφορω!!
    Για δείτε και το BMW GS που κάνει κι άλλα πράγματα!!
    Ρε ΕLLE,δεν ειμαστε στις αντιπαρα8εσεις,κρατα τα δικα σου πιστευω και μην κρινεις εκεινα των αλλων..

    Με την ιδια λογικη το 1ο σου ποστ ηταν ακρως υποτιμιτικο για εναν κατοχο versys,οπως εγω,ωστοσο ειδες πως η απαντηση μου ηταν χιουμοριστικη..

    Απο κει και περα φιλε tsagaris,κανε ενα τεστ ride οπως σου ειπε και ο devils


  13. #28

    Re: Re: Re: αναμεσα σε v-strom kai σε versus?

    Κατά την άποψή μου, η εμπορικότητα ενός μοντέλου είναι αυτή που καταπιέζει την προσωπική επιλογή και κρίση. Τί να το κάνω το ότι είναι εμπορικό το Vstrom ή το Transalp όταν με το Versys κάνω το κέφι μου και ξεχωρίζει στον σχεδιασμό και τον χαρακτήρα? Στην Αθήνα δεν υπάρχει φανάρι που να μην είναι μεταξύ των μοτοσυκλετών ένα Vstrom ή ένα Transalp, όμως στο Versys βρίσκω τα περισσότερα πλεονεκτήματα αλλά και την διαφορά στην εμφάνιση από την συντηριτική εικόνα του Vstrom.

    Τώρα μάλιστα που και η τροχαία πήρε έναν στόλο από Vstrom .. είναι για ξενέρωμα.

    http://imageshack.gr/files/r4fb3b8cpaozlm7dvdpa.jpg


  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2008
    Μηνύματα
    11
    αυτο που θελω να ακουσω απο καποιον που εχει το versus ειναι εαν εχει κανει ταξιδι και πως του φανηκε στο ταξιδι?

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
    αυτο που θελω να ακουσω απο καποιον που εχει το versus ειναι εαν εχει κανει ταξιδι και πως του φανηκε στο ταξιδι?

    σου εχω γραψει εγω σε ποστ λιγο πριν.

    παμε παλι...
    ταξιδι 200χλμ δικαβαλο φορτωμενο με 2 σακους στη σχαρα τα πηγε μια χαρα.
    ηταν την περιοδο που το εστρωνα και ετσι περιοριστηκα σε σταθερη ταχυτητα ταξιδιου 150 χλμ/ωρα.το μοτερ ειναι πολυ χαλαρο σε τετοια ταχυτητα και εχει πολυ δυναμη ακομα και κανενα προβλημα να ανοιξει και αλλο για να προσπερασει.
    καταναλωση 5,5 λ/100χλμ
    εγω ειμαι 1,70 και με καλυπτει καλα απο τον αερα...οχι οπως το στρομ βεβαια που το εχω οδηγησει και αυτο σε εθνικη αλλα σιγουρα πολυ ικανοποιητικα.
    για μεγαλυτερα υψη θελει αλλη ζελατινα χωρις βεβαια να φτασει ποτε το στρομ σε καλυξη απο τον αερα.

    ο συνεπιβατης επειδη καθετε ψηλα τρωει αρκετο αερα αλλα εχει και ωραια θεα προς τα μπροστα.βαριετε λιγοτερο οπως λεει η κοπελα μου αλλα ταλιπωρειτε περισσοτερο.

    σιγουρα δεν συγκρινετε με το στρομ αλλα εγω νομιζω οτι ταξιδευει ανετα




    PS λογω σχεδιασης ρεζερβουαρ δεν παιρνει μεγαλο τανκ μπαγκ,δεν πιανουν καλα οι μαγνητες.
    με καλο ψαξιμο ομως κατι καλο μπορει να βρεις.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπαταρία σε V-Strom 650...?
    από lkol στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2012, 12:23
  2. ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.
    από snatch στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 12:13
  3. Έλλειψη σε V-Strom 650μαύρο ματ
    από chria στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 13:14
  4. Αλλαγή λαδιών σε V-strom 1000
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF