Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 114

Θέμα: Motul ή Ipon , ιδού η απορία .....

  1. #16
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Torco
    TMX-R 15-40W και ΤΕΛΛΟΟΣΣΣ!

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  2. #17
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    ....βρήκα λοιπόν το 5100 με 7 εβρουλακια (δεν θα σας πω που ) και για να είμαι ειλικρινής χέστηκα από τη χαρά μου μια και θεώρησα πως ήμουνα μεγάλο κορόιδο που τόσο καιρό το αγόραζα κάπου 12 ευρώ το λίτρο .

    Τα πήγα στον μάστορα που πηγαίνω το μοτορινό και μόλις χούφτωσε το λαδάκι με ρώτησε αμέσως ποσό το πήρα . Οταν του είπα πόσο και από που , αμέσως μου είπε πως δεν είναι το 5100 που δουλεύει αυτός και ότι για το συγκεκριμένο κατάστημα είχε γίνει και παλιότερα θέμα και καταγγελίες οτι φέρνει λαδιά ναι μεν επώνυμα αλλά δεύτερες ποιότητες η και ιμιτασιον εντελώς .

    Βεβαία απορία μου είναι πως γίνεται κάποιος να πουλάει με 12 το λίτρο και άλλος με 7 . Αν πουλάνε το ίδιο πράγμα δεν είναι καταδικασμένος ο πρώτος ??? Κατι ειναι τουλάχιστον υποπτόν .

    Απο την άλλη ο μάστορας γιατί να μου πουλήσει παραμύθι αφού ποτέ δεν έχω πάρει λαδιά από αυτόν χύμα και του πάω συσκευασμένα . Στο μηχανάκι δεν τα αφήνω πάνω από 3000 -4000 κμ και τα τσεκάρω ανά 1000 .

    Δεν κάνω αυτό το ποστ ουτε για να δυσφημίσω κατάστημα (δεν προκειταί να πώ άλλωστε ) ούτε για να δημιουργήσω εντυπώσεις . Οταν όμως μου είπε ο μάστορας πως ενα βιραγκο που του είχανε φέρει είχε βαρέσει μπιέλα και κάνα δυο αλλά τα τρέχανε που βάζανε ας πούμε το" φτηνό Μοτουλ " μου έκατσε κάπως .Το ξέρω πως τα ειδή μηχανής από αναλώσιμα μέχρι ανταλλακτικά είναι κατά κανόνα ακριβά και υπερτιμημένα αλλά στο θέμα των λιπαντικών δεν ξέρω αν υπάρχει περιθώριο εκπτώσεων .Γιατί να πάρεις μια φτηνή ζελατίνα και να θολώσει μικρο το κακό , το να πάρεις κάνα μοτέρ παραμάσχαλα ειναι χοντρό "πακέτο"

    Ξέρει κανείς , κυρίως από αυτούς που εργάζονται σε συνεργεία αν υπάρχει περίπτωση Β διαλογής επωνύμων λιπαντικών σαν την περίπτωση που ανέφερα ??? Δεν χρειάζονται ονόματα .Απλα να ξέρω , δεν χρειάζεται να το μάθω κατόπιν μηχανικού προβλήματος , δηλαδή πολύ αργά .Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ αλλά δεν μ 'αρεσει να βολτάρω χωρίς να έχω 100% εμπιστοσύνη στο μηχανάκι μου . Την ερχόμενη εβδομάδα θα ανεβώ εκδρομή στα ελληνικά χωριά της Β.Ηπειρου και μετά Κέρκυρα Με υψηλές θερμοκρασίες και μέχρι να κάνω 3000 κμ κρίμα δεν είναι να με φάει το άγχος ?????






    :smilea:
    Modenas Kriss 125

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    oti pei to manual
    Από πότε το manual αναφέρεται στον ψυχισμό της μοτό (ή του αναβάτη)?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    169
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu

    .......
    Και εγώ παίρνω το motul με 7 ευρώ από ένα μαγαζί που έχει κατηγορηθεί παλαιότερα ότι έχει λάδια διαλογής.

    Το μαγαζί που ψωνίζω εγώ όμως έχει πελατεία και από "ψείρες" μοτοσυκλετιστές και δεν έχω ακούσει τουλάχιστον εγώ κανένα παράπονο.

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    ....βρήκα λοιπόν το 5100 με 7 εβρουλακια (δεν θα σας πω που ) και για να είμαι ειλικρινής χέστηκα από τη χαρά μου μια και θεώρησα πως ήμουνα μεγάλο κορόιδο που τόσο καιρό το αγόραζα κάπου 12 ευρώ το λίτρο .

    Τα πήγα στον μάστορα που πηγαίνω το μοτορινό και μόλις χούφτωσε το λαδάκι με ρώτησε αμέσως ποσό το πήρα . Οταν του είπα πόσο και από που , αμέσως μου είπε πως δεν είναι το 5100 που δουλεύει αυτός και ότι για το συγκεκριμένο κατάστημα είχε γίνει και παλιότερα θέμα και καταγγελίες οτι φέρνει λαδιά ναι μεν επώνυμα αλλά δεύτερες ποιότητες η και ιμιτασιον εντελώς .

    ..................................






    :smilea:
    Για τα 5100 που χρησιμοποιώ, δεν έχω δεί καμμία διαφορά από το Λαμπριανίδη με άλλα καταστήματα.
    Τουλάχιστον από αυτά που μπορώ να ελέγξω σαν χρήστης δηλαδή αίσθηση κιβωτίου, ήχος κινητήρα, αντοχή σε χλμ κλπ.
    Το ίδιο ισχύει και για το Motul 600 που ήταν λάδι καύσης για δίχρονα.

    Οσον αφορά τις συσκευασίες, δες στο site της MOTUL. Η Motul έχει αλλάξει την εμφάνιση της συσκευασίας.
    Σε μαγαζιά που δεν έχουν πολύ κίνηση, έχουν μείνει ακόμη οι παλιές.
    Και είναι αναμενόμενο να γκρινιάζουν οι μάστορες για τέτοιες αποθήκες λιπαντικών, αφού αν δεν υπήρχαν, θα έπαιρνες λάδι από αυτούς.

    Πάντως, κυκλοφορούν μαιμού λιπαντικά.
    Εχω ακούσει ιστορία με ELF αγορασμένα από βενζινάκο.

    Επίσης, το βλέπω δύσκολο να πουλά η Motul στον οποινδήποτε λάδι 2ης διαλογής.

    Α, και κάτι άλλο.
    Θα έβαζε ο Λαμπριανίδης το δικό του αυτοκόλητο πάνω στα λάδια, αν ήταν ιμιτασιόν η διαλογής????

    Για να αποφύγω παρεξήγηση, δεν έχω καμμία σχέση με τον άνθρωπο, είμαι απλά ένας πελάτης.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της takis1964
    Εγγραφή
    20/07/2006
    Μηνύματα
    112
    κατ αρχας οι ιδιες οι εταιρειες θα του ειχαν κλεισει τοσο καιρο το μαγαζι αν ηταν μαιμου η δουλεια.Αυτο και μονο................

  7. #22
    τα motul ειναι καταπληκτικα λαδια για πατατες,παστιτσιο και εννιοτε τηγανητα ψαρια...
    για μοτοσυκλετες λιαν επιεικως ειναι εμετικα...

    σας λεει καποιος μια παπαρια και πατε σαν τα προβατα και αγοραζετε...κι επειδη δεν σας εχει καρφωθει ακομη καμια βαλβιδα στο κουτελο νομιζετε οτι ειναι μια χαρα...βαλτε κανα λαδι της προκοπης μια φορα και μετα θα χρησιμοποιειτε τα motul στα πατωματα για να γλυστρανε τα ποντικια οταν τα κυνηγατε...οπως και πολλα αλλα "επωνυμα" λαδια της αγορας...

    αναφορικα με την αξιοπιστια του συγκεκριμενου καταστηματος(αγοραζω απο κει πανω απο 10 χρονια) δεν τιθεται καν ζητημα...απλως οταν φερνεις ενα προιον σε λογικη τιμη ολοι οι υπολοιποι που βγαζουν 200% κερδος στραβωνουν...

    αυτα...

    περαστικα σας...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Τι προτείνεις;

  9. #24
    motul και torco τα καλυτερα λαδια,α και τα ipone τα υπολοιπα ειναι για τηγανισμα προπαντος κατι bel-ray απορω πως δεν εχει κλεισει αυτη η εταιρια.

  10. #25
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Και ομως πολυ λένε οτι ειναι το καλυτερο λαδι το bel-ray

  11. #26
    καλα για εμενα το bel-ray ειναι καλο μονο για παπια για μηχανες δεν ειναι τοσο καλο.
    παραδειγμα ενας φιλος μου χρησιμοποιουσε το bel-ray to exr-racing απο τι θυμαμαι το χρησιμοποιουσε πολυ καιρο αυτη την μαρκα καποια στιγμη ανοιγει μοτερ για να αλλαξει κατι ο μαστορας καλος διαπιστωνει οτι ορισμενα μεταλλα ειναι αρπαγμενα και του ειπε κατα 90% φταει το λαδι που χρησιμοποιουσε και ο φιλος μου τα αλλαζε και καθε 4000χλμ.
    τωρα τι να πω εγω σαν τα motul που χρησιμοποιειω στο χορνετ μου 3 χρονια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και θα αλλαζα μονο για τα torco.

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Τι προτείνεις;
    μινερβα....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #28
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Εγω με το Torco πάντως είδα θετική διαφορά στο κιβώτιο (μηδενικό πατινάρισμα) και ίσως λίγο καλύτερη ευστροφία του μοτέρ (ίσως να ναι ιδέα μου, λέω), αλλα και μειωμένη ποσότητα μετά απο 3000χλμ. που έκανα και την αλλαγή (απο 1.1lt-->180ml. μόνο) αν και ο μηχανικός μου είπε οτι το καλό λάδι το καίει ο κινητήρας πιο εύκολα απο τα φθηνά.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  14. #29
    Για τα motorex τι έχετε να πείτε http://www.motorex.com. Αυτά έχει το service που πάω. Δεν μπορώ να πω πως είναι και τα πιο φθηνά, 11? το φθηνότερο.

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotos2004
    Για τα motorex τι έχετε να πείτε http://www.motorex.com. Αυτά έχει το service που πάω. Δεν μπορώ να πω πως είναι και τα πιο φθηνά, 11? το φθηνότερο.
    οτι το "τσουτσουνακι" τους βολευει πολυ εαν δεν εχεις χωνι προχειρο!!!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph speed triple 1050 VS Bmw K1200R..Ιδου η απορια..
    από MOITSOS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2010, 15:03
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2009, 21:55
  3. Πιρτσίνωμα ή άλλαγμα,ιδού η απορία!
    από Multijohn στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 15:43
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 21:09
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF