Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 58

Θέμα: αγορά σκούτερ (προβληματισμός)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Με το δικό μου crypton x,εχω κάνει 16.500χλμ.

    Το πιο ακριβό "μεγάλο" service που έκανε,κόστισε 50 και κάτι ψιλα σε εξουσιοδοτημένο.
    Καμία ζημια.
    Λαστιχα micelin 60ε το ζευγος.
    Αλυσιδογράναζα γύρω στο 30άρι
    Μπαταρία γυρω στο 25άρι
    Να μήν πώ για το κόστος πλαστικών(μακριά απο εμάς) σε περίπτωση πτώσης..

    Απο παλιά χρησιμοποιούσα σκούτερ για καθημερινή μετακίνηση,μέχρι που ξύπνησα..

    Βάλτα κάτω και θα δείς οτι τα περισσότερα σκούτερ κοστίζουν πολυ.. σαν μια μικρή μοτοσυκλέτα.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
    Βάλτα κάτω και θα δείς οτι τα περισσότερα σκούτερ κοστίζουν πολυ.. σαν μια μικρή μοτοσυκλέτα.
    Τα scooter στοιχίζουν περισσότερο (ως συντήρηση) από την αντίστοιχων κυβικών μοτοσυκλέτα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teogtp
    Αν δεν "κολλας"στο μεταχειρισμενο παρε ενα Xmax 250 ειναι στα λεφτα που θελεις.
    Δυνατο ανετο καλοστημενο(για δεδομενα σκουτερ παντα)παρολο που εχει 14αρι πισω τροχο χωρο κατω απο την σελα για ενα fullface και ενα jet
    επισης ειναι και αρκετα "δεμενο"στα πλαστικα του πραγμα που θα το καταλαβεις μετα απο κανα δυο
    καλοκαιρια και αρκετες λακουβες που δεν θα σου κουδουνιζει καθολου σε αντιθεση με τα κορεατικα
    που ειναι για κλαματα.Το ΜΟΝΟ κορεατικο που μου αρεσε ειναι το καινουργιο Kymco GTI 200
    αλλο μηχανακι καμια σχεση με την προηγουμενη γενια αρκετα καινοτομο πολυ δυνατος
    κινητηρας για τα κυβικα του οικονομικο και μεγαλους τροχους που ζητας αλλα χωροι μηδεν θες μπαγαζιερα.Μονο αν το παρεις πεταξε κατευθειαν τα λαστιχα του και βαλε καποια της προκοπης αυτα τα Maxxis ειναι για κλοτσιες
    χαντακωνουν το μηχανακι.
    Και κατι που θυμηθηκα!Αυτο το κολπο με το σερβις στα 500χιλ. στο Kymco και μετα στα 1000χιλ. δεν το καταλαβα ποτε.....τηγανολαδο βαζουν στο μηχανακι και θελει αλλαγη τοσο γρηγορα.Α! και στα χιλια αλλαζουν και βαλβολινες!!!!!!!


    ΠΕΡΙ ΚΥΜΚΟ.........ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ




    Κάθε 2000κμ. άλλαγή λαδιών μετέπειτα.
    Έκτός άπό τά έξοδα δηλαδή,είναι καί σπαστικό κάθε μήνα
    νά τρέχεις γιά λάδια γιά νάχεις έγγύηση...!!!
    Πάντως μέ αύτά τά λάδια δέν ξέρω.
    Είχα τό Νταιβέρσιον,στό Έλληνικό βιβλίο έλεγε
    ή Γιαμάχα προτείνει λόγω τών συνθηκών κ.λ.π....κ.λ.π...
    ντεμέκ άλλαγή λαδιών κάθε 5000 καί ή πρώτη μέ τή δεύτερη
    στίς 4000κ.καί τόνιζε ότι δέν βγαίνει κάποιος έκτός έγγύησης
    άν πάει κάθε 10000κ.....ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.
    Τό Άγγλικό μάνουαλ άπλά έγραφε κάθε 10000κμ. άλλαγή λαδιών
    φίλτρου καί ρύθμιση τά διπλάσια άπ'ότι πρότεινε ή Μοτοδυναμική.
    Τώρα πού πήρα τό Καβασάκι τό ΖΧ-130 τό παπί,ή άντιπροσωπεία
    πάλι προτείνει άλλαγή κάθε 3000κμ. καί τό μάνουαλ
    γράφει ΚΑΘΕ 12000κμ.......!!!!!
    Έχω άλλάξει πολλά μηχανάκια,πάντα άκολουθούσα τίς όδηγίες
    τού κατασκευαστή καί ποτέ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΕ...!!
    Τά μάνουαλ τής Κύμκο τά Κορεάτικα στά Άγγλικά τί γράφουν..??
    Κάποτε είχα ένα Χόντα αύτοκίνητο V-TEC .
    Άπό τίς 45000κμ καί μετά ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΔΙΑ,πάντα συμπλήρωνα
    τό έδωσα μέ 210000κμ. καί πετούσε...!!!
    ΜΗΠΩΣ ΤΡΩΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...??
    ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΜΗΠΩΣ...??
    Οί άντιπροσωπείες βέβαια,άν πάρεις τή σφραγίδα τής έγγύησης στά 1000κμ.
    σέ καλύπτουν συνήθως σέ περίπτωση βλάβης έντός έγγυήσεως.
    ΣΥΝΗΘΩΣ.................λέμε.
    Καί αύτό πού καίει είναι ότι άν ένα λίτρο λάδι κάνει 10 εύρώ,έσύ πληρώνεις
    30 γιά 2 λίτρα στό παπί γιά παράδειγμα γιατί αύτός πουλάει 15 καί
    σού πουλάει 2 λίτρα έπειδή τό παπί παίρνει π.χ. 1,1 μέσα.
    Βάλε καί τά έργατικά σού λέει άλλα 20 καί θές 50 εύρώ γιά λάδια στό παπί...!!!
    Κί όσο τελειώνει ή ίστορία μέ τίς πωλήσεις τόσο προσπαθούνε νά
    σταθούνε άπό τήν παροχή ύπηρεσιών....!!!
    ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ....!!!
    Μέ μισθό βασικό στά 538...??
    Καθαρά 400 καί κάτι...??


    ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΥΝΕ
    Άλλιώς κάθε μέρα θά κλείνουν ........διότι δέν ύπάρχει χρήμα
    καί όχι έπειδή θέλουμε νά γίνουμε όλοι μαστόρια.....
    Άς έκτιμήσουμε όλοι μας τά παλιά μας μηχανάκια πού μάς ξύνιζαν
    άς τά φροντίσουμε περισσότερο κι άς κάνουμε τή ζωή μας
    πιό εύκολη καί πιό άπλή ζώντας μέ λιγότερα μιά καί τό άπαιτούν
    οί καιροί.....
    Έξάλλου σημασία έχει τό ταξίδι πού έλεγε καί ό Καβάφης......

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctoR_k6
    Οδικη η οδηγικη το παπι πολυ μπροστα απο ενα σκουτερ...?Μηπως σε πατημα η σε φρενα?
    Μαλλον φιλε μου κανεις καποιο λαθος.Πολυ μπροστα τα σκουτερ απο τα παπια...
    Οσο για τα 120 τελικη σε ταξιδι δεν ξερω αν εννοεις στο κοντερ του που μπορει να δειχνει 20-30 χλμ παραπανω...Εγω με 300αρι και δεν ταξιδευω με 120(που λεει ο λογος)και παει το παπι??

    Για μενα αν ειναι οικονομικο το θεμα παρε παπι...
    Αν δεν ειναι τοσο το οικονομικο παρε σκουτερ!!





    ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΔΙΚΗ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ





    Πρέπει νά έχει πίσω τροχό άπό 15άρη καί πάνω....!!!
    Ή θέση όδήγησης κ.λ.π.....τού παπιού είναι πολύ καλύτερη.
    Ένα σκούτερ μέ 15άρη τροχό πόσο κάνει...??
    Τό ΖΧ-130 πού πήρα ΛΕΝΕ ότι έχει τελική πάνω άπό 120...!!
    Μπορεί νά γράφουν όλοι ψέμματα,θά τό μετρήσω μόλις στρώσει.
    Ζυγίζει 105 κιλά ένώ ένα διακοσάρι σκούτερ πάει περίπου 130-140 κιλά.
    Μέ τό πιό μάπα παπί λόγω τής κατασκευής του ξύνεις τούς μασπιέδες
    χωρίς νά νοιώθεις άνασφάλεια.
    Δοκίμασε μέ 12άρη 13άρη πίσω τροχό σέ σκούτερ.
    Έπίσης τά φρένα είναι σέ συνάφεια μέ τό πόσα κιλά πρέπει νά φρενάρεις
    καί πόσο μπορείς νά τά πατήσεις ,δέ μιλάμε γιά 300 κυβικά καί πάνω
    όπου ύπάρχει ΑΒS.
    Ταπεινή μου γνώμη πώς αύτά τά σκούτερ πού είδα στά 2000 εύρώ περίπου
    είναι ΠΟΔΗΛΑΤΑ μπροστά σέ όποιοδήποτε παπί...!!
    Γιά νά συγκρίνουμε καί προιόντα ίδιας άξίας άλλιώς δέν έχει νόημα
    πάμε στό 500άρι τό γιαμάχα πού έχει άλλη συμπεριφορά...!!!
    Άλλά κάνει καί 11000 εύρώ.
    Έκεί είναι θέμα έπιλογής.......τί θές,τί σέ βολεύει,τί μπορείς,κ.λ.π.....
    Παπιά...........
    Τό joy Καβασάκι ταξιδεύει ώρες μέ 110-120
    Τό crypton-X άν τού άλλάξεις ένα γραναζάκι πάει μέ 120 Άθήνα - Θεσσαλονίκη
    άλλά δέν τό βάζω γιατί πάει στά 2300-2400 μετρητά. ΥΔΡΟΨΥΚΤΟ
    Τό GT τής Μοντένας πάει όσο θές μέ 120-130 τελική.
    Τό ΖΧ-130 τής Καβασάκι πάει τελική 130 καί δουλεύει όσο θές στά 120κμ.
    Πάνε Θεσσαλονίκη - Γιάννενα.
    Τό Σουζούκι Αντρές μέ ψεκασμό 100-110 μέχρι τό βράδυ.


    Άν καί δέ νομίζω ότι κάποιος θά πάρει τό παπί γιά νά πηγαίνει Αθήνα Τρίπολη
    παρόλα αύτά δέν έχουν πρόβλημα,τό μοτέρ άερίζεται πολύ καλά καί δέν είναι
    κάτω άπό τά πλαστικά,γιαυτό καί τά σκούτερ πλέον είναι ύδρόψυκτα
    διότι βγαίνουν πιό άξιόπιστα άλλά καί πιό πολυδάπανα στή συντήρηση
    και πιό άκριβά στήν τιμή .
    Είδα τό καινούργιο τής Άπρίλια σχεδόν 3000 εύρώ τό ύδρόψυκτο.
    Πολύ όμορφο τό CUBE, 14 καί κάτι άλογα,νομίζω 15άρηδες τροχοί,άλλά 30άρι
    καρμπυρατέρ καί 145 κιλά.
    Βάλτα καί κάτω καί δές.............πάει καλύτερα άπό ένα παπί 105 κιλών μέ τά
    ίδια κυβικά πού κοστίζει ένα χιλιάρικο λιγότερο,καίει λιγότερο,είναι πολύ πιό άπλό
    χωρίς ύδρόψυξη μέ φθηνότερη συντήρηση...??
    Καί δέν ξέρω άν μέ τόν 15άρη τροχό θάχει χώρους κάτω άπό τή σέλλα.
    Έπειτα έστω καί ήμιαυτόματο τό παπί έχει κιβώτιο καί άν ξέρεις δέ σέ κρεμάει ποτέ
    σέ άνηφόρες κ.λ.π...
    Παρότι είναι τό μεταφορικό μέσον τής έποχής τό σκούτερ,εύρείας πλέον διάδοσης
    λόγω τής εύκολίας πού παρέχει γκάζι φρένο καί τής άνεσης ώς πρός τούς χώρους
    τά πόδια μή λερώσεις τή γόβα κ.λ.π....
    ΑΝ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ............ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΠΙ.....!!
    Άπόδειξη ..??
    ΟΙ ΝΤΕΛΙΒΕΡΑΔΕΣ.....!!
    Γιαυτό τό προτιμούν ,δέν είναι τυχαίο.






  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Τα scooter στοιχίζουν περισσότερο (ως συντήρηση) από την αντίστοιχων κυβικών μοτοσυκλέτα.
    Σωστα
    Πρόσφατα άλλαξε γνωστός μπαταρία σε runner 125 τετράχρονο και έκλαψε με μαύρο δάκρυ

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
    Σωστα
    Πρόσφατα άλλαξε γνωστός μπαταρία σε runner 125 τετράχρονο και έκλαψε με μαύρο δάκρυ
    Δεν ξέρω πόσο έχει η δικιά μου, γιατί φοράω την ίδια Yuasa Gel από τότε που το πήρα πριν 6 χρόνια (!).

    Με τον Terens δεν διαφωνώ...
    Τα scooter έχουν τα καλά τους σε χώρους και κράτημα, αλλά χάνουν σε κόστος συντήρησης. Το δικό μου το Sportcity με τους 15" τροχούς είναι σαφώς πιο βαρύ από ένα παπί (147kg) αλλά είναι και σαφέστατα πιο δυνατό από οποιδήποτε παπί μιας και έχει 22hp (που υποθέτω οτι είναι 15-16 τροχό).

    Προσωπικά είμαι super ευχαριστημένος από το δικό μου μετά από 6 χρόνια και 40.000+ χλμ. Απ΄την άλλη το οτι καίει περίπου τα διπλά απο το Crypton-X, ή οτι έχει διπλάσιο κόστος συντήρησης είναι ένα θέμα, αν κάποιος βάζει το οικονομικό παράγοντα σε 1η προτεραιότητα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #22
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.726
    Το θεμα ειναι τι θελει απο πλευρας οικονομικου...Οπως ολοι ξερουμε οικονομικοτερα ειναι τα παπια που με 100 ευρω τα κανεις καινουρια...Τωρα αν δεν τον πολυνοιαζει το οικονομικο προσωπικα δεν συγκρινονται στο θεμα ασφαλειας και "περπατηματος"στο δρομο!
    Εχω κανει μεχρι στιγμης 70000χλμ με Runner 200- beverly 300 + Scarabeo 500 κολλητου...
    Ποτε μου δεν θελησα παπι καθαρα απο λογω ασφαλειας...
    Οσο για καταναλωση οπως ειπε κ ο Byron δεν συκρινονται αλλα εκει καθαρα ειναι δικη σου αποφαση...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #23
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Δεν ξέρω πόσο έχει η δικιά μου, γιατί φοράω την ίδια Yuasa Gel από τότε που το πήρα πριν 6 χρόνια (!).

    Με τον Terens δεν διαφωνώ...
    Τα scooter έχουν τα καλά τους σε χώρους και κράτημα, αλλά χάνουν σε κόστος συντήρησης. Το δικό μου το Sportcity με τους 15" τροχούς είναι σαφώς πιο βαρύ από ένα παπί (147kg) αλλά είναι και σαφέστατα πιο δυνατό από οποιδήποτε παπί μιας και έχει 22hp (που υποθέτω οτι είναι 15-16 τροχό).

    Προσωπικά είμαι super ευχαριστημένος από το δικό μου μετά από 6 χρόνια και 40.000+ χλμ. Απ΄την άλλη το οτι καίει περίπου τα διπλά απο το Crypton-X, ή οτι έχει διπλάσιο κόστος συντήρησης είναι ένα θέμα, αν κάποιος βάζει το οικονομικό παράγοντα σε 1η προτεραιότητα.
    +φωνώ σε χώρους και κράτημα (βασικά είναι να μάθεις να βάζεις το αυτόματο και με 12αρηδες τροχούς ακόμα μπαίνει πολύ καλά σε στροφιλίκι.) αλλά και έξοδα συντήρησης όσα πληρώνω για το Gixxer σχεδόν τόσα πληρώνω και για το σκουτερ (Runner 125 4T για γενικο σέρβις μιλάμε πάντα.)

    Μία από τα ίδια για το ευχαρίστημένος (με εξαίρεση έναν πολλαπλασιαστή πρίν 1 μήνα) μετά από 90.000χιλ και 9 χρόνια εμπειρίας μαζί του με μοναδικό άνοιγμα ψευτοκαπακιού για βαλβίδες στις 60.000χιλ.Τώρα για την βενζίνη δεν ξέρω αν τα ψεκαστά παπιά είναι πιό οικονομικά,σίγουρα πάντως με το Supra που είχε φίλος και πηγαίναμε με τις γυναίκες μαζί για μπάνιο,γεμίζαμε τεπόζιτο μαζί,στα ενδιάμεσα γέμιζε βετζίνα και στο γυρισμό γεμίζαμε ξανά μαζί όταν φθάναμε διαφορά 1-2 ευρω περίπου εις βάρος μου ( 1 τεπόζιτο εγώ,2 εκείνος).

    Τα βασικά για εμένα πλεονέκτηματα είναι η κάλυψη των ποδιών από αέρα και βρωμόνερα και η σέλα την οποία ποτέ όση ώρα και να το οδηγάω δεν έχει πονέσει ο ποπός μου.
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #24
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.726
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    (βασικά είναι να μάθεις να βάζεις το αυτόματο και με 12αρηδες τροχούς ακόμα μπαίνει πολύ καλά σε στροφιλίκι.) αλλά και έξοδα συντήρησης όσα πληρώνω για το Gixxer σχεδόν τόσα πληρώνω και για το σκουτερ (Runner 125 4T για γενικο σέρβις μιλάμε πάντα.)

    .
    Ποσο δικαιο εχεις...(Οσοι εχουν στριψει με 12αρηδες ξερουν...)

    Ride(s) the wind of change...

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    [BΤώρα για την βενζίνη δεν ξέρω αν τα ψεκαστά παπιά είναι πιό οικονομικά, [/B]
    Χ-Crypton περίπου 2,5lt/100 με νορμάλ οδήγηση. Το kriss Modenas που επίσης υπάρχει καίει περισσότερο και είναι σαφέστατα πιο αργό απ΄το Yamaha.
    Το Sportcity μου με carb, γύρω στα 4.2lt/100...
    Ίσως τα νεώτερα ψεκαστά να καίνε λιγότερο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #26
    Συμφωνω για την αξιοπιστια των παπιων , αλλωστε στο πρωτο ποστ ειπα πως εχω ένα GLX (αθανατο κ ακουραστο κ τιμιο), το προσκυναω καθε φορα που το καβαλάω παρά τα 20 χρονακια του. δε πιάνει μια μπροστα στο 2χρονο σκουτερακι.
    Απλα αυτή τη στιγμή το παπί το έεχω σαν σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου (εναλλακτικη κ αξιοπιστη) απλά ήθελα να δω αν μπορώ να συνδιασω καπως την ευσταθεια κ τιμιοτητα του παπιου με τους χωρους κ την προστασια απο νερα κ το γκαζι-φρενο ενος σκουτερ...
    εμφανές ότι έχει μεγαλύτερο κόστος απόκτησης, αλλά τώρα σε όσα λέτε για το σέρβις με μπερδέψατε... είχα σχεδόν καταληξει ότι ένα αυτοματο 4Τ 200cc με μεγαλους τροχους θα ηταν ότι πρέπει (γτ δε μπορώ να βλέπω μπαγκαζιέρες, μου τη δίνουν, θεωρω τρελή ευκολία να πετάς κάτω απ τη σέλα έστω το κρανος κ τα γάντια σου).
    Μήπως να επιστρέψω στην ιδέα του cryptonX (που το θεωρω κουκλι) με μια μπαγκαζιερα διακριτικη εν αναγκη??? γτ φυσικα κ δε μου περισεουν φραγκα, αλλωστε παιρνω το 2κυκλο σε 1η φαση γτ σκοπεύω να πάρω αμάξι σε κανένα χρονο, οποτε ειναι δυσκολη φαση

  12. #27
    ΧΟΝΤΑ INNOVA................




    Κάτω άπό 2 λίτρα στά 100 ....!!!





  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από shadowman14
    είχα σχεδόν καταληξει ότι ένα αυτοματο 4Τ 200cc με μεγαλους τροχους θα ηταν ότι πρέπει (γτ δε μπορώ να βλέπω μπαγκαζιέρες, μου τη δίνουν, θεωρω τρελή ευκολία να πετάς κάτω απ τη σέλα έστω το κρανος κ τα γάντια σου).
    Μην μπερδεύεσαι. Νομίζω οτι κανένα scooter (εξαίρεση το Τ-ΜΑΧ) με τροχούς πάνω από 12" δεν χωράει full face κάτω απ΄τη σέλλα. Τουλάχιστον τα οικογένειας Piaggio και SH χωράνε μόνο κράνος JET.
    Θα το πιείς το πικρό ποτήρι της μπαγκαζιέρας επομένως...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από shadowman14
    Συμφωνω για την αξιοπιστια των παπιων , αλλωστε στο πρωτο ποστ ειπα πως εχω ένα GLX (αθανατο κ ακουραστο κ τιμιο), το προσκυναω καθε φορα που το καβαλάω παρά τα 20 χρονακια του. δε πιάνει μια μπροστα στο 2χρονο σκουτερακι.
    Απλα αυτή τη στιγμή το παπί το έεχω σαν σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου (εναλλακτικη κ αξιοπιστη) απλά ήθελα να δω αν μπορώ να συνδιασω καπως την ευσταθεια κ τιμιοτητα του παπιου με τους χωρους κ την προστασια απο νερα κ το γκαζι-φρενο ενος σκουτερ...
    εμφανές ότι έχει μεγαλύτερο κόστος απόκτησης, αλλά τώρα σε όσα λέτε για το σέρβις με μπερδέψατε... είχα σχεδόν καταληξει ότι ένα αυτοματο 4Τ 200cc με μεγαλους τροχους θα ηταν ότι πρέπει (γτ δε μπορώ να βλέπω μπαγκαζιέρες, μου τη δίνουν, θεωρω τρελή ευκολία να πετάς κάτω απ τη σέλα έστω το κρανος κ τα γάντια σου).
    Μήπως να επιστρέψω στην ιδέα του cryptonX (που το θεωρω κουκλι) με μια μπαγκαζιερα διακριτικη εν αναγκη??? γτ φυσικα κ δε μου περισεουν φραγκα, αλλωστε παιρνω το 2κυκλο σε 1η φαση γτ σκοπεύω να πάρω αμάξι σε κανένα χρονο, οποτε ειναι δυσκολη φαση




    ΚΑΒΑΣΑΚΙ ΖΧ-130............




    Σούπερ άξιόπιστο,μέ κάποιο θέμα στή ρύθμιση τού καρμπυρατέρ.
    Μετά πετάει.......
    Χώρος κάτω άπό τή σέλλα γιά ένα άνοιχτό κράνος,καί δεύτερη θέση
    άποθηκευτικού χώρου.
    Τό μοναδικό παπί πού έχει τόσο χώρο άπό κάτω.
    Δέν πήρα τό crypton-x έπειδή καί γώ δέν μπορώ τίς μπαγκαζιέρες.
    Καί έπειδή πάει κοντά στα 2500 εύρώ.
    Τό καβασάκι 2100....!!
    Έπίσης τό Γιαμάχα είναι ύδρόψυκτο μέ πιό σπόρ γραμμή,μικρότερη σέλλα
    καί ότι συνεπάγεται ή ύδρόψυξη καί τά καλά καί τά κακά γιά παπί....!!
    Μονοσόκ άνάρτηση τό Γιαμάχα πού δέ βαστάει όμως καλά μέ δεύτερο άτομο.
    Θά ζητήσει γρήγορα άλλαγή, περίπου 120 εύρώ.
    Στό καβασάκι άν τά παίξει ή διπλή άνάρτηση,βάζεις μία ρυθμιζόμενη μέ 35-40 εύρώ.
    Όταν καί άν...........χρειαστεί.
    Δέν έχουν όλα τά σκούτερ άπό κάτω θέση γιά κράνος,είδικά τά μέ 15άρη τροχό
    πίσω....!!!





  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Μην μπερδεύεσαι. Νομίζω οτι κανένα scooter (εξαίρεση το Τ-ΜΑΧ) με τροχούς πάνω από 12" δεν χωράει full face κάτω απ΄τη σέλλα. Τουλάχιστον τα οικογένειας Piaggio και SH χωράνε μόνο κράνος JET.
    Θα το πιείς το πικρό ποτήρι της μπαγκαζιέρας επομένως...



    ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ..............







Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμη για αγορα μηχανης.. Προβληματισμος-Ανωμαλια
    από Chris1983gr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2010, 18:18
  2. ΑΓΟΡΑ ΣΚΟΥΤΕΡ
    από RISV στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 16:29
  3. Προβληματισμος για αγορα Fazer
    από symplektis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 15:32
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF