Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Service 50.000χλμ Fazer

  1. #16
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Η καλή λειτουργία των αναρτήσεων ,είναι η σημαντικότερη παράμετρος ,για να χαιρόμαστε την μοτοσυκλέτα μας με ασφάλεια.

    Τα manuals αναγράφουν αλλαγή λαδιών μπροστινού κάθε 2 χρόνια max.(όχι τυχαία)
    Aν η χρήση είναι σκληρή (επιθετική οδήγηση - πίστα) ,τότε ο χρόνος πέφτει στο μισό.
    Σε χωμάτινη χρήση ,ο χρόνος πέφτει στο 1/4.
    Εχω ανοίξει το μπροστινό του XTZ μετά απο 6 μήνες ,και δεν πίστευα την μαυρίλα κ την δυσωδία που βρήκα.

    Επειδή δεν θα σταματήσει να τσουλαέι το μηχανάκι ,αν δεν αλλάξει κάποιος λάδια στο μπροστινό ,δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζεται κιόλας.

    Οι μαμά αναρτήσεις (κυριώς στα Γιαμπάν) είναι μαλακές κ επιεικώς μέτριας ποιότητας.
    Το πίσω αμορτισέρ ,μετά απο κάποια χλμ ,"ψιλοκλάνει" και χάνει μέρος της διαδρομής του.(κ μέρος απο τις αρχικές ιδιότητες αποσβέσεων).
    Ο κύριος λόγος ,είναι η διάβρωση του λαδιού στο εσωτερικό του ,το οποίο κανονικά θέλει ΚΑΙ αυτό άλλαγμα.
    Αλλά επειδή είναι εξειδικευμένη εργασία (ακόμα κ για το 90% των επαγγελματιών μηχανικών) ,και ολίγον ακριβή ,αμελείται.

    Οταν λοιπόν έχουμε ενα πίσω αμορτισέρ με 50-60Κ χωρίς σέρβις ,αυτό έχει μαλακώσει (για να το πώ χοντρικά) με αποτέλεσμα να έχει χαλάσει η αρχική γεωμετρία της μοτοσυκλέτας (αφού λόγω μη σωστού δυναμικού sag πλέον ,η μοτό "σουζάρει" γεωμετρικά με τον αναβάτη πάνω της)

    Τα αποτελέσματα στην οδήγηση ,εμφανίζονται με ταλαντώσεις στα πολλά χλμ (λόγω μειωμένης πρόσφυσης του μπροστινού) καθώς και με αστάθεια-αργοπορεία-ή άνοιγμα τροχιάς στις στροφές.

    Η άμεση-εύκολη-απλή-κ φτηνή προσωρινή λύση ,είναι να σκληρύνουμε την προφόρτιση στο πίσω (αρκεί να δουλεύουν βέβαια οι αποσβέσεις) κ να χαμηλώσουμε ελαφρώς τις πλάκες στο μπροστινό.
    Με αυτό τον τρόπο ,επαναφέρουμε την γεωμετρία της μοτοσυκλέτας πιό κοντά στις επιθυμητές τιμές της ,και ΟΧΙ ,δεν την χαλάμε όπως πιστεύουν αρκετοί.
    Γι'αυτό κ μετά απο τέτοιου είδους επέμβαση ,ο οδηγός που "νιώθει" την μοτοσυκλέτα του ,νιώθει βελτιωμένη συμπεριφορά στις στροφές και αυξημένη ευστάθια (στα πολλά) στις ευθείες.

    Βέβαια ,επειδή η συγκεκριμένη λύση είναι μεσοβέζικη κ βασίζεται σε εμπειρικά συμπεράσματα ,οι όποιες αλλαγές ,πρέπει να γίνονται σταδιακά κ σε μικρούς βαθμούς ,και με δοκιμές να καταλήγουμε στο "που δουλεύει καλύτερα" .

    Αφού λοιπόν εσύ το νιώθεις καλύτερα το μηχανάκι ,σημαίνει οτι ο μηχανικός σου ,το σετάρισε πρός την σωστή κατεύθυνση.
    Μόλις κάνεις service κ στην πίσω ανάρτηση (ή την αλλάξεις με κάποια καλύτερη) τότε θα το νιώθεις ακόμα καλύτερο ,κ θα το ευχαριστιέσαι ακόμα περισσότερο.
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 05/02/2016 στις 09:27.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  2. #17
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Για να δεις και να καταλαβεις διαφορα στα σεταπ σου στο στυσιμο ειναι να εχεις συγκεκρημενες στροφες που "παιζεις", ανοιχτες με "πολλα" για να δεις τη σταθεροτητα και σχετικα κλειστες για να δεις τη συμπεριφορα. Εχω και απο τα δυο ειδη.

    Οποτε θεμα αυθυποβολης δεν υπαρχει. Οπως επιβεβαιωσε και ο προλαλισαντας ελ-γατος ειμαστε στη σωστη κατεύθυνση.


    Υ.Γ.: Ακριβο σπορ η μοτοσυκλετα

  3. #18
    Λοιπόν, αν δεν έχεις αλλάξει λάδια ή ελατήρια στο πιρούνι για 50.000χλμ, να το κάνεις. Τα Ohlins έχουνε 120 ευρώ, ελατήρια, λάδια μαζί, απλώς το θέμα είναι να το κάνει κάποιος που ξέρει τι του γίνεται και τον εμπιστεύεσαι. Έναν σοβαρό επαγγελματία δηλαδή. Και μη το χαμηλώνεις. Άψογο είναι και μανίσιο. Εγώ 11 χρόνια την ίδια μηχανή από το 2005 (FZ6 Fazer), το παω σε επίσημη αντιπροσωπία Yamaha, όλα γίνονται στην ώρα τους και η μηχανή πάντα κελαηδάει. Μόνον όταν εγώ έχω αμελήσει κάτι για λόγους κόστους την έχω πατήσει. 110.000χλμ έχω.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  4. #19
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από H.A.Balafoutre Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, αν δεν έχεις αλλάξει λάδια ή ελατήρια στο πιρούνι για 50.000χλμ, να το κάνεις. Τα Ohlins έχουνε 120 ευρώ, ελατήρια, λάδια μαζί, απλώς το θέμα είναι να το κάνει κάποιος που ξέρει τι του γίνεται και τον εμπιστεύεσαι. Έναν σοβαρό επαγγελματία δηλαδή. Και μη το χαμηλώνεις. Άψογο είναι και μανίσιο. Εγώ 11 χρόνια την ίδια μηχανή από το 2005 (FZ6 Fazer), το παω σε επίσημη αντιπροσωπία Yamaha, όλα γίνονται στην ώρα τους και η μηχανή πάντα κελαηδάει. Μόνον όταν εγώ έχω αμελήσει κάτι για λόγους κόστους την έχω πατήσει. 110.000χλμ έχω.
    Το εχω γραψει πιο πανω... τα αλλαξα τα λαδια, τα ελατηρια δεν χαλανε ποτε για να χρειαζονται αλλαγη. Δυστηχως για να γλυτωσω τα εργατικα επρεπε να παρω και τα ελατηρια Ohlins αλλα το budget δεν εφτανε οποτε αφησα τα μαμα και στη τελικη καλα εκανα κατα την αποψη μου γιατι αν δεν "τερματισεις" το μαμα σεταπ δεν υπαρχει λογος να πας σε βελτιωμενο... (αποψη μου)

    Ο μηχανικος που το πηγαινω ειναι αψογος στη δουλεια του. Δεν εμπιστευομαι ποτε αντιπροσωπιες.

  5. #20
    Εχμ, αν εισαι ευχαριστημενος απο την αποδοση του μπροστινου σου, μαζι σου.....
    Ομως, τα ελατηρια "χαλανε" ισως οχι τοσο ευκολα αλλα ουτε και ποτε
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Εχμ, αν εισαι ευχαριστημενος απο την αποδοση του μπροστινου σου, μαζι σου.....
    Ομως, τα ελατηρια "χαλανε" ισως οχι τοσο ευκολα αλλα ουτε και ποτε
    Εννοείς ότι ''κάθονται'', ναι;

  7. #22
    Εαν τα ξέρεις όλα...ΟΚ...Εσύ, ξέρεις.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι ''κάθονται'', ναι;
    To manual λέει να μετράς ελεύθερο μήκος όταν τα βγάζεις κι αν είναι κάτω του ορίου αλλαγή.
    Οι διάφοροι "μάστρο-Μήτσοι" που "ξέρουν αυτοί" όσα δεν ξέρουμε όλοι οι άλλοι, τα τεντώνουν και είναι μιά χαρά, λένε.


    Πάντως αυτό το πράγμα, "ελατήρια Ohlins" έτσι σκέτο, μου φαίνεται τεράστια ηλιθιότητα. Ελατήρια Χ μάρκα με υπολογισμένη σκληρότητα για τις ανάγκες του χρήστη, ναι μάλιστα. Η ohlins ας πούμε δεν έβγαζε την σκληρότητα που ήθελα για το δικό μου fazer ούτε εμπρός, ούτε πίσω.

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Εννοείς ότι ''κάθονται'', ναι;
    Προφανως, χρησιμοποιησα τη λεξη του wise και την εβαλα σε εισαγωγικα επιτηδες
    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #25
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    To manual λέει να μετράς ελεύθερο μήκος όταν τα βγάζεις κι αν είναι κάτω του ορίου αλλαγή.
    Οι διάφοροι "μάστρο-Μήτσοι" που "ξέρουν αυτοί" όσα δεν ξέρουμε όλοι οι άλλοι, τα τεντώνουν και είναι μιά χαρά, λένε.
    Οχι δε μου το ειπε ο μαστρομητσος που το παω, δικια μου αποψη ειναι αυτη..... μαλλον κανω λαθος. Θα το ψαξω σε ευχαριστω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Προφανως, χρησιμοποιησα τη λεξη του wise και την εβαλα σε εισαγωγικα επιτηδες


    Μετα απο ποσα χλμ δλδ?

  11. #26
    Δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, το αν το ελατήριο έχει το μήκος που πρέπει είναι ο ένας καίριος παράγοντας.
    Ο δεύτερος είναι αν σε ικανοποιεί στην χρήση. Εμένα δεν με ικανοποιούσε (πολύ μεγάλα βυθίσματα σε φρένα κλπ) και επέλεξα την λύση της αλλαγής. Αφού εσύ δεν έχεις πρόβλημα στην χρήση, δεν έχεις λόγο να αλλάξεις ελατήρια.

    Το σχόλιο περί μαστόρων αφορούσε απλά το ότι θεωρώ πως αλλάζουμε και δεν τεντώνουμε το παλιό όταν φτάσει κάτω από το μήκος που γράφεται, αλλά εγώ δεν ξέρω και τίποτα.

  12. #27
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους, το αν το ελατήριο έχει το μήκος που πρέπει είναι ο ένας καίριος παράγοντας.
    Ο δεύτερος είναι αν σε ικανοποιεί στην χρήση. Εμένα δεν με ικανοποιούσε (πολύ μεγάλα βυθίσματα σε φρένα κλπ) και επέλεξα την λύση της αλλαγής. Αφού εσύ δεν έχεις πρόβλημα στην χρήση, δεν έχεις λόγο να αλλάξεις ελατήρια.

    Το σχόλιο περί μαστόρων αφορούσε απλά το ότι θεωρώ πως αλλάζουμε και δεν τεντώνουμε το παλιό όταν φτάσει κάτω από το μήκος που γράφεται, αλλά εγώ δεν ξέρω και τίποτα.
    Οχι ευτυχως ολα καλα τον ρωτησα πριν λιγο τα μετρησε!

    Επισης μου ειπε οτι εχω πολυ λιγα χλμ για να ανυσηχω για αυτα... συνηθως μετα τα 100 με 150 χιλιαδες χλμ χαλαει η ελαστικοτητα τους... πως ειχα την αποψη οτι δε χαλανε ποτε τα ελατηρια αλλα μονο τα αμορτισερ.... πως μου ειχε κατσει δε ξερω


    Σε λιγο καιρο θελω και ρουλεμαν λαιμου κανει ενα ανεπαίσθητο σκαλακι στο μεσον της διαδρομης του..... πφφφ..... ολο εξοδα εχει....
    Τελευταία τροποποίηση από WiSe; 05/02/2016 στις 12:45.

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Οχι ευτυχως ολα καλα τον ρωτησα πριν λιγο τα μετρησε!


    Σε λιγο καιρο θελω και ρουλεμαν λαιμου κανει ενα ανεπαίσθητο σκαλακι στο μεσον της διαδρομης του..... πφφφ..... ολο εξοδα εχει....
    Δεν θες ρουλεμαν σε λίγο καιρό. Ηθελες ρουλεμαν πριν λίγο καιρό.

    Ο μηχανικός σου έπρεπε να στο πεί και να το κανει μαζί με τα λαδια πηρουνιού κλπ για να έχεις σωστό μηχανάκι και για να μειώσετε και το κόστος εργατικών γιατί θα πρέπει να ξαναβγεί το πηρούνι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν θες ρουλεμαν σε λίγο καιρό. Ηθελες ρουλεμαν πριν λίγο καιρό.

    Ο μηχανικός σου έπρεπε να στο πεί και να το κανει μαζί με τα λαδια πηρουνιού κλπ για να έχεις σωστό μηχανάκι και για να μειώσετε και το κόστος εργατικών γιατί θα πρέπει να ξαναβγεί το πηρούνι.
    Μου το ειπε.... και αποφασισαμε να το κανουμε το Σεπτεμβριο μαζι με τα ελατηρια και καποια αλλα πραγματα γιαυτο δεν αλλαχθηκε... ισως γινει και πιο νωρις αναλογα τα οικονομικα

  15. #30
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Μου το ειπε.... και αποφασισαμε να το κανουμε το Σεπτεμβριο μαζι με τα ελατηρια και καποια αλλα πραγματα γιαυτο δεν αλλαχθηκε... ισως γινει και πιο νωρις αναλογα τα οικονομικα
    Κατι μπερδεύεις.

    Για να αλλάξεις λάδια στο πηρούνι πρέπει να το βγάλεις και να το λύσεις όλο. Για να αλλάξεις ρουλεμαν λαιμού παλι πρέπει να το βγάλεις το πηρούνι, απλά δεν το λύνεις.
    Ελατήρια αλλάζεις και με το πηρούνι στην θεση του, εφ όσον δεν θα ξαναλλάξεις λαδια.

    Τζαμπα λεφτα θα πληρωσεις τωρα. Τα ρουλεμαν δεν κανουν μια περιουσία.
    Γυρω στα 40 Ευρω θα κανουν αλλά τώρα θα πληρώσεις παλι πανω απο 100.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. voitheia gia service 50.000xlm f650 gs 2002
    από R1watcher στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2011, 12:31
  2. TDM 900 service 50.000Km
    από adagio στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2009, 08:34
  3. 50.000χλμ απολογισμός (CBF-600)
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2008, 12:07
  4. CBF-250 service 12.000χλμ
    από Nrgman στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 11:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF