Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Απο CBF600 σε XMAX? ..ή να μην το σκεφτομαι καθολου?

  1. #16
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mike.CBF Προβολή μηνύματος
    Γενικα το να αλλαζω μοτοσυκλετα μεχρι και πριν 2 χρονια ηταν κατι σαν χομπι...
    Σχεδον καθε εναμιση χρονο αλλαζα, οχι για να καλυψω τις αναγκες μου,
    απλα για να εχω να ασχολουμαι με καινουριο παιχνιδι..

    VESPINO 50
    HONDA SUPER CUB 90
    VESPA 200
    YAMAHA DT 50
    YAMAHA DT 200
    HONDA AX-1
    HONDA XR 250
    HONDA XR 400
    HONDA SUPER FOUR 400
    HONDA HORNET 600
    YAMAHA FAZER 600
    HONDA CBF 600 2004
    HONDA CBF 600 2010 ABS!

    Ειναι η πρωτη φορα που προβληματιζομαι - εκνευριζομαι να πληρωνω 340ευρω ασφαλεια το χρονο,
    σηματα, βενζινες και προβλεπομενη συντηρηση, για να κραταω ενα οχημα το οποιο ''πρακτικα'' δεν μου χρειαζεται.
    Απλα ειναι το ατιμο πολυ αγαπησιαρικο μηχανακι. Ειναι το δευτερο μου CBF.
    Μπορει να μην εχει τρελες επιδοσεις αλλα δε με απασχολει. Eχει παραπανω γκαζι απ οτι χρειαζεται κανεις στην πολη,
    και ταυτοχρονα ξεκουραστη οδηγηση ακομα κι αν η χρηση του πλεον περιοριζεται σε διαδρομες παπιου.

    Τελος παντων, η βοηθεια ολων των φιλων εδω ηταν πολυ σημαντικη, γιατι ημουν σχεδον πεισμενος να εκανα την
    αλλαγη με το XMAX...πραγμα το οποιο ακυρωνεται μεχρι νεωτερας οικονομικης εξαθλιωσης

    Αληθεια θα βγαλουν ποτε παπι με ABS?
    Αν ναι, θα περιμενω να την κανω ανταλλαγη με αυτο..
    Στα 340 έχεις ασφάλεια κλοπής? Γιατί με Interamerican πληρώνω για bandit 650 του 10, 200 ευρώ +-10 το έτος με ένα καλό πακέτο (νομική κάλυψη κτλπ).. Θα σκοτώσεις το cbf για να πάρεις με τα ίδια χρήματα τελικά ένα xmax το οποίο καίει 1 λίτρο λιγότερο στα 100 (θεωρώντας ότι δεν στίβεις το cbf), άντε να γλυτώσεις και 30 ευρώ στα τέλη το έτος και με μία συντήρηση που είναι ίδια επίπεδα με μεγάλο μονοκύλινδρο χωρίς όμως την ασφάλεια αυτού.. Για να μην πω ότι ένα F650GS είναι πιο οικονομικό σε συντήρηση, κάνει ταξίδια, έχει abs... Μέχρι πέρισυ κυκλοφορούσα με 125 μοτοσυκλετάκι (κατά βάση κινούμαι στη πόλη, πανεπιστήμιο σπίτι supermarket κτλπ).. Σίγουρα γλύτωνα ένα 300άρι το χρόνο αλλά ειλικρινά την ενεργητική ασφάλεια του μεγάλου δεν θα την ξαναάλλαζα με τίποτα..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  2. #17
    Να κάτσεις στα αυγά σου και να μάθεις να οδηγείς πιο οικονομικά αυτό που έχεις.
    Αλλιώς άμα θες έλα να κάνουμε μια βδομάδα ανταλλαγή τα μηχανάκια μας και να δεις
    αν θα σε βολέψει ένα σκούτερ.






    (και μετά έλα να με βρεις να ατο δώσω πίσω )

  3. #18
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Να κάτσεις στα αυγά σου και να μάθεις να οδηγείς πιο οικονομικά αυτό που έχεις.
    Αλλιώς άμα θες έλα να κάνουμε μια βδομάδα ανταλλαγή τα μηχανάκια μας και να δεις
    αν θα σε βολέψει ένα σκούτερ.








    (και μετά έλα να με βρεις να ατο δώσω πίσω )
    indeed (εσένα ακόμα σε περιμένω να μου περιγράψεις τον ενθουσιασμό του τελευταίου επισοδείου του LOST)
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  4. #19
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος

    (και μετά έλα να με βρεις να ατο δώσω πίσω )

    εσυ ακουσες "μπαγκαζιερα με ροδες" και ηρθες να υπερασπιστεις το Ντουβίλ?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    εσυ ακουσες "μπαγκαζιερα με ροδες" και ηρθες να υπερασπιστεις το Ντουβίλ?
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp1640 Προβολή μηνύματος
    indeed (εσένα ακόμα σε περιμένω να μου περιγράψεις τον ενθουσιασμό του τελευταίου επισοδείου του LOST)
    Τι λες μωρέ, δεν παρακολουθείς με φαίνεται #360

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    εσυ ακουσες "μπαγκαζιερα με ροδες" και ηρθες να υπερασπιστεις το Ντουβίλ?
    Ακόμα στο ντοβίλ είσαι...άσε με ρε και δεν έχω λεφτά

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ομοίως α παράτα μας στο πόνο μας

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp1640 Προβολή μηνύματος
    Στα 340 έχεις ασφάλεια κλοπής? Γιατί με Interamerican πληρώνω για bandit 650 του 10, 200 ευρώ +-10 το έτος με ένα καλό πακέτο (νομική κάλυψη κτλπ).. Θα σκοτώσεις το cbf για να πάρεις με τα ίδια χρήματα τελικά ένα xmax το οποίο καίει 1 λίτρο λιγότερο στα 100..
    Στα 340 ειναι μεσα και η ασφαλεια κλοπης, που ειναι καπου στο 100αρι μπορει και λιγοτερο το χρονο.
    Θα ρωτησω μιας και το ανεφερες ομως και στην interamerican

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Να κάτσεις στα αυγά σου και να μάθεις να οδηγείς πιο οικονομικά αυτό που έχεις.
    Αλλιώς άμα θες έλα να κάνουμε μια βδομάδα ανταλλαγή τα μηχανάκια μας και να δεις
    αν θα σε βολέψει ένα σκούτερ.
    (και μετά έλα να με βρεις να στο δώσω πίσω )
    Μετα χαρας! ανυπομονω να κανουμε τηνε σκαντζα!!χαχαχαχα
    Παντως αν το X-max θελει 4 στα 100, ειμαι στα 6.25 λιτρα βαση τελευταιας μετρησης.
    Βγαζω δηλαδη με ενα τεποζιτο 320χλμ. Ποσο βγαζετε οι εχοντες το 2010?
    Τελευταία τροποποίηση από Mike.CBF; 12/10/2012 στις 22:02.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.967
    Κοίτα να δεις εν μέσω κρίσης το χρήμα πρέπει ν γυρίζει.
    Αγόρασε, πούλα, ξαναγόρασε ξαναπούλα και τούμπλαλιν
    Κλέφτες θα γίνουν οι άνθρωποι ?
    Για σκέψου?
    Έμποροι, ΚΕΠιτζήδες, μάστορες ασφαλιστές…
    Δώσε δουλειά στο κόσμο ρε φίλε !

  10. #25
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αν θες πραγματική οικονομία πας σε scooter μέχρι 150cc η παπί. Εγώ προτείνω PCX (γιατί θα το πάρω κι εγώ ). Το XMAX θα σου κάψει λίγο λιγότερο και θα έχεις και πάλι έξοδα συντήρησης αρκετά. Κράτα το CBF αυστηρά μόνο για βόλτες εκτός Αθηνών οπότε αν πχ μαζεύεις 6Κ χλμ το χρόνο έχεις ένα σερβις μονο και ένα ζευγάρι λάστιχα ανα 2 χρόνια + τα 55 € τελη και ασφάλεια. Στα είπε και ο epp1640 ποιο πάνω. Καλύτερα έτσι λέω εγώ αλλιώς μείνε μόνο με το CBF
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    να πω και γω τι πιστευω...

    οικονομια κανεις μονο με παπί για μεσα στην πολη. τελος.

    5 ευρω τα 120 χιλιομετρα. abs στο παπι γιατι να χρειαζεσαι ? για να μη σταματαει ποτε? η εχει δρομους η αθηνα που ειναι σωστή η ασφαλτος?

    απο προσωπικη μου εμπειρια τα σκουτερ ειναι για πεταμα ή για καλη τσεπη.

    το μοναδικό σου προβλημα θαναι μονο να το αγορασεις.. αντε να πεις 1000 ευρω?
    οπως λες καθε 1-2 χρονια αλλαζες μοτοσυκλετα.. μονο στισ μεταβιβασεις τα εχεις δώσει.

    προσωπικα εχω fazer600 και ενα παπι daytona me 51.000 οπου τώρα του αλλαξα μοτερ γιατι εβγαλε προβληματακι (250ε εκανε νεο μοτερ 125, το εβαλα καινουριο μιας και θα το λιωσω στα κμ)ασφαλεια και σημα για το παπι δεν φτανουν τα 80-90ε το χρονο και οπως ειπα 5ε/100-120κμ...
    θα σου συνιστουσα το ιδιο για να εχεισ και τη μηχανη που τοσο σου αρεσει.

    εκτος αμα μερικοι μερικοι βλεπετε τα παπακια υποτιμητικα.. (με το fazer κανω παγκρατι-μαρουσι 20 λεπτα , με το παπι 15 μεσα στην κινηση)

    ενα σκουτερ δεν ειναι πιο ευελικτο ουτε καν απο τη μηχανη..

    σκεψου το!!

  12. #27
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    να πω και γω τι πιστευω...

    οικονομια κανεις μονο με παπί για μεσα στην πολη. τελος.

    5 ευρω τα 120 χιλιομετρα. abs στο παπι γιατι να χρειαζεσαι ? για να μη σταματαει ποτε? η εχει δρομους η αθηνα που ειναι σωστή η ασφαλτος?

    απο προσωπικη μου εμπειρια τα σκουτερ ειναι για πεταμα ή για καλη τσεπη.

    το μοναδικό σου προβλημα θαναι μονο να το αγορασεις.. αντε να πεις 1000 ευρω?
    οπως λες καθε 1-2 χρονια αλλαζες μοτοσυκλετα.. μονο στισ μεταβιβασεις τα εχεις δώσει.

    προσωπικα εχω fazer600 και ενα παπι daytona me 51.000 οπου τώρα του αλλαξα μοτερ γιατι εβγαλε προβληματακι (250ε εκανε νεο μοτερ 125, το εβαλα καινουριο μιας και θα το λιωσω στα κμ)ασφαλεια και σημα για το παπι δεν φτανουν τα 80-90ε το χρονο και οπως ειπα 5ε/100-120κμ...
    θα σου συνιστουσα το ιδιο για να εχεισ και τη μηχανη που τοσο σου αρεσει.

    εκτος αμα μερικοι μερικοι βλεπετε τα παπακια υποτιμητικα.. (με το fazer κανω παγκρατι-μαρουσι 20 λεπτα , με το παπι 15 μεσα στην κινηση)

    ενα σκουτερ δεν ειναι πιο ευελικτο ουτε καν απο τη μηχανη..

    σκεψου το!!
    Nα πώ και γώ τι πιστεύω μιάς και οδηγώ χρόνια μηχανή και παπάκια φίλων αλλά και το σκούτερ μου που κλεινει αισίως τα 99,000χιλ σε 10 χρόνια χρήσης με το ίδιο μοτερ και τα μαμά κυλινδροπίστονα χωρίς να καίει σταγόνα λάδι.(στίς 92,000 λύθηκε για πρώτη φορά η κεφαλή για αλλαγή βαλβίδων,ούτε κάν ρύθμιση δεν είχε υποστεί ποτέ)Πέραν του ανορθωτή και του πολλαπλασιαστή δεν μου έχει βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα.Runner 4T 125 2003 mod.

    Αντιθέτως φίλος με ιννοβα είναι στο δευτερό μοτέρ με 60.000 χιλ και συνεχίζει το κάψιμο λαδιού και φίλος με μοντένας x cite 135 μεγάλο πρόβλημα με κατανάλωση λαδιού.Δέν μιλάω δέ για τα τριξίματα και το ότι σε πιάνει ο κ@λος σου από τους κραδασμούς στα 5 πρώτα λεπτά....Επίσης γεμίζει όντως με 5ευρω το παπί και βγάζει 100χιλ αυτονομίας.Ποιά η διαφορά με το δικό μου που γεμίζει με 14 ευρώ και βγάζει 280-300χιλ αυτονομίας?Καίει παράπάνω επειδή γεμίζει περισσότερο και με πάει λιγότερες φορές στο βενζινάδικο?

    Όσο για την ευελιξία σε πληροφορώ ότι είναι καθαρά θέμα χειρισμού για την άνεση μετακίνησης μέσα στην κίνηση,είτε με παπί,είτε με σκούτερ,είτε με μηχανή.

    Απλά τροφή για σκέψη σε οποιούς θεωρούν τα σκούτερ κατώτερα των παπιών.
    Keep spamming!!!:a13:

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    να εισαι παντα καλα φιλε μου κι εσυ και το μηχανακι και μακαρι να γραψεις αλλα τοσα απροβληματιστα χλμ
    αλλα ξερεις εστω αλλον ενα με σκουτερ ειδικα ιταλικο με τοσα χλμ χωρις προβληματα;
    ή ξερεις πολλους με παπια με σπασμενους κινητηρες χωρις λογο;
    αυτο που θελω να παω ειναι οτι γενικα τα παπια ειναι αναμφισβητητα πιο αξιοπιστα και πιο οικονομικα σε χρηση και συντηρηση απο τα σκουτερ λογω φιλοσοφιας κατασκευης
    εχεις δει πολλους ντελιβεραδες με σκουτερ;
    η δικη σου εξαιρεση απλα επιβεβαιωνει τον κανονα

  14. #29
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    να εισαι παντα καλα φιλε μου κι εσυ και το μηχανακι και μακαρι να γραψεις αλλα τοσα απροβληματιστα χλμ
    αλλα ξερεις εστω αλλον ενα με σκουτερ ειδικα ιταλικο με τοσα χλμ χωρις προβληματα;
    ή ξερεις πολλους με παπια με σπασμενους κινητηρες χωρις λογο;
    αυτο που θελω να παω ειναι οτι γενικα τα παπια ειναι αναμφισβητητα πιο αξιοπιστα και πιο οικονομικα σε χρηση και συντηρηση απο τα σκουτερ λογω φιλοσοφιας κατασκευης
    εχεις δει πολλους ντελιβεραδες με σκουτερ;
    η δικη σου εξαιρεση απλα επιβεβαιωνει τον κανονα
    Ξέρω αρκετούς με σκούτερ οι οποίοι τα συντηρούν όπως πρέπει και τους κρατάνε για πολλά χιλιόμετρα,επίσης οι ντελιβεράδες είναι ατυχές παράδειγμα γιατί όλα μα όλα είναι μπουρδέλα που δεν τα συντηρούν σωστά

    Βλέπω και πιτσιρικάδες με σκουτερ ντελιβερυ,δεν ειναι πολλοί αλλά εδω τίθεται θέμα πάλι περί συντήρησης.Η δική μου εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανόνα της συντήρησης,αν το συντηρείς σε προσέχει.Καλά να είμαστε και πάντα όρθιοι με πολλά απορβλημάτιστα χιλιόμετρα οτι και αν οδηγούμε.
    Keep spamming!!!:a13:

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    την καταναλωση που εχει το cbf125 δεν την εχει κανενα σκουτερ...ουτε καν παπι...
    με 11 λιτρα κανεις κατι πανω απο 500χλμ...
    δλδ μιλαμε για 2,2λιτρα στα 100χλμ με ικανοποιητικοτατα φρενα...
    μονο σε αναρτησεις υστερει καπως αλλα αυτα ειναι να'χαμε να λεγαμε...

    την ενεργητικη ασφαλεια που σου δινει η μεγαλη μηχανη παντως δεν αντικαθισταται..
    ζυγιζεις και παιρνεις..

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 17:11
  2. Προσοχή!!!! δείτε να μην το πάθετε !!!
    από island στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2007, 13:15
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 16:13
  4. Δεν μπορώ να μην το πω...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2005, 12:50
  5. ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2004, 01:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF