Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 155

Θέμα: ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας...

  1. #16
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    το μόνο σίγουρο είναι οτι η ζημιά σου όπως έγινε, και απο την μορφή που έχει η τρύπα , είναι πρόκληση απο κάποια λάθος , στην συναρμολόγηση ή στο service που έγινε στην μηχανή σου.
    Με το δικό μου φτωχό μυαλό και μηχανικές γνώσεις , μου μοιάζει σαν να κούρεψε εσωτερικά το γρανάζι στο κιβώτιο σου και σε εκείνη την ταχύτητα γύρισε ελεύθερα στρόφαλος, μπιέλα, βαλβίδες και όλα τα κινούμενα μέρη , έγινε υπερστροφία κινητήρα και αποτελέσμα, ... το κάρφωμα που βλέπουμε και την "οπή" που έγινε στο μέταλο απο την καταπόνηση αυτή.

    Τι θα κάνεις απο εδώ και πέρα.

    Το πρώτο είναι να μην περιμένεις να βρείς άκρη απο τον μηχανικό σου.
    Αν έχεις εγγύηση ακόμα, θα πας στον Σφακιανάκη με διάθεση συνεργασίας και οχι με ύφος όσο δίκιο και αν έχεις (που έχεις!!!).
    Αν διαπιστώσουν οι ίδιοι πρόβλημα συναρμολόγησης αντί για πρόβλημα του μοντέλου , τότε έχεις και το πάτημα για να συνεχίσεις νομικά την επόμενη σου κίνηση.
    Αν είναι βέβαια πρόβλημα μοντέλου , απο εκεί και πέρα θα τα βρείς με αυτούς.

    Πάντως χαίρομαι που "καθάρισες" τόσο φθηνά. Και βέβαια αν είναι αλήθεια λάθος συνεργέιου , θα μας αναφέρεις το όνομα , για να γλυτώσουν και άλλοι.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #17
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Ευχαριστώ για όλες τις συστάσεις απο όλους,
    Αυριο πρωί πρωί θα είμαι Σφακιανάκη,
    θα γινόταν να το ανοίξουν μπροστά μου να βγάλω καμιά φωτό να έχω ντοκουμέντα λέτε?
    μπορώ να τους ζητήσω να είμαι παρόν στην δικιά τους πραγματογνωμοσίνη όταν θα το ανοίξουν?
    ξέρει κανείς (αν είναι γνώστης - ασφαλιστής) αν η ARAG που έχω νομική κάλυψη καλύπτει περιστατικά που δεν υπήρχε εμπλοκή άλλου , αλλά οφείλωνται σε μηχανική βλάβη?
    Αυτα βεβαια αυριο -καθημερινή- πιστεύω ότι θα μου απαντηθούν...

  3. #18
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    και φωτογραφιες μπορεις να παρεις και να εισαι παρων οταν θα το ανοιξουν. προσπαθησε μονο να μην εισαι εριστικος και με καλο τροπο να ζητησεις [διεκδικησεις, αν χρειαστει] αυτα που αρμοζουν στην περισταση.. δε νομιζω να σου αρνηθουν οτιδηποτε λογικο..

    φυσικα σε αντιθετη περιπτωση μπορεις να τους γεμισεις με μολυβι!
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Καταρχήν να τους δώσεις να καταλάβουν οτί κινδύνευσε άμμεσα η σωματική σου ακεραιότητα.Και μια ιδέα:Αν δεν σε καλύψουν κάνουμε copy paste το post σου και τους το στέλνουμε όσα μέλη θέλουμε με e-mail.Για φαντάσου να τους έρθουν καμιά εκατοστή e-mail με το πρόβλημα σου και οτί δεν σε κάλυψαν!Εγώ πάντως που έχω V-strom και με έχουν καταχωρήσει το κάνω πολύ ευχαρίστως.Για αύριο,ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ (όσο γίνεται)και βλέποντας και κάνοντας.
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Αυτο που θα ήθελα να κάνω για να εχω το κεφάλι μου ήσυχο , για οποιονδήποτε θα ερχόταν στην θέση μου και ο σκοπός μου είναι ο εξης:
    1.να προσπαθήσω να δώσω να καταλάβει η μαμα Suzuki ότι αν εφταιγε κάποιος απο το συνεργίο, απλά να μην υπάρχει το όνομα Suzuki στο συνεργίο του.
    2.να γίνονται κάποιες εξετάσεις - ελεγχοι και με ντου με πολιτικό προσωπικό (χωρίς αποκαλυψη ταυτότητας) στα κατα τόπους εξουσιοδοτημένα ώστε να μπορούν να έχουν μια εικόνα πως "πραγματικά" δουλεύουν.
    3.να μην μας απασχολεί να έχουμε πολλά εξουσιοδοτημένα, αλλά καλά εξουσιοδοτημένα.

    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΑΝΑ! και θα κάνω τα πάντα για να προφυλάξω τους επόμενους. Μακάρι όλοι να είναι τυχεροί όπως στάθηκα εγώ...

    Να καταλάβει η αντιπροσωπεία και όχι το συνεργείο ότι αυτός που έχει την εξουσιοδότηση πρέπει να την τηρεί σε υπευθυνότητα κάθε δευτερόλεπτο, μιας και το όνομα της κατασκευάστριας είναι που κακολογείται...

    Ας δημιουργήσουμε κάποτε τις προυποθέσεις μόνοι μας να πιέσουμε και να διορθώσουμε όποτε μπορούμε καταστάσεις δεδομένες στην Ελλάδα...

    Η εγγύηση και η εξουσιοδότημενη παρέμβαση στην μηχανη μου υποτίθεται ότι δεν μου αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης για οποιαδήποτε πράξη πάνω στην μηχανή μου , και μου παρέχουν την ασφάλεια και την σιγουριά ενός καινούριου εργαλείου καθε φορά που το πέρνω απο το συνεργείο...
    Φίλε μου μην τρέφεις αυταπάτες...

    Δεν χρειάζονται έλεγχοι και κρυφά τέστ. Νομίζεις ότι στις αντιπροσωπείες δεν γνωρίζουν το επίπεδο και το ποιόν του κάθε εξουσιοδοτημένου ???
    Φυσικά και το γνωρίζουν μια κλίκα είναι όλοι, απλώς όταν η μεταξύ τους συνεργασία βαίνει καλώς, κάνουν γαργάρα τα υπόλοιπα...

    Για να είμαι δίκαιος, μερικές δεκάδες επιστολές-παράπονα (με παράλληλη κοινοποίηση στον τύπο και στο ίντερνετ) εναντίον κάποιου εξουσιοδοτημένου μπορεί να κλονίσει την συνεργασία τους, αλλά εδώ φταίμε και εμείς που πολλές φορές αν και απογοητευμένοι από κάποιον συνεργειά, όταν καταφέρει να μας περάσει δωρεάν στην εγγύηση κάποιου άλλου μερικά ανταλλακτικούλια που εμείς δεν δικαιούμαστε, το βουλώνουμε επειδή μας συμφέρει...

  6. #21
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Φίλε μου μην τρέφεις αυταπάτες...

    Δεν χρειάζονται έλεγχοι και κρυφά τέστ. Νομίζεις ότι στις αντιπροσωπείες δεν γνωρίζουν το επίπεδο και το ποιόν του κάθε εξουσιοδοτημένου ???
    Φυσικά και το γνωρίζουν μια κλίκα είναι όλοι, απλώς όταν η μεταξύ τους συνεργασία βαίνει καλώς, κάνουν γαργάρα τα υπόλοιπα...

    Για να είμαι δίκαιος, μερικές δεκάδες επιστολές-παράπονα (με παράλληλη κοινοποίηση στον τύπο και στο ίντερνετ) εναντίον κάποιου εξουσιοδοτημένου μπορεί να κλονίσει την συνεργασία τους, αλλά εδώ φταίμε και εμείς που πολλές φορές αν και απογοητευμένοι από κάποιον συνεργειά, όταν καταφέρει να μας περάσει δωρεάν στην εγγύηση κάποιου άλλου μερικά ανταλλακτικούλια που εμείς δεν δικαιούμαστε, το βουλώνουμε επειδή μας συμφέρει...
    Εχεις δίκιο , εχουμε μάθει στις "λαμογιες" απλά εγω δεν τις γουστάρω.... και μεχρι τώρα είμουν αρκετά τυπικός , απλά μην το κάνουμε αυτό καραμέλα... ας προσπαθησουμε με καποιον τροπο να τοα αλλάξουμε, εστω να προσπαθησουμε.

  7. #22
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αν από την αντιπροσωπεία δεν δεις άμμεσα φως, κατευθείαν βάλε δικηγόρο......
    Πέρα και άσχετα απ'αυτό στείλε mail στην Suzuki (Ιαπωνία), αν υπάρχει πρόβλημα εξελικτικό ή σχεδιαστικό στο μηχανάκι, ίσως σώσεις κόσμο...... και ταυτόχρονα η εδώ αντιπροσωπεία θα σε δει αλλιώς .... αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.....

  8. #23
    Φιλε ευχομαι ολα να πανε καλα με την περιπετεια σου.

    Αν μας ελεγες ομως και το "εξουσιοδοτημενο" συνεργειο που πηγες ωστε να τον αποφυγουμε και εμαις στο μελλον.

  9. #24
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Παιδιά πήγα σήμερα και την άφησα , την είδανε με μια πρόχειρη ματιά μου είπανε απο το ιστορικό της ότι μάλλον αφού είχε αλλαχτεί το κόμπλερ μπορεί και να κόλησε η μίζα ...

    Όμως όλα αυτά είναι εικασίες...

    Σήμερα ήταν τίγκα στα ραντεβού και μου είπε ότι θα την άνοιγε μάλλον αύριο, ο μηχανικός εκεί φάνηκε συνεργάσιμος, και τον παρακάλεσα με το που θα την ανοίξει να με πάρει τηλέφωνο να πάω απο εκεί... και μου είπε κανένα πρόβλημα , βεβαια εγώ θα πάω και αύριο και το απόγευμα μετά την δουλειά...

    Πάρτε και φωτό με το φως της ημέρας μηπως διακρίνεται κατι καλύτερα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sfakianakis καρτερ-μιζα0001 (medium).jpg 
Προβολές:	2049 
Μέγεθος:	52,1 KB 
ID:	18770

  10. #25
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sfakianakis καρτερ-μιζα0002 (medium).jpg 
Προβολές:	2043 
Μέγεθος:	46,2 KB 
ID:	18771

  11. #26
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sfakianakis καρτερ-μιζα0003 (medium).jpg 
Προβολές:	2023 
Μέγεθος:	45,3 KB 
ID:	18772

  12. #27
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    ΑΦΟΥ βγει το πόρισμα θα μιλήσω και για το ςξουσιοδοτημένο...

  13. #28
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    κόλησε η μίζα;....

    Πως μπορεί να γίνει αυτό δηλαδή όταν είσαι εν κινήσει;...
    να έφυγε όλος ο πύρρος και το γρανάζι και να συμπλέξαν στο κομπλέρ απο μόνα τους , πάνω στο γρανάζι κίνησης;... Μόνο αν ήταν χαλαρά τοποθετημένα και με τους κραδασμούς, έφυγαν απο την θέση τους.
    Αν θυμάμαι καλά την λειτουργία της μίζας, ο όλος μηχανισμός , είναι πάνω σε ια έδρα και μετακινείται μέσω ενός πύρρου, για να συμπλέξει και να δώσει ώθηση στο γρανάζι κίνησης.

    Πάντως εφόσον είναι συνεργάσιμοι πιστεύω οτι τουλάχιστον θα μάθεις απο τι έγινε...

    Κράτα μας ενήμερους...


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #29
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    για σταθείτε ρε παιδιά...

    δεν ειναι σωστο πάντως να θεωρήθει ..
    αν το σκεφτεί κανένας... οτι τα sv ειναι προβληματικα...

    με τίποτα δεν το δέχομαι..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  15. #30
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Και εγω free δεν πιστεύω αν και εχει βγάλει κατι ψιλά με σαζμαν και σε άλλους... πάντως για κολημένη μίζα κάποιος μου πε ότι το χει κάνει και σε gsxr και είχε τα ίδια αποτελέσματα με τα δικά μου...

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF