Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: TRACER 7 2023 ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΜΟΝΙΑ

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη,αλλά 70 κιλά και πηγές τη προφορτιση πίσω σχεδόν στο τέρμα;
    Ναί φίλε μου, η ανάρτηση όπως είναι σεταρισμένη είναι υπερβολικά μαλακή και το μηχανάκι κυριολεκτικά χορεύει στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Και απ οτι θυμαμαι,αν παιζει το τιμονι...φταιει το πισω!!!
    Οι μάστορες έτσι μου είπαν αλλά πολλοί traceραδες λένε οτι θέλουν και τα μπροστά σφύξιμο.

  3. #18
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pizzakis Προβολή μηνύματος
    Ναί φίλε μου, η ανάρτηση όπως είναι σεταρισμένη είναι υπερβολικά μαλακή και το μηχανάκι κυριολεκτικά χορεύει στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου.
    Σε αυτό δεν παίζει ρόλο η προφόρτιση αλλά η απόσβεση.
    Έχει βίδα απόσβεσης; Αν έχει ρύθμισέ τη όπως ακριβώς λέει το μάνουαλ, έχει στάνταρ ρύθμιση από το εργοστάσιο... φέρνεις και την προφόρτιση στην εργοστασιακή ρύθμιση και τσεκάρεις.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.075
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pizzakis Προβολή μηνύματος
    Ναι, έχω χουφτες.
    Λιγο οι χούφτες,λιγο η αποτομη επιταχυνση,λιγο τα αμορτισερ του τρεισερ που ειναι αθλια, λογικο το βλεπω να κουναει. Η προφορτιση πρεπει να ρυθμιστει αναλογα με το sag. Παντως το πισω μερος της μηχανης πρεπει να ειναι ψηλα για να το περιορισεις το φαινόμενο. Η να ριξεις λιγο το εμπρος. Αυτο ξεκιναει οταν ελαφραινει ο εμπρος τροχος. Βεβαια η λυση αυτη ειναι προχειροδουλεια. Το ακορτισερ θα επρεπε να μην αφηνει την μεταφορα βαρους να κανει την ζημιά.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    771
    Πάλι συγγνώμη,αλλά με ρυθμισμένη τη προφορτιση σχεδόν στο τέρμα,όταν καβαλάς (70κιλα) η σέλα πόσο κάθεται;

  6. #21
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Πάλι συγγνώμη,αλλά με ρυθμισμένη τη προφορτιση σχεδόν στο τέρμα,όταν καβαλάς (70κιλα) η σέλα πόσο κάθεται;

    Δεν πρέπει να δουλεύει η ανάρτηση. Ρυθμίζει λάθος πράγμα για να διορθώσει άλλο.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pizzakis Προβολή μηνύματος
    Ναι, μου το κάνει απο τις πρώτες φορές που το άνοιξα τέρμα. Εσύ δηλαδή μπορείς να κάτσεις στα 200 άνετα χωρίς να παίζει προοδευτικά όλο και περισσότερο; Μόνο σε δρόμο τύπου εθνική Αθηνών-Πατρών έχω καταφέρει να πάω τέρμα χωρίς να παίξει τιμόνι και αυτό σε πολύ συγκεκριμένα κομμάτια.
    200 δεν έχω φτάσει αλλά στα 185 πχ δεν είχα θέμα. Σχετικά με τα αμορτισέρ, εμένα στην αντιπροσωπεία μου είχαν πει ότι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις για το 1,85, 85 κιλά που είμαι ειναι οκ. Ακόμα και για ν ανεβεί η γυναίκα που είναι 60 κιλά. Δεν είμαι γνωστης οποτε δεν ξέρω αν μου είχαν πει σωστά ή λάθος αλλά έτσι μου είχαν πει. Το σφίξιμο το είχες κάνει από την αρχή; Πριν το ανοίξεις τόσο πολύ;

  8. #23
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παίζει τιμόνια όπως λέμε παίζει μπινιά??

    Ω θεοί...γενικά οι αναρτήσεις του απλου tracer ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΕΣ το θέμα με το τιμόνι και το κοσκινισμα είναι γνωστό και οφείλεται και στη γεωμετρία του εν μέρη και απ τις αναρτήσεις και στο στήσιμο του σα μηχανάκι...αμ δεν ξερουμε τι κανουμε με τις αναρτησεις το πιθανοτερο ειναι να το κανεις χειροτερο.....το παιρνω ενα κλειδι η κανω οτι λεει το βιβλιο που κατα κυριο λογο ειναι γενικες πληροφοριες ειναι λαθος...ειναι σαν να βαζεις πιεση 36-42 επειδη το λεει μεσα η στο ψαλιδι...εφόσον δε θες να δώσεις ένα σκασμό λεφτά σε βελτιώσεις μάθε να ζεις με αυτό.. οι χούφτες το κάνουν χειρότερο..γενικά το tracer είναι ένα μηχανάκι παραλιας καφετέριας και εκδρομουλας με το αίσθημα η και όχι(γούστα είναι αυτα) για να γίνει κάτι περισσότερο θέλει δουλειά και χρήμα,ξέρω φίλο που έριξε κοντά 5000 για να το κάνει σωστό....χαμένα λεφτά αλλά περι ορέξεως...


    Αυτα καλοταξιδο και καλοβολτο

  9. #24
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.466
    Όπως και να χει καινούργιο όχημα να κουνάει τόσο όσο λες στα πολλά δεν ειναι φυσιολογικό, εδώ δεν κουνάνε ματρακάδες 25 χρονών.
    Το γρανάζωμα σου είναι ''μαμά'';
    when life gets complicated... i ride.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.489
    Ότι ειπαν οι από πάνω
    1. Βρες ένα ανάρτησαδικο και πήγαινε για ρύθμιση sag μόνος και κρατά σημειώσεις και για διπλός

    2. Ρύθμισε την επαναφορά ανάλογα. Με αργή επαναφορά γίνεται πιο στιβαρό, με γρήγορη, πιο ενδοτικό αλλά και πιο νευρικό στα πολλα.

    3. Σε περίπτωση που δεν επαρκεί και συνεχίζει να κουνάει άλλαξε λάδι πιο παχύρευστο σε πιρούνι και αμορτισέρ για ακόμη αργές αποσβέσεις.

    Τα κιλά σου είναι πολύ εντάξει για να χρειαστεί αλλαγή ελατηρίων ακόμη και σε γιαπωνέζικο

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pizzakis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,
    κάτοχος tracer 7 2023 , υπερευχαριστημένος με τη μοτοσυκλέτα εκτός απο ένα ζήτημα. Μετά τα 170-180 και ειδικά σε δρόμο που δεν είναι γυαλί, το μηχανάκι ξεκινάει και παίζει απίστευτα τιμόνια. Έλεγξα αέρα στα λάστιχα, έχω την πίσω ανάρτηση μισή στροφή πριν το τέρμα σκληρό, δοκίμασα διαφορετικές στάσεις οδήγησης αλλά ενώ βελτιώθηκε κάπως η κατάσταση και πάλι ορισμένες φορές απλά ξεκινάει να παίζει το τιμόνι σε σημείο που είναι επικίνδυνο. Έχω μιλήσει με αρκετούς κατόχους και οι μισοί λένε οτι δεν κουνάει βήμα ενώ οι άλλοι μισοί λένε οτι κάποιες φορές συμβαίνει και σε αυτούς. Επόμενο βήμα είναι να σφίξω και τα μπροστινά και να βγάλω τις χούφτες. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με αυτο το μοτό; Τι θα προτείνατε να κάνω για να δω βελτίωση; Να σημειωθεί οτι είμαι 1,80 70 κιλά.
    Επόμενο βήμα είναι να κόψεις τις χαζομαρες πριν σκοτωθείς
    Δεν ξέρεις τι φταίει
    Δεν ξέρεις τι επηρεάζει τι και κάνεις πειράματα με 180
    Παρ' το το μηχανάκι σου, που κακώς αγόρασες, και τράβα στο Γκουζιβελάκη αύριο το πρωί
    Λεωφ. Αθηνών 181, Χαϊδάρι 124 61
    Τηλέφωνο: 21 0581 8899

    και προς Θεού μην κάνεις άλλες χαζομαρες αν θες να έρχεσαι εδώ και να σπάμε πλάκα

    Fixed...λίγο όμορφα παρακαλώ στις έκφρασεις αν δεν τον ξέρουμε προσωπικά τον άλλο...ο κόσμος παρεξηγείται..

    Επίσης το αν το αγόρασε κάτι κάποιος καλώς ή κακώς το ξέρει αυτός.. φιλικά πάντα...
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 18/07/2023 στις 09:20.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.619
    Έχει ξανα ακουστεί για yamaha να κουνάνε τιμόνια, νομίζω στα mt. Ίσως λόγο γεωμετρίας, δεν είναι και μηχανάκια σχεδιασμένα να πηγαίνεις τελικές ίσως.

    Βάλε ποιο βαριά αντίβαρα τιμονιού,ίσως βελτιωθεί η βάλε τα μαμά αν τα έχεις βγάλει.. ίσως είναι οι χούφτες.

    Η βάλε σταμπιλιζατερ αν δεν έχει η ρύθμισε το αν έχει.

    Ένα ελαστικό που κάθεται αποθηκευμένο για μήνες σε αποθηκη στην ίδια θέση(η σε λάθος θέση) και από πάνω του έχει άλλα πολλά να το πιέζουν μπορεί να στραβωσει. Από όλες τις πιθανές μεριές και διαστάσεις, (κάθετα,πλάγια διαγωνια κτλ)

    Το σχεδον ίδιο μπορεί να συμβεί και όταν ένα λάστιχο μείνει ημιφουσκωμενο και η μηχανή ακουνητη για πολύ καιρό, πήγαινε και μετακίνησε μια πάρατημενη μηχανή με ξεφουσκωτα ( η σχεδόν) λάστιχα και θα δεις ότι στο σημείο που πατάει στον δρόμο το λάστιχο έχει γίνει φλατ και όχι κυκλικό και αυτό δεν επανέρχεται με φούσκωμα..

    Αν τα δικά σου έχουν κάτι τετειο απειροελάχιστο που δεν φαίνεται με το μάτι (η ατέλεια κατασκευής) μπορεί αυτό να το δημιουργεί.

    Οι ρυθμίσεις αναρτήσεων καλό θα ήταν να πάνε όπως ήταν μαμά η με μικρή διαφορά από ότι ήταν... Αν μια ρύθμιση ήταν τέρμα κάτω και εσύ το πήγες τέρμα πάνω αυτό δεν είναι καλό ..
    Με ποιο σφιχτές ίσως θα γίνει χειρότερο το κούνημα
    Φαντάζομαι δεν έχει μπει κανένα Κιτ χαμηλώματος που αλλάξουν τα dogbones στο μοχλικο.. σε ένα tenere που είδα το χαμήλωσαν αρκετά από πίσω αλλά δεν πείραξαν το εμπρός κομμάτι. Δλδ δεν κατέβασαν και τα καλαμια για να πάει στα ίσα η κατανομή βάρους. (αντιπροσωπεία αυτά)

    Τέλος η πίεση που βλέπεις 36 bar από βενζινάδικο δεν έιναι αξιόπιστη μέτρηση. Πήγαινε σε 10 βενζινάδικα και απλά μέτρα πιέσεις και μετά πες μας αν οι μετρησεις ήταν ίδιες...

  13. #28
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.725
    Ξεκινα με τα απλα που τα κανουν ολοι...

    1. Ρυθμιση SAG. Πιο απλο πεθαινεις...στο δικτυο πρεπει να υπαρχουν 1 δις βιντεακια.
    2. Δες την επαναφορα αφου ρυθμισεις την προφορτιση(SAG). ΕΙπες μιση στροφη πριν το τερμα...την επαναφορα εννοουσες? Μου φαινεται παραλογο την προφορτιση.
    3. Βγαλε τις χουφτες.
    4. Τσεκαρε τα ελαστικα για σωστες πιεσεις σε ενα καταστημα ελαστικων για να μην αγχωνεσαι με τα βενζιναδικα.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #29
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.113
    Σε ευθεία, με 50-60χλμ/ώρα, δεν έχεις κάποιο θέμα, έτσι δεν είναι; Αν αφήσεις για λίγα δεύτερα το τιμόνι, πάει ευθεία το μηχανάκι;

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    980
    Αν επιταχύνεις και στο τιμόνι είσαι χαλαρός ενώ σφίγγεις με γόνατα το ρεζερβουάρ και σου κάνει τέτοια , τότε ναι χρειάζεται κοίταγμα σε συνεργείο.

    Στο δικό μου , αυτό το παθαίνω όταν "ξεχνιέμαι" και σφίγγω το τιμόνι λόγω επιτάχυνσης χωρίς καθόλου γόνατα στο ρεζερβουάρ.

    Όταν επιταχύνω σωστά, δεν υπάρχει το παραμικρό και στα 200+.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tracer 9 GT - 2023
    από panos_900 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2022, 02:19
  2. Ετσι Για Να Παιζει
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 14:43
  3. Τα παιδια παιζει!
    από MIKE_16V στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2004, 14:36
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 05:42
  5. Τι Ρολο Παιζει Ο Αριθμοσ 7 ?????
    από LINA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF