Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 203

Θέμα: Μας Κοροϊδεύουν? Περι αλλαγής λαδιών το θέμα (Διευθετήθηκε)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299
    ειναι μια χαρα το μηχανακι σου, μην ανησυχείς
    βαριεμαι να σου απαντησω σε ολα τα παραπανω


    τα μπαλακια του δημητροπουλου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	big_balls.jpg 
Προβολές:	500 
Μέγεθος:	25,4 KB 
ID:	212393

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    " Ανάλογα με το πόσο κρύα είναι η μοτοσυκλέτα την ώρα της αλλαγής των λαδιών απαιτείται ποσότητα από 3,2lit έως 3,5lit."

    το παραπανω,πολυ απλα δεν προβλεπεται να γραφεται ως επισημη απαντηση εξουσιοδοτημενου...

    καθε κατασκευαστης δηλωνει ρητα την κατασταση του μοτερ στην διαδικασια αλλαγης λαδιων,αναφορικα με την θερμοκρασια του...αλλαζονται ειτε με κρυο ,ειτε με ζεστο μοτερ...

    επισης δηλωνει την ποσοτητα λαδιου,ενημερωτικα και μονον,μια και παντα ,επιπροσθετως,δηλωνει και τροπο ελεγχου σταθμης,επειδη σχεδον ποτε η ποσοτητα που βγαινει δεν ειναι ακριβως ιδια...οι λογοι πολλοι και ουχι επι του παροντος...

    κατ επεκτασιν και η εισερχομενη δεν ειναι παντα ιδια...

    τυπικα καθαρα, λοιπον, η δηλωση δειχνει αγνοια,κατι που δεν μπορω να πιστεψω οτι υφισταται σε κατι τοσο απλο οσο η αλλαγη λαδιων...θεωρω απλα, οτι ο συντακτης δεν εχει σχεση με το σπορ,η απλως εχει προβλημα σωστης γραπτης εκφρασης...

    οπως και να χει, σε εγγραφο με την επωνυμια της εταιρειας,προσεχουμε πολυ τι γραφουμε...

    εκτος εαν η ιδια η ktm δηλωνει κατι τετοιο στο μανιουαλ της,περιπτωση στην οποια απλως γελαμε με τον επαγγελματισμο της...

    @gstef...

    το οτι το μανιουαλ περιγραφει ενα συγκεκριμενο τροπο μιας διαδικασιας,ΔΕΝ σημαινει οτι αυτος ειναι και ο μονος υφισταμενος...αυτο ειναι κατι πολλακις αποδεδειγμενο...

    οπερ μεθερμηνευομενον...ΔΕΝ σημαινει οτι δεν εκαναν την δουλεια τους σωστα...αν η κατα τοπους εξουσιοδοτημενοι,μπορουν να το κανουν διαφορετικα,κατα το δοκουν,τοτε εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν,εφ οσον το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...

    εσυ,τριτο προσωπο το "εσυ", ως μη σχετικος με το αντικειμενο δεν δικαιουσαι να εχεις αποψη επι της διαδικασιας,παρα μονον εκ του αποτελεσματος...

    δηλαδη...εαν η μοτοσυκλεττα σου δεν εχει παρουσιασει καποια φθορα απο την πιθανη διαφορετικη διαδικασια και η σταθμη του λαδιου σου ειναι η προβλεπομενη,απλως πληρωνεις και παραλαμβανεις...
    από πότε ένα μηχανικός ξέρει καλύτερα από τον κατασκευαστή????? μάλον σε άλλον πλανήτη γεννήθηκα....
    Φυσικά υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις μια δουλεια, αλλά δεν νομίζω ότι όλοι εξασφαλίζουν το ίδιο αποτέλεσμα. Σε αυτήν την περίπτωση, όπως έγραψα, δεν θα πάρεις το μοτερ ατα χέρια αλλά μακροπρόθεσμα (το οποίο σημαίνει πολλάαα χιλιόμετρα) ίσως σου βγάλει βλάβη που δεν θα έβγαζε αν είχε συντηρηθεί σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
    Το άλλο με το ότι δεν έχω δικαίωμα να εκφέρω γνώμη με την ιδιότητα του χρήστη??? ακούγεται λίγο φασιστικό....δηλαδή όλοι όσοι γράφουν εδω στο φορουμ σεν θα έπρεπε να το κάνουν ??? και να προσκυνάμε τους Θεούς μηχανικους....
    Και όπως είπα
    ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΡΣΗΣ ΤΙς ΟΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!!

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    ειναι μια χαρα το μηχανακι σου, μην ανησυχείς
    βαριεμαι να σου απαντησω σε ολα τα παραπανω


    τα μπαλακια του δημητροπουλου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Κοίτα akamarinos,

    το μηχανάκι μάλλον δεν διατρέχει άμεσο κύνδινο,

    όσο για τα μπαλάκια του Δημητρόπουλου, τι να πω, έγώ δεν τα έχω δει για να ξέρω....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
    Είπε και ένα ωραίο ο βοηθός του Δημητρόπουλου

    "τι ήθελες, να κατεβάσω ντεπόζιτο και να σε χρεώσω άλλα 90 Ευρώ που ορίζει η ΚΤΜ για αυτήν την εργασία?"


    είναι να κλαις και να γελάς μαζί...... [/B]
    θα το θελες?

    ρωτα και τον αγγλο "φιλο" σου ποσο του κόστισε το πρωτο service

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
    από πότε ένα μηχανικός ξέρει καλύτερα από τον κατασκευαστή????? μάλον σε άλλον πλανήτη γεννήθηκα....
    Φυσικά υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις μια δουλεια, αλλά δεν νομίζω ότι όλοι εξασφαλίζουν το ίδιο αποτέλεσμα. Σε αυτήν την περίπτωση, όπως έγραψα, δεν θα πάρεις το μοτερ ατα χέρια αλλά μακροπρόθεσμα (το οποίο σημαίνει πολλάαα χιλιόμετρα) ίσως σου βγάλει βλάβη που δεν θα έβγαζε αν είχε συντηρηθεί σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
    Το άλλο με το ότι δεν έχω δικαίωμα να εκφέρω γνώμη με την ιδιότητα του χρήστη??? ακούγεται λίγο φασιστικό....και όπως είπα
    ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΡΣΗΣ ΤΙς ΟΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!!
    οντως...γεννηθηκες στον πλανητη των χρηστων και οχι σε αυτον των μηχανικων...οποτε ειναι φυσιολογικο σε ενα βαθμο να το βλεπεις ,οπως το βλεπεις...σε εναν βαθμο ομως που μενει στο θεμα συζητησης της διαφορετικοτητας της αποψης σου κι οχι κραξιματος του μηχανικου,χωρις να μπορεις να αποδειξεις περαν πασης αμφισβητησης το πιθανο λαθος του...με "αν" και "ισως" δεν προβλεπεται να κατηγορουμε...

    επισης ,εχε υπ' οψιν,οτι τα owners manuals,ειναι ακριβως αυτο που λεει ο τιτλος τους...εγχειριδια χρηστων...επισης εχε υπ οψιν οτι γραφονται σαν να απευθυνονται σε ασχετους με πιθανη διαννοητικη καθυστερηση και καλα κανουν μια και παιζονται ζωες...

    για τους μηχανικους υπαρχουν αλλα...

    η αποψη μου ειναι η εξης...οταν δεν μπορεις να κρινεις την δουλεια καποιου,λογω αγνοιας του αντικειμενου,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τον εμπιστευτεις η οχι...

    δυστυχως για ολους μας ισχυει αυτο...

    υ.γ. για να μην παρεξηγηθω,δεν παιρνω το μερος του μηχανικου,ποσο δε μαλλον της ktm...θεος φυλαξει...

    απλως προσπαθω να σου δειξω και την αλλη πλευρα των πραγματων...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    θα το θελες?

    ρωτα και τον αγγλο "φιλο" σου ποσο του κόστισε το πρωτο service
    δεν τιθεται θέμα επιλογής.
    Service σύμφωνα με τον Αυστριακό π.χ 250 Ευρώ
    αλλά έχω και άλλο πακετάκι του Δημητρόπουλου με 110Ευρώ

    Δεν μπήκα στο μαγαζί του ζητώντας <<φτηνό>> service. Άσε που αν ισχύει αυτό που έχω δαβάσει εδώ σε άλλο ποστ, οτι δηλαδή η εργατοώρα της ΚΤΜ είναι περί τα 50-60 Ευρώ, το κόστος θα ανέβενε γύρω στα 25Ευρώ (βγάλε-βάλε κανα 20λεπτο το κόβω)

    Άρα, ναι θα το πλήρωνα ευχαρίστως.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299
    βολευει το 25ευρακι, ε?

    ρωτα τον αγγλο ποσο του πηγε το μαλλι
    και μετα πες μας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
    ναι θα το πλήρωνα ευχαρίστως.

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    οντως...γεννηθηκες στον πλανητη των χρηστων και οχι σε αυτον των μηχανικων...οποτε ειναι φυσιολογικο σε ενα βαθμο να το βλεπεις ,οπως το βλεπεις...σε εναν βαθμο ομως που μενει στο θεμα συζητησης της διαφορετικοτητας της αποψης σου κι οχι κραξιματος του μηχανικου,χωρις να μπορεις να αποδειξεις περαν πασης αμφισβητησης το πιθανο λαθος του...με "αν" και "ισως" δεν προβλεπεται να κατηγορουμε...

    επισης ,εχε υπ' οψιν,οτι τα owners manuals,ειναι ακριβως αυτο που λεει ο τιτλος τους...εγχειριδια χρηστων...επισης εχε υπ οψιν οτι γραφονται σαν να απευθυνονται σε ασχετους με πιθανη διαννοητικη καθυστερηση και καλα κανουν μια και παιζονται ζωες...

    για τους μηχανικους υπαρχουν αλλα...

    η αποψη μου ειναι η εξης...οταν δεν μπορεις να κρινεις την δουλεια καποιου,λογω αγνοιας του αντικειμενου,το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τον εμπιστευτεις η οχι...

    δυστυχως για ολους μας ισχυει αυτο...

    υ.γ. για να μην παρεξηγηθω,δεν παιρνω το μερος του μηχανικου,ποσο δε μαλλον της ktm...θεος φυλαξει...

    απλως προσπαθω να σου δειξω και την αλλη πλευρα των πραγματων...
    Τα γεγονότα μέχρι στιγμής

    Ο μηχανικός δεν έκανε το service όπως λέει ο κατασκευαστής στο manual του χρήστη.
    Διαμαρτυρήθηκα. και ζήτησα από τον κατασκευαστή να μου επιβεβεώσει ότι η διαδικασία που ακολουθήθηκε είναι αποδεκτή από αυτόν.
    Έλαβα απάντηση από τον συνεργάτη-έμπορο-εξουσιοδοτημένο να συντηρεί, ότι ακολουθηθηκε άλλη διαδικασία αποδεκτή από αυτον.(δεν είναι όμως οο κατασκευαστής)

    Στα παραπάνω δεν βλέπω να έκανα καμιά υπόθεση. Αντιθέτως, αν μου επιτρέπεις, το να λες

    οπερ μεθερμηνευομενον...ΔΕΝ σημαινει οτι δεν εκαναν την δουλεια τους σωστα...αν η κατα τοπους εξουσιοδοτημενοι,μπορουν να το κανουν διαφορετικα,κατα το δοκουν,τοτε εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν,εφ οσον το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...

    ποιος μπορει να ξέρει ότι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο??????? αυτό το συμπέρασμα δεν είναι και τόσο ευκολο να το βγάλεις.....
    φιλικά:smilea:

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    βολευει το 25ευρακι, ε?

    ρωτα τον αγγλο ποσο του πηγε το μαλλι
    και μετα πες μας
    δεν έχει νόημα να αναλωθούμε για το αν θα ήταν 25, 30 ή 50 ευρώ παραπάνω.

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
    Τα γεγονότα μέχρι στιγμής

    Ο μηχανικός δεν έκανε το service όπως λέει ο κατασκευαστής στο manual του χρήστη.
    Διαμαρτυρήθηκα. και ζήτησα από τον κατασκευαστή να μου επιβεβεώσει ότι η διαδικασία που ακολουθήθηκε είναι αποδεκτή από αυτόν.
    Έλαβα απάντηση από τον συνεργάτη-έμπορο-εξουσιοδοτημένο να συντηρεί, ότι ακολουθηθηκε άλλη διαδικασία αποδεκτή από αυτον.(δεν είναι όμως οο κατασκευαστής)

    Στα παραπάνω δεν βλέπω να έκανα καμιά υπόθεση. Αντιθέτως, αν μου επιτρέπεις, το να λες

    οπερ μεθερμηνευομενον...ΔΕΝ σημαινει οτι δεν εκαναν την δουλεια τους σωστα...αν η κατα τοπους εξουσιοδοτημενοι,μπορουν να το κανουν διαφορετικα,κατα το δοκουν,τοτε εχουν καθε δικαιωμα να το κανουν,εφ οσον το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...

    ποιος μπορει να ξέρει ότι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο??????? αυτό το συμπέρασμα δεν είναι και τόσο ευκολο να το βγάλεις.....
    φιλικά:smilea:
    μωρε φιλικοτατα...

    αλλα επειδη δεν λες να καταλαβεις τι εννοω να σου φερω ενα παραδειγμα...

    μπαινει η γυναικα μου στο μαιευτηριο να γεννησει και μου επιτρεπουν να ειμαι παρον στην διαδικασια...

    βγαζει ο γιατρος το παιδι,το κραταει αναποδα απο τα ποδια του και του δινει μια σφαλιαρα στην πλατη...καπακι το νεογνο βαζει τα κλαμματα...

    στην συνεχεια λοιπον κανω εγω μηνυση στον ιατρικο συλλογο για πλημμελη ασκηση των καθηκοντων του γιατρου λεγοντας...

    "μολις γεννηθηκε το παιδι μου, ο γιατρος το χτυπησε κι αυτο απο τον πονο αρχισε να κλαιει..."

    πες μου οτι τωρα συννενοουμαστε...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    μωρε φιλικοτατα...

    αλλα επειδη δεν λες να καταλαβεις τι εννοω να σου φερω ενα παραδειγμα...

    μπαινει η γυναικα μου στο μαιευτηριο να γεννησει και μου επιτρεπουν να ειμαι παρον στην διαδικασια...

    βγαζει ο γιατρος το παιδι,το κραταει αναποδα απο τα ποδια του και του δινει μια σφαλιαρα στην πλατη...καπακι το νεογνο βαζει τα κλαμματα...

    στην συνεχεια λοιπον κανω εγω μηνυση στον ιατρικο συλλογο για πλημμελη ασκηση των καθηκοντων του γιατρου λεγοντας...

    "μολις γεννηθηκε το παιδι μου, ο γιατρος το χτυπησε κι αυτο απο τον πονο αρχισε να κλαιει..."

    πες μου οτι τωρα συννενοουμαστε...
    Καταρχήν, Καλημέρα,

    μπορούμε να παραθέσουμε πολλά τέτοια παραδείγματα προς την μια ή την άλλη πλευρά. Όμως το παράδειγμά σου μου δείχνει ότι δεν έχεις κατανοήσει το πόσο σημαντικό είναι να ακολουθηθούν οι διαδικασίες του κατασκευαστή. Προερχόμενος από επαγγελματικό χώρο που σχετίζεται με την μηχανολογία σε διαβεβαιώνω ότι η διάρκεια στον χρόνο ενός κινητήρα εξαρτάται κατά πολύ από την σωστή συντήρηση του. Και επειδή στην Ελλάδα μας όλοι είμαστε πιο μηχανικοί από τους μηχανικούς, πιο γιατροί από τους γιατρούς κλπ εγώ δεν το παιζω γνώστης για να κρίνω πόσο αποτελεσματική είναι η δουλειά κάποιου. Απλά ζητάω να συντηρείται το μηχάνημα όπως ορίζει αυτός που το έφτιαξε, απλά.....


  12. #27
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Αυτο που δεν καταλαβαινεις gstef ειναι πως πολλές φορές οι μηχανικοι ανακαλυπτουν τεχνικες και πατεντες να καλυπτουν κατασκευαστικά λάθη οπως και να τα παραβλέπουν οταν αυτα δεν χρειαζονται. Καλα στα λεει ο γεροπαραξενος..

    Εσυ εχεις την εντυπωση πως η κοστολογηση της μηχανης σου αντικατοπτρίζει 100% την ποιοτητα κατασκευης και των υλικων; Λάθος. Εχω αλλαξει προσωπικα 5 φορες πες λαδια σε ενα lc8 με ολα τα φιλτρακια καθαρισμα και αλλαγη του λαδιού, ε και τις 5 εχω βαλει διαφορετική ποσοτητα λαδιού +_200-300μλ και με οδηγο το service manual και οχι το owners. Ακομα και κει που λες, η διαδικασια ειναι ασαφης μιας και ιδιως οι κινητηρες που μαζευουν το λαδι σε δοχειο μπορουν να κρατησουν σχεδον παντου λαδι (αρα παμε στην κατασκευη).

    Πάμε στο θεμα αντιμετωπισης μιας και αυτο μαλλον σε ενοχλησε. Αν αποδεχθεις το ανωτερω περι ελεγχομενης αξιοπιστιας απο το εργοστασιο, ε τοτε θα πρέπει να αναπτυξεις μιας σχέση εμπιστοσυνης και "εγγυησης" με καποιον αξιολογο και εμπειρο μηχανικο που πιστεψε με θα σε σωσει την δυσκολη ωρα. Ο τελευταιος αφου εχει επωμιστει ολο αυτο το post R&D της μηχανης μπορει να εχει αναπτυξει τεχνοτροπιες που ακομα και η Αυστρια να παραβλεπει οταν την σωζει. Ή ακομα να ειναι κοινες πρακτικές μεταξυ μηχανικών που δουλευουν με τον ιδιο τροπο.... μην εισαι απαιτητικος ιδιως με το μηχανακι που εχεις αγορασει :rotflmao: που ειχε και εχει μετριασει απο το παρελθον πολλες ανοχες..

    Να σου πω ενα αλλο παραδειγμα; Σε καθε σερβις μηχανης που λεει ελεγχο συσφιξεων, πιστευεις οτι τσεκαρουν την καθε βιδα που λεει το μανιουαλ οι μηχανικοι; Απλα τσεκαρουν με ροποκλειδο αυτες που συνηθως και βαση εμπειριας ξεβιδωνονται ή θελουν συγκεκριμενο τροπο συσφιξης για ασφάλεια... και αυτο συμβαινει σε ολα τα μηχανακια μιας και ειναι δαπανηρη διαδικασια ο ελεγχος.
    Ban 'em all

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
    Καταρχήν, Καλημέρα,

    μπορούμε να παραθέσουμε πολλά τέτοια παραδείγματα προς την μια ή την άλλη πλευρά. Όμως το παράδειγμά σου μου δείχνει ότι δεν έχεις κατανοήσει το πόσο σημαντικό είναι να ακολουθηθούν οι διαδικασίες του κατασκευαστή. Προερχόμενος από επαγγελματικό χώρο που σχετίζεται με την μηχανολογία σε διαβεβαιώνω ότι η διάρκεια στον χρόνο ενός κινητήρα εξαρτάται κατά πολύ από την σωστή συντήρηση του. Και επειδή στην Ελλάδα μας όλοι είμαστε πιο μηχανικοί από τους μηχανικούς, πιο γιατροί από τους γιατρούς κλπ εγώ δεν το παιζω γνώστης για να κρίνω πόσο αποτελεσματική είναι η δουλειά κάποιου. Απλά ζητάω να συντηρείται το μηχάνημα όπως ορίζει αυτός που το έφτιαξε, απλά.....

    καλημερα και σε σενα...

    τελευταια μου προσπαθεια...

    θελεις δηλαδη να μου πεις οτι η αξιοπιστια του κινητηρα σου,στην περι ης ο λογος περιπτωση,δηλαδη την αλλαγη λαδιων, εξαρταται απο τον τροπο που θα φτασει στις τρυπες πληρωση και αποστραγγισης ο μηχανικος?
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #29
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    Αυτο που δεν καταλαβαινεις gstef ειναι πως πολλές φορές οι μηχανικοι ανακαλυπτουν τεχνικες και πατεντες να καλυπτουν κατασκευαστικά λάθη οπως και να τα παραβλέπουν οταν αυτα δεν χρειαζονται. Καλα στα λεει ο γεροπαραξενος..

    Εσυ εχεις την εντυπωση πως η κοστολογηση της μηχανης σου αντικατοπτρίζει 100% την ποιοτητα κατασκευης και των υλικων; Λάθος. Εχω αλλαξει προσωπικα 5 φορες πες λαδια σε ενα lc8 με ολα τα φιλτρακια καθαρισμα και αλλαγη του λαδιού, ε και τις 5 εχω βαλει διαφορετική ποσοτητα λαδιού +_200-300μλ και με οδηγο το service manual και οχι το owners. Ακομα και κει που λες, η διαδικασια ειναι ασαφης μιας και ιδιως οι κινητηρες που μαζευουν το λαδι σε δοχειο μπορουν να κρατησουν σχεδον παντου λαδι (αρα παμε στην κατασκευη).

    Πάμε στο θεμα αντιμετωπισης μιας και αυτο μαλλον σε ενοχλησε. Αν αποδεχθεις το ανωτερω περι ελεγχομενης αξιοπιστιας απο το εργοστασιο, ε τοτε θα πρέπει να αναπτυξεις μιας σχέση εμπιστοσυνης και "εγγυησης" με καποιον αξιολογο και εμπειρο μηχανικο που πιστεψε με θα σε σωσει την δυσκολη ωρα. Ο τελευταιος αφου εχει επωμιστει ολο αυτο το post R&D της μηχανης μπορει να εχει αναπτυξει τεχνοτροπιες που ακομα και η Αυστρια να παραβλεπει οταν την σωζει. Ή ακομα να ειναι κοινες πρακτικές μεταξυ μηχανικών που δουλευουν με τον ιδιο τροπο.... μην εισαι απαιτητικος ιδιως με το μηχανακι που εχεις αγορασει :rotflmao: που ειχε και εχει μετριασει απο το παρελθον πολλες ανοχες..

    Να σου πω ενα αλλο παραδειγμα; Σε καθε σερβις μηχανης που λεει ελεγχο συσφιξεων, πιστευεις οτι τσεκαρουν την καθε βιδα που λεει το μανιουαλ οι μηχανικοι; Απλα τσεκαρουν με ροποκλειδο αυτες που συνηθως και βαση εμπειριας ξεβιδωνονται ή θελουν συγκεκριμενο τροπο συσφιξης για ασφάλεια... και αυτο συμβαινει σε ολα τα μηχανακια μιας και ειναι δαπανηρη διαδικασια ο ελεγχος.
    Δηλαδή, στην περίπτωσή μου, καλώς δεν κατέβασε ντεπόζιτο για να καθαρίσει αυτά που έπρεπε, είναι μέρος μιας εξελιγμένης τεχνικής που δημιούργησε ο μηχανικός και ξεπερνά τις οδηγίες του κατασκευαστή!!!! ε μην τρελαθούμε τώρα!!!!! και ας μην μιλάμε γενικά, τα θέματα είναι συγκεκριμένα
    1. Δεν βγήκε ντεπόζιτο για να καθαριστούν το φίλτρο και η τάπα με το μαγνήτη
    2. Η ποσότητα λαδιού απέχει 16.6%, δεν το λες και λίγο

    τωρα τα περισχέσης εμπιστοσύνης με τους μηχανικούς, δείχνει μια παθητική προσσέγγιση στην σχέση πελάτη-μηχανικού. Ο μηχανικός εργάζεται για εμάς και οφείλει να τα κάνει όπως πρέπει, δηλ όλες τις εργασίες και όχι να παραλείπει καθαρισμούς κλπ

  15. #30
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Ξερεις τι; Εχεις κολλησει.... Σου μιλαμε σαν χρηστες και συ νομιζεις οτι ειμαστε τιποτε υποτελεις μοτοασχετοι που μας τρεχουν απο τα μπατζακια και φιλαμε εικονες εξουσιοδοτημενων...

    Καντο μονος σου ρε φιλε μιας και δεν περνεις απο λογια και εμπειριες κατοχων και γνωστικων, εμεις πες ειμαστε ασχετοι οπως και οι μηχανικοι... βγαλτα ολα ΕΣΥ καθαρισε τα ολα και βαλε 3 λιτρα που σου λεει το μανιουαλ ακριβως οπως στα λεει το μανιουαλ... και καλη σου τυχη

    Μην νομιζεις και μεις απο κατι τετοια πιασαμε κατσαβιδι αλλα ρε γεροδιαολε, οταν αναγνωριζουμε κατι το διαφορετικό το λεμε, δεν το γυρναμε στην θεωρια παλι...
    Ban 'em all

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF