Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Honda Supra βελτίωση με προβλήματα;

  1. #16
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    τελος τα διαφορα ασχετα.
    το κοστος για μια βελτιωση τυπου πιστονακι-καρμπυρατερ και γραναζωμα ειναι κατω απο 100ευρο.
    και μπορει να αποδοσει αυξηση της ιπποδυναμης της ταξης των 2-4 αλογων δλδ 20-40 %
    ειμαι μαζι σου στο να πας να παρεις και να βαλεις takegawa και τετοιες χαζομαρες να κανεις το παπι 25 αλογα και να εχεις δωσει 5000 ζεστα ζεστα.
    καλυτερα να τα φας σε κανα ταξιδακι με μια μηχανουλα που παιρνεις με 3000.!!
    πω πω σεντονι βγηκε!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiwths
    Εγγραφή
    30/06/2012
    Μηνύματα
    136
    Σε βρίσκω καλά ενημερωμένο... μπράβο (και χαρά στην υπομονή σου να γράψεις με τόση λεπτομέρεια!!)
    Αν μπεις στο τρυπάκι της βελτίωσης δεν σου φτάνουν ούτε για αστείο 100 ευρώ το ενα φέρνει τ' άλλο και σιγά αν τα υπολογίσεις να σου το 500αρι (στην καλύτερη)

  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Κορίτσια, αν δεν ξεμπλέξετε τα μπούτια σας σχετικά με το τι είναι φτωχό και πλούσιο μίγμα, βάλτε τουλάχιστον ταλκ γιατί έχει ζέστη ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiwths
    Εγγραφή
    30/06/2012
    Μηνύματα
    136
    Άντρα, ξέρουμε πολύ καλά τι είναι πλούσιο και φτωχό μίγμα. Αλλά όπως είπε και ο Giannisblest αν ξέρεις κάτι η διαπίστωσες κάπου λάθος πες μας !!! (δεν είμαστε ΑΚΟΜΑ μηχανολόγοι)

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiwths Προβολή μηνύματος
    Άντρα, ξέρουμε πολύ καλά τι είναι πλούσιο και φτωχό μίγμα.
    Ευτυχώς, γιατί εγώ προσωπικά έχω μπερδευτεί ..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiwths Προβολή μηνύματος
    Είναι ξεκάθαρο οτι το μηχανάκι απ' τιν στιγμή που αυξήθηκε ο κυβισμός του (αρα η χωρητικότητα του θαλάμου) χωρίς να αλλαχθεί καρμπιρατέρ δουλεύει στεγνό (φτωχό μείγμα)
    Αν μπεις στον κόπο να μου εξηγήσεις πως φτωχαίνει ένα μίγμα (αλλάζει η στοιχειομετρική του αναλογία) όταν αυξάνεται ο όγκος του θαλάμου καύσης, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiwths Προβολή μηνύματος
    Είναι ξεκάθαρο οτι το μηχανάκι απ' τιν στιγμή που αυξήθηκε ο κυβισμός του (αρα η χωρητικότητα του θαλάμου) χωρίς να αλλαχθεί καρμπιρατέρ δουλεύει στεγνό (φτωχό μείγμα) αρα θέλει μεγαλύτερο καρμπιρατέρ !!Και σίγουρα μια πιο ελεύθερη εξάτμιση.
    Και να ίσχυε αυτό που λες(που ΔΕΝ ισχύει) δεν χρειάζεται να βάλεις μεγαλύτερο καρμπυρατέρ για να το κάνεις πιό πλούσιο:αρκεί να βάλεις μεγαλύτερα ζιγκλέρ/παίξεις με βελόνα και βίδα μίγματος...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panagiwths
    Εγγραφή
    30/06/2012
    Μηνύματα
    136
    Sorry απλά μου την δίνει η ειρωνεία....
    Έχεις δίκιο δεν αλλάζει η στοιχειομετρική αναλογία. Λάθος διατύπωση απο μέρους μου, εννοούσα οτι δεν επαρκεί πλέον η ποσότητα του μίγματος σε σχέση με τον αυξημένο όγκο του θαλάμου.

  8. #23
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiwths Προβολή μηνύματος
    Άντρα, ξέρουμε πολύ καλά τι είναι πλούσιο και φτωχό μίγμα. Αλλά όπως είπε και ο Giannisblest αν ξέρεις κάτι η διαπίστωσες κάπου λάθος πες μας !!! (δεν είμαστε ΑΚΟΜΑ μηχανολόγοι)
    Και ούτε που πρόκειται να γίνετε ποτέ αν δεν μάθετε ν' ακούτε αυτούς που ξέρουν. Αλλάζοντας ο κυβισμός κι έχοντας το παλιό καρμπ δεν αλλάζει το είδος του μίγματος σε φτωχό ή πλούσιο. Απλά δεν επαρκεί το μείγμα δηλ περισσότερα κυβικά θέλουν μεγαλύτερη ποσότητα μίγματος για να πληρωθούν σωστά. Αυτά σου λέει ο από πάνω και κόψε λίγο το γκάζι και μάθε ν' ακούς αν θέλεις τελικά τη συμβουλή κάποιου από εδώ μέσα που έκανε τον κόπο ν' ασχοληθεί με το πρόβλημά σου.

    Αν όχι, απλά πες το για να σταματήσουν να γράφουν όσοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

    Φιλικά

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiwths Προβολή μηνύματος
    Sorry απλά μου την δίνει η ειρωνεία....
    Αυτή σου την δίνει, εσύ την παίρνεις..??

    Αν ναι, τότε πολύ καλά κάνεις (και κάνει) γιατί είναι ίσως ο μόνος τρόπος για να ΣΚΕΦΤΕΙ κάποιος..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos7 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σας παιδιά!
    Λοιπόν, είμαι πανευτυχής κάτοχος ενός Honda Supra 100cc.
    Πρόσφατα άλλαξα πιστόνι και είπα να δώσω μερικά χιλιοστά.
    Το μηχανάκι απο τα 50mm έγινε 53mm, με αποτέλεσμα να αυξηθούν και τα άλογα.
    Το πρόβλημα είναι το εξής: Ενώ το μηχανάκι ακούγεται και το νιώθεις οτι έχει δύναμη, δεν τραβάει όσο όταν ήταν 50mm.
    Ξέρω οτι λογικά θα θέλει εξάτμιση ελευθέρας, (αυτή που έχω πάνω τώρα, δηλαδή η εργοστασιακή) έσπασε το σπιράλ απο μέσα (λόγω αύξησης ιπποδύναμης; -πρωτού την αλλαγή πιστονιού δεν είχε ποτέ πρόβλημα).
    Μαζί με την εξάτμιση να φανταστώ θα χρειαστώ και μεγαλύτερο καρμπυλατέρ (ή ζιγκλέρωμα); Έχω το εργοστασιακό επάνω (Keihin 20άρι αν δεν κάνω λάθος).

    Παρακαλώ κάποιον γνώστη να μου δώσει τα φώτα του!
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Τι φρένα έχεις;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τι φρένα έχεις;


    Εσύ για καλό δεν ήρθες...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος


    Εσύ για καλό δεν ήρθες...
    Θέλει διαφορετικό ζιγκλέρωμα αν έχει ταμπούρα..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2012
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τι φρένα έχεις;
    τι να εχει ? αχαχαχαχαχα πολυ καλο !!! σορυ δεν ειναι ειρωνεικο ι κατι απλα μ αρεσε ο τροπος που το εθεσε !!!

  14. #29
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Θέλει διαφορετικό ζιγκλέρωμα αν έχει ταμπούρα..

    βρε λες????
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/05/2012
    Μηνύματα
    9
    Λοιπόν, όπως είπανε πολλά παιδιά και είχαν δίκιο, δεν έγραψα περαιτέρω λεπτομέρειες, αλλά θα τις παραθέσω αμέσως!

    Καταρχάς στο μοτέρ έχω βάλει χέρι ΜΟΝΟ εγώ (τουλάχιστον όσο είναι στα χέρια μου!).
    Το πιστόνι/κύλινδρος χρειαζόταν αλλαγή γιατί είχε κάνει κοιλιά ο κύλινδρος και λάδωνε η κεφαλή, οπότε δεν άξιζε να το φρεζάρω (γιατί ήταν μεγάλη η κοιλιά και έπρεπε να φαγωθούν 2 χιλιοστά και θα ήταν επίφοβο στο χιτώνιο!). Η μπιέλα είναι εργοστασιακή (49.5mm διαδρομή).
    Με την πρώτη ευκαιρία έβαλα έναν κύλινδρο αλουμινίου πάνω μαζί με ένα πιστόνι Top 53mm και συμπληρώθηκε το καρέ με μια κεφαλή επίσης Top αλλά οι βαλβίδες μπήκαν Faito απο κράμα τιτανίου.
    Πήρα και σετάκι ένα κάρμπ 24άρι αλλά το ξύλωσα μετά απο 60χμ λόγω τεράστιας κατανάλωσης (βασικά βαριόμουν να το ρυθμίσω και χρειαζόμουν επειγόντως το μηχανάκι, οπότε και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω).
    Με τις φλάντζες δεν ασχολήθηκα και πολύ, πήρα ένα έτοιμο σέτ των 5€ (απο τα φθηνιάρικα), το έβαλα, έδεσα κεφαλή, ρύθμισα εκκεντροφόρο και βαλβίδες και έκλεισα μοτέρ.
    Με τα μείγματα το πάλεψα και το έφερα στα ίσια του, αλλά όπως πολλοί προείπαν, πολύ πιθανό να ατροφεί λόγω έλλειψης καυσίμου. Η εξάτμιση μελλοντικά θα αλλαχτεί με μια Protech (στέγνωσε λιγάκι η τσέπη με τα προαναφερθέν).

    Οι τελικές του είναι σχετικά ικανοποιητικές (κοντέρ 110-120 δηλαδή 80-90 τροχό). Για το οτι δε μπορεί να πάρει τα πόδια του στα χαμηλά, φταίνε τα γρανάζια του καθώς παρατήρησα τις προάλλες οτι φοράει 15-35 (και πάλι όμως πιστεύω οτι αυτό θα έδινε περισσότερες τελικές).

    Το καρμπυλατέρ υπέθεσα οτι είναι 20άρι γιατί ρώτησα έναν (υποτιθέμενο) μηχανικό. Είναι Keihin αλλά δεν γράφει κάπου διακριτά το νούμερο ή μεγεθος του. Έχει μόνο κάποια νούμερα τα οποία δεν σχετίζονται με το μέγεθος του.
    Η ερώτηση εδώ είναι η εξής: Απο το εργοστάσιο αυτά τα μοτέρ βγαίνουν με Keihin ή κάτι άλλο;
    Το μηχανάκι δεν επισκευάστηκε με σκοπό να ρίξω και άλλα λεφτά επάνω του σε επώνυμες βελτιώσεις κλπ, επισκευάστηκε επειδή είχε πρόβλημα και σκέφτηκα να του δώσω μερικά χιλιοστά ώστε να τραβάει λίγο καλύτερα.
    Κακώς μεν που δεν το κράτησα 50mm αλλά τώρα τι να κάνουμε... δεν υπάρχει γυρισμός!

    Και ναι πιστεύω οτι για να σπάσει το σπιράλ της εξάτμισης 2 λόγοι μπορεί να υπάρχουν, ένας είναι το μεγαλύτερο πιστόνι, γιατί μιλάμε για σχεδόν καινούργια εξάτμιση (εργοστασιακή μεν - Federal Parts) η οποία δεν είχε ΠΟΤΕ πρόβλημα με το προηγούμενο κυλινδροπίστονο, παρόλο που είχε κάνει πολλά και ζόρικα χιλιόμετρα (16.000+). Μετά απο ούτε 200χμ με το καινούργιο κυλινδροπίστονο (αφού στρώθηκε και μετά) την άκουσε στερεοφωνικά (που άρχισα να το ανοίγω και λίγο παραπάνω) και το σπιράλ άρχισε να κάνει βόλτες.
    Ο άλλος λόγος που σκέφτομαι, μπορεί να είναι απο τους κραδασμούς, αν και ποτέ δεν τερμάτισα το μοτέρ να δώ μέχρι πόσο στροφάρει. Υπόψιν οτι όταν φορούσε το παλιό κυλινδροπίστονο το πήγαινα μερικές φορές και τάπα για αρκετή ώρα χωρίς ποτέ να παρουσιάσει το παραμικρό (εκτός απο το κυλινδροπίστονο :P ).

    Για τα παιδιά που είναι μέσα στην ευγενική/χαριτωμένη ειρωνία, εαν δεν έχετε να δώσετε κάποια στοιχειώδη γνώση και γράφετε απλά για να ανεβαίνει το post count, μας περισσεύετε. Το οτι διατύπωσα κάποια πράγματα λάθος ή δεν τα ανέλυσα αρκετά δεν σημαίνει οτι είμαι στούρνος ή εσείς πιο έξυπνοι..
    Τουλάχιστον το μηχανάκι μου το φτιάχνω μόνος μου και παρόλο που ήταν η πρώτη φορά που έλυσα κινητήρα, δουλεύει χωρίς να τρέχουν λάδια απο παντού ή να μου περισσέψουν βίδες.
    Τελευταία τροποποίηση από spyrakos7; 13/07/2012 στις 06:59.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda astrea supra πρόβλημα με τον συμπλέκτη
    από Christos Tsap στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2013, 22:35
  2. νεος με honda supra
    από akis88 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2010, 18:50
  3. Βάψιμο πίσω ψαλιδιού σε Honda Supra (παπί)
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2006, 19:35
  4. Καλωσηρθα....με προβληματα!!!
    από ZaXaRias_400cc στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2005, 15:07
  5. honda και yamaha με άξονα
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 22:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF