Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 108

Θέμα: XT 600 από ακινησία... Να το πάρω;

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Πέρυσι αγόρασα μεταχείρω που ήταν καμιά 2ετία ακίνητο (σε ΚΛΕΙΣΤΟ γκαράζ).... Να σκεφτείς ότι τα δισκόφρενα είχαν πάνω καφέ μπιμπίκια...
    Φόρτισα την μπαταρία που ευτυχώς ήταν σε καλή κατάσταση και με την φόρτιση επανήλθε πλήρως, και απλά άλλαξα προληπτικά τα λάδια... Παρ' όλο που κι εγώ είχα στο νου μου διάφορα, το μηχανάκι δεν ζήτησε και δεν έκανα τίποτε άλλο.

    Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι σε ένα καλοδιατηρημένο και σωστό μηχανάκι μην σε τρομάζει η ακινησία ειδικά όταν αυτή είναι σε κλειστό ελεγχόμενο χώρο. Άμα γνωρίζεις το μηχανάκι και τον ιδιοκτήτη του τότε προχώρα άφοβα.
    Άρα για να καταλάβω επειδή δεν είμαι και ειδήμων, αν φορτίσω/αλλάξω μπαταρία και αλλάξω λάδια μπορώ να το βάλω μπρος ή θα δημιουργήσω κάνα πρόβλημα; Το λέω γιατί παίζει και το ερώτημα πως θα το μεταφέρω σπίτι μου που είναι κάμποσος δρόμος...

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ρε παρτο αν ειναι για τοσα
    και να μην δουλευει
    και να μην θες να το φτιαξεις
    θα ταβγαλεις τα λ7 σου

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.875
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Άρα για να καταλάβω επειδή δεν είμαι και ειδήμων, αν φορτίσω/αλλάξω μπαταρία και αλλάξω λάδια μπορώ να το βάλω μπρος ή θα δημιουργήσω κάνα πρόβλημα; Το λέω γιατί παίζει και το ερώτημα πως θα το μεταφέρω σπίτι μου που είναι κάμποσος δρόμος...
    Το μηχανάκι δεν πρέπει να πάρει μπρος μετά από τόση ακινησία. Χρειάζεται οπωσδήποτε καθαρισμό του κυκλώματος τροφοδοσίας (ρεζερβουάρ, σωληνάκια, καρμπυρατέρ) και την προλίπανση που αναφέρθηκε και παραπάνω.
    Πρέπει να πάει "σηκωτό" σε συνεργείο, ώστε να μην σε ταλαιπωρήσει με προβλήματα στο μέλλον.

  4. #19
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    παντως ολα αυτα περι τσιμουχων κλπ μπορει και να μην τα χρειαστεις καν στο τελος.. εγω θα το ρισκαρα..

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    παντως ολα αυτα περι τσιμουχων κλπ μπορει και να μην τα χρειαστεις καν στο τελος.. εγω θα το ρισκαρα..
    +1000
    Βενζίνη, μπαταρία και πάω στοίχημα πως θα πάρει μπρός με την πρώτη-δεύτερη μιζιά.
    XT rules λέμε.

  6. #21
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Τι ακριβως κανουμε στην "προλυπανση" δλδ? Λαδι στον κυλινδρο και εκκεντροφορους φανταζομαι.

    Κανε κατι παραπανω? Δεν μπορει να ριξει μονος του ? Πρεπει να το παει σε μαστορα?

    Φιλε μου πηγαινε δεστο απο κοντα και αν ειναι ισιο το μηχανακι, ξεκινα να το σκεφτεσαι!

    Αν δεν ξερεις απο μηχανακια ....ευκαιρια να μαθεις.....κανεις δεν εμαθε κοιτώντας φορουμ και περιοδικα. Το ΧΤ 600 ειναι ενα τιμιο μηχανακι και καλη "πρωτη μηχανη" για να κανεις practice στα παντα ....απο οδηγηση, ταξιδακια, συντηρηση.

    Οντως μπορει να σου βγει πολλα λεφτα αν σχεδιαζες να δωσεις μονο 500€ ισως και οχι ομως!

    Οποτε παρε ενα φιλο σου που ξερει κατι παραπανω απο εσενα και ξεκινα......και απλα σκεψου διπλά και τριπλά πριν βαλεις το χερι στην τσεπη και βγαλεις χρηματα να δωσεις. Ισως το προβλημα σου να λυνεται ανεξοδα αν ψαξεις στο internet.

    Καλες αγορες και επισκευες

  7. #22
    ο αμελής Το avatar του/της muppet
    Εγγραφή
    23/01/2013
    Μηνύματα
    19
    Το ιδανικό θα ήταν να πας μαζί με κάποιον που να ξέρει πέντε πράματα (ή που να έχει ΧΤ), και με μια μπαταρία και καινούρια λάδια, να το βάλετε μπροστά. Με λίγη βενζίνη στο καρμπυρατέρ κατευθείαν, όχι από το ρεζερβουάρ. Εκεί θα φανεί αν καίει λάδι και αν βαράει κάτι μες στο μοτέρ...

    Το μοτεράκι είναι σκυλί αποδεδειγμένα. Δεν θα πάθει δα και τίποτα αν δουλέψει 1-2 λεπτά... Ίσα ίσα, που θα σου δώσει να καταλάβεις αν αξίζει να ασχοληθείς ή όχι, μην το φοβάσαι...

    Κι εγώ θα διάλεγα το ΧΤ... Είναι ένα μεγάλο παπί που σε πάει παντού!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Άρα για να καταλάβω επειδή δεν είμαι και ειδήμων, αν φορτίσω/αλλάξω μπαταρία και αλλάξω λάδια μπορώ να το βάλω μπρος ή θα δημιουργήσω κάνα πρόβλημα; Το λέω γιατί παίζει και το ερώτημα πως θα το μεταφέρω σπίτι μου που είναι κάμποσος δρόμος...
    Το μηχανάκι εξ' ορισμού είναι "σκυλί"
    ΑΝ γνωρίζεις το ιστορικό του, ΑΝ γνωρίζεις τον ιδιοκτήτη, ΑΝ γνωρίζεις ότι ήταν ακίνητο σε ελεγχόμενο χώρο, κατά 99% δεν θα προκύψει τίποτα...Για το υπόλοιπο 1% μην ζητάς υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599 - κανένας δεν θα στην δώσει...
    Βάζεις βενζίνη και αέρα στα λάστιχα, φορτίζεις μπαταρία, το βάζεις μπρος και έφυγες... Μόλις φθάσεις σε συνεργείο κάνεις και μια αλλαγή λαδιών-φίλτρου.
    Ακόμα και αν στην πορεία προκύψει κάτι άλλο - μην μασάς. Θα είναι μικρό και φθηνά διαχειρίσιμο...Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους...

  9. #24
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Μπα....μη το παρεις....
    Εεεεεε....που μενει η κυρια; Για στατιστικους λογους ρωταω...

    Παρτο χωρις πολλα-πολλα....
    Θα χαλασεις 600+ αλλα ειναι ευκαιρια...
    180-190 κανουν τα Bridgestone TW, 50-60 μπαταρια(αν δεν ζει), λαδια φιλτρα θες....και κατι αλλα ψιλα...σιγα το γεγονος...

    Και μπορεις να καθυστερησεις την αλυσιδα αν τη βγαζει λιγο. 150(??) Αλυσιδογραναζα

  10. #25
    Με 150 αγοράζει ένα ζευγάρι μανίσιες ζάντες, άκου 150 αλυσιδογράναζα.

  11. #26
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Με 150 αγοράζει ένα ζευγάρι μανίσιες ζάντες, άκου 150 αλυσιδογράναζα.
    Εγω εδωσα 180 για AFAM (την ηθελα και χρυση )
    Ειναι για μεγαλυτερα μοτορια, αλλα ξεχασα απο ποτε την εχω(το κακο ειναι οτι δεν κανω πολλα χλμ πια) και ξεχναω τι σημαινει τεντωμα...
    Θα βαλω και ερωτηση στο θεμα ΧΤ

    Ποσο πανε τα αλυσιδα+γραναζια?

  12. #27
    Καμιά 60άρα η αλυσίδα και κάνα 35άρι τα δύο γρανάζια.

  13. #28
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Καμιά 60άρα η αλυσίδα και κάνα 35άρι τα δύο γρανάζια.
    Ποια εταιρια;

  14. #29
    Πω παιδιά με ψήνετε άγρια θα έλεγα... Το μηχανάκι φυλάσσεται σε γκαράζ και με κουκούλα και αυτός που το είχε δεν το πολυχρησιμοποιούσε και δεν του είχε βγάλει κανα πρόβλημα. Από κατανάλωση και τέτοια είναι οκ ή ρουφάει σαν μουρλό;

  15. #30
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Πω παιδιά με ψήνετε άγρια θα έλεγα... Το μηχανάκι φυλάσσεται σε γκαράζ και με κουκούλα και αυτός που το είχε δεν το πολυχρησιμοποιούσε και δεν του είχε βγάλει κανα πρόβλημα. Από κατανάλωση και τέτοια είναι οκ ή ρουφάει σαν μουρλό;
    Το χαρακτηριστικο που ξεχωριζει το ΧΤ απο τα αλλα της κατηγοριας του(και της εποχης του) ειναι το διπλο καρμπυρατερ.
    Και αυτο το κανει πολυ οικονομικο. Το δευτερο δουλευει απο καποιες στροφες και μετα(περιπου 3000-3500).

    Απο κει και περα ολα ειναι σου χερι σου...
    Παρτο αλλιως θα το παρω εγω να τα κανω δυο...

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cbr 600 f4 ("να το πάρω?")
    από amixanos στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2010, 13:37
  2. Θελω V-strom.....αλλα απο που να το παρω
    από cyclist777 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 21:17
  3. CBF-600S '08 με ψεκασμό: Να το πάρω;
    από panos141414 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2008, 10:20
  4. CBF-600: Να το πάρω;;
    από domiemic65 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2008, 17:20
  5. Να το πάρω; Aprilia ETV100 Caponord
    από zalaros στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 12:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF