Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 130

Θέμα: Ανασφάλιστα οχήματα

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εμένα ο ασφαλιστής μου μου είπε να το αφήσω έτσι, ελπίζω να μη μου ρθει κάνα μπουγιουρντί σπίτι...
    και εμένα το ίδιο μου είπε, αλλά δεν εμπιστεύομαι κανένα.

    ελπίζω αν μάθουμε κάτι να έχουμε περιθώρια αντίδρασης...

  2. #17
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οχι βέβαια.
    Διότι βαριόσαντΕ να ελέγξουν/διασταυρώσουν. Και αν γινόταν ένας τυχαίος έλεγχος για οποιοδήποτε λόγο σίγουρα μπορούσε να σε σκίσει το κράτος με πρόστιμο. Δεν είδα ποτέ μου κάποιον να δικαιώνεται πάντως για κάτι τέτοιο σε δικαστήριο ούτε είδα να ερμηνεύεται ποτέ από κάποιον δικαστή ο υπάρχον νόμος με αυτό τον τρόπο που περιγράφεις. Για αυτό άλλωστε και τα τέλη που πληρώνουμε λέγονται τέλη κυκλοφορίας όχι στάθμευσης. Εννοείται φυσικά πως σαν κινητό όχημα αλλάζει κάποιες φορές και χέρια παρά με τη θέληση μας οπότε έχουμε ξαναπεί για τις συνέπειες . Και την εφορία προφανώς δεν την ενδιαφέρει-λογικό-ακόμα και αν το έχουμε με τις ρόδες έκτός πάνω σε ράμπα. Σου έδινε/δινει την επιλογή να καταθέσεις πινακίδες.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  3. #18
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Να πείτε στους ασφαλιστές ξερόλες πως αν σας έρθει το μπουγιουρντί θα το πληρώσουν αυτοί για να δούμε πόσο large τύποι είναι
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  4. #19
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Να πείτε στους ασφαλιστές ξερόλες πως αν σας έρθει το μπουγιουρντί θα το πληρώσουν αυτοί για να δούμε πόσο large τύποι είναι
    Εγώ έτσι του είπα
    Πάντως για τα μοτοποδήλατα δεν υπάρχει βάση δεδομένων στο ΥΠ.ΟΙΚ., αυτό είναι σίγουρο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οχι βέβαια.
    Μεχρι τώρα ησουν υποχρεωμένος να το ασφαλίσεις εφ όσον το κυκλοφορείς.
    Το οτι εχει πινακίδα δεν σημαίνει οτι κυκλοφορεί.

    πχ ενα R6 για την πίστα που εχω στο γκαραζ με πινακίδα και δεν εχει βγεί στον δρόμο, δεν ειναι ασφαλισμένο και δεν υπήρχε πρόβλημα ως τωρα.
    +100000 Ειπα να απαντησω αλλα το εκανες εσυ..

  6. #21
    Ο νόμος που ισχύει αυτή τη στιγμή (πδ 237/1986), αναφέρει:

    "Άρθρο 2.
    1. Ο κύριος ή κάτοχος αυτοκινήτου που κυκλοφορεί μέσα στην Ελλάδα επί οδού υποχρεούται να έχει καλύψει με ασφάλιση την εκ τούτου έναντι τρίτων αστική ευθύνη, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος. Η κυκλοφορία επί γηπέδου προσιτού στο κοινό ή σε κάποιο αριθμό προσώπων που δικαιούται να συχνάζουν σ` αυτό, εξομοιώνεται με την κυκλοφορία επί οδού."




    Αυτό αλλάζει με το σχετικό πολυνομοσχέδιο που κατατέθηκε στη Βουλή.

    "Το π.δ. 237/1986 (ΑΊ10), τροποποιείται ως εξής:
    1. Στην παράγραφο 1 του άρθρου 2, προστίθεται τρίτο εδάφιο, ως εξής:
    «Η υποχρέωση ασφάλισης υφίσταται διαρκώς από τη χορήγηση της αδείας κυκλοφορίας, χωρίς να εξαρτάται από την εν τοις πράγμασι κίνηση ή η λειτουργία του αυτοκινήτου.»


    Μέχρι τώρα λοιπόν, ορθά ήταν υποχρεωτική η ασφάλιση μόνο σε αυτά που κυκλοφορούσαν σε δημόσιους δρόμους. Η λογική του νέου νόμου είναι ότι εφόσον δεν μπορούμε να πιάσουμε επ' αυτοφώρω τον ανασφάλιστο, τους υποχρεώνουμε όλους σε ασφάλεια και ...τέλος.
    Σαφώς και καταθέτοντας πινακίδες απαλλασσόμαστε της υποχρέωσης. Δεν γυρνάνε όμως όλα αποκλειστικά γύρω από ΄μας. Τα νοικιάρικα στα νησιά έχουν πρόβλημα. Αυτά που βρίσκονται στις μάντρες προς επίδειξη και πώληση, επίσης έχουν πρόβλημα. Οι ναυτικοί που λείπουν για μεγάλα διαστήματα; Οι κάτοικοι εξωτερικού που έχουν κάποιο όχημα στην Ελλάδα;
    Όλοι οι παραπάνω θα πρέπει να καταθέτουν και άρουν τις πινακίδες δυο - τρεις φορές το χρόνο;
    Think faster than you ride

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Διότι βαριόσαντΕ να ελέγξουν/διασταυρώσουν. Και αν γινόταν ένας τυχαίος έλεγχος για οποιοδήποτε λόγο σίγουρα μπορούσε να σε σκίσει το κράτος με πρόστιμο. Δεν είδα ποτέ μου κάποιον να δικαιώνεται πάντως για κάτι τέτοιο σε δικαστήριο ούτε είδα να ερμηνεύεται ποτέ από κάποιον δικαστή ο υπάρχον νόμος με αυτό τον τρόπο που περιγράφεις. Για αυτό άλλωστε και τα τέλη που πληρώνουμε λέγονται τέλη κυκλοφορίας όχι στάθμευσης. Εννοείται φυσικά πως σαν κινητό όχημα αλλάζει κάποιες φορές και χέρια παρά με τη θέληση μας οπότε έχουμε ξαναπεί για τις συνέπειες . Και την εφορία προφανώς δεν την ενδιαφέρει-λογικό-ακόμα και αν το έχουμε με τις ρόδες έκτός πάνω σε ράμπα. Σου έδινε/δινει την επιλογή να καταθέσεις πινακίδες.
    Τα εχεις μπερδέψει.
    Διάβασε το ποστ του Bladerunner εκει που λέει: "Το π.δ. 237/1986 (ΑΊ10), τροποποιείται ως εξής: για να καταλάβεις τι άλλαξε στον νόμο.

    Καμμία σχέση με διασταυρώσεις και αν βαριοντουσαν να τις κανουν ως τώρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    - Σε περίπτωση που προκύπτει ανασφάλιστο αυτοκίνητο, η Γ.Γ.Π.Σ. συντάσσει σχετική ειδοποιητήρια επιστολή προς τον ιδιοκτήτη του οχήματος αυτού, με την οποία τον καλεί να προβεί άμεσα και το αργότερο εντός οκτώ ημερών από την παραλαβή αυτής είτε στην παροχή εξηγήσεων σχετικά με την εκ μέρους του τήρηση ή μη της υποχρέωσης προς ασφάλιση. Για την έκδοση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου στην περίπτωση αυτή απαιτείται η προσκόμιση στην ασφαλιστική επιχείρηση της Ειδοποιητήριας Επιστολής και παραβόλου υπέρ του ελληνικού Δημοσίου ύψους 250 ευρώ.

    - Σε περίπτωση μη εμφάνισης, μη παροχής ικανοποιητικών εξηγήσεων και μη συμμόρφωσης ιδιοκτήτη οχήματος με τα οριζόμενα στην προηγούμενη περίπτωση, η Γ.Γ.Π.Σ. αποστέλλει τα στοιχεία αυτού και του οχήματός του στην Αστυνομική Αρχή του τόπου διαμονής του ιδιοκτήτη του οχήματος, η οποία επισπεύδει τη σε βάρος του επιβολή των κυρώσεων και ποινών.

    Η Γ.Γ.Π.Σ. εκτελεί την προβλεπόμενη διαδικασία ετησίως, σε τακτά χρονικά διαστήματα, και τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο, μετά και από αίτηση του Επικουρικού Κεφαλαίου.

    Πηγή: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12196


    Κι άλλο:
    Το αργότερο στα τέλη Μαρτίου 2013 περισσότεροι από 1 εκατομμύριο ιδιοκτήτες αυτοκινήτων...
    που τα έχουν ανασφάλιστα αυτοκίνητα θα ειδοποιηθούν από το υπουργείο Οικονομικών πως πρέπει να καταβάλλουν πρόστιμο 250 ευρώ έκαστος.

    Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών θα ολοκληρώσει έως τα τέλη Μαρτίου τους ελέγχους εντοπισμού όσων δεν έχουν καταβάλει τα τέλη κυκλοφορίας του 2013 και θα προχωρήσει στον εντοπισμό ανασφάλιστων οχημάτων διασταυρώνοντας τα δεδομένα αυτά με δεδομένα της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδας.Προκαταρκτική διασταύρωση που έχει ήδη διενεργηθεί έχει δείξει πως υπάρχει έλλειμμα 2 εκατομμυρίων οχημάτων, στα οποία όμως περιλαμβάνονται και κάποια που εξαιρούνται της νομοθεσίας για την υποχρεωτική ασφάλιση για υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες (οχήματα δημόσιας χρήσης, περιπολικά της αστυνομίας κ.λπ.).

    Με την πρώτη ειδοποίηση για το πρόστιμο των 250 ευρώ θα δίνεται το δικαίωμα στον ιδιοκτήτη του οχήματος μέσα σε 10 έως 20 ημέρες να προσκομίσει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο του οχήματός του γλιτώνοντας το δεύτερο πρόστιμο που ανέρχεται σε 500 ευρώ, αλλά και την αφαίρεση της άδειας και των πινακίδων κυκλοφορίας.

    Πηγή: http://newsgallery.gr/a/2455533/to_m...alista_oximata



  9. #24
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Πρόστιμα και ποινές για τους οδηγούς κατόχους ΙΧ χωρίς ασφάλιση προβλέπει το νομοσχέδιο του υπουργείου Οικονομικών «Επενδυτικά εργαλεία ανάπτυξης παροχή πιστώσεων και άλλες...
    διατάξεις» που κατατέθηκε την 1 Μαρτίου στη Βουλή.

    Το νομοσχέδιο, πάντως, δίνει διορία στους ιδιοκτήτες ανασφάλιστων ακινήτων ώς τις 15 Απριλίου, για να τα ασφαλίσουν διαφορετικά μέσω ηλεκτρονικών διασταυρώσεων θα εντοπίζονται και θα αποστέλλονται ειδοποιήσεις που θα επιβάλουν πρόστιμα και υποχρέωση για ασφάλιση

    Σε περίπτωση κυκλοφορίας οχήματος που δεν έχει ασφαλιστική κάλυψη θα επιβάλλονται οι εξής κυρώσεις:
    - Αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού και της άδειας κυκλοφορίας μετά των κρατικών πινακίδων του οχήματος για δέκα (10) ημέρες με πράξη της Αστυνομικής Αρχής.
    - Αν εμπλακεί σε ατύχημα προβλέπεται η επί τόπου αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για 2 χρόνια και αν είναι υπότροπος η αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για 3 χρόνια.
    - Για την επιστροφή των πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας μετά την παρέλευση των ανωτέρω περιόδων απαιτείται η προσκόμιση από τον ενδιαφερόμενο του σχετικού σήματος ασφάλισης.
    - Χρηματικό πρόστιμο, το οποίο βεβαιώνεται με πράξη της Αστυνομικής Αρχής, υπέρ του Επικουρικού Κεφαλαίου ίσο με 1.000 ευρώ για τα λεωφορεία και τα φορτηγά δημόσιας χρήσης, 500 ευρώ για τα επιβατηγά και άλλα οχήματα κάθε φύσης και 250 ευρώ για τα δίκυκλα.
    Στο μεταξύ με αφορμή τα σχετικά δημοσιεύματα το Υπουργείο Οικονομικών διευκρινίζει σε ανακοίνωση του.
    «Με αφορμή δημοσιεύματα περί υποχρεωτικής ασφάλισης ακόμη και στα ακινητοποιημένα ΙΧ αυτοκίνητα, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ».


    asfalisinet.gr

  10. #25
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    «Με αφορμή δημοσιεύματα περί υποχρεωτικής ασφάλισης ακόμη και στα ακινητοποιημένα ΙΧ αυτοκίνητα, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ».
    Ορίστε που τους κράζατε τους ανθρώπους...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #26
    me tis ygies sas...

    https://www.asfalistra.gr/Web/Newsle...aTemplate.html


    [FONT=Verdana]Η ασφάλιση είναι μονόδρομος!!![/FONT]
    [FONT=Verdana]
    Σύμφωνα με την νέα τροπολογία για τα ανασφάλιστα και το πρόστιμο των 250€ ή 500€ , πρέπει πλέον να ασφαλίσετε το οχημά σας έστω και αν αυτό βρίσκεται σε ακινησία. Η προθεσμία για να τακτοποιήσετε την ασφαλισή σας τελειώνει στις 15 Απριλίου.
    [/FONT]


    posa koroida tha tsibisoun anarwtieme...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Οι πινακιδες κατατεθηκαν θα παρουν τα α@$@!α μου και αυτοι και το γ@#%!κρατος..
    Αμα αλλαξει κατι παω και τις ξαναπαιρνω παντος οποιος δεν εχει ιδιωτικο χωρο και το παρκαρει στον δρομο και δεν εχει να πληρωσει πως θα τις καταθεσει αφου χρειαζονται υπευθυνη δηλωση και το χαρτι που πιστοποιειοτι εχουμε δικο μας ιδιοκτητο χωρο για να μεινει φυλαγμενο..?Περιεργα πραγματα δηλαδη οποιος δεν εχει τη γ@!$#ε..?

    Υ.γ.Σημερα ειχα παει την γυναικα στον οδοντιατρο μολις παρκαρω διπλα μου σταματαει και ενας με ενα varadero (χωρις πινακιδα) φιλε του λεω την πινακιδα σου την παρεδωσες?Κανονικοτατα μου λεει αφου και αυτοι(κρατος) παιζουν με τις ζωες μας χωρις να ρωτανε κανενα ετσι και εγω μου λεει...Τι να πω αγριευουν τα πραγματα..
    Τελευταία τροποποίηση από Tedvj23; 06/03/2013 στις 16:07.

  13. #28
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    «Με αφορμή δημοσιεύματα περί υποχρεωτικής ασφάλισης ακόμη και στα ακινητοποιημένα ΙΧ αυτοκίνητα, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ».
    Εάν στο υπουργείο Οικονομικών ήταν σοβαροί θα έπρεπε να υπάρχει ειδική τηλεφωνική γραμμή να ενημερώνει τους πολίτες...

    -Στον επόμενο τόνο, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ... μπίίίίπ
    -Στον επόμενο τόνο, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι σε καμία περίπτωση δεν έχουν υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ... μπίίίίπ
    -Στον επόμενο τόνο, από το υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι ΕΧΟΥΝ υποχρέωση ασφάλισης των οχημάτων τους, οι ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων που καταθέτουν πινακίδες στις ΔΟΥ... μπίίίίπ

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    διπλα μου σταματαει και ενας με ενα varadero (χωρις πινακιδα) φιλε του λεω την πινακιδα σου την παρεδωσες?Κανονικοτατα μου λεει αφου και αυτοι(κρατος) παιζουν με τις ζωες μας χωρις να ρωτανε κανενα ετσι και εγω μου λεει...Τι να πω αγριευουν τα πραγματα..
    Mέχρι να τον τσουβαλιάσουν και αυτόν...
    The only easy day was yesterday.

  15. #30
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.972
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Σημερα ειχα παει την γυναικα στον οδοντιατρο μολις παρκαρω διπλα μου σταματαει και ενας με ενα varadero (χωρις πινακιδα) φιλε του λεω την πινακιδα σου την παρεδωσες?Κανονικοτατα μου λεει αφου και αυτοι(κρατος) παιζουν με τις ζωες μας χωρις να ρωτανε κανενα ετσι και εγω μου λεει...Τι να πω αγριευουν τα πραγματα..

    Ανατριχιαστικό, επαναστάτης Ποπολάρος ο τύπος, ένα βήμα πρίν το αντάρτικο πόλεων... Καθαρά από περιέργεια λόγω Varadero, πινακίδες δεν είχε, κράνος φόραγε;

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1746
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2019, 09:41
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  4. Ωραια οχηματα.............
    από devil's animal στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 17:19
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF