Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένου R1200GS - συμβουλές

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.484
    Παρε οτι σου κάνει "κλικ" και θα χαίρεσαι να το βλέπεις στο γκαραζ σου...ολα τα υπόλοιπα ειναι οδοντόκρεμα.

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackup Προβολή μηνύματος
    Αν το δούμε ρεαλιστικά, κανείς δεν θέλει να είναι στα συνεργεία κάθε τρεις και λίγο.

    Το ερώτημα είναι όμως: όλοι οι κάτοχοι R1200GS στατιστικά έχουν περισσότερες επισκέψεις στο συνεργείο από ότι οι γιαπωνέζικοι;

    Ας βγάλουμε επίσης τα 2005, 2006 μοντέλα αν έχουν εκείνα τα προβλήματα που αναφέρθηκαν. Από 2007 μετά, υπάρχουν βλάβες που να ξεχωρίζουν στατιστικά από άλλες μάρκες;
    φίλου μου οκτάρι ή εννιάρι του έκαναν αλλαγή σασμάν (το λεω όπως ακριβώς μου το είπε) λίγο αφού έληξε η εγγύηση.....

  3. #18
    riderADV Το avatar του/της GAGARIN
    Εγγραφή
    13/02/2005
    Μηνύματα
    75
    με τα χρηματα που διαθετεις κοιτα και το 1150 adv (30lt ντεποζιτο κ.α.) να χεις το κεφαλι σου ησυχο και να το φτιαχνεις και μονος σου χωρις εγκεφαλους και διαγνωστικα συνεργειων...................ακομα και οι 1200αρηδες παραδεχονται οτι ειναι οτι καλυτερο βγηκε.......
    SIBERIA.......иркучк.......магабан.....влабивосток...........

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GAGARIN Προβολή μηνύματος
    με τα χρηματα που διαθετεις κοιτα και το 1150 adv (30lt ντεποζιτο κ.α.) να χεις το κεφαλι σου ησυχο και να το φτιαχνεις και μονος σου χωρις εγκεφαλους και διαγνωστικα συνεργειων...................ακομα και οι 1200αρηδες παραδεχονται οτι ειναι οτι καλυτερο βγηκε.......
    Αν και δεν Εχω εμπειρία σε GS απο συζήτηση με φίλο για το ίδιο θέμα εκεί κατέληξε!

  5. #20
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το 1200 μια χαρα μηχανη ειναι, με χαρακτηρα και πολυμορφικοτητα (αν βαλεις ολες τις χρηστικες παραμετρους στο τσουβαλι) που λιγες εχουν, ισως καμια αλλη. Το θεμα του ειναι τα προβληματα που βγαζει και τα χρηματα που κοστιζει για να διορθωθουν. Οποτε να ξεκαθαρισω οτι αναλογα τα γουστα του καθενα, μπορει να ειναι ενα πολυ απολαυστικο μηχανακι, απλα η bmw της δεκαετιας του 2χχχ υπολειπεται σε σχεση με τον ανταγωνισμο σε θεματα αξιοπιστιας σε ΟΛΑ τα μεγαλα της μοντελα και αναμεσα στους ευρωπαιους κατασκευαστες και αναμεσα στου ιαπωνες. Οποτε το μονο που θελω να επισημανω και τιποτε αλλο για τον επιδοξο αγοραστη, ειναι οτι δεν αγοραζει το σκυλι του πολεμου που η διαφημιστικη καμπανια (και η φημη γενικοτερα) θελει να προϊδεασει.
    Κατα τ'αλλα και περαν της πλακας, βουρ στο πατσα, το μηχανακι οδηγικα λεει.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2008
    Μηνύματα
    16
    Δηλαδή για να καταλάβω, ποιές είναι οι μεγάλες βλάβες που βγάζουν - και δεν βγάζουν οι γιαπωνέζοι - και πόσο κοστίζουν ενδεικτικά;

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    606
    Λοιπόν να πω και εγω την π@π@ρια μου :

    Με τα ίδια λεφτα παρε ένα TDM ή ενα Varadero νεότερης χρονολογιας, που σαν κόστος συντήρησης και απόκτησης έχει τα μισά απο το ΒΜW, και με ότι σου περισσέψει,πήγαινε διακοπές το καλοκαίρι........

    Και ούτε προβλήματα, ούτε συνεργεία ούτε τίποτα..........

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    539
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackup Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή για να καταλάβω, ποιές είναι οι μεγάλες βλάβες που βγάζουν - και δεν βγάζουν οι γιαπωνέζοι - και πόσο κοστίζουν ενδεικτικά;
    www.gsforum.gr
    Απλά είναι τα πράγματα, μπες στο φόρουμ που ξέρουν μέχρι βίδας τα 1200άρια (και τα άλλα) και θα τα μάθεις όλα. Κοίτα πρώτα τα "τεχνικά θέματα". Αν θες και μεταχειρισμένο θα βρεις και πολλές αγγελίες που αξίζουν τον κόπο.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2008
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    www.gsforum.gr
    Απλά είναι τα πράγματα, μπες στο φόρουμ που ξέρουν μέχρι βίδας τα 1200άρια (και τα άλλα) και θα τα μάθεις όλα. Κοίτα πρώτα τα "τεχνικά θέματα". Αν θες και μεταχειρισμένο θα βρεις και πολλές αγγελίες που αξίζουν τον κόπο.
    Μπορώ να ψάξω και το google και όλο το διαδίκτυο. Φυσικά διαβάζω τεχνικά θέματα αλλού.

    Περισσότερο θέλω να ακούσω τις τεκμηριώσεις αυτών που εδώ μέσα λένε "μην πάρει το όχημα, βγάζει βλάβες" γιατί ως τώρα δεν έχω ακούσει ουσιώδη επιχειρήματα, μόνο φήμες τί έπαθαν τρίτοι.

    Τέτοια επιχειρηματολογία είναι για τα παιδιά της παιδικής χαράς.

    Αν έχει κάποιος, ας πει πιο συγκεκριμένα πράγματα. Όχι, ιστορίες για αγρίους τύπου "σε ένα φίλο μου του χάλασε ο άξονας".

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackup Προβολή μηνύματος
    Μπορώ να ψάξω και το google και όλο το διαδίκτυο. Φυσικά διαβάζω τεχνικά θέματα αλλού.

    Περισσότερο θέλω να ακούσω τις τεκμηριώσεις αυτών που εδώ μέσα λένε "μην πάρει το όχημα, βγάζει βλάβες" γιατί ως τώρα δεν έχω ακούσει ουσιώδη επιχειρήματα, μόνο φήμες τί έπαθαν τρίτοι.

    Τέτοια επιχειρηματολογία είναι για τα παιδιά της παιδικής χαράς.

    Αν έχει κάποιος, ας πει πιο συγκεκριμένα πράγματα. Όχι, ιστορίες για αγρίους τύπου "σε ένα φίλο μου του χάλασε ο άξονας".

    Αφου ξερεις να χρησιμοποιεις το google τι μας ρωτας?
    Το μοναδικο που θα μπορουσαμε να σου πουμε (και δεν μπορεις να βρεις μονο σου) ειναι για τον φιλο μας τον Κιτσο που του χαλασε ο αξονας και ο οποιος δεν γραφει σε φορουμ. Τι τεκμηριωση λοιπον περιμενεις? Να σου παραθεσουμε λινκς (τα οποια μπορεις να βρεις και μονος σου σε καθε σχετικο φορουμ) για ατελειωτα θρεντ που συζητανε το θεμα? Ειναι δηλαδη τεκμηριωση αυτο?

    ΥΓ
    Προφανως θα ξερεις πως στην αμερικη υπαρχει extended warranty 5 χρονια για τους αξονες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Κάνε τα test drives σου, και ότι ερωτευτείς πάρε το.
    Αν και με το budget σου θα πρότεινα 1150 τουμπανο και καλοσυντηρημένο, ασχέτως χιλιομέτρων.
    Σκυλί και απολαυστικό, αλλά μην περιμένεις γκάζια. Όλα τα υπόλοιπα είναι μούρλια.

    (Είμαι ερωτευμένος ακόμα με το δικό μου και μου φαίνεται, ε?)
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.866
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Παρε οτι σου κάνει "κλικ" και θα χαίρεσαι να το βλέπεις στο γκαραζ σου...ολα τα υπόλοιπα ειναι οδοντόκρεμα.

  13. #28
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Η πλάκα είναι ότι κανείς από όσους έχει γράψει δεν έχει ή είχε το 1200

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Η πλάκα είναι ότι κανείς από όσους έχει γράψει δεν έχει ή είχε το 1200
    Και να ειχαμε, ενα παραδειγμα θα ηταν μονο. Και τι μ'αυτο?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    να πώ και εγώ που είχα το GS1200 το απλό και ήταν μοντέλο 2006 και ΔΕΝ είχε σεβροφρενο ότι δεν μου παρουσίασε απολύτως τίποτα για 40.000+ km όλα εκτός Αθηνών και με πολύ off road.

    Είναι καταπληκτικό μηχανάκια απλά θέλει να ασχολείσαι λίγο μαζί του δεν ειναι jpn σαν μοτέρ και βεβαίως δεν έχει και καμία σχέση με Γιαπωνέζικο στο δρόμο απλά τέλειο.

    Γενικότερα πάντως τα GS ξέρω ότι είχαν θέματα πολύ με μπαταρίες, με άξονες που τα κουρεύαν όλα μέσα ,με διαρροές στην κάτω τρόμπα συμπλέκτη όπως και με τον συμπλέκτη.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2012, 14:40
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2006, 16:39
  3. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 23:25
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 17:12
  5. Αγορα μεταχειρισμενου
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2004, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF