Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Τα ηλεκτρικά τρελάθηκαν

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    οι μετρησεις που κανεις ειναι εκτος οριων αλλα κοντα σε αυτα οποτε ο πολλαπλασιαστης δεν ειναι ουτε βραχυκυκλωμενος ουτε κομμενος
    γιαυτο αλλωστε εχεις και σπινθηρα
    πριν αρχισεις να λυνεις να μετρας και να ταλαιπωρεισαι με τα ηλεκτρικα βεβαιωσου οτι εχεις σωστη τροφοδοσια απο καρμπ (μια και λες οτι δεν σκαει)
    επισης βεβαιωσου οτι εχεις σωστο χρονισμο σπινθηρα (το βολαν σου εχει λυθει

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οι μετρησεις που κανεις ειναι εκτος οριων αλλα κοντα σε αυτα οποτε ο πολλαπλασιαστης δεν ειναι ουτε βραχυκυκλωμενος ουτε κομμενος
    γιαυτο αλλωστε εχεις και σπινθηρα Καλό αυτό,αλλά γιατί έχω μόνο στο παλιό μπουζί και όχι στο καινούργιο;
    πριν αρχισεις να λυνεις να μετρας και να ταλαιπωρεισαι με τα ηλεκτρικα βεβαιωσου οτι εχεις σωστη τροφοδοσια απο καρμπ (μια και λες οτι δεν σκαει) Το καρμπυρατέρ είναι καθαρισμένο,αλλαγμένες όλες οι τσιμούχες,δεν κάνει υπερχειλείσεις στο άκυρο.Τι θα μπορούσε να φταίει;
    επισης βεβαιωσου οτι εχεις σωστο χρονισμο σπινθηρα (το βολαν σου εχει λυθει Στο manual αναφέρει οτι δεν μπορεί να αλλαχθεί ο χρονισμός της ανάφλεξης λόγω ύπαρξης CDI,αλλά μόνο να ελεγχθεί.Και εκεί που μιάλει για έλεγχο,αναφέρει να ευθυγραμίζονται 2 σημαδάκια στις 1300 στροφές.Μα όταν δεν μπορώ να την βάλω μπροστά πως να το ελέγξω; Το βολάν πάντως δεν έχει ανοιχθεί όταν πήγε σε μάστορα,για παλιότερα δεν ξέρω
    Να ζητήσω συγγνώμη που ξαναλλάζω τις παρατηρήσεις μου,τελικά εξακολουθούν να ανάβουν speed και high beam και να μην ανάβει η νεκρά και τo turn.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    η παρουσια του οποιου σπινθηρα και η απουσια εστω σκασιματος δειχνει ελλειψη τροφοδοσιας βενζινης
    το λεκανακι σου εχει βενζινη; το υψος της σταθμης ειναι σωστο;
    για τα ακυρα λαμπακια βεβαιωσου παλι οτι ολες οι γειωσεις ειναι στη θεση τους και μετρα ξεκινα να ψαχνεις την πλεξουδα

  4. #19
    Το λεκανάκι έχει βενζίνη,για το ύψος στάθμης δεν ξέρω.Έβγαλα πάλι το μπουζί και σκέφτομαι,αφού βεβαιωθώ οτι δίνει σπινθήρα για άλλη μια φορά,να ρίξω μέσα μια σταγόνα βενζίνη και να δώ αν θα σκάσει.Θα το κάνω και θα ενημερώσω πάλι!

  5. #20
    Έριξα 2-3 σταγόνες απευθείας στον κύλινδρο,έβαλα μπουζί,μανιβελιές,πάλι τίποτα.Τώρα πλέον δεν δίνει σπινθήρα,και φυσικά στο κοντέρ ανάβει ο,τι να 'ναι.Έλεγξα πάλι τις γειώσεις,δεν βρήκα κατι.Μάλλον τα παρατάω και το στέλνω σε έναν καλό ηλεκτρολόγο να βγάλει εκείνος άκρη. Ευχαρίστω όλους για την βοήθεια!

  6. #21
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    την πλεξουδα μην την λυσεις. αν εχεις πολυμετρο καπου εχει μια ρυθμιση με ενδειξη κατι σαν ηχειακι. εκει ειναι για βεβαιωθεις αν κλεινει κυκλωμα. αν ακουμπησεις τους ακροιδεκτες μεταξυ τους πρεπει να σφυριξει. ετσι ελεγχεις την συνεχεια των καλωδιων σου. δηλαδη ανα καποιο πχ. μπλε δεν σφυραει σημαινει καπου εχει διακοπη. αν ενωσεις μια καρφιτσα στον ενα ακροδεκτη μπορεις να βρεις που εχει κοπει χωρις παλινα παιδευτεις με ολικη αντικατασταση. αυτο αν δεν ορατη η διακοπη με το ματι (σπανε μεσα οι κλωνοι και το ατιμο φαινεται καλο αλλα ειναι κομμενο) αυτο με τα μπουζι που λες πολυ με προβληματιζει. αλλα τα ιριδιου εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητα σε βραχυκλωμα λογω βρεξιματος (δηλ. απο τις πολες προσπαθειες χωρις σπινθηρα βρεχτηκε απο την βενζινη που κατεβαζε το καρμπ. μετα οταν το συνεδεσες ισως το βραχυκυκλωσες. γενικα καλο ειναι (και για την μιζα ειδικα ) να μην εχεις μπουζι βιδωμενο οταν κανεις δοκιμες στα ηλεκτρικα. τωρα δοκιμασε κι αλλο παλιο μπουζι αν εχεις. αν σπινθηριζουν και τα δυο παλια κι οχι το ιριδιου μαλλον εχω καπου δικιο. αφου εχεις σπιθα δοκιμασε να το βαλεις μπρος. αφου εχεις ανορθωτη πανω ελεγξε καλου κακου κατα την μανιβελια ποσα βολτα βγαζει τοκαλωδιο (κοκκινο) τροφοδοσιας της μπαταριας. αν το βαλεις δε, τοτε να ξαναελεγξεις. αλλα ζημια να κανεις στα ηλεκτρικα μεχρι να το βαλεις μπρος δεν ειναι δυνατο. το κυκλωμα τροφοδοσιας ειναι διαφορετικο απο το κυκλωμα αναφλεξης οποτε... παντως κι εγω για καρμπ σε κοβω. βαλε το χερι εμπρος και ταπωσε αν αυτο ειναι δυνατο. στο βρεχει με βενζινη?

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    την πλεξουδα μην την λυσεις. αν εχεις πολυμετρο καπου εχει μια ρυθμιση με ενδειξη κατι σαν ηχειακι. εκει ειναι για βεβαιωθεις αν κλεινει κυκλωμα. αν ακουμπησεις τους ακροιδεκτες μεταξυ τους πρεπει να σφυριξει. ετσι ελεγχεις την συνεχεια των καλωδιων σου. δηλαδη ανα καποιο πχ. μπλε δεν σφυραει σημαινει καπου εχει διακοπη. αν ενωσεις μια καρφιτσα στον ενα ακροδεκτη μπορεις να βρεις που εχει κοπει χωρις παλινα παιδευτεις με ολικη αντικατασταση. αυτο αν δεν ορατη η διακοπη με το ματι (σπανε μεσα οι κλωνοι και το ατιμο φαινεται καλο αλλα ειναι κομμενο) αυτο με τα μπουζι που λες πολυ με προβληματιζει. αλλα τα ιριδιου εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ πιο ευαισθητα σε βραχυκλωμα λογω βρεξιματος (δηλ. απο τις πολες προσπαθειες χωρις σπινθηρα βρεχτηκε απο την βενζινη που κατεβαζε το καρμπ. μετα οταν το συνεδεσες ισως το βραχυκυκλωσες. γενικα καλο ειναι (και για την μιζα ειδικα ) να μην εχεις μπουζι βιδωμενο οταν κανεις δοκιμες στα ηλεκτρικα. τωρα δοκιμασε κι αλλο παλιο μπουζι αν εχεις. αν σπινθηριζουν και τα δυο παλια κι οχι το ιριδιου μαλλον εχω καπου δικιο. αφου εχεις σπιθα δοκιμασε να το βαλεις μπρος. αφου εχεις ανορθωτη πανω ελεγξε καλου κακου κατα την μανιβελια ποσα βολτα βγαζει τοκαλωδιο (κοκκινο) τροφοδοσιας της μπαταριας. αν το βαλεις δε, τοτε να ξαναελεγξεις. αλλα ζημια να κανεις στα ηλεκτρικα μεχρι να το βαλεις μπρος δεν ειναι δυνατο. το κυκλωμα τροφοδοσιας ειναι διαφορετικο απο το κυκλωμα αναφλεξης οποτε... παντως κι εγω για καρμπ σε κοβω. βαλε το χερι εμπρος και ταπωσε αν αυτο ειναι δυνατο. στο βρεχει με βενζινη?
    Δηλαδή δένω κάτι μεταλλικό στον ένα ακροδέκτη του πολύμετρου,και τον άλλο τον βάζω στην άκρη του καλωδίου που θέλω να δω αν είναι κομμένο ή,όχι σωστά;
    Με το μπουζί δεν μπορώ να καταλάβω ούτε εγώ τι γίνεται.Οκ,το ιριδίου για κάποιο λόγο δεν δίνει σπινθήρα.Το παλιό που χτές έδινε (αν και δεν ξέρω αν ήταν αρκετά ισχυρός),σήμερα δε δίνει.Χτές δοκίμασα και με το παλιό μήπως πάρει,αλλά πάλι τίποτα.Τον ανορθωτή να τον ελέγξω,αλλά μπαταρία δεν έχει η μηχανή,ούτε μίζα φυσικά,kickstart only Στο καρμπυρατέρ θα το βγάλω και θα δώ αν δίνει βενζίνη,αλλά και πριν λίγο που έβαλα απευθείας 2 σταγόνες βενζίνη στον κύλινδρο,πάλι δεν έσκασε καν

  8. #23
    Λοιπόν να σας πώ πάλι τι έκανα,γιατί νομίζω βρήκα κάτι

    Όπως μου είπε ο motomaniac,πήρα το πολύμετρο,το ένα άκρο το σύνδεσα σε κάτι μεταλλικό (μια βίδα στην περίπτωσή μου),και το άλλο,έχοντας αποσυνδέσει ένα-ένα τα καλώδια,το συνέδεα σε κάθε ελεύθερο άκρο καλωδίου που έβλεπα.Μια χαρά στην αρχή,άκουγα σφύριγμα,μέχρι που έφτασα στα καλώδια του ανορθωτή.Στο ένα που ακούμπησα με τον ελεύθερο ακροδέκτη,δεν σφύριξε το πολύμετρο,αλλά έγραφε μια τιμή.Συνέχισα,και μέτρησα το καλώδιο που φεύγει απο τον ανορθωτή (αυτό που μέτρησα πριν και δεν άκουσα ήχο ήταν σύνδεση γεννήτρια-ανορθωτή).Εκεί το πολύμετρο έμενε στην ένδειξη 1,ούτε σφύριγμα ούτε τίποτα.Αποσύνδεσα αυτό το καλώδιο,χωρίς να πειράξω εκείνο που πρώτο πρώτο δεν έδωσε ήχο.Τραβάω μανιβελιά και δεν ανάβει πλέον κανένα άσχετο φωτάκι στο κοντέρ (Ούτε και η νεκρά,που θα έπρεπε,αλλά ας το αφήσουμε γιατί μπορει΄να φταίει η βαλβίδα της).Ξανασυνδέω το καλώδιο που φεύγει απ'τον ανορθωτή,και αποσυνδέω εκείνο που πρώτο δεν έδωσε ήχο.Πάλι μανιβελιά,και δεν ανάβουν άκυρα φωτάκια.

    Αυτό μου δείχνει οτι ο ανορθωτής τα έχει παίξει ή πρέπει να ψάξω κι'άλλο;

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    στα τεχνικα αρθρα εδω μεσα θα βρεις ενα θρεντ που εγραψε ο ολντμαν σχετικα με τσεκαρισμα ανορθωτη. τυπωσε το κι αρχισε μετρησεις ανορθωτη και γενητριας.

    επισης κανε και αυτο που σου ειπε με το δαχτυλο στην τρυπα του μπουζι. κανονικα πρεπει να σου βρεχει το δαχτυλο με βενζινη για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο καρμπυρατερ και τροφοδοσια.

  10. #25
    Θα ελέγξω τροφοδοσιά-γεννήτρια,ο έλεγχος του ανορθωτή όμως δεν ξέρω αν γίνεται με τον τρόπο που περιγράφεται,γιατί δεν υπάρχει μπαταρία στη μηχανή.Που είναι ο OldMan να μας διαφωτίσει;

  11. #26
    Αποσύνδεσα τα 3 κίτρινα καλώδια και έκανα συνδυασμούς μεταξύ τους.Όλοι είναι γύρω στο 1Ω,άρα πήγα στο επόμενο βήμα.Με συνδεδεμένα τα 2 καλώδια και το 3 αποσυνδεδεμένο (αν δεν είναι τα άλλα 2 συνδεδεμένα,το πολύμετρο διαβάζει άπειρη αντίσταση.Φυσιολογικό είναι αυτό?),συνδέω τον έναν ακροδέκτη στο 3ο και τον άλλο σε μια βίδα στο πλαίσιο.Εδώ οι μετρήσεις στην κλίμακα 2Κ Ω,βγαίνουν 0.001Ω σε όλα!

    Σύμφωνα με το thread,τότε πρέπει να αντικατασταθούν τα πηνία.Αυτό μας έλειπε τώρα!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ωχ αυτο ελειπε τωρα με τα πηνια.

    μην βιαζεσαι ασε να το δει κανας πιο εμπειρος να σου απαντησει. ειναι και διακοπες τωρα και δεν πολυμπαινουν. κι εγω μονο εμπειρος δεν ειμαι στα ηλεκτρικα


  13. #28
    Καθάρισα την επαφή στη βαλβίδα της νεκράς μήπως γι΄αυτό δεν ανάβει,αλλά πάλι τίποτα.Είναι βέβαιο (τουλάχιστον) πως όταν το ένα απο τα 3 κίτρινα καλώδια του ανορθωτή συνδέεται,τότε ανάβουν άκυρες ενδείξεις.Πείραξα λίγο την μπουζόπιπα και πλέον έχω σπινθήρα,δοκίμασα με 3 διαφορετικά μπουζί,συμπεριλαμβανομένου του καινούργιου.Ξαναπροσπάθησα αλλά πάλι δεν παίρνει.Έβαλα το δάχτυλο στην τρύπα του μπουζί,η αλήθεια είναι πως δεν νιώθω βενζίνει να το βρέχει όταν τραβάω μανιβελιά.Μετά απο πολλές μανιβελιές βέβαια,και αφού βγάλω το μπουζί βλέπω πως είναι βρεγμένο με βενζίνη,αλλά ίσως δεν τραβάει αρκετή σε κάθε μανιβελιά.Αφού έχω σπινθήρα,είπα να ρίξω πάλι καύσιμο απευθείας στον κύλινδρο μήπως σκάσει.Πάλι τίποτα :a29::a017: Αφού υπάρχει κάυσιμο μέσα,να υποθέσω πως ή ο σπινθήρας δεν είναι αρκετά δυνατός ή δεν έχουμε επαρκή συμπίεση;

  14. #29
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    .... Αφού υπάρχει κάυσιμο μέσα,να υποθέσω πως ή ο σπινθήρας δεν είναι αρκετά δυνατός ή δεν έχουμε επαρκή συμπίεση;
    ή πάει πολύ κάυσιμο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ή πάει πολύ κάυσιμο.
    Ίσως να'ναι και έτσι,αλλά δε μου βρέχει το δάχτυλο όπως μου είπαν.Να κοιτάξω μήπως οι βαλβίδες είναι αρύθμιστες;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2013, 09:29
  2. Η παπια εχει προβλημα με τα ηλεκτρικα...
    από Panos1313 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2011, 15:34
  3. Πρόβλημα με τα ηλεκτρικά
    από psbabilh στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 09:29
  4. CBF-250 προβλήματα με τα ηλεκτρικά
    από ale3andro στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF