Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: bmw f 650gs 2001 διακοπες-λαγουδακια

  1. #16
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.971
    Mοντέλο 2001 ε; Κλασσικό πρόβλημα...

  2. #17
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Μπραβο ρε 'συ!!!

  3. #18
    Ήμουν έτοιμος να σου πω να σφίξεις τους πόλους της μπαταρίας, γιατί κι εμένα μου έκανε κάτι σβησίματα παλιότερα, ακριβώς όπως το περιγράφεις. Σκεφτόμουν τα πάντα από βενζίνες και φίλτρα και τρόμπες και τελικά ήθελαν σφίξιμο οι πόλοι της μπαταρίας!
    CHRISTOS-DAKAR

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2007
    Μηνύματα
    120
    Τα 1150 όπως και τα 650 είχαν ακριβώς το ίδιο θέμα με τα καλώδια του διακόπτη....έστριβες τιμόνι έσβυναν τα πάντα, ίσιωνες και δουλεύανε όλα....μάλλον το "τσίμπησες" στην αρχή....
    Τέλος καλό....

  5. #20
    ναι απο ηλεκτρικα τα μονελα του 2001 παιρνουν κατω απο την βαση...απαραδεκτα θα ελεγα..ο σχεδιαστης ηταν λιγο ουνος...
    εγω μια στο τοσο ψεκαζω με σπρευ για ηλεκτρικες επαφες καλου κακου βεβαια... σε καλωδια,ενωσεις,στο καντραν,στα κουμπια κλπ κλπ

    επισης μια και ειχα λυσει την μηχανη εριξα και ενα καθαρισμα στην βαλβιδα του ρελαντι και την πεταλουδα εισαγωγης...
    το εκανα συμφωνα με αυτο το ποστ απο το γειτονικο φορουμ http://www.bmwbikers.org/ που το εγραψε ο χρηστης DakarArab

    Λοιπόννννν τα πράγματα έχουν ως εξής:

    Λύνεις το ψευδοντεπόζιτο και μετά λύνεις όλο το σύστημα φίλτρου άερα και πνέυμονα.Το πιό πιθανό είναι να βρέις μικροποσότητα λιπαντέλαιου απο τις εξαχνώσεις οπότε πλένεις άφοβα όλο τον πνεύμονα.
    Το αποσυναρμολογείς απο την βάση του και φτάνεις στην πεταλόυδα της εισαφωγής του κατά 150% έχει πιάσει πουρί την οποία την καθαρίζεις με ένα κοινό σπρέι καθαρισμού καρμπιρατέρ (κάποια στο εμπόριο γράβουν ότι κάνουν και για συστήματα με ψεκασμό όπως τησ Seal Gunk που το βρίσκεις στον Λαμπριανίδη).

    Μετά στο πλάι του λαιμού της πεταλούδας είναι η ηλεκτρονική βαλβίδα του ρελαντί η οποία δένει με δύο βίδες πάνω στον λαίμό, την λύνεις, ψεκάζεις την φωλιά που σίγουρα θα έχει πουρί, καθαρίζεις και το κεφάλι της βαλβίδας και αντικαθιστάς το o-ring που έχει αν έχει φθαρέι (πράγμα σπανιο να χαλάσει).

    Συναρμολογείς την βαλβίδα πάλι, και βάζεις μπροστά και με το γκάζι ανοιχτό και ψεκάζεις μέσα στην εισαγωγή αρκετές φορές ώστε να καθαρίσουν και τα τοιχώματα του αυλού εισαγωγής.Απλά το κάνεις με λίγο γκαζάκι γιατί είναι φυσιολογικό το μοτέρ να πάει να σου μπερδέψει και να σου σβήσει.
    Συναρμολογείς και είσαι έτοιμοςςςςς......

    η μηχανη εχει οντως διαφορα σε μενα,και το ποσταρω γιατι μπορει να το δει καποιος και να βοηθησει.οποιος εχει προβλημα με ρελαντι ειναι το πρωτο που πρεπει να κανει..

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2013
    Μηνύματα
    76
    Εγώ το Ντακάρ του 02 που είχα, μου παρουσιάσε αστάθεια στο ρελαντί το 06 και το πρόβλημα λύθηκε με το τρόπο που αναφέρεται παραπάνω κι αφού πρώτα είχε καθαριστεί το μπεκ, χωρίς στην πραγματικότητα να χρειάζεται...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. BMW F 650gs 2001
    από jacson123 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2019, 19:05
  2. bmw f 650gs 2001 λαδια
    από RocknRollas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2013, 10:42
  3. bmw f 650gs 2001 ηλεκτρικα?
    από RocknRollas στο forum BMW
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2013, 12:22
  4. Bmw F 650gs οποιος ξέρει βοήθεια
    από vasilisgeo72 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2009, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF