Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Μου εγινε προταση να παρω την επωνυμια απο ενα μαγαζι για δικια μου δουλεια.

  1. #16
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
    θα εχω και το μαγαζι μαζι.

    Αλλα τι παιζει με το ΤΕΒΕ δεν ξερω.
    Τι δεν κατάλαβες δλδ;

    Θα έχεις και ΙΚΑ (που θα πληρώνει κανονικά ο εργοδότης σου το ΙΚΑ) και με μια βεβαίωση που θα πάρεις απο το ΙΚΑ (οπλίσου με υπομονή) θα πάρεις απαλλαγή από την υποχρέωση να πληρώνεις στον ΟΑΕΕ....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #17
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Τι δεν κατάλαβες δλδ;

    Θα έχεις και ΙΚΑ (που θα πληρώνει κανονικά ο εργοδότης σου το ΙΚΑ) και με μια βεβαίωση που θα πάρεις απο το ΙΚΑ (οπλίσου με υπομονή) θα πάρεις απαλλαγή από την υποχρέωση να πληρώνεις στον ΟΑΕΕ....
    Δηλαδη Νικο, καθε 2μηνια δεν θα πληρωνο τον ΟΑΕΕ καθολου?

    Και θα μπορω να εχω τιμολογια στο ονομα μου?

  3. #18
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
    Δηλαδη Νικο, καθε 2μηνια δεν θα πληρωνο τον ΟΑΕΕ καθολου?

    Και θα μπορω να εχω τιμολογια στο ονομα μου?
    Ναι...κανεις αιτηση για απαλλαγη καθε χρονο...με ενσημα και λοιπες ιστοριες

  4. #19
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    δεν θα πληρώνεις στον ΟΑΕΕ... αλλά περίμενε μια αύξηση (δεν θυμάμαι ποσοστό) σε κρατήσεις στο ΙΚΑ προς αναπλήρωση της πληρωμής ενσήμων στο άλλο ταμείο. Όπως και το γεγονός οτι πλέον θα φορολογείσαι περισσότερο ώς ελ.επαγγελματίας πλέον (τεκμαρτά κτλ.) παρά σαν μισθωτός.

    Αν το μαγαζί αξίζει τον κόπο και σου βγάζει κέρδος κάντο ... αν οχι... καλύτερα άστο μιας και μόνο επιβαρρύνσεις θα σου φέρει... εκτός και αν το θες ώς δίχτυ ασφαλείας , γιατί μισθωτός δεν σημαίνει σήμερα σιγουριά ότι και αν λέμε... σιγουριά είναι η δική σου τρύπα και να την παλέψεις όσο μπορείς και όσο βγαίνει.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #20
    Επειδή ήμουν στην ίδια φάση, πρέπει να στείλεις τα χαρτιά της απαλλαγής στο ΤΕΒΕ

    ΕΝΤΟΣ 6μήνου

    από την εγγραφή σου σε αυτό, αλλιώς δεν θα σε απαλλάξουν μετά.

    Τώρα αν το πας δικαστικά, δεν ξέρω τι παίζει εκεί.
    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  6. #21
    sorry ρε παιδια αλλα γινεται να χανει το κρατος το φραγκα απο την μη ενγραφη στον οαεε.(ετσι λεγετε).

    αν γινεται να το κανουμε και εμεις τι πληρωνουμαι τζαμπα ρε γμτ τον οαεε???

    και μια συμβουλη αυτες τις εποχες 2000 ευρωπαικα ειναι οχι απλα πολλα ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑΑΑΑ!!!και εγω πηρα ενα μαγαζι εκει δουλευα.και απο 1700+- πηγα στο 1000 μολις για να μπορω να πληρωνω εναν αλλον υπαλληλο που πηραμε με 1500+-.......

    τα συμπερασματα δικα σου.....ασε που πανε τα 5-5.30 στο σπιτι το αμαξι στην τριχα η μοτο κουκλα......τωρα???τρεχω ολοι μερα σαν τον βεγγο και δεν φτανω.....
    "ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ
    ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ
    ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ"

  7. #22
    Plus τον ΟΑΕΕ πρώην ΤΕΒΕ, ένα εύρωστο και πλεονασματικό ταμείο τα παλιά τα χρόνια, κατάφεραν να τον κάνουν να να μην έχει λεφτά να πληρώσει τις συντάξεις του Ιουνίου και το καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό που θα κληθείς να καταβάλεις, δε θα μπει σε κάποιον προσωπικό σου λογαριασμό, τον οποίο θα διαχειρίζονται οι οικονομικοί αετοί διαχειριστές του ταμείου με σκοπό να αυξηθούν οι μελλοντικές σου αποδοχές και να καλυφθούν μ' αυτά τα χρήματα όλες οι μελλοντικές ιατροφαρμακευτικές σου ανάγκες, αλλά θα καλύψουν τις συντάξεις του Μαϊου. Για τον Ιούνιο θα χτυπήσουμε άλλο ένα δανειάκι απ' τα εγγόνια μας. Ελπίζω να μην ελπίζει κανένας πως θα πάρει και σύνταξη, ε; Γιατί αν είναι, ξέρω να του πω κι άλλα καλύτερα με τον Τοτό..

  8. #23
    .....gandalf το μονο σιγουρο ειναι οτι σιγουρια δεν ειναι το δικο σου μαγαζι.....ασπρισαν τα μαλλια μας λεμε...... η τονκα παει συννεφο δεν ξερεις απο που να κρυφτεις.....
    "ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ
    ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ
    ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ"

  9. #24
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    shadow.gr... τον ΟΑΕΕ τον πληρώνεις μέσω αυξημένων κρατήσεων στο ΙΚΑ... σιγά μην έχαναν τα χρήματα τους... αλλά δεν θυμάμαι ρε γμτ το ποσοστό.

    Για το θέμα με το μαγαζί σου... δεν διαφωνώ, αλλά είναι και ενα μέρος που μπορείς να παλέψεις και να φτάσεις όσο μπορείς χωρίς να περιμένεις να σε διώξει κανείς την άλλη μέρα επειδή "δεν βγαίνει" το κέρδος του για να πάρει το Χ5 αντί το Χ3.

    Σίγουρα έχεις περισσότερους μπελάδες και ευθύνες αλλά δεν σε διώχνει κανείς. Σταθερό εισόδημα δεν έχει , ούτε δώρα, ούτε άδειες... αλλά έχεις και μια αμυδρή ελπίδα οτι μπορεί να τα καταφέρεις. Αυτό δεν το έχεις φιλε σαν μισθωτός. Και το λέω εν πλήρη γνώση , φτάνοντας αισίως τα 38 και βλέποντας τι γίνεται παντού.

    Ναι... σαν μισθωτός έχεις άδεια, χρόνο, δώρα, μισθό ... μέχρι πότε όμως; Γιατί παίζει και την άλλη μέρα να έχεις πασαπόρτι στο χέρι και να είσαι στο δρόμο χωρίς τίποτα στο χέρι. Και την αποζημίωση πλέον στην χαρατσώνουν.

    Σαν ελ. επαγγελματίας, δεν έχεις τίποτα απο τα παραπάνω, .... επιπρόσθετα έχεις τον κάθε μαλάκα να σε πρήζει ώς πελάτης... τον προμηθευτή σου (αν έχεις) να σε πιέζει για πληρωμές... έχεις (αν έχεις) να πληρώνεις 1-2 ψυχές ακόμα που εξαρτώνται πλέον απο σένα για να ζήσουν ώς υπάλληλοι...

    Με μόνο θετικό... το ΜΗΠΩΣ... ΜΗΠΩΣ και τα καταφέρεις... και φυσικά οτι δεν έχεις χρονικό όριο ηλικίας για να το κάνεις.

    Ο καθείς ζυγίζει τα παραπάνω και πράττει όπως νομίζει αυτός για τον εαυτό του καλύτερα. Προσωπικά σε κοντινό χρονικό διάστημα θα περάσω απο το μεταβατικό στάδιο μισθού - προς - ελ. Επαγγελματία, πολύ απλά διότι το επάγγελμα που έχω επιλέξει ώς μισθωτός έχει χρονικό όριο και μπορούν να σε στείλουν για νεότερο και φτηνότερο.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  10. #25
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ... αλλά περίμενε μια αύξηση (δεν θυμάμαι ποσοστό) σε κρατήσεις στο ΙΚΑ προς αναπλήρωση της πληρωμής ενσήμων στο άλλο ταμείο.
    Gandalf
    Δεν ισχυει κατι τετοιο...τρια χρονια παιρνω απαλλαγη...δεν ειδα καμια διαφορα....ουτε μου ανεφεραν κατι απο ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ...


  11. #26
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Ρε παιδιά να τρελαθούμε τελείως; Το έγραψα και παραπάνω: Πόσο πιο απλά να το γράψω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
    Ως λογιστής στο επάγγελμα, επιβεβαιώνω ότι μπορείς να πάρεις απαλλακτικό από το ΙΚΑ προκειμένου να το δώσεις στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ), ούτως ώστε να μην υποχρεούσαι να πληρώνεις εισφορές και να κρατήσεις σαν ασφάλιση το ΙΚΑ.
    Και για όποιον δεν το κατάλαβε, ΝΑΙ, ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΩΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΥ, ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΕΒΕ. ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ.

    Αν ήταν έτσι, τότε κανείς εργοδότης δε θα δεχόταν να πληρώνει τα σπασμένα του εργαζομένου του που μία ωραία πρωία ξύπνησε και θέλησε να το παίξει επιχειρηματίας...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2009, 12:13
  2. Γιατί να μην οδηγούμε πίσω από ένα τράκτορα Volvo
    από motaba στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 11:00
  3. Να παρω την cbr 125 η cbf 250 για πρωτο.
    από babishondakias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 14:11
  4. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (2 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:28
  5. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (1 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF