Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 87

Θέμα: διαφορες παλιου (μονης εξατμισης) και νεου tuono

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Μαγκες....Τι ηθελα και ρωτησα?????????????

    Μπακ του σκουερ ουαν.
    Ερμμμμ το tuono τι λεει?
    Απο τοτε που απεκτησα ΚΤΜ ξυπναω απο ονειρωξεις V2...
    παρε ενα vtr 1000 sp2 ξεβρακωσε το και εισαι θεος...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #17
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αααα, και για να μην ξεχνιώμαστε...

    ΔΕΝ τους αρέσει η πόλη (τουλάχιστον το παλιό). Αγκωμαχούν και το καταλαβαίνεις και θέλουν να φύγουν από αυτή. Το τιμόνι δε, ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ και προσοχή να μην πέσεις.


    Εσείς που λέτε για προβλήματα, εαν έχετε κανένα TUONO για ν ξεφορτωθείτε θα σας κάνω την χάρη να το πάρω εγώ. Και επειδή είμαι και μεγαλόψυχος θα σας δώσω και 1000 ευρώ....


  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Μαγκες....Τι ηθελα και ρωτησα?????????????

    Μπακ του σκουερ ουαν.
    Ερμμμμ το tuono τι λεει?
    Απο τοτε που απεκτησα ΚΤΜ ξυπναω απο ονειρωξεις V2...
    Ρώτησες και πήρες απαντήσεις. Ο z.armagedon δεν ξέρω τι αμαρτίες πλήρωσε, αλλά τουλάχιστον το δικό μου αλλά και αρκετών φίλων είναι χωρίς προβλήματα.

    Ω φοιλος με το σιλεκτοικό που δηαβαζι και κανι το κουναιλι, εχι κατη να πι?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #19
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    μπορει και να εχει πουληθει ηδη, αλλα η τιμη καλη φαινεται...

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/496160/
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #20
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    παρε ενα vtr 1000 sp2 ξεβρακωσε το και εισαι θεος...

    ειμαι μιας καποιας ηλικιας και η διαθεση για σκυφτο εφυγε με το 954. Μονο ισα τιμονια απο εδω και περα...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #21
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    μπορει και να εχει πουληθει ηδη, αλλα η τιμη καλη φαινεται...

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/496160/
    Μα εγώ δεν είπα να αγοράσω. Είπα να κάνω μια χάρη σαν καλός άνθρωπος που είμαι σε κάποιον που θέλει να το ξεφορτωθεί λόγω ηλεκτρικών και άλλων προβλημάτων...


  7. #22
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    spoiler για τα 200+

    SeNNinhA σορρυ δεν κρατήθηκα!
    Η αλήθεια είναι ότι έτσι ακριβώς το ειχα τοποθετήσει για να μην το ψάχνω μαζί με τα μπαγκάζια στον δρόμο. Σαν spoiler και λειτουργούσε κι όλας ακριβώς έτσι. Χωρις πλάκα.

    Άλλωστε είχε κάνει μεγάλη διαδρομή. Αθήνα-Πάτρα-Λευκάδα & Λευκάδα-Λάρισα. Πέρασε το τεστ με επιτυχία και με ταχύτητες στα 180 αρκετές φορές.

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    λογω δουλειάς σε σύραγγα.
    Αποφάσισε αν η δουλειά έγινε σε σήραγγα ή σε σύριγγα ....

    (αν και το μόνο που σχετίζεται με το tuono είναι το περιεδρικό συρρίγγιο που παθαίνει ο αναβάτης...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Η αλήθεια είναι ότι έτσι ακριβώς το ειχα τοποθετήσει για να μην το ψάχνω μαζί με τα μπαγκάζια στον δρόμο. Σαν spoiler και λειτουργούσε κι όλας ακριβώς έτσι. Χωρις πλάκα.

    Άλλωστε είχε κάνει μεγάλη διαδρομή. Αθήνα-Πάτρα-Λευκάδα & Λευκάδα-Λάρισα. Πέρασε το τεστ με επιτυχία και με ταχύτητες στα 180 αρκετές φορές.

    αν προσαρμοζες και ενα μηχανισμο στυλ αναδιπλουμενης πινακιδας, θα μπορουσες να περνας και τα διοδια απο πανω
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #25
    Απο κάλυψη αέρα,δεν τίθεται θέμα στο ότι το gen II έχει σαφώς καλύτερη προστασία αέρα απο το προηγούμενο λόγω
    σχεδιασμού με βάση μετρήσεις που έγιναν πριν σε αεροσήραγγα όπως είπε κ ο μbyron.

    Μουαγέν ταχύτητα 160 χλμ με την μαμά μικρή ζελατίνα χωρίς κανένα πρόβλημα what so ever.
    Ταξίδια κάνεις και με την μαμά σέλλα του συνεπιβάτη,
    εγώ φορτώνω γυναικάρα με 1.80 ύψος για μονοήμερες βόλτες των 300 χλμ περίπου χωρίς να παραπονιέται.
    Με την aftermarket τζελ σέλλα,δεν θελει να ξεκαβαλήσει.

    Βέβαια πρέπει να το γουστάρει το 2κ,αλλά άπαξ κ ανέβει και γίνει κοινωνός της εξαιρετικής ποιότητας κύλισης
    (ακόμα και του απλού χωρίς τα οχλινς)δεν ξανακατεβαίνει...

    Με την Puig afterhours ζελατίνα δε,η ταχύτητα ταξιδίου ανεβαίνει άνετα στα 180 μονοκάβαλος.

    Βέβαια στα λεφτά που ξεπουλιούνται τα gen I,στη θέση σου θα έπαιρνα το gen I καθαρά λόγω της συμφέρουσας τιμής του.

    Είναι απροβλημάτιστα μοτέρ και τα 2 ή μάλλον είναι όσο προ-βληματικά είναι κ τα αντίστοιχα τους γιαπονεζάκια.



    Παρ όλα αυτά εγώ θα σου πρότεινα αντ αυτού να πάρεις ένα μεταχείρο haybusa και να μην μπλέξεις με τα κ0λ0σαπριλια
    γιατί έχουν προβλήματα,χαλάνε/καίγονται/σπάνε και σκορπάνε άσε που δεν φτάνουν και για όλους.

    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  11. #26
    Ο ζαρμαγεδον, πληρωσε καινουριο μηχανακι κασερι και αν μη τι αλλο ειχα την απαιτηση να παιρνει εμπρος!!!!
    16 φορες το φορτωσα μεσα σε εναμισο χρονο. Η μια εχεις δικιο Βυρωνα ηταν δικια μου μαλακια γιατι στην εθνικη τσακισα το λαστιχο και εμεινα - εκεινη την ημερα by the way δεν πηρε φωτια.
    Κατα τα λοιπα, ο Βασιλης μπορει να σου πει ακριβως ποσο το ταλαιπωρουσα και αν του το πηγαινα για τις αλλαγες του δυο φορες παραπανω απο το κανονικο!
    Πηνια οκ, Ανορθωτες οκ, θερμοστατες οκ, Λαστιχακια να φευγουν απο σημεια που ουτε ο Μπιλης μπορεσε να βρει και μας συνδεσαν on line με ιταλια για να το βρουν και σ' αυτο οκ. Και σε αλλα τοσα οκ!!!

    ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ PIN Η ΜΑΛΑΚΙΑ!!! ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!

    Για να μη συνεχισω με το "μη ανεβασμα λαδιων" προς το τελος και ολα τα συνεπακολουθα!!!

    Και οταν τα μαζεψα ολα κια εστειλα μαιλ στους μαλακες με φωτο, με χαρτια συνεργειων, αντιπροσωπων δικων τους που πιστοποιησαν τα προβλήματα, τι???? Δεν περιμενα καινουρια μοτο αλλα ρε πουστη ενα sory man που το φτιαξαμε (ή το χαλάσαμε-οπως το παρει κανεις) χρειαζοταν!

    Για ολα τα παραπάνω και οχι μονο, για ολες τις φορες που εσπρωξα και οχι μονο, θα τα χωνω οσο θελω στο πατινι!!! Με ζουνταπ ξεκινησα κια πιο πολυ το χαρηκα!!!

    Αντε μην αρχισω με τους μουσολινιδες!!!!



  12. #27
    παντως για να πω και του στραβου το δικιο γκαζι εχει...τουλαχιστον του καραφλα που το εχω δει εν δρασει...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis


    Παρ όλα αυτά εγώ θα σου πρότινα αντ αυτού να πάρεις ένα μεταχείρο haybusa και να μην μπλέξεις με τα κ0λ0σαπριλια
    γιατί έχουν πρόβληματα,χαλάνε/καίγονται/σπάνε και σκορπάνε άσε που δεν φτάνουν και για όλους.

    γεγονος...και τα hayabusa χαλανε...αν τα πατησει νταλικα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #29
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Και που να δείτε το Dakar τι κουβαλούσε. Δεν έχω φωτογραφίες δυστυχώς. 5 πανιά, εξοπλισμό, 2 σανίδες πιο μεγάλες (1,50 αντί 1,25) και όλα τα υπόλοιπα...

    Και για το Dakar όταν το πήρα μεταχειρισμένο (και ήταν μάλιστα και από την πρώτη φουρνιά) τα ίδια με εσάς μου έλεγαν, ότι χαλάει, μένει στην μέση του δρόμου γιατί κόβεται η πλεξούδα κ.α. πολλά. Ούτε και εκείνο μου είχε κάνει κιχ.

    Ή εγώ είμαι πολύ τυχερός (όλες οι μηχανές μεταχειρισμένες και καμία δεν έβγαλε πρόβλημα), ή κάποιοι είναι πολύ άτυχοι...

  15. #30
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    παντως για να πω και του στραβου το δικιο γκαζι εχει...τουλαχιστον του καραφλα που το εχω δει εν δρασει...
    250 είχα πιάσει με το δικό μου το παλιό στην εθνική και είχε κι άλλο αλλά με έκοψε ενας παπούς που προσπαθούσε να προσπεράσει σαν χελώνα. Και μάλιστα το κοντέρ του χάνει ελάχιστα (5-6 χλμ). Μαζί με των ducati είναι τα πιο αξιόπιστα.

    Άσχετα με το γκάζι που πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις ελάχιστα σαν τελική, είναι από τα πιο fun μηχανάκια που έχω οδηγήσει.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2010, 07:56
  2. Διαφορές σε TT-R και TT-R Raid στα 250cc
    από FUJI στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2009, 06:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF