Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: 'Νέο' Sprint GT

  1. #16
    Κάτι λιγότερο από 13 νομίζω.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    ρώτα τον καπ10,
    να σΕ πεί για το πιό ελαφρύ Τ, με το απσάιντ μπροστινό συγκριτικά με το παλιότερο και θα καταλάβεις.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    για πες μας ρε καπετάνιο
    Αυτο που φαντάζομαι λέει ο Τασος ειναι οτι σε συγκριση με τον καινουριο τιγρη, ο παλιος με τα +30 κιλα του και το συμβατικό πηρουνι ήταν πιο σταθερός.

    Ναι, ετσι μΕ φαινεται κι εμένα. Πιο αργη γεωμετρία ίσως εαν αποφάσιζες να το στιψεις σε στροφιλίκι, αλλα πιο "τουρερ"

    Εχω ταξιδέψει και με τα δυο δικαβαλος/τριβαλιτσος και το παλιο ήταν τρενο στο δρομο.

    Οποτε, με αναγωγή στο GT, το καινουριο με τα +κιλα του θα έχει καλυτερη συμπεριφορά σε νορμάλ ρυθμους ταξιδιού με βαση το γεγονός οτι οι πλαϊνές του βαλιτσες χωράνε και 18λιτρα παραπανω σε σχεση με τις παλιές (2 * 22 vs 2 * 31).

    Θα το κανω μια βόλτα όταν ερθει , η τιμή δεν ειναι μικρή, αλλα εντός συναγωνισμου, με δεδομένο οτι παίρνεις πληρες πακέτο και φεύγεις χωρις αλλες προσθήκες.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #18
    Καπετάνιο,

    Το υπάρχον ST μια χαρά τραίνο ειναι στον ανοιχτό δρόμο και μια χαρά στρίβει επίσης. Για τις Ελληνικές και Ευρωπαικές συνθήκες δε χρειάζεται τίποτα άλλο ΙΜΟ ειναι το ιδανικό compromise. Μιλώ για τη σταθερότητα μονοκάβαλο ή δικάβαλο και φορτωμένο όχι για τη χωρητικότητα των βαλιτσών κλπ.

    Having said that, αν βάλεις και καραφορτώσεις μια top case 51lt όπως η μαμίσια του GT, προφανώς το αυξημένο μεταξόνιο και το βάρος θα κάνει τη διαφορά.

    Αλλά αν η χρήση κάποιου ειναι π.χ. 90% χωρίς παραφόρτωμα και 10% με, πρέπει να υπολογίσει τις προταιρεότητες και τους συμβιβασμούς του.

    Εγώ προτιμώ να ευχαριστιέμαι το βουνίσιο στροφιλίκι, και ας μην έχω το 100% της τουριστικής σταθερότητας δικάβαλος και φορτωμένος με 100+ λίτρα πράμματα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    οκ και πες το παλιό ήταν βαρύ και πήγαινε τρένο ενώ το καινούριο είναι ελαφρύ και σπιρτόζικο.

    το παλιό με το συμβατικό γιατί είναι καλύτερο από το ανεστραμμένο?

  5. #20
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Αυτο που φαντάζομαι λέει ο Τασος ειναι οτι σε συγκριση με τον καινουριο τιγρη, ο παλιος με τα +30 κιλα του και το συμβατικό πηρουνι ήταν πιο σταθερός.

    Ναι, ετσι μΕ φαινεται κι εμένα. Πιο αργη γεωμετρία ίσως εαν αποφάσιζες να το στιψεις σε στροφιλίκι, αλλα πιο "τουρερ"

    Εχω ταξιδέψει και με τα δυο δικαβαλος/τριβαλιτσος και το παλιο ήταν τρενο στο δρομο. ....

  6. #21
    Δε πάω να δικαιολογήσω τσιγκουνιές, προφανώς και η Τ δούλεψε από τα καλάθια με τα stock parts, αλλά καλό ειναι να καταλαβαίνουμε πώς η διαφορά συμβατικού και USD σε αυτου του τύπου τις μηχανές ειναι μάλλον θεμα μοδας, μαρκετινγκ και εντύπωσης παρά ουσίας. Επίσης ενα καλό συμβατικό cartridge ειναι καλύτερο από ενα μέτριο USD...

  7. #22
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    το παλιό με το συμβατικό γιατί είναι καλύτερο από το ανεστραμμένο?
    Δεν είναι ''καλλίτερο γενικά'', εναι καλλίτερο σε συγκεκριμένη χρήση.

    Και στο ταξίδι σε απασχολεί η κατευθυντικότητα/στιβαρότητα/ παρά η νευρικότητα που θές σε άλλες περιστάσεις.

    Όλες οι επιλογές έχουν υπέρ και κατά, αρκεί να τα προσαρμόζεις στην χρήση σου.


  8. #23
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Δε πάω να δικαιολογήσω τσιγκουνιές, προφανώς και η Τ δούλεψε από τα καλάθια με τα stock parts, αλλά καλό ειναι να καταλαβαίνουμε πώς η διαφορά συμβατικού και USD σε αυτου του τύπου τις μηχανές ειναι μάλλον θεμα μοδας, μαρκετινγκ και εντύπωσης παρά ουσίας. Επίσης ενα καλό συμβατικό cartridge ειναι καλύτερο από ενα μέτριο USD...
    Σωστός ο Νίκος, στο παραπάνω...

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Καπετάνιο,

    Το υπάρχον ST μια χαρά τραίνο ειναι στον ανοιχτό δρόμο και μια χαρά στρίβει επίσης. Για τις Ελληνικές και Ευρωπαικές συνθήκες δε χρειάζεται τίποτα άλλο ΙΜΟ ειναι το ιδανικό compromise. Μιλώ για τη σταθερότητα μονοκάβαλο ή δικάβαλο και φορτωμένο όχι για τη χωρητικότητα των βαλιτσών κλπ.
    Δε διαφωνώ, δεν το 'χω οδηγήσει για να ξέρω.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    ''καλλίτερο γενικά'', εναι καλλίτερο
    άσχετο αλλά μας έχεις πρήξει με αυτό το καΛΛΙτερο!

    http://abnet.agrino.org/htmls/G/G012.html

  11. #26
    Τώρα αν αφήσουμε στην άκρη τις συγκρίσεις με το ST, η τιμή του GT νομίζω πώς ειναι ελκυστικότατη για όποιον χρειάζεται ενα 'ελαφρύ' και ψιλο-σπόρτυ τούρερ.

    Νομίζω πώς έρχεται με στάνταρντ και τη σχάρα, αρα αυτό που λείπει απ' το πακέτο ειναι στην ουσία μόνο ενα tank bag και ενα λουκάνικο και ίσως τα extra θερμαινόμενα γκρίπς και φεύγεις με την αγάπη σου για μακριά χωρίς παρα πολλούς συμβιβασμούς στην βόλτα της Κυριακής. Να 'χε κι άξονα...

    Τι άλλο αντίστοιχο παίρνεις με 13490?

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Τώρα αν αφήσουμε στην άκρη τις συγκρίσεις με το ST, η τιμή του GT νομίζω πώς ειναι ελκυστικότατη για όποιον χρειάζεται ενα 'ελαφρύ' και ψιλο-σπόρτυ τούρερ.

    Νομίζω πώς έρχεται με στάνταρντ και τη σχάρα, αρα αυτό που λείπει απ' το πακέτο ειναι στην ουσία μόνο ενα tank bag και ενα λουκάνικο και ίσως τα extra θερμαινόμενα γκρίπς και φεύγεις με την αγάπη σου για μακριά χωρίς παρα πολλούς συμβιβασμούς στην βόλτα της Κυριακής. Να 'χε κι άξονα...

    Τι άλλο αντίστοιχο παίρνεις με 13490?
    πλάκα μας κάνεις?

    χαγιαμπούζα και τα μυαλά στα κάγκελα λέμεεε!!!

  13. #28
    Η αμφιβολία μου ειναι πάντως για τη διάρκεια του μοντέλου, μια και ειναι γνωστό τοις πάσι πώς τον 1200 έτοιμο τον έχουνε... Παίζει νά 'ναι stop-gap μοντέλο λόγω κρίσης που θα είναι παλιό σε 2 χρόνια...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.001
    Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
    Τι άλλο αντίστοιχο παίρνεις με 13490?
    Transalp και σου μένουν και ρέστα...

  15. #30
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Transalp και σου μένουν και ρέστα...
    εκτος αν πάρεις πλαινές βαλίτσες...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο SHOEI GT-AIR
    από McGyver στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2017, 17:43
  2. Νέο Caberg Justissimo GT
    από anf125 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2007, 15:48
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03
  5. Νέο forum
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 00:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF