Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Δωστε μου τα φωτα σας

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το αν το 06 βγάζει το πρόβλημα του ψεκασμού που βγάζαν τα παλαιότερα δεν το ξέρω...
    Ξέρω όμως ότι το πρόβλημα λύνεται στην εγγύηση (σε μεγάλο βαθμό - όχι όμως 100%) και δεν θα πληρώσεις φράγκο.
    Το ξέρουν όσοι εξουσιοδοτημένοι ασχολούνται με Σουζούκι και το έχουν αντιμετωπίσει πολλές φορές αφού το βγάζουν ΟΛΑ τα χιλιάρια...

    Αφού έχεις την πολυτέλεια το οικονομικό να μην είναι πρόβλημα, δεν έχει και λόγο να το συζητάμε...
    Πολύ καλό μηχανάκι το 650, προσφέρει πολλά για τα λεφτά του, και δεν είναι τυχαίο που έχει κατατροπώσει τον ανταγωνισμό (βλέπε Τράνσαλπ...) αλλά το 1000 είναι 1000 πως να το κάνουμε...

  2. #17
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    Αν και ασχετος με την suzuki θα έχω να πω:

    Οτι τα 650cc με τα 1000cc δεν είναι μόνο 15χλμ τελική και ένα τελικό εξάτμησης είναι 30hp παραπάνω με ότι συνεπάγεται αυτό.

    Τα 1000 και τα 650 και τα SS και λοιπά δεν φτιαχτηκαν για την πόλη.Για πόλη είναι τα scooters και τα παπιά.

    Ποιος σας είπε ότι τα μεγάλα on-off δεν πάνε 230-240???(Απορω με τη suzuki που φίμωσε το μηχανάκι με την δικαιολογία των ελαστικών)

    ΑΑΑ και λάστιχα υπάρχουν μια πληθώρα με δείκτη V.Βλέπετε σχετικό post παραπάνω.
    THE MORE WE SEE THE MORE WE KNOW...

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Το αν το 06 βγάζει το πρόβλημα του ψεκασμού που βγάζαν τα παλαιότερα δεν το ξέρω...
    Ξέρω όμως ότι το πρόβλημα λύνεται στην εγγύηση (σε μεγάλο βαθμό - όχι όμως 100%) και δεν θα πληρώσεις φράγκο.
    Το ξέρουν όσοι εξουσιοδοτημένοι ασχολούνται με Σουζούκι και το έχουν αντιμετωπίσει πολλές φορές αφού το βγάζουν ΟΛΑ τα χιλιάρια...

    Αφού έχεις την πολυτέλεια το οικονομικό να μην είναι πρόβλημα, δεν έχει και λόγο να το συζητάμε...
    Πολύ καλό μηχανάκι το 650, προσφέρει πολλά για τα λεφτά του, και δεν είναι τυχαίο που έχει κατατροπώσει τον ανταγωνισμό (βλέπε Τράνσαλπ...) αλλά το 1000 είναι 1000 πως να το κάνουμε...


    Οταν λες οτι δεν λυνεται 100% το προβλημα τι εννοεις?

    ειπα οτι δεν εχω οικονομικο προβλημα για να το παρω αλλα αμα

    ειναι να το τρεχω συνεχεια για το ψεκασμο ε τοτε ειναι πακετο...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Θα σου πώ την δική μου εμπειρία που την έχω διασταυρώσει με μερικούς κατόχους....

    Το μηχανάκι σχεδόν από την αρχή παρουσίαζε μια αρρυθμία στο ρελαντί...Δηλαδή ερχόμουνα ρολλάροντας στο φανάρι με ρελαντί γύρω στις 1250 στροφές και ξαφνικά χωρίς κανέναν λόγο έκανε μια βουτιά στις 700-800 και έσβηνε....Δεν το έκανε πάντα...μπορούσε να το κάνει 10 φορές σε μια μέρα και άλλοτε καθόλου !!!

    Αμέσως το πήγα στον Μάντη (εξουσιοδοτημένο) και ως προσωρινή λύση μου ανέβασε 100-150 στροφές το ρελαντί και μου είπε να το αφήσουμε να γράψει μερικά χιλιόμετρα ακόμα για να κάτσουν οριστικά οι βαλβίδες στις έδρες τους και θα το δούμε τότε...Δεν ξαναείχα σβησίματα, αλλά οι αρρυθμίες παρέμεναν, απλά με ψηλό το ρελαντί η στιγμιαία βουτιά που έκανε δεν ήταν τόσο "χαμηλή" ώστε να σβήσει το μοτέρ...Ηταν όμως σπαστικό να κυκλοφορείς με ρελαντί 1400+ στροφές...

    Πράγματι στο 1ο ουσιαστικό σέρβις των 6000 χλμ αλλάχτηκαν τα κολλάρα ψεκασμού και έγινε μια ρύθμιση βαλβίδων (που αποδείχτηκε ότι το διάκενό τους ήταν αρκετά έξω από το κανονικό...), φυσικά μέσα στα πλαίσια της εγγύησης χωρίς να πληρώσω φράγκο.

    Από τότε οι αρρυθμίες στο ρελαντί (που τονίζω ήταν το ΜΟΝΟ πρόβλημα που εγώ αντιμετώπισα γιατί άκουσα και κάποιους να διαμαρτύρονται για δισταγμούς γύρω στις 2500 στροφές πράγμα που ήταν άγνωστο σε μένα..) περιρίστηκαν κατά πολύ....Το ρελαντί ξαναρυθμίστηκε στις 1200 στροφές που είναι ένα σαφώς πιο λογικό νούμερο...
    Αραιά και που (σαφώς λιγότερο συχνά από ότι παλιά) συνέχιζαν οι στροφές να κάνουν μια μικρή στιγμιαία βουτιά λίγο κάτω από τις 1000 στροφές αλλά ήταν πολύ στιγμιαίο - το μηχανάκι διόρθωνε αυτόματα και δεν προλάβαινε να σβήσει, οπότε στην πράξη δεν ξαναείχα πρόβλημα...

    Έχω ακούσει ότι σε κάποιους άλλους τα κολλάρα του ψεκασμού επειδή ήταν πολύ χαλαρά κάποια στιγμή ξεκουμπώνανε και το μηχανάκι μπορούσε αυτόματα να μείνει καταμεσίς του δρόμου, αλλά εμένα ποτέ δεν έφτασε σε αυτό το σημείο....

    Το σημαντικότερο είναι ότι το πρόβλημά μου λύθηκε χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, με μια μόνο τριήμερη επίσκεψη στο συνεργείο (φάγαμε μια επιπλέον μέρα να περιμένουμε τα καπελλώτα από την Σουζούκι), ανέξοδα, και το μικρό μέρος του προβλήματος που παρέμεινε δεν είχα καμμία πρακτική σημασία στην λειτουργικότητα της μηχανής - τουλάχιστον μέχρι περίπου τα 10.000 που πρόλαβα να γράψω πριν το πουλήσω...

  5. #20
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    Να ρωτήσω κάτι?

    Τα V-Strom έχουν αυτόματο τσοκ?
    THE MORE WE SEE THE MORE WE KNOW...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
    Να ρωτήσω κάτι?

    Τα V-Strom έχουν αυτόματο τσοκ?

    Όταν λες αυτόματο τσόκ τι εννοείς..??? Οι ψεκασμοί υποτίθεται ότι ανάλογα την θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα ρυθμίζουν αυτόματα το μίγμα...

  7. #22
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Όταν λες αυτόματο τσόκ τι εννοείς..??? Οι ψεκασμοί υποτίθεται ότι ανάλογα την θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα ρυθμίζουν αυτόματα το μίγμα...
    Κάτσε να στο πω ποιο απλά.

    π.χ. στο caponord δεν υπάρχει πουθενά τσοκ και το ρελαντι ρυθμίζεται απο την ecu
    μέσω του idle stepper motor.Στα τuono δεν υπάρχει stepper και η ρύθμιση γίνεται με το κλασικό διακοπτακι του τσοκ αλλά και σε hornet και σε ΤDM και σε βαραντέρο γίνεται με τον ίδιο τρόπο.(με ντίζα ανεξάρτητητα που όλα είναι ψεκαστά).
    Τα λέω όλα αυτά γιατι κάποια στιγμή το καλοκαίρι είχα και εγώ ανάλογα προβληματα με αυτά που περιγραφετε και όταν άλλαξα το stepper όλα ξαναγύρισαν στο κανονικό ούτε βυθίσεις ούτε σβησήματα.
    Μήπως έχουν και τα V-strom stepper motor????

    (ασχετο αλλα το ίδιο γινόταν και στα peugeot 106,206 και citroen saxo και ήταν αυτό ακριβώς το πρόβλημα)

    Ξαναλέω πάλι ότι απο suzuki είμαι ασχετος
    THE MORE WE SEE THE MORE WE KNOW...

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Θα σου πώ την δική μου εμπειρία που την έχω διασταυρώσει με μερικούς κατόχους....

    Το μηχανάκι σχεδόν από την αρχή παρουσίαζε μια αρρυθμία στο ρελαντί...Δηλαδή ερχόμουνα ρολλάροντας στο φανάρι με ρελαντί γύρω στις 1250 στροφές και ξαφνικά χωρίς κανέναν λόγο έκανε μια βουτιά στις 700-800 και έσβηνε....Δεν το έκανε πάντα...μπορούσε να το κάνει 10 φορές σε μια μέρα και άλλοτε καθόλου !!!

    Αμέσως το πήγα στον Μάντη (εξουσιοδοτημένο) και ως προσωρινή λύση μου ανέβασε 100-150 στροφές το ρελαντί και μου είπε να το αφήσουμε να γράψει μερικά χιλιόμετρα ακόμα για να κάτσουν οριστικά οι βαλβίδες στις έδρες τους και θα το δούμε τότε...Δεν ξαναείχα σβησίματα, αλλά οι αρρυθμίες παρέμεναν, απλά με ψηλό το ρελαντί η στιγμιαία βουτιά που έκανε δεν ήταν τόσο "χαμηλή" ώστε να σβήσει το μοτέρ...Ηταν όμως σπαστικό να κυκλοφορείς με ρελαντί 1400+ στροφές...

    Πράγματι στο 1ο ουσιαστικό σέρβις των 6000 χλμ αλλάχτηκαν τα κολλάρα ψεκασμού και έγινε μια ρύθμιση βαλβίδων (που αποδείχτηκε ότι το διάκενό τους ήταν αρκετά έξω από το κανονικό...), φυσικά μέσα στα πλαίσια της εγγύησης χωρίς να πληρώσω φράγκο.

    Από τότε οι αρρυθμίες στο ρελαντί (που τονίζω ήταν το ΜΟΝΟ πρόβλημα που εγώ αντιμετώπισα γιατί άκουσα και κάποιους να διαμαρτύρονται για δισταγμούς γύρω στις 2500 στροφές πράγμα που ήταν άγνωστο σε μένα..) περιρίστηκαν κατά πολύ....Το ρελαντί ξαναρυθμίστηκε στις 1200 στροφές που είναι ένα σαφώς πιο λογικό νούμερο...
    Αραιά και που (σαφώς λιγότερο συχνά από ότι παλιά) συνέχιζαν οι στροφές να κάνουν μια μικρή στιγμιαία βουτιά λίγο κάτω από τις 1000 στροφές αλλά ήταν πολύ στιγμιαίο - το μηχανάκι διόρθωνε αυτόματα και δεν προλάβαινε να σβήσει, οπότε στην πράξη δεν ξαναείχα πρόβλημα...

    Έχω ακούσει ότι σε κάποιους άλλους τα κολλάρα του ψεκασμού επειδή ήταν πολύ χαλαρά κάποια στιγμή ξεκουμπώνανε και το μηχανάκι μπορούσε αυτόματα να μείνει καταμεσίς του δρόμου, αλλά εμένα ποτέ δεν έφτασε σε αυτό το σημείο....

    Το σημαντικότερο είναι ότι το πρόβλημά μου λύθηκε χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία, με μια μόνο τριήμερη επίσκεψη στο συνεργείο (φάγαμε μια επιπλέον μέρα να περιμένουμε τα καπελλώτα από την Σουζούκι), ανέξοδα, και το μικρό μέρος του προβλήματος που παρέμεινε δεν είχα καμμία πρακτική σημασία στην λειτουργικότητα της μηχανής - τουλάχιστον μέχρι περίπου τα 10.000 που πρόλαβα να γράψω πριν το πουλήσω...

    Πωπω ρε φιλε με τις αρρυθμιες και τις βουτιες με τσακισες...

    αν παθει τιποτα τετοιο στο νησι τι θα κανω?

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
    Κάτσε να στο πω ποιο απλά.

    π.χ. στο caponord δεν υπάρχει πουθενά τσοκ και το ρελαντι ρυθμίζεται απο την ecu
    μέσω του idle stepper motor.
    Και στο Στρόμα έτσι είναι...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
    Πωπω ρε φιλε με τις αρρυθμιες και τις βουτιες με τσακισες...

    αν παθει τιποτα τετοιο στο νησι τι θα κανω?
    Καλός είσαι και του λόγου σου....
    Να μάθεις δεν ζήτησες ???
    Τώρα ζητάς και τα ρέστα γιατί σου είπαμε ??? :rotflmao:

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Καλός είσαι και του λόγου σου....
    Να μάθεις δεν ζήτησες ???
    Τώρα ζητάς και τα ρέστα γιατί σου είπαμε ??? :rotflmao:
    Καταρχας ειπα ευχαριστω για τις πληροφοριες...

    απλα μου αρεσε και ειχα κατα 99% καταληξει γι'αυτο και

    ξενερωσα με αυτα που αναφερθηκαν σαν προβληματα...

    οποτε δεν καταλαβαινω για ποια ρεστα μιλας...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
    ειχα κατα 99% καταληξει γι'αυτο καιξενερωσα με αυτα που αναφερθηκαν σαν προβληματα...
    :rotflmao: :rotflmao:

    Για ονομα του Θεου, ακου τη σημερον ημερα με τι ξενερωνει ο κοσμος.

    Δηλαδη τι να πουν αυτοι που εχουν βαλει σκοπο να παουν Ιταλικο;:rotflmao:
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    :rotflmao: :rotflmao:

    Για ονομα του Θεου, ακου τη σημερον ημερα με τι ξενερωνει ο κοσμος.

    Δηλαδη τι να πουν αυτοι που εχουν βαλει σκοπο να παουν Ιταλικο;:rotflmao:

  14. #29
    Αγαπητε φιλε που ζητας πληροφοριες.
    Καταρχην ενα Αξιωμα: Οσο πιο πολυ ψαχνεις τοσο πιο πολυ μπερδευεσαι:rotflmao:

    Τωρα ειναι αληθεια οτι μερικα DL 1000 μεταξυ των οποιων και το δικο μου, παρουσιασαν (και παρουσιαζουν? δεν ξερω) ορισμενα προβληματα που αφορουν ρυθμισεις κυριων,
    Πιο συγκεκριμενα, πραφματικα μεταξυ 2500-3500 στρ. το μηχανακι εκανε ενα "κρατημα" διοτι στο συγκεκριμενο ευρος στροφων ηταν φτωχο το μιγμα του. Επισης εκανε και σκασιματα και επισης σβησιματα και " φτερνισματα".
    Ομως η Suzuki, και εδω πρεπει να τονισω οτι 1000 παραεισαγωγης ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, σχεδον προθυμα ( γιατι σε κανεναν δεν αρεσει να ρυθμιζει μηχανακια τσαμπα συνεχως) αλλαξε κολλαρα εισαγωγης, ρυθμισε βαλβιδες (ηταν εκτος προδιαγρ.-κλειστες) και ρυθμισε μιγμα στο χαμηλο ευρος στροφων ΜΟΝΟ, για ψηλα δεν εχει αναγκη. Εκτοτε ολα λειτουργουν ρολοι.

    Ο αντικοφτης, που παρεπιπτωντως τον εφτιαξα μονος μου, δεν κανει σπουδαια πραγματα, αλλα πραγματικα ανοιγει καλυτερα η 4η και η 5η. Τωρα 250 χλμ δεν ειδα, αλλα δεν καταλαβα ποιος αγορασε αυτο το μηχανακι για να πηγαινει με 250?

    Επισης διαβασα οτι με Εξατμιση-Φιλτρο και power Commander βγαζει ακομη 15 αλογα...... Προς θεου καποιος θελει να βγαλει λεφτα σε βαρος σας. Αυτο ειναι απλως ΑΔΥΝΑΤΟ.

    Παντως για να συνοψησω, με λιγοτερα χρηματα απο τον ανταγωνισμο παιρνεις καλυτερο μηχανακι.

    Αυτα και ελπιζω να σε φωτισα!

    Χαρης

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astaroth2
    Εγγραφή
    22/04/2004
    Μηνύματα
    254
    kalant,
    Εχω ενα βυσσινι DL1000 06 με 2000 χλμ περιπου.

    Τα "φτερνισματα" μου τα εκανε κι εμενα κι οσο πιο χαμηλα εχεις το ρελαντι τοσο πιο εντονο ειναι το φαινομενο.

    Τωρα εχω το ρελαντι στο κατωτατο οριο που λεει το μανουαλ ( ξερω, εφταιγα εγω που το ειχα στις 900!) και η κατασταση ειναι πια καλυτερη αλλα καταλαβαινω οτι το προβληματακι εξακολουθει να βρισκεται εκει.

    Θα περιμενω ως το επομενο σερβις να δω κι εγω αλλα το μηχανακι το φχαριστιεμαι μια χαρα!!! και τωρα.

    Την κυριακη εκανα περιπου 350 χλμ επαρχιακο (τα 50-70 εθνικη με καμμια 150αρα) και λεμε το μηχανακι στριβει, εχει δυναμη που δεν μου χρειαστηκε... Απλα το λατρεψα.

    Εκαψα ενα τεποζιτο και κατι με 1 μισι (22 λιτρα περνει)

    Το μονο που με εχει ενοχλησει ειναι αυτο που φαινεται να χανει απο την αντλια του ψηγειου αλλα δεν θελω να βιαστω να βγαλω συμπερασματα. Πρεπει να το παρακολουθησω λιγο.

    Κατα τα αλλα το μηχανακι απλα γυρνας το κλειδι ... και παει.
    Μεσα στην πολη καιει παραπανω αλλα ανετο μου φαινεται ( βεβαια πρωτα ειχα cbr600f οποτε λογικο ειναι...)

    Για να μην σε μπερδευω, εγω το πηρα με την καρδια.

    Οδηγησα το 650, ωραιο και σαν παπι ανετο στην πολη αλλα λεω...

    δεν με τρομαζει. Μηπως το βαρεθω?

    Οδηγησα το 1000, οοπα εδω ειμαστε. Θελει να κρατιεσαι και λιγο γιατι φευγει ο πωπος αν του δωσεις πιο πολυ.

    Αυτο ηθελα.

    Αν ειχα παρει το 650 ισως να ελεγα γαμωτο τωρα... ισως και οχι...


    Μην με παρεξηγησεις, δεν ειμαι καγκουρας (οχι παντα δηλαδη )

    Απλα θελω το κατι παραπανω (και το πληρωσα 3000 Ε παραπανω περιπου)

    Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΕΡΩΤΑΣ...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δωστε μου τα φωτα σας (adv950)
    από urban στο forum KTM
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2012, 16:33
  2. Για δωστε μου τα φωτα σας.....
    από franki26gr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:10
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 10:00
  4. Γιατρέ μου τα φώτα σας.........!
    από georgeboy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2006, 09:34
  5. Σας εκλιπαρω!!Δωστε μου τα Vin σας,
    από Vezouvios στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2006, 11:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF