Σελίδα 2 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 245

Θέμα: Πολυεργαλειο - Σουγιας (LEATHERMAN vs VICTORINOX)

  1. #16
    εδω και 16 χρόνια έχω ένα πολυσουγιά της victorinox, που έχει κάνει τα πάντα. Από καθάρισμα φρούτων, κλάδεμα, συναρμολόγηση ικεα, επιδιόθωση μηχανικών και ηλεκτρολογικών προβλημάτων και πάρα μα πάρα πολλά άλλα. Απλα δεν καταλαβαίνει τίποτα. Με κλειστά μάτια Ελβετό
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Σε γνωστο φορουμ εχουν πολλες φοτο με σπασμενα Leatherman.
    γραψε λιγο το site για να ξερουμε τι γινετε...
    εχω διαβασει για λιιιιγο χειροτερη ποιοτητα τα leatherman σε σχεση με τα victorinox (τυπου να θελει πιο συχνα ακονισμα το leatherman και να κανει "δοντια" στο μαχαιρι αν πας να κοψεις κατι σκληρο) αλλα το να σπασει ειναι απαραδεκτο..(τουλαχιστον για τις ναυαρχιδες των εταιρειων)...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    εχουμε τιμες για αυτους τουσ 2 στην φωτο?
    αυτοι οι 2 παιζουν στην Ελλαδα γυρω στο 160αρι και στο ebay στα 80€ πανω κατω και καμια 25αρια μεταφορικα για Ελλαδα...εννοειτε οτι θα παιξει ebay για αγορα...και αν θελει και κανενας αλλος, μπορουμε να παραγγειλουμε μαζι να μοιραστουμε τα μεταφορικα...

  3. #18
    Αυτά τα πολυεργαλεία έχουν εγγύηση; Αν ναι τότε προτίμησε αυτό που θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εγγύησή του πιο εύκολα. Από τα λίγα που έχω διαβάσει σε forum εργαλείων, η Victorinox σου αντικαθιστά το εργαλείο σε περίπτωση σφάλματος.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #19
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    avclub στην υποενοτητα gadgets
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #20
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αυτοι οι 2 παιζουν στην Ελλαδα γυρω στο 160αρι και στο ebay στα 80€ πανω κατω και καμια 25αρια μεταφορικα για Ελλαδα...εννοειτε οτι θα παιξει ebay για αγορα...και αν θελει και κανενας αλλος, μπορουμε να παραγγειλουμε μαζι να μοιραστουμε τα μεταφορικα...
    Χωρις να ειμαι σχετικος με τετοια καυλιτζεκια απ' οτι καταλαβα ειναι οι 2 καλυτερες εταιριες και απο οσο λενε και οι κατοχοι παραπανω ειναι και τα 2 κορυφαια και φουλ αξιοπιστα. Οποτε για μενα οποιο βρεις σε καλυτερη τιμη το τσιμπας.

  6. #21
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.218
    Ρίξε και μια ματιά εδώ για το wave http://www.ebay.com/sch/i.html?_saca...temCondition=3

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Σε ελεγχο συνοριακων ,ειχα μαζι μου μεγαλουτσικο σουγια.Τον ειδανε και μου ειπανε οτι κανονικα απαγορευετε.Στα μερη ομως που ημουνα μου ειπανε οτι πολυ καλα κανω και τον εχω.

    Αν καταλαβα καλα θεωρειτε οπλοκατοχη αναλογα με τα μερη που το εχεις επανω σου.Αλλο να εισαι σε αεροδρομιο η εμπορικο κεντρο και αλλο στη μεση του πουθενα.

    Φυσικα ο νομος ειναι νομος δεν κανει τετοιους διαχωρισμους. http://www.elinyae.gr/el/lib_file_up...2660937294.pdf

    2. Όπλα θεωρούνται επίσης τα αντικείµενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άµυνα και ιδιαίτερα:
    α. Μηχανισµοί και κάθε µέσο εκτόξευσης χηµικών ουσιών (SPRAY) ή εκκένωσης ηλεκτρικής
    ενέργειας.
    β. Μαχαίρια κάθε είδους, εκτός εκείνων που η κατοχή τους δικαιολογείται για οικιακή ή
    επαγγελµατική ή εκπαιδευτική χρήση, τέχνη, θήρα, αλιεία ή άλλη συναφή χρήση.

    γ. Μεταλλικές γροθιές, ρόπαλα µεταλλικά ή µη, και ρόπαλα συνδεδεµένα µε αλυσίδα ή σχοινί
    (νουτσάκο).
    δ. Σπάθες, λόγχες, ξ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ Προβολή μηνύματος
    Όπως και να έχει είναι σε τι όργανο τις τάξης θα πέσεις.
    Εχετον τουλάχιστον πάνω στην μηχανή ώστε στην τελική να θεωρηθεί όπλο κατοχή και όχι οπλοφορία.

    δεν μπορω να τον εχω μονο πανω στην μηχανη γιατι 1ον εχω 3 μηχανακια και 2ον χρησιμοποιω και αμαξι...αρα θα τον εχω στο τσαντακι μου, που εχω μεσα διπλωματα, πορτοφολια, κινητα κλπ...
    ο νομος το λεει λιγο συγκεχυμενα γιατι υπαρχει μαχαιρι πανω στον πολυσουγια αλλα δεν ειναι για επιθεση (αν και μπορει να χρησιμοποιηθει ΚΑΙ σε επιθεση)...
    αν ισχυριστω καποια απο τις "εξαιρεσεις" (οικιακη χρηση, θηρα, αλιεια, κλπ), ποσο ευκολα την γλιτωνω απο καποιον που δεν ξερει που του πανε τα 4?

    εννοειται οτι δεν θα το παιρνω μαζι μου στο αεροπλανο και θα πηγαινει μαζι με τις αποσκευες..

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.488
    έχω αντίστοιχο πολυ εργαλείο σουγιά δεν έχει allen keys που είναι περισσότερο χρηστικά σε βίδες έτσι πήρα το παρακάτω και είμαι αρκετά καλυμμένος για όσους ενδιαφέρονται
    http://www.ebay.co.uk/itm/3907230172...84.m1439.l2649
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα πολυεργαλεία έχουν εγγύηση; Αν ναι τότε προτίμησε αυτό που θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εγγύησή του πιο εύκολα. Από τα λίγα που έχω διαβάσει σε forum εργαλείων, η Victorinox σου αντικαθιστά το εργαλείο σε περίπτωση σφάλματος.
    τα leatherman σου δινουν 25 χρονια και τα victorinox εφ'ορου ζωης...
    ειναι ενα + στα victorinox αλλα εχουν και αρκετα μειον σαν χρηστικοτητα σε σχεση με τα leatherman...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ρίξε και μια ματιά εδώ για το wave http://www.ebay.com/sch/i.html?_saca...temCondition=3
    αν παω στα leatherman εχω καταληξει στο surge...
    εδω μπορεις να κανει και συγκριση στα μοντελα...

    εχει βγει το νεο surge που μπορεις να αλλαξεις τα κοπτικα του (εχει την κεφαλη απο το supertool 300) και καποιες αλλες μικρες διορθωσεις απο το "παλιο" surge...μια συγκριση εδω

    αλλα μαλλον θα παω για το πληρες σετ του surge...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Leatherman θα σου έλεγα.Είχα το wave μέχρι που "χάθηκε",και έκλαιγα τα λεφτά μου...
    Δες κάτι επώνυμο και σχετικά φθηνό,αν δεν το χρησιμοποιείς επαγγελματικα.
    Ρίξε και μια ματιά στα Gerber..

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Εγω θα σου ελεγα να διαλεξεις οποιο σου κανει κλικ....

    Εχω και leatherman και victorinox αλλα και ενα wenger.

    Η ποιοτητα τους ειναι κορυφη.

  13. #28
    Εγώ πιστεύω τώρα που τα είδα , πως είναι και τα δύο καλά .

    Αν είναι να πάρεις ,πάρε αυτό που είναι σε καλύτερη τιμή ... Την ίδια δουλειά κάνουνε και είναι και τα δύο καλά

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    To Leatherman ειναι μια κατηγορια πανω απο το ελβετικο.
    εχω κ τα δυο

  15. #30
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Έχω μια 15ετία ένα Victorinox Huntsman . Έχει φάει αρκετή σκληρή χρήση. Εδώ αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα από λάθος μου. Από τότε ποτέ δε κατάφερα να το συνεφέρω.
    Όλες του οι λάμες έχουν σκουρίνει πάρα πολύ, ίσως λόγω του WD40 που έριξα, και δεν ανοιγοκλείνουν με τίποτα τα εργαλεία του.

    Θα ήθελα πολύ να καταφέρω να το κάνω πάλι όπως πριν. Με την εγγύηση μπορώ να κάνω κάτι; Βέβαια δεν έχω τίποτα από τα χαρτιά του πια.

    Ακολουθούν φώτος από κινητό. Τα εργαλεία τα άνοιξα με τη χρήση κατσαβιδιού σα μοχλό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140106_153707.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	72,9 KB 
ID:	307109


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140106_153656.jpg 
Προβολές:	294 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	307110

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140106_153635.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	307111

Σελίδα 2 από 17 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF