Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: Gsr 600 gia arxario!!!

  1. #16
    Κι μαρσάρω τη χουσβάρνα.. Το avatar του/της loumex
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    124
    Διαφωνω. Απλα αυτο.
    *The Lesson Of The Day: KILL EACH OTHER*

    Χάρτινος Κόσμος!

  2. #17
    Οτιδήποτε λιγότερο από 600άρι είναι απλά παν-ηλίθια αγορά για κάποιον που μπαίνει στη μοτοσικλέτα μεγάλος. Η εμπειρία κίνησης υπάρχει, η σύνεση για να κρατήσει το γκάζι σε λογικά επίπεδα και να το ανοίγει σταδιακά υπάρχει, εκτός και αν κάποιος έχει αρκετό χρόνο, όρεξη και χρήμα για να αλλάζει μοτοσικλέτες ανά τρίμηνο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει "μικρό" για να ξεκινήσει.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Οτιδήποτε λιγότερο από 600άρι είναι απλά παν-ηλίθια αγορά για κάποιον που μπαίνει στη μοτοσικλέτα μεγάλος. Η εμπειρία κίνησης υπάρχει, η σύνεση για να κρατήσει το γκάζι σε λογικά επίπεδα και να το ανοίγει σταδιακά υπάρχει, εκτός και αν κάποιος έχει αρκετό χρόνο, όρεξη και χρήμα για να αλλάζει μοτοσικλέτες ανά τρίμηνο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει "μικρό" για να ξεκινήσει.
    Ήθελα να ξέρω αν σε 10 χρόνια διαβάσεις πάλι το ποστ σου και συνειδητοποιήσεις οτι είχες γράψει ΤΗΝ μ****ια του αιώνα, αλλά εντωμεταξύ έχει σκοτωθεί και ένα παιδί εξαιτίας σου, θα νιώσεις καθόλου τύψεις?

    Τελείως ειλικρινά χωρίς, επιθετική δίαθεση. Αν σε ενοχλεί η διατύπωση άλλαξε την.

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
    ...συνειδητοποιήσεις οτι είχες γράψει ΤΗΝ μ****ια του αιώνα...
    Αυτές τις μα****ιες ότι και καλά, "με 600 άρι θα πεθάνεις" πόσες φορές τις άκουσα πριν αγοράσω μοτοσικλέτα; Πόσες φορές επίσης άκουσα το "στα 35 σου είσαι πολύ "γέρος" για μοτοσικλέτα", το ότι "που πας στην εθνική νέος οδηγός με τη μηχανή", άσχετα αν οδηγούσα πολλά χρόνια αυτοκίνητο κλπ κλπ κλπ... Ο κάθε ένας με τα βιώματά του και τις εμπειρίες του. Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν έχω τα γονίδια του Ρόσι ούτε κατά διάνοια, άρα ότι έκανα εγώ, το ίδιο ακριβώς μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε. Και αυτό προτείνω σε όλους. Κάντε ότι θέλετε με όποια μοτοσικλέτα σας φτιάχνει, αρκεί να σεβαστείτε αυτό που οδηγείτε. Αυτό έκανα εγώ και δούλεψε περίφημα και συνεχίζει να δουλεύει με ότι και αν έχω οδηγήσει. Με τη δικιά σου λογική, αντί να έχω χαρεί τη μοτοσικλέτα μου σε όλη την Ελλάδα αυτά τα 2,5 χρόνια και τις 40,000 χιλιόμετρα, αντί να έχω κάνει το κέφι μου Σέρρες και Μέγαρα, αντί να περνάω όμορφα, ακόμα θα έπρεπε να παλεύω με 250 κυβικά να μην με πατήσουν στην εθνική οδό καθ΄οδόν για το σπίτι...

    Αν το παλικάρι αυτό η όποιος άλλος σκοτωθεί, πρόβλημά του. Δεν του έδωσα κλειδιά στο χέρι, δεν τον υποχρέωσα ούτε να αγοράσει, ούτε να οδηγήσει. Λέω τη γνώμη μου όπως λες τη δική σου. Και καλά θα κάνεις να τη σέβεσαι. Δεν είσαι, ούτε πρόκειται να γίνεις ποτέ Θεός, αλάθητος και απόλυτος. Η απόφαση πάντα και η ευθύνη της βαρύνει τον όποιον την πάρει. Άρα τον μέλλοντα αγοραστή. Θα δει τη γνώμη σου, τη δική μου και θα κρίνει. Για να πάρει μοτοσικλέτα, είναι πάνω από 18, άρα ενήλικος και υπεύθυνος.

  5. #20
    Κι μαρσάρω τη χουσβάρνα.. Το avatar του/της loumex
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    124
    ρε παιδια ας προτιμουμε κατι τοτε καλυτερο για την διαδικασια εξοικιωσης. Σοβαρα τωρα, εγω αν ειχα παιδι κ μου ελεγε οτι θελει στα 21 του GSXR ενω πριν ειχε οδηγησει σε νησι σκουτερ, ελεος, οχι ρε φιλε, διαφωνω καθετα. Τωρα δικαιωμα μου, σωστα?

    Παρε καμια πιο ευκολη μηχανη ξερωγω, ας ειναι 600αρα.
    *The Lesson Of The Day: KILL EACH OTHER*

    Χάρτινος Κόσμος!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Απορω

    Εχει διαβασει κανενας οτι το τοπικ λεει GSR ??

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
    Απορω

    Εχει διαβασει κανενας οτι το τοπικ λεει GSR ??
    Nαι και το θέμα είναι ότι το GSR είναι πολύ καλό, πολύ φιλικό, με το ABS πολύ ασφαλές και ΚΑΝΕΙ για πρώτη μηχανή όπως είπα, αρκεί να το σέβεσαι και να μην κάνεις το λάθος να πεις "το 'χω" από την πρώτη βόλτα...

  8. #23
    Κι μαρσάρω τη χουσβάρνα.. Το avatar του/της loumex
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    124
    σωστο. ψηφιζω Er6 η τέτοια φάση επίσης. Απο πιο On off δε ψηνεσαι? να πας κ κανα ταξιδι βρε αδερφε
    *The Lesson Of The Day: KILL EACH OTHER*

    Χάρτινος Κόσμος!

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loumex
    να πας κ κανα ταξιδι βρε αδερφε
    Επειδή έτυχε τελευταία να κυκλοφορώ και με ένα Ζ750, δεν είναι καθόλου άσχημα τα γυμνά και για ταξίδι, όχι σε ταχύτητες Sport-touring φυσικά, αλλά στα 140-150 μιά χαρά βγαίνει μιά 400άρα χιλιόμετρα τη μέρα και δικάβαλο ακόμα... Δεν έτυχε απλά να κάνω περισσότερα, αλλά δεν κουράζει. Όρθιο είναι, δεν καίει πολλά σε αυτές τις ταχύτητες, το GSR έχει και ζελατίνα από το εργοστάσιο. Τα κάνει όλα... Με σύνεση!

  10. #25
    Dexter ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου αλλα μπερδευτηκες καπου , η ερωτηση δεν ηταν
    αν θα σκοτωθω με την μηχανη απλα αν θα δυσκολευτω πολυ για να την μαθω.
    Τους κινδυνους που εχει η αποκτηση μια μηχανης τους ξερω πολυ καλα , εχω χασει και φιλους ετσι και αν παθω κατι δεν πιστευω οτι θα φταιει τοσο η μηχανη οσο κανενας αλλος ηλιθιος στον δρομο
    που δυστυχως υπαρχουν πολλοι.
    Παντως ευχαριστω για τις συμβουλες σας , κατα 99% γι'αυτην θα παω γιατι ουτε εγω συμφωνω με το
    να παω να αγορασω ενα 250αρι και να αλλαξω σε ενα τριμηνο μηχανη, πολυ μπερδεμα χωρις λογο.
    Να περιμενετε fotos οταν την παρω

  11. #26
    To αν θα δυσκολευτείς εξαρτάται από το πόσο πιστεύεις ότι μπορείς να την ελέγξεις, πόση διάθεση έχεις να τη μάθεις και κυρίως από το πόσο είσαι διατεθειμένος να περιμένεις να τη μάθεις. Οι περισσότεροι που σκοτώνονται, απλά αγοράζουν μιά μοτοσικλέτα που είναι πολύ για τα χέρια τους και πιστεύουν ότι επειδή την αγόρασαν, την ξέρουν κιόλας. Προσωπικά, ακόμα και σήμερα, προτιμώ να πηγαίνω πιο αργά από κάποιους στην παρέα παρά να πιεστώ, τόσο στο δρόμο όσο και στην πίστα. Δεν θεώρησα ποτέ ντροπή το να κινηθώ αργά, έγραψα στα παλιά μου τα παπούτσια το δούλεμα γιατί είμαι ο "νέος" κλπ κλπ, το δούλεμα γιατί ποτέ δεν κυκλοφόρησα χωρίς κράνος, ποτέ χωρίς μπουφάν ακόμα και με καύσωνα, ποτέ χωρίς γάντια και κατά 80% με παπούτσια μοτοσικλέτας ή μπότες... Κόστισε το κάτι παραπάνω το να πάρω καλοκαιρινό σετάκι/χειμωνιάτικο σετάκι, αλλά ασφάλεια πάνω από όλα. Και το "σεμνά και ταπεινά" πιστεύω με έχει φυλάξει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο γιατί δεν κινούμαι στα όριά μου, ούτε στης μοτοσικλέτας. Κότα; Μπορεί. Αλλά είμαι σπίτι κάθε βράδι. Μπορείς και εσύ να τσαλακώσεις τον εγωισμό σου για χάρη της ασφάλειάς σου; Οι πιό πολλοί στην ηλικία σου δεν μπορούν.

    Ο κύριος λόγος που όλοι επιμένουν στο όχι 600άρι είναι ένας: με το 600άρι, έχεις φτάσει τα 200 στο κοντέρ στον ίδιο χρόνο που το αυτοκίνητο γεμίζει την πρώτη του ταχύτητα, άντε κουμπώνει και δευτέρα. Καταλαβαίνεις πόσο γρήγορα μαζεύει χιλιόμετρα; Κάποια πράγματα που τα βλέπεις μακριά, είναι ένα "τσακ" με τον καρπό σου και βρίσκονται ακριβώς μπροστά σου σε μιά στιγμή. Στο λέω, αλλά αν δεν το ζήσεις, δεν θα το συνειδητοποιήσεις. Μιλάμε για ΠΟΛΥ γρήγορες ταχύτητες κίνησης και σοβαρές επιταχύνσεις. Ο κίνδυνος λοιπόν είναι το τι γίνεται με τόσα χιλιόμετρα. Αν δεις κάτι και τρομάξεις (που είναι πολύ λογικό) και δεν μπορέσεις να αντιδράσεις έγκαιρα, ή αν πηγαίνεις με τόσα χιλιόμετρα που δεν υπάρχει περιθώριο αντίδρασης, ΕΚΕΙ είναι ο κίνδυνος. Γιατί ο εγκέφαλός σου δεν έχει συνηθίσει, το σώμα σου δεν έχει προσαρμοστεί, δεν έχεις εμπειρία και το λάθος δεν θέλει πολύ να γίνει. Η ταχύτητα που μας φτιάχνει όλους, είναι ο χειρότερός σου εχθρός. Η μοτοσικλέτα δεν στρίβει ούτε φρενάρει τόσο καλά όσο το αυτοκίνητο ούτε τόσο σταθερά. Αν ένα καλό αυτοκίνητο θέλει κοντά 40 μέτρα για να σταματήσει από τα 100 χιλιόμετρα, η μοτοσικλέτα θέλει 50. Και το αυτοκίνητο σταματάει εύκολα, η μοτοσικλέτα δύσκολα γιατί και φρένο πρέπει να πατάς τέρμα (στην ανάγκη) και να μείνεις και όρθιος. Τα 10 μέτρα παραπάνω, είναι 5 μήκη μοτοσικλέτας, δεν είναι αστεία απόσταση. Είναι η διαφορά ανάμεσα στο "πάω σπίτι μου" και στο "πάω στο ΚΑΤ διαλυμένος". Ο "ηλίθιος" στο δρόμο δεν σε περιμένει να έρχεσαι κολλητά δίπλα του με 50 χιλιόμετρα παραπάνω, ούτε μπορεί να καταλάβει ότι το σημαδάκι στον καθρέφτη του θα είναι δίπλα του σε 2 δευτερόλεπτα, ούτε κανείς οδηγεί με το μάτι μόνο στον καθρέφτη. Τις περισσότερες φορές, δεν φταίει ο "ηλίθιος" με το αυτοκίνητο. Φταίει η ταχύτητα που πιάνει η μοτοσικλέτα. Τα 600άρια είναι λοιπόν ένα επικίνδυνο παιχνίδι... Και για αυτό σου έβαλαν τις φωνές.

    Δεν άλλαξα γνώμη, πιστεύω πραγματικά ότι καλό είναι να το αγοράσεις το 600άρι. Θα κάνεις τα πάντα, από καφετέρια και το σουπερμάρκετ μέχρι να γυρίσεις όλη την Ελλάδα χαλαρός με την κοπέλα σου. Αλλά πραγματικά, πρόσεχε το, ειδικά στην αρχή και όταν λέω αρχή δεν εννοώ τα 1000 χιλιόμετρα στο στρώσιμο. Η "αρχή" για τον κάθε έναν είναι διαφορετική, ξέρω ανθρώπους που 3 χρόνια μετά την αγορά, ακόμα στην αρχή είναι. Κράτα λεφτά καβάντζα για καλό εξοπλισμό (δεν είναι ανάγκη να πάρεις κράνος του χιλιάρικου, έχει καλά carbon kevlar και με 200 ευρώ) και εννοώ και μπουφάν και γάντια και παπούτσια και αν μπορείς και κανένα "ειδικό" τζιν τουλάχιστον και φρόντισε να τα φοράς πάντα.
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα πιό καλά λεφτά που θα χαλάσεις για τον εαυτό σου και τη μοτοσικλέτα σου είναι το να πας σε σχολείο. Fast and safe, 0-300 riding school, της Moto-Adventures, πήγαινε να σε μάθουν άνθρωποι που στ' αλήθεια ξέρουν. Έχω πάει τρεις φορές σχολείο, η πρώτη μου όταν είχα κάνει 1500 χιλιόμετρα μόνο. Θα φύγεις άλλος άνθρωπος... Πολύ πιο ασφαλής.

    Περιμένω τις φωτογραφίες σου

  12. #27
    Γεια σας και από εμένα, για τον φίλο που θέλει να μάθει με gsr εγώ λέω ΝΑΙ, γιατί πέρασα από παπάκι 50 cc (κινέζος) στο gsr και είναι εξαιρετική η προσαρμογή μου. Προσοχή θέλει και να μην το πατάς περισσότερο από όσο πρέπει. Δεν είναι επιδει πάει 250 Χλώ που πρέπει να το πάς και τόσο αν δεν είσαι έτυμος. Πρέπει να πω ότι έκανα τα πρώτα μου 1000 χιλιόμετρα με το δικό μου και νομίζω ότι κατασκευάστηκε για μένα ιδικά η μηχανή.

    Souper είναι το gsr 600. :rotflmao:

  13. #28
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ΧΤ660 -ΧΤ600

    τσεκαρε τα μονοκυλινδρα

    αν παρεις τελικα το gsr και ειναι μεταχιρισμενο να προσεξεις παρα πολυ να αλλαξεις λαστιχα γιατι μπορει να σου φαινοντε καινουργια αλλα μπορει να εχουν ξεραθει κιολας και τα φρενα (εξαεροση κλπ) εφοσον εισαι νεος οδηγος στους Ελληνικους δρομους πρεπει να εστιασεις στην οποια ασφαλεια μπορεις να εχεις -εκτος του εξοπλισμου

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  14. #29
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    και μην μαλωνετε και εγω ειμαι της αποψης να αρχιζουν απο μικρα μηχανακια για παρα πολλους λογους αλλα ο καθενας ειναι υπευθηνος για τον εαυτο του.Και εγω απο 125ρι ξεκινησα πηγα σε 650 μονοκυλινδρο και σε 750 τετρακυλινδρο (εχωντας οδηγησει αρκετα-οχι για λιγα μετρα και ss και γυμνα 1000ρια και 400 street και μικρα και μεγαλα ον-οφ και κροσακια) παρολα αυτα και μετα απο χρονια οδηγησης θεωρω οτι το 750σεσε των 100ιππων που εχω ειναι υπεραρκετο για μενα.

    ο καθενας ξερει για αυτον.

    γνωμες λεμε
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  15. #30
    Ευάααααακι τι είναι αυτά που λες μωρέεε;;;; ΧΤ? Φτου κακά!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. LED ΠΙΣΩ ΦΑΝΑΡΙ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΑ ΦΛΑΣ gia gsr 600
    από Giannis24 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2008, 13:25
  2. Gsr 600 ΝΕΟ ΑΛΛΑ..........
    από jinks στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 01:17
  3. Suzuki Gsr 600
    από gavos στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2006, 11:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF