Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 112

Θέμα: Ενδυνάμωση του ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ600e χωρίς να επηρεαστεί η αξιοπιστία του

  1. #16
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Λοιπον θα σου πω τι εχω κανει εγω και ειδα διαφορες.

    Το πρωτο που εκανα ειναι να βαλω σωληνακια υψηλης. Ειδα διαφορα ως προς τη αισθηση που παιρνω κατα το φρεναρισμα και επισης εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στα φρενα μου, μαλλον στο μυαλο μου βεβαια. Το πισω φρενο βεβαια κοκκαλωνει τωρα για πλακα, ειδικα αν ειναι κρυα και τα ελαστικα. Το πισω δεν θα το προτεινα μεχρι και να αλλαχτουν και οι αναρτησεις.
    Δαγκανες μαργαριτα της Braking και sintered τακακια (μπρος-πισω) τρομακτικη διαφορα στο φρεναρισμα, νομιζω θα ηταν πολυ καλυτερα αν ειχα παρει τον oversized δισκο.
    Απο αναρτησεις, μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε monoshock της hagon και προοδευτικα ελατηρια για το μπροστνο απο την ιδια εταιρια. Εντυπωσεις δεν μπορω να πω ακομα γιατι μολις τα πηρα. Ελπιζω σε μεταμορφωση αλλα βλεπουμε.

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Παρασκος Προβολή μηνύματος
    όχι ρε καμία σχέση δεν είμαι γκαζιάρης,απλά θέλω να πηγαίνω με άνεση στη δουλεία μου,που το κανω,απλά θέλω να το βελτιώσω όσο μπορώ(επειδή τόχω μεγάλη αγαπη το σαραβαλάκι μου )χορίς να ανοίξω μοτέρ και μειώσω αξιοπηστεία του.
    Δε χρειάζεται να ανοίξεις μοτέρ για να μειώσεις την αξιοπιστία.
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    με τα καρμπυρατερ δε προκειται να κανεις τιποτα, ειδικα τα 35αρια θα χαλασεις το μηχανακι...

    επισης να φτασεις επιδοσεις 660 χωρις να ανοιξεις μοτερ δε γινεται, τα μηχανακια εχουν διαφορα 10+αλογα...

    ασφαλεις λυσεις ειναι ενα πιστονακι και εκκεντροφορος, μαζι με μια ηλεκτρονικη καλυτερη, εκει θα ξεζουμισεις τα πρωτα καλα αλογα...μετα πας σε λαιμους ντεβιλ που ειναι η κλασσικη συνταγη για χτ, η ττ για πιο φτηνα και ζιγκλερωμα στα καρμπς...fcr ψιλοπεριττα δεν εχουν καλο value for money Μπορεις να τα βαλεις αργοτερα ομως...

    τωρα για αναρτησεις ειναι λιγο για κλαματα οι αναρτησεις του xt, γενικα πουλιουνται σε καλες τιμες μπροστινα απο lc4 οποτε με ενα200αρι μπορεις να βαλεις ενα μπροστινο της προκοπης πρεσαροντας τον αξονα σου στις τιμονοπλακες...και μια δαγκανα μπροστα χρυση brembo 4πιστονη αυτη που εχουν ολα τα ευρωπαικα, πλεον τις βρισκεις φτηνα και θα σου δωσει ενα αξιοπρεπες μπροστινο φρενο...τρομπες βρωμαει ο τοπος τσαμπα σχεδον...

  4. #19
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πανε βαλε ελατηρια καλα (wp, ohlins κλπ) στα μπροστινα (προοδευτικα) και πιο παχυ λαδακι. Ελατηριο πισω (τα ιδια) ή αμα θες να τα σκασεις λιγο παραπανω ολο το σετ αμορτισερ. Εκει θα μεταμορφωθει το μηχανακι. Κανε και κανενα ζιγκλερωμα και εισαι οκ. Ασε τους λαιμους γιατι κοστιζουν οσο και η εξατμιση.
    Πολλα λεφτα μη ριχνεις στο χτ!
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #20
    Βλέποντας ότι ο φίλος μας γράφει "θέλω να πηγαίνω με τόσες στροφές σε τόσα πραγματικά χιλιόμετρα" η λύση είναι απλή σχετικά και δεν έχει σχέση με ιπποδύναμη: Από ότι βλέπω οnline, το στοκ XT 600 φοράει 130/80/17 λάστιχο και με το στοκ γρανάζωμα 15/45 έχει 75χαω στις 3000 στροφές.
    Με 15/39 που γράψατε, έχει 87χαω. Με 16/39 έχει 92 χαω. με 17/38 έχει 101χαω. Το πόση ώρα θα κάνει να επιταχύνει ως εκεί....

    Αν υποθέσουμε ότι έχει πίσω ένα στριτ λάστιχο, έστω 150/60/17. Για να πιάσει 100χαω με 3000στροφές, θέλει γρανάζωμα 17/37. Με το στοκ γρανάζωμα 15/45, θα έχει 72χαω.

    Αν θέλουμε το ΧΤ600 να δείχνει "ζωντανό" και κοντά σε επιδόσεις με το 660 (στα μέτρα του δυνατού, εννοείται) ΔΕΝ θα πρέπει να το μακρύνεις. Όσο το μακραίνεις, τόσο πιο ψόφιο θα φαίνεται. Και όταν μιλάμε για ΤΟΣΟ πολύ μακρύ γρανάζωμα, ΟΤΙ και να κάνεις στον κινητήρα δεν παίρνεις πίσω τη ζωντάνια.

    Άρα ταπεινότατη γνώμη, αποδέξου ότι τόσο πάει το 600άρι σου, δέξου ότι τα 100 πραγματικά χιλιόμετρα έρχονται με 4000 στροφές περίπου και κοίτα να το χαρείς χωρίς να του βγάλεις τα μάτια.

  6. #21
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    πουλα το και παρε srx. πολυ πιο γρηγορο. οτι και να κανεις με το ΧΤ απο επιδοσεις θα ειναι χαλια. κι αμα το καταφερεις ποτε να παει θα εχεις χαλασει την αξιπιστια και θα σου δειξει την αδυναμια του σε αναρτησεις πρωτα και πλαισιο μετα. γενικως δεν αξιζει.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Λοιπον θα σου πω τι εχω κανει εγω και ειδα διαφορες.

    Το πρωτο που εκανα ειναι να βαλω σωληνακια υψηλης. Ειδα διαφορα ως προς τη αισθηση που παιρνω κατα το φρεναρισμα και επισης εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στα φρενα μου, μαλλον στο μυαλο μου βεβαια. Το πισω φρενο βεβαια κοκκαλωνει τωρα για πλακα, ειδικα αν ειναι κρυα και τα ελαστικα. Το πισω δεν θα το προτεινα μεχρι και να αλλαχτουν και οι αναρτησεις.
    Δαγκανες μαργαριτα της Braking και sintered τακακια (μπρος-πισω) τρομακτικη διαφορα στο φρεναρισμα, νομιζω θα ηταν πολυ καλυτερα αν ειχα παρει τον oversized δισκο.
    Απο αναρτησεις, μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε monoshock της hagon και προοδευτικα ελατηρια για το μπροστνο απο την ιδια εταιρια. Εντυπωσεις δεν μπορω να πω ακομα γιατι μολις τα πηρα. Ελπιζω σε μεταμορφωση αλλα βλεπουμε.
    πολύ ενδιαφέρον αυτα που μου είπες για τα φρένα θα το κοιτάξω σίγουρα,αναμένω εντυπώσεις απο τις αναρτήσεις........

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος

    ασφαλεις λυσεις ειναι ενα πιστονακι και εκκεντροφορος, μαζι με μια ηλεκτρονικη καλυτερη, εκει θα ξεζουμισεις τα πρωτα καλα αλογα...μετα πας σε λαιμους ντεβιλ που ειναι η κλασσικη συνταγη για χτ, η ττ για πιο φτηνα και ζιγκλερωμα στα καρμπς...fcr ψιλοπεριττα δεν εχουν καλο value for money Μπορεις να τα βαλεις αργοτερα ομως...

    τωρα για αναρτησεις ειναι λιγο για κλαματα οι αναρτησεις του xt, γενικα πουλιουνται σε καλες τιμες μπροστινα απο lc4 οποτε με ενα200αρι μπορεις να βαλεις ενα μπροστινο της προκοπης πρεσαροντας τον αξονα σου στις τιμονοπλακες...και μια δαγκανα μπροστα χρυση brembo 4πιστονη αυτη που εχουν ολα τα ευρωπαικα, πλεον τις βρισκεις φτηνα και θα σου δωσει ενα αξιοπρεπες μπροστινο φρενο...τρομπες βρωμαει ο τοπος τσαμπα σχεδον...
    λίγο ποίο λεπτομερειακά αυτά αμα δεν σου είναι δύσκολο γιατι είμαι και αρκετα άσχετος .....επίσης αξίζει να γίνει η συγκεκριμένη αλλαγή θα υπάρξει αισθητή διαφορά?

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    σε ευχαριστώ πολύ amyroukai,απο ότι κατάλαβα αυτό θα κανω.......

  10. #25
    γεια σου και απο μενα
    την καλυτερη απαντηση την εδωσε ο amyroukai και τη χειροτερη ο motomaniac
    κοιταξε λιγο τις αναρτησεις wp ελλατηρια και λαδακια
    σωληνακια υψηλης
    και αν θες ενα δοντι στο μπροστινο γραναζι με το αναλογο τιμημα

    αν ξεκινησεις να βρεις δυναμη θες πολλα λ7
    πολυ βενζινη μετα δε θα φτανουν αναρτησεις φρενα πλαισιο κ.ο.κ.
    καλυτερα να παρεις ενα ΚΤΜ και ψηλο θα ειναι και δυναμη και τελικη

    εκτος αν τα θελεις ολα και πρεπει να κανεις την υπερβαση και να παρεις srx

  11. #26
    Τι θα κερδίσει ρε παιδες με το srx δηλαδή?
    Ξεχνάτε μάλλον οτι τα μηχανάκια που κυκλοφορούν προς πώληση είναι χρέπια, που σημαίνει ένα σκασμό λεφτά, και θα έχει πάλι ένα πακέτο με καλύτερο πλάισιο απ΄το σώβρακο του ΧΤ αλλά πάλι με μάπα αναρτήσεις, που θα θέλει φτιάξιμο στο μοτέρ με ίδιο κόστος και κυρίως ένα ΧΑΜΗΛΟ μηχανάκι μιας και ο φίλος θέλει ύψος.
    Τα γραναζώματα ξεχάσε τα φίλε μου. Μπροστά δεν χωράει 16 και γενικά αν το μακρύνεις, το ΧΤ θα επιταχύνει σαν φορτωμένο ταξί πλέον.


    Ή άστο στην ησυχία του, ή πάρε κάτι που θα είναι από κατασκευής γρήγορο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karolos SRX 400 Προβολή μηνύματος
    γεια σου και απο μενα
    την καλυτερη απαντηση την εδωσε ο amyroukai και τη χειροτερη ο motomaniac
    ......

    εκτος αν τα θελεις ολα και πρεπει να κανεις την υπερβαση και να παρεις srx
    Την δική σου απάντηση σε ποια θέση την κατατάσεις.


    Τι ακριβώς πρέπει να υπερβεί για να αλλάξει το xt με το srx. Τη λογική μήπως?
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Βάλε δύο δόντια μικρότερο γρανάζι πίσω και θα εκπλαγείς.
    Άσχετο αλλά στο δικό μου ΧΤ όταν χειμωνιάζει του βάζω 47 δόντια πίσω και λάστιχα Karoo και γίνεται Husaberg στο χώμα, χωρίς πλάκα.
    Άσε που δεν επεμβαίνεις σε τίποτε μηχανικά και είναι πλήρως αναστρέψιμο το γρανάζωμα, ούτε καν αλυσίδα δεν αλλάζεις.
    Το FCR σκέψου το και ψάξτο καλά πριν το κάνεις γιατί είναι μανίκι να το ρυθμίσεις όπως πρέπει και από κόστος πας πολύ ψηλά.

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Παρασκος Προβολή μηνύματος
    λίγο ποίο λεπτομερειακά αυτά αμα δεν σου είναι δύσκολο γιατι είμαι και αρκετα άσχετος .....επίσης αξίζει να γίνει η συγκεκριμένη αλλαγή θα υπάρξει αισθητή διαφορά?

    Μόνο αισθητή;;;

    Ξέρεις τι θα πει μπροστινό από lc4; έχεις δει κανένα; άμα δεις θα καταλάβεις... θα θέλεις να πετάξεις του ΧΤ στην θάλασσα.

    Όσο για την δαγκάνα που λέει ο P@nos τέτοια έχει ο Πήγασος μου και σε πληροφορώ ότι είναι φρένο ποίημα, σε αίσθηση και αποτελεσματικότητα!



    τώρα που το σκέφτομαι... μπαίνει τέτοιο μπροστινό στον Πήγασο; χωρίς πολύ μανούρα όμως....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ρε παιδες με τα πηρουνια του LC4... Με το πλαισιο του χτ τι θα κανει;;;
    Οκ γινεται αισθητα καλυτερο σιγουρα, θα θελει ομως και αντιστοιχη αναβαθμιση το αμορτισερ για να δουλευει σωστα. Και θα θελουν και ρυθμισεις να δεσουν με το ΧΤ. Θελει και μηχανουργειο να στα περασει και και και.. Και παλι οι δυνατοτητες θα μεινουν ανεκμεταλευτες. Τι να το κανει 48αρι πιρουνι το ΧΤ;;; Και ολα αυτα θελουν και λεφτα.
    Βαλε εκει κανενα ελατηριακι καλο μπρος πισω και εισαι κομπλε.
    Χαμενα λεφτα στην μεταπωληση ειναι τα υπολοιπα πιστευω.
    Με τα γραναζια παιξε οσο θες! Τζαμπα ειναι
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Τι να ντυθώ στις απόκριες του χρόνου;
    από bonepeeler στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 18:18
  3. πώς μπορώ να βρω το manual του monster 620 i.e. του 2003??
    από nimbus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 19:09
  4. Πως να κλείσουμε το πορτάκι του cd
    από sonic22 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF