Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ & ΦΡΕΝΑ

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    και σε συνδυασμό με την αλλαγή τρόμπας NISSIN sport 19mm με κόστος 175euro, να έχω ένα ισχυρότερο φρένο. Κάθε φρενο που μπορεί να κολλήσει έναν τροχό είναι αρκετό από δύναμη, το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχει καμία αίσθηση, πράγμα που φορτώνει με αβεβαιότητα τον αναβάτη. Με αυτές τις προσθήκες βελτιώθηκε, περιμένοντας να βάλω και σωληνάκια και υψηλής των οποίων τα αποτελέσματα, λόγω των πολλών διασταυρώσεων που έχει το δικό μου ΑΒΣ δεν θα έχουνε διάφορα πάνω από 10%. Mια παρένθεση να κάνω εδώ από φίλο που την έπαθε.An αλλάξετε σωληνακια σε μοντέλο με ΑΒΣ και δεν κάνετε εξαερωση με ειδική τρομπα θα φάτε τα μούτρα σας.
    Μια καλή αλλαγή είναι η παρακάτω.
    Δισκοι μαργαρίτες της EBC με τα ανάλογα τακακια για μπροστά κόστος από Αμερική 350 ευρω και πίσω δίσκο κόστος 100 ευρώ.
    http://www.ebcbrakes.com/Assets/ebc2007intlmccat.pdf


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	014.jpg 
Προβολές:	1779 
Μέγεθος:	4,4 KB 
ID:	150728
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Θα έμενα σε αυτήν την αλλαγή την οποία βρήκα ικανοποιητική αν δεν συνέβαιναν δύο γεγονότα.
    Το πρώτο ήταν ότι αυτός που μου έκανε τους ανταπτορες αποτυχε στην πισω δαγκανα και ενδιάμεσα ανέβηκα στο CBF 1000 με ABS-CBS. Τοτε κατάλαβα τι σημαίνει φρένο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dagkana 007.jpg 
Προβολές:	1813 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	150729
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    έτσι λοιπόν φτάσαμε να περάσω και εγώ επάνω ένα σύστημα CBS που το πήρα από ένα ΧΧ. Τώρα έχω και CBS και ABS. Δυστυχώς αυτή η λύση κοστίζει για τους ανταπτορες και την εργασία γύρω στα 500 € συν το κοστος του συστήματος.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dagkana 008.jpg 
Προβολές:	1780 
Μέγεθος:	60,2 KB 
ID:	150730
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Φυσικά δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι πλέον έχω φρένα.
    άλλαξα και το ψαλίδι πίσω με ένα από 1000 κ7 που είναι πολύ πιο δυνατό, πράγμα που χρειαζόμουν γιατί μετά την τροποποίηση της ανάρτησης το προηγούμενο που είχα, εβγαζε πολλές ελαστικότητες.
    Είναι και 2 εκατοστά κοντύτερο.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dagkana 003.jpg 
Προβολές:	1818 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	150731
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Πιο προσιτή λύση είναι η πρώτη μου δοκιμή Μπορείτε να βάλετε όποια 4πιστονη θέλετε κάνοντας ανταπτορες. Και δεν χρειάζεται ν’ αλλάξετε την τρομπα. Το πίσω φρένο θέλει μια πολύ απλή διόρθωση,να μειωθεί η δύναμη του στο μισό, δεν ξέρω τον τρόπο κάποιες μηχανικός θα τον ξέρει. Oχι μονιμα γιατι διπλος και φορτωμενος το θελεις οπως ειναι. Το μηχανακι ειναι μπροστοβαρο γιαυτο με 3βαλιτσο στριβει καλυτερα.

    Σήμερα αγοράζεις ένα στρώμα Κ7 με 5500 € προσθετεις 1350 αναρτηση + 400 σε φρενα και 100 σε γεφυρα και έχεις ένα εξαιρετικό μηχανάκι που μπορείς να γεράσεις μαζί του. Βεβαια με τοσες αλλαγες θελω και καιρο προσαρμογης γιατι καβαλαω αλλο μηχανακι

    Αν εισαι οδηγος των 70μωτ η σκοπεύεις να το αλλάξεις σύντομα,μην κανεις αλλαγες αστο οπως ειναι.

    Αυτα τα ολιγα απο εμενα καλες γιορτες να εχετε και σε καλη μερια το δωρο


    ΤΕΛΟΣ
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  6. #21
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που προσέγγισες την ''βελτίωση'' στο μηχανάκι σου...ούτε εξατμίσεις, ούτε φιλτρα, ούτε κουμάντερ.
    Εύγε.
    Γιατί επέλεξες να κάνεις ταχύτερο κ ασφαλέστερο το στρώμα με άλλους τρόπους.

    Πολύ καλές οι επιλογές σου και η υλοποίησή τους.

  7. #22
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Φίλε Γιώργο, συγχαρητήρια για τις αλλαγές σου αλλά πάνω απ' όλα για το κουράγιο που επέδειξες να πειραματιστείς με πράγματα που είναι ιδιαίτερα ακριβά.

    Έχω όμως κάποιες απορίες. Ας τις πούμε κι εδώ πλην του τηλεφώνου, μπας κι επωφεληθεί και κανας άλλο συμφορουμίτης, εξειδικεύοντάς το λιγάκι παραπάνω για το 1000.

    1) Με τις Nissin 4πίστονες δαγκάνες που πήρα θα πρέπει να αλλάξω και τρόμπα ή να κρατήσω τη μαμά ?

    2) Η αίσθηση προοδευτικότητας με τις 4πίστονες θα βελτιωθεί προσθέτοντας σωληνάκια υψηλής ή μήπως θα γίνει κούτσουρο και θα μπλοκάρει εύκολα ?

    3) Εκτός από τη γέφυρα, τί άλλο πρέπει να γίνει στο μπροστινό του 1000 για να γίνει καλύτερο ?

    <Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως>

    Αυτά τα ολίγα.
    Συγχαρητήρια και πάλι. Την Τρίτη θα βάλω κι εγώ τις 4πίστονες και θα μεταφέρω εντυπώσεις.
    I had a dream ...

  8. #23
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    χαρα στο κουραγιο σου .... SUPERSTROM 1000 ...


    μ'αρεσε κι αυτο που ειπες για τα KTM...με λιγα λογια ειναι για one night stand και χαλανε σπιτια :rotflmao:
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Φίλε Θοδωρή όταν κανεις πατέντα το αποτέλεσμα φαίνεται μετά.
    Ας αρχίσουμε μ’ενα λάθος μου που ήταν οι πολλές μαζεμενες αλλαγές.
    Οσον αφορά τα ερωτήματα σου τώρα. Την 19αρα τρομπα την έβαλα ως πρώτη αλλαγή, οπότε όταν φόρεσα τις δαγκάνες ήδη υπήρχε. Αυριο πάω να τη βγάλω γιατί ο μηχανικός μου μου είπε και σέβομαι την άποψή του, ότι θα έχω πιο καλή προοδευτικότητα και περισσότερη δύναμη με την 14αρα αυτή που φοράμε από μαμά και το στρώμα και το ΧΧ από το οποίο πήρα τα φρένα. Μεχρι την Τετάρτη θα ξέρω αν έχει δικιο η παίρνει τίποτα ληγμένα. Με την μαμά τρομπα που έχεις και τις δαγκάνες που σου έδωσα, θα απόκτησεις ένα πιο δυνατό και ακριβές στην αίσθηση φρένο. Αν βάλεις και υψηλής θα αποκτήσεις ακόμα περισσότερη αίσθηση. Το πρώτο μέρος το ξέρω από προσωπική μου εμπειρία, το δεύτερο από εμπειρίες τρίτων.
    Οποσδηποτε θα χρειαστείς μερικά φρενάρισματα καλά για να έρθουν τα τακακια με τους δίσκους σου και μια περίοδο προσαρμογής στο χέρι σου. Σιγουρα θα καλυτερεψουν τα φρενα το ακριβές ποσοστό δεν το ξέρω αλλά σίγουρα θα είναι πάνω από 30 - 40%. Μενεις με την 14αρα τρομπα.
    Για το μπροστινό σου σύστημα η πιο ανώδινη και οικονομικά προσιτή λύση είναι
    (G2-R Next Generation Fork Gold Valves Race Tech's revolutionary new G2-R Gold Valves are dual port, billet pistons. G2-R Gold Valves are designed to optimize the loading of the shims while improving flow. These versatile valves blow away all previous limitations! Creates traction and a feel like no other valve in the world - guaranteed!
    G2-R Gold Valves can be preloaded (digressive) and/or restricted (progressive). Dirt, Road Race, Street, Off-road, Supermoto and the new Formula 450 (SuperSingle) Road Race bikes. G2-R's can be valved to work like both Type 1 & Type 2 Gold Valves.)


    http://www.racetech.com/evalving/eng...ngname=english

    από την αμερικανική εταιρεία Race tech
    http://www.racetech.com/SubMenu.asp?...e=SportTouring

    η πρώτη διεύθυνση είναι ακριβώς για σένα η δεύτερη είναι το σαιτ της εταιρίας.
    Εχε υπόψη σου ότι στην αίσθηση του φρεναρισματος σημαντικό ρόλο παίζει η ανάρτηση.
    Το CBS της Χοντα που φοράω ελαττώνει στο μισό το βύθισμα του μπροστινου συστήματος γιατί επεμβαίνει και το πισινο. Ετσι το μηχανάκι στο φρενάρισμα κάθεται ολόκληρο όχι μόνο μπροστά, το ίδιο συμβαίνει και στα BMW λόγω όμως του διαφορετικού μπροστινου συστήματος που έχει, οπότε όπως καταλαβαίνεις η αίσθηση είναι πολύπλοκο θέμα. Αν βάλεις μπροστά το σύστημα που προσφέρει η Race tech θα έχει σίγουρα πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τα φτηνιαρικα που φοράμε, το αν η διαφορά αξίζει τα φράγκα δυστυχώς θα το δεις επί του πρακτέου. Και μετά μπαινεις στο τριπακι αναγκαστικά να αλλάξεις και το πίσω αμορτισερ. Ψαξε επισης και την Kservise που αναφέρω παραπάνω. Η λειτουργία της βαλβίδας και γενικά αυτού του Κιτ ζήτα να σου την εξήγησει τεχνικά ο Old man όπως επίσης και τη λειτουργία της γέφυρας γιατι εγώ θα το κάνω μπακάλικα.
    οτι αλλο μπορω στην διαθεση σου
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
    Φίλε Θοδωρή όταν κανεις πατέντα το αποτέλεσμα φαίνεται μετά.
    Ας αρχίσουμε μ’ενα λάθος μου που ήταν οι πολλές μαζεμενες αλλαγές.
    Οσον αφορά τα ερωτήματα σου τώρα. Την 19αρα τρομπα την έβαλα ως πρώτη αλλαγή, οπότε όταν φόρεσα τις δαγκάνες ήδη υπήρχε. Αυριο πάω να τη βγάλω γιατί ο μηχανικός μου μου είπε και σέβομαι την άποψή του, ότι θα έχω πιο καλή προοδευτικότητα και περισσότερη δύναμη με την 14αρα αυτή που φοράμε από μαμά και το στρώμα και το ΧΧ από το οποίο πήρα τα φρένα. Μεχρι την Τετάρτη θα ξέρω αν έχει δικιο η παίρνει τίποτα ληγμένα.
    Φίλε ενημέρωσε οπωσδήποτε γιατί και γω θα βάλω στο SV 650 4-πίστονες και σκέφτομαι να βάλω την τρόμπα του triumph daytona 675 19mm ακτινική.Προς το παρόν το SV φοράει 14άρα απλή(όχι ακτινική εννοώ).
    Την ίδια μοντίφα έκανε παιδί στο www.sv650.org και είναι πολύ ικανοποιημένος.

  11. #26
    να ρωτησω κι εγω ενα δυο πραγματα γιατι ψηνομαι να προχωρησω κι εγω σε κατι τετοιο. μπορω να χρησιμοποιησω οποιαδηποτε τετραπιστονη δαγκανα και ποσο στοιχιζουν περιπου οι ανταπτορες; ευχαριστω εκ των προτερων.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Για αυτά που λέω παρακάτω είμαι 90% σίγουρος αλλά χρειάζονται επιβεβαίωση.
    1ο νομίζω ότι οι δαγκάνες από το GSXR 1000 K2-3 είναι 4πιστονες και μπαίνουνε επάνω στο SV χωρίς καμία μετατροπή και αφού μπαίνουν επάνω στο SV μπαίνουν και σε μας. παραπάνω γι' αυτό το θέμα ψάξτε στa 2 φοροym toy Sv με τον τίτλο CALIPERS γιατί δεν το θυμάμαι αρκετά, καλά έψαξα να της βρω αυτές αλλά της είχαν σηκώσει όλες οι κάτοχοι SV
    TOLISTOLAROS αύριο θα αλλάξω την TROMPA και θα σου πω τι έγινε πριν τελειώσει βδομάδα λόγω καιρού. H ακτινικη που κοιτάς εσυ δεν είναι ίδια με την συμβατική που έχω εγώ, διαβάζω για τις διαφορές τους αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
    PLUMPER άλλος δοκιμάζει τις Brembo άλλος τiς Nissin χωρίς δοκιμή δεν έχει αποτέλεσμα, εγώ δοκίμασα τις δεύτερες είναι και πιο οικονομικές και υπάρχουν σε μεγαλύτερες ποσότητες κυρίως από μοντέλα της xonta. Τις αγοραζεις τiς κάνεις ένα σέρβις και είσαι έτοιμος.
    Τωρα όσον αφορά τους ανταπτορες υπάρχει το καλούπι από το δικό μου, οπότε αν μαζευτείτε μερικοι θα κερδίσετε και στην τιμή αλλιως απο 150 εως 250 ευρο. Στα δέκα άτομα πιστεύω να μη κοστίσουν πάνω από 100 € το ζευγάρι. Επισης αν πάρουμε την τιμή που άκουσα από αυτόν που θα φτιάξει τις γέφυρες, αναφέρω παραπάνω ότι περιμένουμε τιμή, δεν θα είναι δύσκολο αν μαζευτούν παλι άτομα επαναλαμβάνω, να γίνει και μια ομαδική αγορά από αντάπτορες αρκεί όλοι όσοι συμμετέχουν να έχουν τις ίδιες δαγκάνες
    να γίνει το ταιριαγμα σε μια μηχανή και οι υπόλοιποι τυφλοσουρτης.
    Γιαυτο άνοιξε ένα θέμα όπου θα δηλωθεί το ενδιαφέρον για να ξέρετε πόσοι είστε
    όπως έγινε με τον εν δείκτη ταχυτήτων. Αν γινει αυτό οι δυνατότητες είναι πολλές ακόμα και να κάνετε το δικό μου σύστημα χωρίς να πέθανετε οικονομικά.

    Το κυριότερο είναι ότι χρειάζεστε ενα τεχνιτη μηχανουργο όχι επισκευαστη μοτοσικλετών. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει στην Αθήνα φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί αλλά εγώ δεν τους ξέρω.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
    Για αυτά που λέω παρακάτω είμαι 90% σίγουρος αλλά χρειάζονται επιβεβαίωση.
    1ο νομίζω ότι οι δαγκάνες από το GSXR 1000 K2-3 είναι 4πιστονες και μπαίνουνε επάνω στο SV χωρίς καμία μετατροπή και αφού μπαίνουν επάνω στο SV μπαίνουν και σε μας. παραπάνω γι' αυτό το θέμα ψάξτε στa 2 φοροym toy Sv με τον τίτλο CALIPERS γιατί δεν το θυμάμαι αρκετά, καλά έψαξα να της βρω αυτές αλλά της είχαν σηκώσει όλες οι κάτοχοι SV
    TOLISTOLAROS αύριο θα αλλάξω την TROMPA και θα σου πω τι έγινε πριν τελειώσει βδομάδα λόγω καιρού. H ακτινικη που κοιτάς εσυ δεν είναι ίδια με την συμβατική που έχω εγώ, διαβάζω για τις διαφορές τους αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
    PLUMPER άλλος δοκιμάζει τις Brembo άλλος τiς Nissin χωρίς δοκιμή δεν έχει αποτέλεσμα, εγώ δοκίμασα τις δεύτερες είναι και πιο οικονομικές και υπάρχουν σε μεγαλύτερες ποσότητες κυρίως από μοντέλα της xonta. Τις αγοραζεις τiς κάνεις ένα σέρβις και είσαι έτοιμος.
    Τωρα όσον αφορά τους ανταπτορες υπάρχει το καλούπι από το δικό μου, οπότε αν μαζευτείτε μερικοι θα κερδίσετε και στην τιμή αλλιως απο 150 εως 250 ευρο. Στα δέκα άτομα πιστεύω να μη κοστίσουν πάνω από 100 € το ζευγάρι. Επισης αν πάρουμε την τιμή που άκουσα από αυτόν που θα φτιάξει τις γέφυρες, αναφέρω παραπάνω ότι περιμένουμε τιμή, δεν θα είναι δύσκολο αν μαζευτούν παλι άτομα επαναλαμβάνω, να γίνει και μια ομαδική αγορά από αντάπτορες αρκεί όλοι όσοι συμμετέχουν να έχουν τις ίδιες δαγκάνες
    να γίνει το ταιριαγμα σε μια μηχανή και οι υπόλοιποι τυφλοσουρτης.
    Γιαυτο άνοιξε ένα θέμα όπου θα δηλωθεί το ενδιαφέρον για να ξέρετε πόσοι είστε
    όπως έγινε με τον εν δείκτη ταχυτήτων. Αν γινει αυτό οι δυνατότητες είναι πολλές ακόμα και να κάνετε το δικό μου σύστημα χωρίς να πέθανετε οικονομικά.

    Το κυριότερο είναι ότι χρειάζεστε ενα τεχνιτη μηχανουργο όχι επισκευαστη μοτοσικλετών. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει στην Αθήνα φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί αλλά εγώ δεν τους ξέρω.
    εχεις π.μ

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2006
    Μηνύματα
    205
    συγνωμη που βγαινω λιγο εκτος αλλα επειδη εσεις παιδια γνωριζετε..μηπως ξερετε ποτε ειναι σωστο να αλλαξουμε τις μαμα δισκοπλακες?εχω ηδη κανει περιπου 40 000χλμ και θα μεινω παλι στις στοκ..παντως δοντι σαν του αυτοκινητου δεν εχουν κανει ακομη..
    Leave it to Random to needlesly complicated things

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Να τις αλλαξεις οταν δεις οτι φαγωθηκαν η πετσκαρισαν και οταν το κανεις βαλε αφτερ μαρκετ
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναρτησεισ φρενα
    από galaher στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2010, 19:32
  2. Τακάκια / Φρενα HORNET 98
    από npoulis στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 22:07
  3. Φρένα!!
    από powerphot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 11:47
  4. φρένα .....
    από warm up στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 00:26
  5. φρένα
    από milaber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF