Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Δηλαδή τα μονοκύλινδρα τα απορρίπτουμε έτσι? αυτά τα 6 λίτρα πολλά μου μοιάζουν του transalp, δεν έχω σκοπό να του ρουφήξω το αίμα! ευλαβικός και στη συντήρηση θα είμαι ότι και να πάρω.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
    λ7 δε παίζει να μαζευτούν για την ίδια την αγορά της μοτό αλλά για όλα τα παρελκόμενα. Το 650 το transalp είναι μια χαρά μηχανάκι και από κραδασμούς αποδεκτό (έχω καβαλήσει) και σίγουρα υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου. Το kle το βγάζουμε εκτός γιατί μου δίνει μια αίσθηση ανασφάλειας λόγο του ύψους του. Η αφρικάνα είναι μια πολύ όμορφη μηχανή πολύ καλή σε ότι κάνει αλλά σίγουρα δεν είναι για την εμπειρία μου. Να συμπληρώσω ότι η μηχανή θα έχει αυτή την καθαρά χρηστική αξία μόνο για έξι μήνες, από εκεί και μετά βλέπουμε.

    ps:Το αυτοκίνητο καίει 8-9 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα σε ταξίδι με 120-140 από εκεί και πάνω καίει άστα βράστα, συνυπολόγισε το κόστος των διοδίων και το κόστος των διαδρομών σε ακτίνα Ταίναρο- Σπάρτη και φυσικά τις ορεινές διαδρομές αλλά και τους χωματόδρομους που διέπουν αυτές τις περιοχές.

    Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις προτάσεις σας



    ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ.............






    Άπλά θά πώ ότι τό kle δέν ξέρω πόσο πιό ψηλό είναι.
    Είχα τό τρανσάλπ καί όδήγησα τό κλέ.
    Θεωρώ τό καβασάκι πιό εύκολοοδήγητο.
    Έξίσου άξιόπιστα,πιό έμπορικό πολύ περισσότερο
    τό τρανσάλπ,άλλά καί πιό άκριβό.
    Έπίσης νά ξέρεις ότι τά τρανσάλπ έχουν γράψει πιό
    πολλά χιλιόμετρα χωρίς αύτό νά είναι κανόνας.
    Θά βρείς τρανσάλπ κοντά στά 2000-2300 εύρώ τού
    2000-2001 τό πολύ μοντέλλο,
    ένώ καβασάκι τού 2002-2003 ίσως καί κάτω άπό 2000 εύρώ.
    Φίλος έχει έδώ καί 4 χρόνια τρανσάλπ τού 96 μέ τό μονό
    δισκόφρενο καί άλλάζει μόνο λάδια.
    Τσιμπάει λίγο,άλλά τό μοτέρ είναι ΡΑΠΤΟΜΗΧΑΝΗ...!!
    Άθάνατο καί JAPAN,τά πρώτα.
    Αύτά θά τά βρείς περίπου στά 1500-1800 εύρώ.
    Όπως καί νάχει.............
    ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ






  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
    Δηλαδή τα μονοκύλινδρα τα απορρίπτουμε έτσι? αυτά τα 6 λίτρα πολλά μου μοιάζουν του transalp, δεν έχω σκοπό να του ρουφήξω το αίμα! ευλαβικός και στη συντήρηση θα είμαι ότι και να πάρω.




    ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ...........






    Άν άντέχεις πού είσαι νέος ,είναι πιό οίκονομικά στή συντήρηση,
    καί καίνε λιγότερο όταν πάνε μέχρι 110-120.
    Άπό κεί καί πάνω δέ νομίζω νάχουν διαφορά μέ τό 2κύλινδρο.
    Θά τρώς πιό πολλούς κραδασμούς καί δέν θά έχεις μέ τίποτε τό ταξίδι τών 2κύλινδρων.
    Σάν άρχάριος όμως θά νοιώθεις ότι τό έλέγχεις
    πολύ καλύτερα,βάρος, πιό ήπιο γκάζι, κ.λ.π....
    Έδώ όμως οί έπιλογές είναι οί έξής μία,
    Σουζούκι 650 freewind καί τό παλιό μέ τό μικρό φανάρι καί αύτό τό νεώτερο.
    Είναι ίδια,μόνο ή μάσκα άλλάζει.
    ΑΛΛΟ ΔΕ ΒΛΕΠΩ.......................μακρυά άπό Πήγασους καί τέτοια.
    Τά ΧΤ κουράζουν πολύ,δέν θά στό πρότεινα μέ τίποτε.
    Άσε πού είναι καί άκριβούτσικα,καί έχουν καγκουρευτεί τά περισσότερα.
    Ντομινέητορ......??
    Άπλά ΟΧΙ.
    Άσε πού δέν ύπάρχουν.






  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
    ...
    Τι αυτοκινητο εχεις ρε σκυλάρα ?

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    ένα μαύρο






    almeraki στα 115 αλογατάκια και ναι τα καίει αυτά που σου λέω.




    μέχρι τώρα κλείνουμε προς freewind και transalp Terens (ελπίζω όχι ο γλήγορος)



    άσχετο αυτό με τις μπύρες σε forum που πραγματεύεται την οδηγική εμπειρία/απόλαυση και μάλιστα σε δύο τροχούς δεν είναι λιγάκι οξύμωρο ?

  6. #21
    ΕΝΤΑΞΕΙ...............






    Ούδείς..............άσφαλτος, πού είπε καί ή άοιδός.






  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
    ένα μαύρο






    almeraki στα 115 αλογατάκια και ναι τα καίει αυτά που σου λέω.




    μέχρι τώρα κλείνουμε προς freewind και transalp Terens (ελπίζω όχι ο γλήγορος)



    άσχετο αυτό με τις μπύρες σε forum που πραγματεύεται την οδηγική εμπειρία/απόλαυση και μάλιστα σε δύο τροχούς δεν είναι λιγάκι οξύμωρο ?





    ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΥ ΧΑΛΑΡΟΥ............




    Καί μέ τό μονοκύλινδρο,τήν κάνεις τή δουλειά.
    Τά Σουζούκι είναι λίγα,άλλά ύπάρχουν.
    Πολύ γερά μηχανάκια,φθηνά σέρβις.
    Μέ 1500-1800 μετρητά βρίσκεις άνετα.
    Άν τό έπιλέξεις ψάξε μέ τό πιό στρογγυλό φανάρι
    είναι τό νεώτερο,νομίζω άπό 2000-2001 καί μετά,
    χωρίς νά παίρνω όρκο,ίσως καί 2002.






  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Πανοπτικός
    Τι αυτοκινητο εχεις ρε σκυλάρα ?




    ΕΣΥ ΤΕΛΙΚΑ..................ΠΗΡΕΣ ΠΡΕΦΑ






    Πού έγινε ό σεισμός..??
    Πάντως ΟΧΙ στόν κώλο τής Βουλγάρας.








  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
    ΕΣΥ ΤΕΛΙΚΑ..................ΠΗΡΕΣ ΠΡΕΦΑ






    Πού έγινε ό σεισμός..??
    Πάντως ΟΧΙ στόν κώλο τής Βουλγάρας.







    Κατι ακουσα να λεει η γκομενιτσα που δουλευει εδω... Αλλα ηταν πολυ μικρος, εκανε κ εναν νωριτερα λεει.

  10. #25
    ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ................ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ, ΕΞΟΧΗ, ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ







    Περίπου 3 Ρίχτερ............ήρεμα πράμματα,γνωστό κέντρο.
    Καμμία σχέση μέ Βόλβη,τό έπικίνδυνο ρήγμα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skylaros
    Δηλαδή τα μονοκύλινδρα τα απορρίπτουμε έτσι? αυτά τα 6 λίτρα πολλά μου μοιάζουν του transalp, δεν έχω σκοπό να του ρουφήξω το αίμα! ευλαβικός και στη συντήρηση θα είμαι ότι και να πάρω.

    μαι φρεντ,
    οσο ευλαβικος κι αν εισαι, το τρανσαλπ θα σου καψει λιγοτερο απο 5,5 εως 6 λιτρα
    μονο αν το πας σπρωχνοντας.

    και νομιζω πως και το freewind τοσο θα σου καιει.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Η μονη περιπτωση να γλυτωσεις χρηματα αγοραζοντας τη μηχανη ειναι μονο αν σταματησεις να συντηριες το αμαξι.

    Η διαφορα σου στις βενζινες θα ειναι περι τα 2λ/100 δηλαδη 3.5ευρω ανα 100 χλμ.

    Βαλε ποσα (χιλιαδες) χλμ πρεπει να κανεις για να εχεις τοσο μεγαλο οφελος ωστε να αγορασεις μια μηχανη (1500-2000€) εξοπλισμο (300€ τουλαχιστο) και να συντηρεις τη μηχανη (καθε χρονο τελη-ασφαλειες-σερβις-λαστιχα απο 400€ και πανω).Μικρο το οφελος απο τα μειωμενα διοδια, υπολογισιμο βεβαια. Μετα την αγορα βεβαια θα εχεις μονο τα παγια εξοδα αλλα και παλι πρεπει να κανεις ΠΟΛΛΑ χλμ για να καλυψεις τη χασουρα απο τη διαφορα στην καταναλωση. Ασε που αμα κανεις πολλα χλμ θες πιο συχνα σερβις και λαστιχα με το αναλογο κοστος.


    Εχω αμαξι και μηχανη και πιστεψε με τους κανω συχνα τους λογαριασμους.

    Ψαξτο καλα πριν κανεις καποια κινηση διοτι θα βρεθεις στο τελςο να πληρωνεις περισσοτερα απο πριν και δε θα σου αρεσει.



    Φυσικα η οδηγηση μηχανης παραμενει αξεπεραστη απολαυση, οποτε θα θεωρουσα λογικο να μου πεις οτι γουσταρω μηχανες και μπορω να δινω ΧΧΧ€ το χρονο (ΕΞΤΡΑ απο το αμαξι) κανοντας το κομματι μου στις μηχανες.


    Edit. To almera με τα 115 ξερω οτι εινια αρκετα οικονομικο. Κανονικα πρπεει να σου καιει 6-7λ/100 στα 120-130. Μη νομιζεις οτι μια παλια μηχανη μεσσαιου κυβισμου θα καψει λιγοτερο. Μονο αν παρεις 250αρι θα εχεις αξιολογο οφελος απο καταναλώση. Εμενα το civic για να καψει 9 πρεπει να πηγαινω με 150-160. Να χες καμια παλια bmw να πουμε οτι θα κερδισεις απο καταναλωση, τωρα δεν...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #28
    ρε κοπρε, ποιο αλμερα λες, το μικρο που ειναι 1.500 cc & 1400 κιλα ?

    Εκεινο ειναι απο τα πιο οικονομικα αυτοκινητα, αν πηγαινεις οικονομικα με 100 km τα 5-6λ/100 τα εχεις χαλαρα, το ξαναλεω, αν παιρνεις μηχανη μονο για οικονομια... παρτο αλλιως

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    είναι 1500 και 1250 κιλά και καίει όσο σας είπα, η διαφορά του με το απλό είναι λιγότερο από μισό λίτρο που πάει να πει ότι ο κινητήρας καίει! έχω δει κατανάλωση γύρο στα 6,5 ΜΟΝΟ όταν δε πάω πάνω από 2200 στροφές και με συμπλέκτη όπου με παίρνει, οδήγηση πού δε γίνεται να κάνεις συνέχεια. όποιος σας λέει άλλα ή σας λέει ψέματα ή έχει μετρήσει λάθος! Το αμαξάκι αυτό στο θέμα κατανάλωση το τσακίζουν οι μακριές σχέσεις του για την κατηγορία.
    όπως και να έχει μόνο και μόνο η βενζίνη που χαλάω κάθε βράδυ είκοσι λεπτά με μισή ώρα για να παρκάρω φτάνει! όπως είπα η μηχανή εκτός από ταξίδια θα πηγαίνει τις μέρες που θα είμαι κάτω και συνέχια βουνό και μιλάμε για ΒΟΥΝΑ, μέχρι όσο πάει και μετά ποδαράκια, οπότε και πάλι είναι επιτακτική ανάγκη για ένα οικονομικό μέσο που να μπορεί να κάνει κ μεγάλες αποστάσεις πάνω σε χώμα(και το almeraki αν και έχει πάει και σε κατσάβραχα προφανός δε κάνει για τετοια δουλειά)

    + όπως είπα θέλω μηχανή πολύ καιρό τώρα, αν δε πατούσα χώμα θα πήγαινα προς κάποιο street ήρεμο 600άρι (cbf, er-f etc) αν σκεφτόμουν μόνο με το κάτω κεφάλι σε στρογγυλοφάναρο θα κοίταζα(hornet 900 ducati monstro cb 1200 ) αλλά αυτά ίσως σε μία άλλη ζωή και δε χαλιέμαι αρκούμε και με αυτά που για άλλους είναι λίγα.

  15. #30
    Ακου τετραποδε φιλε μου, ειτε πηγαινεις με το αλμερα σου με 110km/h ειτε με το παρταλι που θα αγορασεις με 80km/h την ιδια καταναλωση θα δεις, απο εκει κ περα αν γουσταρεις την μηχανη, παρτην κ καλα χιλιομετρα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...
    από waterlicious στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 21:24
  2. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από NIKOLAS1976 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 18:37
  3. ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ
    από SKIP στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 09:39
  4. Αγορα ΜηΧανησ
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 00:11
  5. Αγορα ΜηΧανησ
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 16:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF