Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: Πολύ λάδι βρε παιδί μου

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Το φίλτρο είναι καρτριτζ.
    Και οι αναβάτες τρώνε πόρριτζ.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Και οι αναβάτες τρώνε πόρριτζ.
    για να δουλέβ' τ'αντεράκι..?

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/02/2008
    Μηνύματα
    27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Τότε κάτι δεν κανουν σωστά εκεί γύρω...

    (πρέπει να έχει μια βίδα που "στραγγίζει" τον θάλαμο του φίλτρου ή κάτι τέτοιο ..)

    Το φίλτρο είναι καρτριτζ.




    Μιλατε με γρίφους γέροντες
    Αισιόδοξοι είναι μόνο οι απληροφόρητοι.

  4. #19
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
    Μιλατε με γρίφους γέροντες
    ΕΓΩ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΡΕ ΨΑΡΟΥΚΛΑ...??? :a015:




    :rotflmao:

  5. #20
    To εν λόγω δίτροχο κατασκεύασμα που το φυλάει το λαδάκι του?

    Όλο μέσα στο μοτέρ ή έχει και ξεχωριστό δοχείο?

    Αν το πρώτο, τότενΕς ελέγχουμε στάθμη πουρνό-πουρνό με την αυγούλα φτάνει να μη τσιλιμπυρδίζαμδε το προηγουμενο βράδυ σε ύποπτα μέρη μέχρι πρωίας (εκτός και αν ο υποφαινόμενος από τα παραπάνω μέγας κατασκευαστής 2τροχων και 4τροχων ομοιωμάτων ορίζει με σαφή τρόπο κάποια ιδιαίτερη διαδικασία στα - ομολογουμένως- κατατοπιστικότατα -συνήθως- εγχειρίδια του).

    Επίσης μία ερώτηση-παγίδα που θα μπορούσες να απευθύνεις στους -κατά δήλωση σου- μηχανικούς είναι η παρακάτω (αλλά κάντο σιγά-σιγά με τρόπο):
    -Mάστορα...
    -Παρακαλώ
    -Όταν άδειαζες τα λάδια...
    -... νναααιιιι....
    -... μέχρι ποιό νούμερο μέτρησες πριν ξαναβιδώσεις την τάπα του κάρτερ?


    Εάν ο μάστορας δεν κομπιάσει ούτε χιλιοστό του δευτερολέπτου και σε αρχίσει στα γαμσταυρίδια, είναι αθώος (μακάρι να μπορούσαμε να πούμε το ίδιο για το μηχανάκι σου, έχουν προσπαθήσει πολλοί στο παρελθόν και ... έχουν αποτύχει οικτρά)

    Εάν ο μάστορας κομπιάσει προς στιγμήν και μετά αρχίσει τα 'τι είναι αυτά που μΕ λέτε και σας παρακαλώ' κτλ., τότε είναι φουλ ένοχος (κάνει το παπί γιατί ξέρει πολύ καλά ότι ίσα-ισα που αδειάζει λίγα λαδάκια, μετά πετάει πάνω το τετράλιτρο το μοΝΤουλ ενώ κοιτάει στη φορητή το μουντιάλ και ενώ θεωρητικά πρέπει να βάλει 2.3 λτ το βγάζει στα 3.....).

    Εάν σε κοιτάξει σαν να του μιλάει αρειανός, τότε απλώς είναι λίγο άσχετος (θεωρεί ότι κι αν του πέσει λίγο λαδάκι παρ'πανω δε μΠειράζει...) αλλά δεν έχει κακή πρόθεση.

    Όσο για τους προαπαντήσαντες... μην δίνεις σημασία. Απλώς βρίσκονται σε κατάσταση κουάκερ στέιτ (φουλ πρωτογενές για πομόνες Περκινς, ο ΤουΠαπ θα σε κατατοπίσει ιδανικά όποτε χρειαστείς).




    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Είσαι σίγουρος ότι δεν συμβαίνει το ανάποδο..?
    Στο WR και οσα μοτο εχουν περασει απο τα χερια μου ετσι ηταν (XR/BANDIT)....κρυο και αναποδα να το γυρισεις το WRακι (που λεει ο λογος) δεν θα φανει λαδι και συμπτωματικα χτες αλλαξα λαδακια στην YAMAHA
    Μια ματια στο manual θα διαφωτίσει...κακως ο φιλος αμεσως ΕΒΓΑΛΕ λαδι για να φτιαξει την σταθμη πριν το ψαξει.
    Θα το στρωσω που θα παει..

  7. #22
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
    Στο δικο μου ακριβώς ετσι ειναι....κρυο και αναποδα να το γυρισεις (που λεει ο λογος) δεν θα φανει λαδι και συμπτωματικα χτες αλλαξα λαδακια στην YAMAHA
    ρΕ κολλητέ, ΣΟΥΖΟΥΚΙ δεν είναι το στρώμα...?

    Τι σΚέση έχουν τα γιαμάχα..?

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    ρΕ κολλητέ, ΣΟΥΖΟΥΚΙ δεν είναι το στρώμα...?

    Τι σΚέση έχουν τα γιαμάχα..?
    Για το δικο μου ελεγα βρε που αναρωτηθηκες πιο πανω αν ειμαι σιγουρος
    Για το στρωματεξ εγραψα να δει το manual του που 100% αναφερει τον τροπο τσεκαρισματος της σταθμης:smilea:
    Θα το στρωσω που θα παει..

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/02/2008
    Μηνύματα
    27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    ΕΓΩ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΡΕ ΨΑΡΟΥΚΛΑ...??? :a015:




    :rotflmao:

    Μου χάλασες την εικόνα ρε γ@μώτο
    Σεβάσμιος γεροντας σε ανήλιαγο υπόγειο γεματο μυστικιστικά συμβολα στους τοιχους
    να κάθεται σταυροπόδι με το απόλυτο repair manual στα γονατα του γραμμενο με αιμα
    απ τον αμπτουλ αλ αλχαζρεντ(τον τρελό αραβα),
    γύρω του να αιωρούνται κυλινδροπίστονα και τρομπες βενζίνης
    ενω αριστερα και δεξια (αυτό θα σου αρέσει) πρόθυμες γυμνόστηθες παρθενες με
    ροπόκλειδα (facoma) και αλενοκλειδα ετοιμες σε καθε σου νευμα να εκπληρώσουν
    την παραμικρή σου επιθυμία
    Είδες που δεν είναι κακό να είσαι σεβάσμιος γερων?:rotflmao:

    πωπω δεν την παλεύω στην δουλειά σήμερα
    Αισιόδοξοι είναι μόνο οι απληροφόρητοι.

  10. #25
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αν σου βάζουν την σωστή ποσότητα λαδιού και αυτό ανεβαίνει πολύ ψηλότερα από το max, τότε είναι μια - κατά το μάλλον ή ήττον - απόδειξη ότι ΔΕΝ σου αλλάζουν το φίλτρο λαδιού ..
    Μα κάλα τι φίλτρά εχουνε τα στρώματα ? Τα φίλτρα που ξέρω εγώ κρατάνε 80 - 100 ml , όχι 250 ml που λέει ο φίλος ...


    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
    Αυτο ακριβως...:smilea:
    Το συνηθες ειναι αν ειναι κρυο το μηχανακι να μη φαινεται καθολου το λαδι στο τζαμακι η οταν ειναι ζεστο (μετα απο βολτα) να φαινεται μεχρι επανω γεματο...
    Οταν σβησεις το μηχανακι μετα απο πολυωρη βολτα περιμενε 5 λεπτακια να *κατσουν* και τσεκαρε.
    Δεν ξέρω τι λένε τα μανιουαλιά αλλά να βλέπεις όλο το τζάμι άδειο με κινητήρα κρύο , όταν προφανώς το κάρτερ έχει μέσα όλο του λάδι μου φαίνεται εντελώς "κουφό" . Το καταλαβαίνω λόγω θέρμανσης το λάδι να διογκώνεται λίγο αλλά όχι και κρύο να εξαφανίζεται απο το τζάμι . Στο παπάκι που έχω και το κοιτάζω κάθε πρωί πριν πάω δουλειά είναι εκει που πρέπει , ενα κλικ κάτω απο το MAX .Επίσης μετά απο πολύωρη βόλτα που τα λαδια έχουνε πάρει "βράση" νομιζώ οτι 5 λεπτά είναι πολύ λίγα . Οπώς και να έχει παρακολουθώ το θέμα με περίσσιο ενδιαφέρον . Τελικά μου φαίνεται το παραδοσιακό στικακι στην τάπα ήταν πολύ πιο βολικό απο το τζάμι . Το τζάιμ κάνει κακό στην μέση ...





    Και επι τη ευκαιρία ξέρει κανένας τα ορυκτέλαια 20W σε παπί καλοκαριατικά για πόσα χλμ συνίστανται ? 12 εβρα το λίτρο το πλέρωκα , ένα αυστραλέζικο , και λέω να το αλλάξω μεταξύ 1500 - 2000 χλμ ? Ειναι λίγα ή πολλά ?
    Modenas Kriss 125

  11. #26
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    παιδια.........παιδια...............
    στα μοτορια με υγρο καρτερ (το λαδι αποθηκευεται σε ελαιολεκανη),το λαδι ελεγχεται απο το τζαμακι η απο δεικτη οταν το μοτερ ειναι κρυο.να εχει στραγγιξει ολο και να εχει καταληξει στην ελαιολεκανη...
    στα μοτορια με ξηρο η ημιξηρο καρτερ,δηλαδη που αποθηκευουν λαδι εκτος του μοτερ σε δοχειο η ακομα και στο σκελετο,σε αυτα βαζουμε μπροστα περιμενουμε (αναλογα το μοντελο και τις οδηγιες του κατασκευαστη)και μετραμε...
    για το vstrom δεν ξερω τι απο τα παραπανω ισχυει αλλα σιγουρα ανηκει σε μια απο τις δυο κατηγοριες...
    το περισσοτερο λαδι κανει εξισου ζημια με το λιγοτερο

  12. #27
    Στο manual λέει,
    1.ξεκινήστε τον κινητήρα κ λειτουργήστε τον για λίγα λεπτά
    2.Σβήστε το κινητήρα κ περιμένετε 3 λεπτά
    3.Κρατήστε τη μοτο κάθετα κ ελέγξτε τη στάθμη λαδιού στο παραθυρο ελέγχου.
    4. Η στάθμη πρέπει να βρίσκεται ανάμεσα στα L & F όρια διαφορετικά θα προκληθεί ζημιά στο κινητήρα.

    Ο έλεγχος να γίνεται καθημερινά...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    παιδια.........παιδια...............
    στα μοτορια με υγρο καρτερ (το λαδι αποθηκευεται σε ελαιολεκανη),το λαδι ελεγχεται απο το τζαμακι η απο δεικτη οταν το μοτερ ειναι κρυο.να εχει στραγγιξει ολο και να εχει καταληξει στην ελαιολεκανη...
    στα μοτορια με ξηρο η ημιξηρο καρτερ,δηλαδη που αποθηκευουν λαδι εκτος του μοτερ σε δοχειο η ακομα και στο σκελετο,σε αυτα βαζουμε μπροστα περιμενουμε (αναλογα το μοντελο και τις οδηγιες του κατασκευαστη)και μετραμε...
    για το vstrom δεν ξερω τι απο τα παραπανω ισχυει αλλα σιγουρα ανηκει σε μια απο τις δυο κατηγοριες...
    το περισσοτερο λαδι κανει εξισου ζημια με το λιγοτερο
    Yγρο καρτερ και δεν συμβαινει αυτο...μονο ζεστο το μηχανακι με ακριβως τις ιδιες οδηγιες που δινει ο φιλος απο πανω ερχεται η σταθμη στο τζαμακι και ελενχω στο δικο μου (WR250X)
    Θα το στρωσω που θα παει..

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2009
    Μηνύματα
    178
    Μα κάλα τι φίλτρά εχουνε τα στρώματα ? Τα φίλτρα που ξέρω εγώ κρατάνε 80 - 100 ml , όχι 250 ml που λέει ο φίλος ...
    ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΔΙΑ(+ΦΙΛΤΡΟ),ΕΒΑΛΑ 200ml ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ Η ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ..

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/02/2008
    Μηνύματα
    27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird



    Εάν ο μάστορας κομπιάσει προς στιγμήν και μετά αρχίσει τα 'τι είναι αυτά που μΕ λέτε και σας παρακαλώ' κτλ., τότε είναι φουλ ένοχος (κάνει το παπί γιατί ξέρει πολύ καλά ότι ίσα-ισα που αδειάζει λίγα λαδάκια, μετά πετάει πάνω το τετράλιτρο το μοΝΤουλ ενώ κοιτάει στη φορητή το μουντιάλ και ενώ θεωρητικά πρέπει να βάλει 2.3 λτ το βγάζει στα 3.....).

    Εάν σε κοιτάξει σαν να του μιλάει αρειανός, τότε απλώς είναι λίγο άσχετος (θεωρεί ότι κι αν του πέσει λίγο λαδάκι παρ'πανω δε μΠειράζει...) αλλά δεν έχει κακή πρόθεση.





    Φοβερή περιγραφή, μου θύμησες ένα μάστορα που πήγαινα παλια ένα yamaha που είχα και που τον όρο "κατα προσέγγιση" τον είχε ξεχειλώσει μεχρι τους αστραγάλους ειδικά στην κοστολόγηση


    Τέλος πάντων ξανατσέκαρα την στάθμη του λαδιού μετά από 3 λεπτά όπως περιγράφει στο μανουαλ και ανέφερε και ο albatros και πάλι ηταν πολύ ψηλά οπότε βλέπω να πέφτει αφαίμαξη
    Αισιόδοξοι είναι μόνο οι απληροφόρητοι.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πολυ custom ρε παιδι μου...
    από devil's animal στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2012, 22:03
  2. Αυτοί οι ξένοι είναι πολύ αναλαφροι βρε παιδί μου
    από island στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2008, 09:40
  3. Παιδι μου, Παιδι μου, Παιδι μου
    από kalesin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 138
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2007, 23:45
  4. ΜΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!!!
    από sub_zero στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 01:43
  5. TLR - Που είσαι κόστομ παιδί μου???
    από SF στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF